QNAP KoiBox-100W morele

Recenzje

03.08.2022 15:47

QNAP KoiBox-100W – sprawdzamy wideokonferencje i szkolenia w 4K

Biznes Gadżety
27
0
0
27
0

QNAP KoiBox-100W to rozwiązanie do prowadzenia wideokonferencji i prezentacji online w wysokiej jakości 4K. Stanowi świetny zamiennik dla kosztownych systemów konferencyjnych opartych na SIP.

Jeśli planujesz mieć w swojej firmie pokój do prowadzenia wideokonferencji i prezentacji z prawdziwego zdarzenia, dzięki QNAP KoiBox-100W możesz tego dokonać relatywnie niewielkim kosztem. To sprytne urządzenie pozwala prowadzić bezprzewodową projekcję, dołączać do spotkań w chmurze (lub tworzyć własne prywatne „pokoje”) oraz nagrywać spotkania. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że przyda się ono w wielu różnych sytuacjach. 

QNAP KoiBox-100W – co to jest?

Nieco upraszczając, można określić QNAP KoiBox-100W jako oferujący zaawansowane funkcje telefon konferencyjny. Wyposażony został w system operacyjny do prowadzenia spotkań wideo KoiMeeter. Dzięki niemu możesz m.in. prezentować treści w wysokiej rozdzielczości 4K, udostępniać ekran swojego telefonu, a także (po dokupieniu dysku) przechowywać nagrania wideo, audio i pliki ze spotkań. 

Sprawdź też: Masz już dosyć pracy zdalnej i spotkań na kamerkach? Nie Ty jeden!

W bardzo dużym skrócie KoiBox-100W to alternatywa dla bardzo drogich systemów konferencyjnych opartych na SIP. Nie powinno być dla nikogo niespodzianką, że zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania w czasach pandemii dramatycznie wzrosło. Nie każde przedsiębiorstwo stać jednak na stworzenie i utrzymanie odpowiednio przygotowanego pokoju do prowadzenia wirtualnych spotkań czy szkoleń.

Najważniejszym aspektem funkcjonalności QNAP KoiBox-100W jest oczywiście komunikacja. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi popularnymi platformami do spotkań w chmurze (Google Meet, Skype, Zoom, Microsoft Teams, Cisco Webex), a także umożliwia tworzenie wielopunktowych konferencji. Większe przedsiębiorstwa mogą stworzyć całą sieć „dzwoniących do siebie” KoiBoxów, w tych mniejszych genialnym ułatwieniem będzie połączenie dzięki aplikacji mobilnej KoiMeeter.

KoiBox-100W pilot sala konferencyjna
KoiBox-100W to niekwestionowany władca sali konferencyjnej!

Zawartość opakowania i specyfikacja

W pudełku oprócz samego KoiBox-100W znajdziesz kabel zasilający, przewód ethernet, a także pilota. Do pełni szczęścia wystarczą już tylko własna kamerka internetowa i/albo głośnik konferencyjny, można też skorzystać z urządzenia stanowiącego połączenie kamery i mikrofonu (np. Logitech MeetUp). Recenzowany sprzęt współpracuje z niemal dowolnym ekranem za pomocą standardowego kabla HDMI. 

Na froncie urządzenia znajdziesz przycisk włączenia wyposażony w diodę LED. Świeci się ona na czerwono, kiedy sprzęt jest wyłączony, po uruchomieniu KoiBox-100W zmienia kolor na niebieski. Sterowanie sprzętem jest najwygodniejsze przy użyciu dołączonego do zestawu pilota, bardzo przydatne przy prowadzeniu konferencji są też klawiatura i myszka. 

Sprawdź też: Które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze?

Specyfikacja QNAP KoiBox-100W:

  • Procesor: Intel Celeron dual-core 1.8 GHz,
  • Pamięć systemowa: 4 GB DDR4,
  • Pamięć flash: M.2 2242 SSD 30 GB,
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax, Bluetooth 5.2,
  • Oprogramowanie: system operacyjny KoiMeeter,
  • Zasilacz: 36 W, 100-240 V DC, 50/60 Hz,
  • Zabezpieczenia: 1x Kensington security slot,
  • Wymiary (wysokość, szerokość, głębokość): 232 x 152 x 45 mm,
  • Waga: 1.09 kg.

Z tyłu QNAP KoiBox-100W ma wejście do zasilacza, miejsce na kabel HDMI, cztery złącza USB 3.2 oraz jeden port RJ45 na przewód sieciowy. 

KoiBox-100W zawiera także 2,5-calową wnękę na dysk SATA. Montaż jest banalnie prosty, wystarczy odkręcić 4 śrubki na spodzie (można to zrobić nawet gołymi rękami), co umożliwi zdjęcie obudowy. Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie komputerów i nowych technologii, od razu zauważysz, gdzie należy wsunąć dysk, aby sprzęt QNAP zyskał dodatkową funkcję nagrywania szkoleń i konferencji. 

Kompatybilność KoiBox-100W

Do portów USB podłączymy wszelkiej maści mikrofony, kamerę internetową, a także klawiaturę i mysz. Na swojej stronie producent zaleca korzystanie przede wszystkim z akcesoriów Logitech i Jabra: wśród kamerek internetowych wymieniona jest m.in. bardzo popularna Logitech C922, a głośniki konferencyjne to m.in. Jabra Speak 410. W praktyce jednak nie udało mi się znaleźć żadnego urządzenia w standardzie USB, z którym QNAP KoiBox-100W by nie współpracował

Sprawdź też: Trust IRIS – recenzja kamerki. Najlepszy pracownik w Twojej firmie

Cztery porty USB 3.2 z tyłu KoiBox-100W powinny wystarczyć do podłączenia wszystkich niezbędnych peryferiów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nie pozbyć się kolejnych kabli i skorzystać także z bezprzewodowego standardu Bluetooth. Możliwości są zatem bardzo duże i większość firm będzie mogła użyć z KoiBoxem sprzętu już będącego na stanie, bez konieczności kupowania nowych akcesoriów. 

Korzystanie z QNAP KoiBox-100W

Jak na akcesorium umożliwiające przeprowadzenie wideokonferencji praktycznie każdemu QNAP KoiBox-100W jest bardzo łatwy w konfiguracji. Nie będziesz zatem potrzebować specjalistycznego szkolenia ani „gościa z IT”, który przygotuje wirtualne spotkanie. Sprzęt połączymy z internetem za pomocą kabla lub bezprzewodowo w najnowszym standardzie Wi-Fi 6.

KoiBox-100W intel celeron
Podłączenie i korzystanie z KoiBox-100W jest banalnie proste

Jeśli połączenie z internetem jest prawidłowe, na stronie startowej ukaże się adres IP urządzenia, dzięki czemu łatwo sparujemy ze sobą KoiBox-100W z komputerem. Kiedy chcemy korzystać z telefonu, na tym samym ekranie widoczne są dwa kody QR. Jeden umożliwia pobranie aplikacji KoiCast (znacznie usprawniające korzystanie z akcesorium), drugi zaś pozwala na błyskawiczne udostępnienie ekranu. 

System operacyjny KoiMeeter umożliwia natychmiastowe utworzenie własnego prywatnego spotkania, dołączenie do konferencji w chmurze typu Google Meet, Skype czy Zoom. Na ekranie głównym możesz także uruchomić nagrywanie lub przeglądać wcześniej zarejestrowane materiały. Bez konieczności wprowadzania skomplikowanych ustawień zadzwonisz do innego urządzenia KoiBox-100W, systemu KoiMeeter, aplikacji mobilnej KoiMeeter lub kompatybilnego systemu SIP (np. Avaya lub Poly).

Sprawdź też: Google Meet – co to? Poznaj aplikację do wideorozmów

Kluczową funkcjonalnością recenzowanego sprzętu QNAP jest możliwość prowadzenia konferencji wideo obejmującej nawet 4 różne kanały. Producent dodał też funkcję bezprzewodowej projekcji 4K, która ułatwia wszystkim uczestnikom spotkania znajdującym się w tej samej sali odtwarzanie ekranu KoiBox-100W na wyświetlaczu bez konieczności korzystania z dedykowanego komputera. W praktyce działa to świetnie i jest banalnie proste w obsłudze. 

Dodatkowe funkcje

QNAP KoiBox-100W posiada całkiem sporo ciekawych udogodnień, które mogą okazać się przydatne w określonych sytuacjach. Świetnym przykładem niech będzie funkcja automatycznego odbierania połączen (domyślnie wyłączona). Dzięki niej osoby przebywające w sali konferencyjnej wezmą udział w spotkaniu online nawet wtedy, kiedy z jakiegoś powodu prowadzący nie dotrze na czas.  

KoiBox-100W porty
Z tyłu otrzymujemy spory zestaw złącz

Jak na łatwe w obsłudze akcesorium, KoiBox pozwala na bardzo rozbudowane dostosowywanie prezentowanych treści do aktualnych potrzeb. Możesz np. wyświetlać do czterech podzielonych ekranów z różnych urządzeń, przy czym jeden ekran można jednocześnie udostępnić na kilku KoiBox-100W lub w kilku systemach KoiMeeter przez internet. Oczywiście prowadząc prezentacje, możesz pokazywać innym cały obraz z komputera albo zdecydować się na tryb okna konkretnej aplikacji lub karty Chrome. 

Sprawdź też: Nagrywanie ekranu – jak nagrać ekran komputera i telefonu?

Ciekawą opcją, która może przydać się w niejednym biznesie, jest książka adresowa, pozwalająca wyszukiwać konkretne kontakty i sale konferencyjne. Uczestnicy spotkań nie są ograniczeni do roli biernych odbiorców, bowiem mogą zdalnie oglądać prezentacje na własnych komputerach, a następnie przy użyciu wbudowanego czatu udostępniać pliki i przedstawiać swoje opinie.

Czy warto kupić QNAP KoiBox-100W?

W czasie testów tego ciekawego gadżetu nieraz przychodziło mi do głowy, jaki biznes i w jakich warunkach mógłby skorzystać z możliwości oferowanych przez QNAP KoiBox-100W. To bardzo kompleksowe rozwiązanie do prowadzenia prezentacji online czy konferencji wideo. Z oczywistych powodów nadaje się idealnie do małych i średnich firm, jego zastosowanie docenią także szkoły czy uczelnie. 

KoiBox-100W pudełko i pilot
W pudełku znajdziemy wszystko, co jest potrzebne, aby zacząć przygodę z QNAP KoiBox-100W

Korzystając z gadżetu i tworząc jego recenzję, starałem się wymyślić scenariusz, w jakim KoiBoxowi brakuje jakiejś konkretnej funkcji. Nie mówię oczywiście, że to sprzęt idealny, ale w typowych zastosowaniach nie ma on w zasadzie większych wad. Być może przydałaby się tu jeszcze możliwość automatycznego znajdowania i parowania ze sobą KoiBoxów, systemów KoiMeeter oraz aplikacji KoiCast obecnych w tej samej sieci Wi-Fi. Producent przewidział bowiem za to opcję wyszukiwania adresu IP każdego urządzenia KoiBox-100W w tej samej sieci LAN przy użyciu aplikacji Qfinder Pro

Sam testowałem KoiBox-100W przede wszystkim w warunkach domowych i w tym zakresie urządzenie sprawdzało się zaskakująco przyjemnie, chociaż podejrzewam, że jako sprzęt do kontaktowania się z bliskimi jest to lekki „overkill”. Za to już w czasie spotkań online z moimi pracownikami oraz przy organizowaniu prezentacji/konferencji w naszej siedzibie, nie raz i nie dwa doceniłem funkcjonalność urządzenia QNAP. Nasz rozrzucony po całej Polsce zespół skorzystał na dodatkowych możliwościach, jakie daje korzystanie z tego akcesorium i wydaje mi się, że to dobra rekomendacja dla KoiBox-100W.

Sprawdź też: Jak działa ClickMeeting?

qnap koibox i akcesoria
Ten niepozorny sprzęt oferuje naprawdę duże możliwości i chętnie współpracuje z innymi akcesoriami

Artykuł powstał we współpracy z firmą QNAP, producentem KoiBox-100W, która dostarczyła sprzęt do testów.

27
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *