myspace

Rozrywka

28.07.2021 19:57

Czym jest Myspace? Fenomen Myspace – czy popularność serwisu jeszcze powróci?

Online
4
1
0
4
1

Myspace to jeden z portali, które od początków XXI wieku kształtowały krajobraz Internetu. Sprawdź, czym był i jest ten dziś nieco zapomniany protoplasta serwisów takich jak Facebook, Twitter i wielu innych social mediów.

Myspace – co to takiego?

Myspace to serwis społecznościowy założony w 2003 roku w USA przez Toma Andersona i Chrisa DeWolfe’a. Portal umożliwia użytkownikom komunikację między sobą i tworzenie prywatnych profili oraz daje przestrzeń do wymiany różnorodnych treści: tekstu, zdjęć czy muzyki. Od 2005 do 2008 roku Myspace był największym serwisem społecznościowym na świecie, a w szczytowym momencie popularności odnotowywał blisko pół miliona zakładanych kont dziennie. Od wczesnych lat istnienia portalu użytkownicy traktowali go jako platformę do wymiany treści i źródło informacji związanych z rozrywką, szczególnie z muzyką – dzięki temu serwis szybko zdobył popularność wśród początkujących artystów i niejednokrotnie pozwalał im na rozpoczęcie światowej kariery w branży.

myspace

Zobacz też: Co to jest Polfejs? Wszystko o polskim Facebooku

Założony w 2003 roku, obecny w Internecie do dziś. Jak powstawał Myspace?

Inspiracją dla powstania portalu był Friendster, założony rok wcześniej prosty serwis społecznościowy. Nową platformę miała wyróżniać poprawiona funkcjonalność i zwiększona liczba dostępnych sposobów, w które użytkownicy mogliby wchodzić w interakcję między sobą. Twórcy zastanawiali się także, czy korzystanie z nowej usługi powinno zostać darmowe, czy też należałoby pobierać od użytkowników stałą opłatę w postaci abonamentu. Zdecydowano się jednak uczynić serwis bezpłatnym – taki ruch miał wpłynąć na poprawę jego dostępności dla internautów, a tym samym zwiększenie się popularności portalu. Na korzyść Myspace miała przemawiać szeroka gama metod modyfikowania profili, także tych czysto kosmetycznych. Czynnik ten sprawił, że Myspace długo cieszyło się opinią portalu o ogromnych możliwościach i to właśnie tam udawali się ci użytkownicy, którzy pragnęli zarówno korzystać z serwisu społecznościowego, jak i stworzyć swoje unikatowe miejsce w sieci i wyróżnić swój profil spośród innych.

myspace

Twórcy Myspace zdecydowali się oprzeć swój serwis na treściach związanych z rozrywką, i to właśnie ten aspekt zdawał się czynić portal tak popularnym wśród internautów. Szczególnym zainteresowaniem obdarzyli go artyści muzyczni, postrzegający platformę jako szansę na promocję swoich utworów wśród globalnej społeczności. Za twórcami na Myspace podążyli też przedstawiciele wytwórni – dzięki mechanizmom serwisu mogli oni z łatwością śledzić, którzy z muzyków cieszą się popularnością, a następnie proponować im nierzadko bardzo lukratywne kontrakty. Serwis pomógł rozwinąć karierę takich gwiazd, jak Katy Perry, Hollywood Undead czy Arctic Monkeys.

W 2006 roku serwis został doceniony przez tygodnik Time, który przyznał społeczności internetowej portalu tytuł Człowieka Roku 2006.

myspace

Dlaczego popularność Myspace tak bardzo spadła?

Kres największej popularności Myspace jako serwisu społecznościowego nadszedł wraz z umocnieniem się konkurenta – również stworzonego w 2004 roku portalu Facebook. Już w 2009 roku serwis Marka Zuckerberga pozbawił Myspace pozycji lidera w rankingach popularności, a upływ lat i migracje użytkowników sprawiły, że dystans pomiędzy rywalizującymi portalami jeszcze bardziej się powiększył. Co było tego przyczyną? Można wskazać kilka powodów, między innymi to, że próbujący docierać głównie do osób zainteresowanych muzyką Myspace przestał być atrakcyjny w oczach tych internautów, dla których temat ten nie miał zbyt dużego znaczenia. Im Facebook zaoferował znacznie szersze możliwości społecznościowych interakcji i większą różnorodność tematyczną, co na dobre przeciągnęło ich na stronę nowo powstałego portalu. Kolejną przyczyną upadku portalu był rozwój YouTube jako platformy do zamieszczania i promocji treści muzyki oraz wideo. Migracja milionów ceniących sobie te treści użytkowników na konkurencyjne strony i social media było tym, co ostatecznie pogrzebało popularność Myspace.

facebook
Źródło: news.sky.com

Czym obecnie jest Myspace?

W 2021 roku Myspace wciąż istnieje. Choć nie dzieje się na nim tak wiele jak za czasów świetności portalu, nadal ma on pewną bazę aktywnych użytkowników. Na przestrzeni lat serwis przeszedł wiele zmian i obecnie znajdziemy na nim zawartość przede wszystkim dotyczącą muzyki – są to na przykład listy, rankingi oraz biogramy i profile znanych artystów. Myspace służy także jako źródło wiedzy na temat aktualnych, głośnych w branży wydarzeń – nowe informacje dostarcza dział „News”. Korzystanie z Myspace jest i zawsze było darmowe.

serwisy społecznościowe

Zobacz też: Nasza Klasa – wszystko o serwisie społecznościowym. Historia, fenomen, zamknięcie Naszej Klasy

The Internet Archive na ratunek MySpace

W 2018 roku użytkownicy strony zauważyli, że wrzucone przez nich utwory zostały usunięte. Choć firma długo milczała na temat powodu tej sytuacji, w 2019 roku okazało się, że wskutek błędu podczas prac związanych z migracją danych na nowy serwer portal  stracił 50 milionów plików audio, udostępnianych przez użytkowników od 2003 do 2015 roku. Większość plików została usunięta bezpowrotnie, jednak grupie The Internet Archive udało się ocalić część z nich. Entuzjaści zdołali przywrócić 450 tysięcy utworów, a efekty ich pracy można znaleźć tutaj.

Poważna wpadka, przez którą użytkownicy utracili swoje pliki oraz znaczące przewyższenie w rankingach popularności przez konkurencyjne serwisy to czynniki, które nie sprzyjają budowaniu bazy milionów aktywnych użytkowników przez Myspace i zdaje się, że nigdy nie odzyska ono sławy, którą cieszyło się dawno temu. Choć w trakcie ostatniej dekady portal zdążył dorobić się niezbyt zaszczytnego miana internetowej skamieliny, nie można nie doceniać jego wpływu na rozwój social media. Czy jeszcze doczeka się wielkiego powrotu? Cóż, nie tracimy nadziei.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *