Dead by Daylight

Rozrywka

23.10.2023 15:49

Dead by Daylight – porady dla początkujących graczy i nie tylko

Gry
3
0
0
3
0

Dead by Daylight to gra, która lata po premierze wciąż cieszy się sporą popularnością. Jeżeli stawiasz w niej swoje pierwsze kroki, ten artykuł będzie cennym źródłem wiedzy. Dowiedz się wszystkiego o grze, która zabawę w kota i myszkę wynosi na nowy poziom!

Nie dajcie się jednak oszukać – sam motyw pogoni jest tu naprawdę rozbudowany i wykracza znacznie poza nią samą. Dead by Daylight jest przykładem gry, która, choć wydaje się prosta w swoich podstawowych założeniach, wymaga wiele czasu do osiągnięcia prawdziwej perfekcji. Asymetryczna rozgrywka wieloosobowa sprawia, że każda przewaga jest tu na wagę złota!

W swoim obecnym stanie, siedem lat po premierze, gra przeszła znaczną ewolucję. I choć rdzeń rozgrywki pozostaje taki sam, ilość mechanik, jakie wokół niego narosły, jest ogromna. Ten poradnik ma na celu przybliżenie zachowań, które pomogą świeżym graczom podczas pierwszych kroków w grze. Przedstawiamy w nich mechaniki, które warto stosować, jak i pomyłki nowicjuszy, których należy się wystrzegać.

Dead by Daylight
Ucieczka przed zagrożeniem potrafi podnieść ilość adrenaliny pompowanej do krwioobiegu

O co chodzi w grze Dead by Daylight? Podstawowe informacje o grze

W kilku słowach wyjaśnimy wpierw podstawy związane z Dead by Daylight. Jest to gra stworzona przez kanadyjskie studio Behaviour Interactive. Jej premiera miała miejsce w 2016 roku, jednak wciąż skupia wokół siebie wielu graczy – nawet 7 lat po premierze w tzw. „peaku” zasiada do niej ponad 50 tysięcy graczy na samym Steamie. Co jest tym przysłowiowym magnesem, który przeciąga rzesze?

Dead by Daylight to asymetryczny survivial horror przeznaczony do rozgrywki multiplayer. Przez asymetrię należy tu rozumieć starcia jeden gracz kontra czterech. Samotny gracz nie jest jednak skazany na porażkę – wciela się on w rolę Killera. Killer stanowi śmiertelne zagrożenie dla pozostałej czwórki (Survivors), której zadaniem jest ujście w jednym kawałku ze starcia z nim.

Sprawdź też: Amazon Prime Gaming – darmowe gry w październiku 2023

Aby tego dokonać, muszą działać wspólnie w celu naprawy pięciu generatorów (losowo rozsianych na mapie), które umożliwią otwarcie drogi ucieczki. Prace przy generatorach są jednak zakłócane przez Killera. Ocalali muszą unikać wykrycia i złapania – w innym przypadku zostaną zawieszeni na haku w charakterze ofiary dla mrocznej siły. Mogą być rzecz jasna odratowani, jednak wiąże się to z dodatkowym ryzykiem.

Pomysł na zabawę rodem z horrorów filmowych został niezwykle ciepło przyjęty przez graczy. Do połowy 2022 roku, tytuł studia Behaviour sprzedał się w liczbie 50 milionów egzemplarzy. Oznacza to, że chętnych do zabawy w kotka i myszkę ze śmiertelnym zagrożeniem z pewnością nie zabraknie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Czy Dead by Daylight jest darmowe?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Owszem, nie jest to tytuł, który możemy zdobyć za darmo w każdych okolicznościach. W przypadku wersji PC zarówno na Steamie, jak i EGS-ie trzeba zapłacić za nią około 70 złotych – mowa o samej podstawce. W przypadku konsol Microsoftu, kwota wynosi około 145 złotych (gra jest również dostępna w usłudze Game Pass). Za ten sam tytuł dla obu konsol Sony w postaci PS4 i PS5 trzeba zapłacić 129 złotych.

Dead by Daylight nie jest więc darmową grą na żadnej z platform. Na szczęście, twórcy regularnie udostępniają ją do ogrania za okrągłe zero złotych. Najczęściej są to tzw. darmowe weekendy w ramach sklepów takich jak Steam. Okazja ku temu nadchodzi wielkimi krokami – wszak ostatni dzień października to Halloween. Szanse na zagranie za darmo pod koniec tego miesiąca będą zatem spore.

Dead by Daylight – porady dla początkujących

W grze, w której granica pomiędzy życiem a śmiercią jest niezwykle cienka, o sukcesie lub porażce może decydować właściwie każda decyzja. By zmniejszyć liczbę tych błędnych, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych porad dla początkujących adeptów Dead by Daylight. Zatem, jak zostać ocalałym, który nie ma problemów z opuszczeniem mapy na własnych nogach? Z drugiej strony, jak zostać Killerem, który „ozdobi” hak rytualny czterema (nie)ocalałymi?

Dead by Daylight - Survivors
Grupa Ocalałych – każda rozgrywka składa się z czterech graczy reprezentujących grupę Survivors

Porady dla Ocalałych w Dead by Daylight

Zaczynasz swoją rozgrywkę jako jeden z czwórki postaci, które muszą stawić czoła zagrożeniu? Zapoznaj się z poniższymi poradami, które będą pomocne podczas stawiania pierwszych kroków!

Rozsądne zarządzanie naprawą generatorów

Początek rozgrywki może być kuszącą okazją do szarży w stronę najbliższego generatora całą grupą. To jednak zły pomysł, który najczęściej doprowadzi do poważnych strat w naszym zespole. Survivors pojawiają się na mapie razem, jednak najlepszym podejściem będzie podzielenie zespołu i rozpoczęcie pracy przy kilku generatorach.

Przypominamy, że naprawić musimy pięć, jednak na mapie może znaleźć się aż do siedmiu urządzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie skupienie się na tych, które zlokalizowane są w środku mapy. Zabieg ten sprawia, że nasz przeciwnik nie skupia się tylko na jednym celu, ale musi zajmować się ich większą liczbą.

Wybór generatorów ma również strategiczne podejście. W końcowym etapie gry oznacza to, że Killer musi krążyć po znacznie większym terenie, co skutecznie ogranicza jego działanie. W innym przypadku mógłby strzec generatorów, które są zlokalizowane blisko siebie, bez konieczności przemierzania mapy.

Generator w Dead by Daylight
Kiedy czas płynie najwolniej? Każdy gracz DbD odpowie, że podczas naprawy generatora!

Zawsze bądź produktywny

Ukrycie przed przeciwnikiem przez cały mecz i liczenie na innych to zawsze zły pomysł. Kluczem do sukcesu jest produktywność, która w Dead by Daylight rozumiana jest na wiele sposobów. Naprawa generatorów, poszukiwanie skrzyń, leczenie innych graczy, przyciąganie uwagi przeciwnika, by dać więcej czasu innym – sposobów jest wiele. Ocalali pracują jako zespół i tylko jako zespół mają szansę na sukces.

Musisz wiedzieć od początku o tym, że Killer nie może zostać wyeliminowany. Jako Survivor musisz dbać o to, aby przeciwnik zmarnował jak najwięcej czasu na aktywności, które nie dadzą mu korzyści. Jeżeli nie jesteś przez niego goniony, natychmiast zajmij się generatorami lub pomocą kompanom, którzy jej potrzebują.

Sprawdź też: Rainbow Six: Extraction – recenzja. Tego się nie spodziewałem

Bądź świadom sytuacji, jaka rozgrywa się dookoła

I nie do końca mamy tu na myśli tylko wypatrywanie zagrożenia – to rozumie się samo przez się. Nawiązujemy tu do aktywnego monitorowania HUD-a, który jest źródłem cennych informacji. Dowiesz się z niego na temat aktywności, jaką zajmują się pozostali Ocalali oraz sprawdzisz progres ukończenia prac przy każdym generatorze. HUD dostarcza wielu przydatnych informacji dla Ocalałych, zatem trzymaj rękę na pulsie!

Rzecz jasna do tej pomocy przeciwnik nie ma dostępu. Dysponując wiedzą, możesz dostosowywać swoje poczynania do aktualnej sytuacji. Pozwoli Ci to na priorytetyzację prac przy generatorach, które mają niemal całkowicie wypełniony pasek postępu. Innym przykładem może być odciąganie pogodni od graczy, którzy zostali już wcześniej dwa razy powieszeni. Z punktu widzenia Ocalałych, zachowanie jak największej liczby graczy przy życiu jest kluczowe.

HUD
HUD dostarcza wielu cennych informacji na temat poczynań innych graczy

Korzystaj z rozwagą z palet

Podczas pogodni, możesz korzystać z rozmieszczonych palet, aby spowolnić zagrożenie. Pamiętaj jednak, że mapy mają ograniczoną liczbę tego rodzaju wspomagaczy. Co więcej, raz użyte nie mogą być wykorzystane ponownie. Błędem jest jednak korzystanie z tego rozwiązania nierozważnie – najlepiej jest pozostawić je w jednym kawałku na końcowy etap gry. Jeżeli już jednak musisz z nich skorzystać, używaj tej metody jako ostatniej szansy.

Nie panikuj podczas wykrycia

Świadomość tego, że zostaniesz dostrzeżony przez śmiertelne zagrożenie to coś, z czego należy zdawać sobie sprawę w Dead by Daylight. Ważne jest, aby podczas wykrycia zachować zimną krew i stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim unikaj pozostawania na otwartej przestrzeni. W trakcie wykrycia kieruj się tam, gdzie możesz oszukać swoją pogoń – będzie to budynek z okami, drewniane ściany, które można rozbić lub ciasne przejście z paletami.

Co jednak w przypadku, gdy nie mamy możliwości na dotarcie do budynku? Wtedy możemy próbować wykorzystać ograniczenie pola widzenia Killera. W grze jest ono odpowiednio zmniejszone, co daje przewagę Ocalałym. W krytycznych sytuacjach można to wykorzystać, biegając dookoła zagrożenia, licząc na chybione ciosy.

Totem w Dead by Daylight
Totemy mogą skutecznie utrudniać rozgrywkę Ocalałym, stąd też warto się nimi zając

Oczyszczaj totemy

Podczas każdej rozgrywki na mapie losowo pojawia się pięć totemów. Mogą być one aktywowane przez Killera w celu nałożenia dotkliwych debuffów na Ocalałych. Jako gracz, który liczy na przetrwanie, musisz reagować na to zagrożenie. Oczyszczanie totemów zajmuje trochę czasu, ale w ten sposób usuwasz negatywne efekty, które dotykają całej czwórki.

Nie uciekaj w linii prostej

Bezpośrednia walka z Killerem jest zawsze z góry skazana na porażkę. Jedyną słuszną decyzją po wykryciu jest obranie tzw. azymutu na ewakuację. Większość świeżych graczy uciekać będzie w jednym kierunku – na wprost, byle jak najdalej od zagrożenia. Taka ucieczka niestety będzie zgubą dla Ocalałego.

Powodem jest specjalna mechanika, która aktywuje się podczas biegu Uciekiniera. Polega ona na pozostawianiu charakterystycznych „czerwonych zarysowań”. Są to ślady, które widzi jedynie Killer, umożliwiające mu tropienie ofiary. Nie są dokładne, ale ucieczka na wprost sprawia, że ich ułożenie będzie proste do odgadnięcia. Jako Uciekinier pamiętaj o tym, aby dodawać liczne zygzaki i zwroty. Wszystko po to, by zagmatwać odczytywanie znaków przez Killera.

Czerwone zarysowania
Czerwone zarysowania widoczne przez Killera – ofiara z pewnością uciekła do tego budynku

Porady dla każdego świeżego Killera w Dead by Daylight

Niech polowanie się zacznie! Zanim jednak do niego dołączysz, poznaj metody działania, które powinien stosować każdy sprawny Killer. Poniższe znajdziesz garść porad dla każdego, kto aspiruje do miana skutecznego Killera, który napsuje krwi Ocalałym.

Nie skupiaj się tylko na jednym celu!

Nieskuteczny Killer to taki, który upatruje sobie tylko jedną ofiarę. Pamiętaj, że chęć dopadnięcia gracza, który jest sprawnym uciekinierem, sprawia, że tylko marnujesz czas. Nawet złapanie go i eliminacja w końcowej części gry nie będzie sukcesem. Jedyne co osiągasz w ten sposób to oddanie czasu pozostałym graczom, którzy wykorzystują go na naprawę generatorów.

Sprawdź też: Najlepsze horrory na świecie. TOP 10 najstraszniejszych filmów

Słuchawki Twoim przyjacielem

Gamingowy zestaw słuchawkowy będzie niezwykle przydatnym narzędziem podczas każdej rozgrywki. Dead by Daylight to gra, w której skuteczne odbieranie sygnałów jest kluczowe dla powodzenia rozgrywki. Choć wizja jest ograniczona FOV-em, wszelkie audio i właściwa lokalizacja źródła będą sprzymierzeńcem. W ten sposób możesz nasłuchiwać spłoszonych przez Uciekinierów ptaków lub odnaleźć rannych, których wydadzą jęki bólu.

Nie zapominaj o generatorach

Pogoń za Ocalałymi może sprawić, że generatory zejdą na dalszy plan. To błąd, ponieważ jednym z naszych celów jest uniemożliwienie przeciwnikom naprawę pięciu generatorów. Rolą dobrego Killera jest więc wywieranie ciągłej presji na generatory. Należy przez to rozumieć krążenie między nimi, odpędzanie od nich Ocalałych, a gdy zostaną naprawione – uszkadzanie ich.

Dead by Daylight - Killers
Gra oferuje obecnie aż 33 Killerów – warto poznać każdego z nich, by odznaleźć najlepiej pasującego nam

Zrań jak najwięcej Ocalałych

Rada w stylu „łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić”? Jej pojawienie się tu ma na celu przekonanie świeżych graczy do bycia elastycznymi w kwestii atakowania swoich ofiar. Jak już było wspominane, odradzamy zafiksowanie się na jednym Ocalałym. Utrzymanie jak największej liczby przeciwników w stanie zranienia jest czymś, do czego każdy Killer powinien dążyć. Dlaczego jest to tak ważne?

Przede wszystkim łatwiej będzie ich wykryć przez odgłosy agonii, choć samych zalet jest więcej. Ocaleli będą musieli stracić czas na leczenie się, odpuszczą naprawę generatorów, a ranni, którzy pozostaną w takim stanie, będą łatwym celem podczas starcia (będzie ich można ogłuszyć najczęściej za pomocą jednego uderzenia).

Właściwe postępowanie podczas ataku na Ocalałych przy generatorze

W Dead by Daylight Ocaleli muszą naprawiać generatory. Mogą to robić  pojedynkę, jednak naprawa w duecie lub nawet większej liczbie, przyspiesza cały proces w stopniu znaczącym. Podchodząc do generatora naprawianego przez dwóch Ocalałych, zaatakuj pierwszego. Tutaj odradzamy jednak pogoń za nim – lepszym rozwiązaniem będzie pogoń za drugim.

Zakładając, że pierwszy Ocalały został zraniony, skupienie się na drugim będzie lepszą decyzją. Zraniony gracz będzie musiał użyć apteczki (co oznacza, że odstąpi na pewien czas od naprawy) lub pozostanie ranny, co czyni go łatwym celem. To sytuacja z gatunku win-win.

Hak
Widoczny hak to miejsce kaźni Ocalałych

Pilnowanie haków to zły pomysł

Powalasz swoją pierwszą ofiarę i zawieszasz ją na haku? Każdy gracz był w tym miejscu i nie będzie przesadą rzec, że większości ten pomysł przyszedł do głowy. Chodzi o popularne „kampienie” w okolicy haka, tak by zareagować na wszelkie próby niesienia pomocy ofierze. Brzmi jak sprytna strategia na każdą rozgrywkę Dead by Daylight? Ani trochę!

To jedna z najgorszych decyzji, jaką może podjąć niedoświadczony Killer. Złapanie ofiary wiąże się z odczekaniem 90 sekund, aż zostanie ona pochłonięta. W tym czasie trzech Ocalałych ma pełną dowolność w tym co robi – i nikt im w tym nie przeszkadza. Wystrzegaj się tego – bądź w ruchu cały czas, tak aby Ofiary zawsze czuły mroźny oddech na karkach.

Sprawdź też: Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Nie trać głowy podczas pogoni

Nie mamy tu dosłownego znaczenia tych słów – przecież Ocaleli nie mogą Ci zagrozić. W tych słowach kryje się ostrzeżenie przed częstą pomyłką nowych graczy. Pogoń za Uciekinierami może się przeciągać. Powodów może być wiele, choć najczęstsze sprowadzają się do wysokich umiejętności ofiary, jaką gonisz. Jeżeli pogoń przeciąga się, musisz pamiętać kiedy należy odpuścić.

Najczęściej gracze przyjmują maksimum 30 sekund na jedną ofiarę. Jeżeli w tym czasie nie dopadniesz ofiary lub jej nie zranisz, wycofaj się z pogoni. Nie ma w tym nic złego! Sprawny i mający plan na ucieczkę Ocalały jest w stanie zająć uwagę niedoświadczonego Killera, dając tym samym czas na działanie pozostałej trójce.

Pogoń za ofiarą
Killer tuż przed dopadnięciem swojej ofiary. Niekiedy jednak lepszym rozwiązaniem jest wycofanie się z pogoni

Złota zasada Dead by Daylight – nie ograniczaj się tylko do jednej strony

Wielu graczy uwielbia sympatyzowanie z jedną konkretną frakcją lub stroną, jaka jest dostępna w danej grze. Odradzamy takie podejście w Dead by Daylight, ponieważ trzymając się tylko Killerów lub Ocalałych, nie osiągniesz najwyższego poziomu. Nie ma tu pomyłki – pragnienie bycia skutecznym Killerem wymaga wielu meczów rozegranych jako Ocalały. I ta sama zasada działa również na odwrót.

Mecze rozegrane jako Survivors oraz Killer pozwalają na większe zrozumienie obu rodzajów postaci. Chąc być skutecznym Uciekinierem musisz poznać dokładnie to, co musi zrobić Killer w celu osiągnięcia zwycięstwa. Podchodząc w ten sposób do gry, stajesz się jeszcze lepszym graczem, który ma większą wiedzę na temat mechanik. Naszym zdaniem, nie staniesz się jednym z najlepszych graczy danej klasy jeśli nie poznasz zasady działania tej drugiej. A w tym przypadku nie ma innej opcji, poza właśnie rozegraniem wielu meczów jako ta właśnie „druga” klasa.

Zapomnieliśmy o czymś, co warto polecić niedoświadczonym graczom w Dead by Daylight? Jeżeli uważasz się za skutecznego gracza danej klasy, komentarze będą dobrym miejscem, abyś posłużył swoją radą i doświadczeniem!

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *