MOZOS MKIT-900PRO

Recenzje

07.12.2021 15:29

MOZOS MKIT-900PRO – recenzja. Czy mikrofon do 200 złotych może być dobry?

Dźwięk Gadżety
19
0
0
19
0

Mikrofon pojemnościowy MOZOS MKIT-900PRO dostałem do recenzji razem ze statywem MOZOS SB37 – komplet przystosowany na początek przygody z podcastami lub streamingiem. Czy się do tego nadaje i czy jest wart swojej ceny?

Mikrofon jest nieodzownym elementem pracy, jak i rozrywki przy komputerze czy konsoli. Niezależnie czy jest to zwykła komunikacja z drużyną przy intensywnym shooterze, streaming rozgrywki, nagrywanie komentarzy czy podcast – bez mikrofonu się nie obejdzie. Niektóre z wymienionych potrzeb można zaspokoić zwykłym zintegrowanym mikrofonem z słuchawkami dousznymi, które się znalazły w opakowaniu z telefonem – na pewno będzie wystarczający, żeby wyrazić swoją złość i rozczarowanie kolegami z drużyny. Jednak każdy, kto używał lub się nasłuchał od kogoś mającego dedykowany mikrofon, może poświadczyć, że różnica jest drastyczna.

Czy mikrofon pojemnościowy MOZOS MKIT-900PRO jest wystarczający do każdego z wymienionych wyżej zastosowań? Przekonajmy się.

Pierwsze wrażenia

Urządzenie dostarczone jest do nas w sporym opakowaniu z solidnego kartonu – nie jest on najgrubszy, ale biorąc pod uwagę pozostałe zabezpieczenia – jest całkowicie wystarczający. Na opakowaniu znajduje się krótki opis produktu, lista zawartości oraz parametry techniczne, wymienione w języku polskim oraz angielskim – zawsze na plus. Wszystkie części są zabezpieczone i odizolowane piankowymi wkładkami, tak że nawet przy najbardziej nieodpowiedzialnym transporcie możemy mieć nadzieję, że wszystko dotrze bezpiecznie do celu (oczywiście pomijam wypadki celowych prób uszkodzenia przesyłki). Dodatkowo, co mniejsze elementy są razem zapakowane w woreczkach, uniemożliwiając im zawieruszenie się w pudełku.

MOZOS MKIT-900PRO przychodzi w opakowaniu z solidnym stelażem biurkowym.
Mikrofon pojemnościowy MOZOS MKIT-900PRO, zamocowany na stelażu dostarczonym w komplecie.

Wewnątrz opakowania mamy wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia nagrywania. Pierwszą rzeczą, którą wyjmujemy, jest filtr pop – użyteczny dodatek do zestawu. Elastyczne ramię niestety nie jest tak plastyczne, jakbym tego sobie życzył i zdarza mu się odskakiwać. Filtr jest zapakowany razem z podstawą statywu biurkowego – masywna i o niskim środku ciężkości na pewno będzie stabilnie podtrzymywać mikrofon. Na kolejnym poziomie separatorów piankowych mamy drugą część statywu – teleskopowy drążek, umożliwiający regulację wysokości. Jest tu też instrukcja obsługi, nasadka przeciwwiatrowa oraz koszyczek antywibracyjny. Wszystko przygotowane do szybkiego montażu i użycia.

Ostatnim – według kolejności wyjmowania – elementem w pudełku jest mikrofon pojemnościowy MOZOS MKIT-900PRO. Zabezpieczony z każdej strony grubą warstwą pianki czeka na nas w swoim sarkofagu. Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej i jest estetyczna. Pierwszy kontakt jak najbardziej pozytywny.

Szczypta technicznego żargonu

Szczegółowe dane techniczne mikrofonu MOZOS MKIT-900PRO są udostępnione przez producenta zarówno na stronie produktu, jak i na pudełku. Złącze USB ma swoje ograniczenia, jednak będą one znaczące przede wszystkim dla profesjonalistów. Parametry mikrofonu są następujące:

  • czułość – – 42 ± 3dB (1,5 V, 680 KΩ; 0 dB = 1 V / Pa, 1 KHz),
  • maksymalny wejściowy poziom ciśnienia akustycznego – 125 dB,
  • stosunek sygnału do szumu – > 103 dB,
  • częstotliwość próbkowania – 192 kHz / 24 bity,
  • zakres częstotliwości – 80 Hz – 20000 Hz,
  • impedancja wyjściowa – niska impedancja (< 680 Ω),
  • kierunkowość – kardioidalna.

Dla tych, co siedzą w temacie, są to informacje wystarczające, żeby dokonać zakupu i wiedzieć doskonale, czego się spodziewać po produkcie. Wszystkich pozostałych zapraszam do kolejnej sekcji.

MOZOS MKIT-900PRO idealnie się sprawdzi na początek dla każdego.
Czy głośno, czy szeptem – jemu możesz powiedzieć wszystko.

dB, Hz, kierunkowość – co to wszystko znaczy?

Dane przedstawione powyżej, dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z nagraniami bądź szukającej tego jednego produktu, który spełni wszystkie ich potrzeby, równie dobrze mogą być zapisane pismem klinowym. Jak odczytać zakres czułości lub czym jest kierunkowość kardioidalna? Skupianie się na każdym z osobna i tłumaczenie może mieć efekt przeciwny od zamierzonego, więc skupię się na moich doświadczeniach z używania mikrofonu.

Na co dzień, mikrofonu MKIT-900PRO używałem do komunikacji w pracy i podczas grania. Doświadczenia były jak najbardziej pozytywne. Niezależnie od tego, jak głośno mówiłem – dźwięk był czysty (tak, czasami i mnie emocje poniosą podczas rozgrywki). Podczas nocnych sesji grania, gdy nawet pies z kotem już twardo śpią miałem pewność, że nawet mówienie cicho zostanie wyraźnie przekazane i nic nie “zginie” po drodze. Niski poziom szumu własnego znacząco przykłada się do minimalizacji problemów ze zrozumieniem u odbiorcy czy też wymogu późniejszej obróbki nagrań.

Kierunkowość kardioidalna oznacza, że mikrofon nie rejestruje wszystkich dźwięków dookoła z równą uwagą i schemat można przedstawić właśnie w kształcie serca. Najlepiej rejestrowane są dźwięki od przodu i stopniowo, coraz słabiej odbiera dźwięki z tyłu mikrofonu. Zwrócić jednak muszę uwagę, że skok między czułością odbierania dźwięku od frontu, a od boku jest znacząca, więc należy uważać na ustawienie mikrofonu. Jest to cecha, którą bardzo doceniam, gdyż hałas jest czymś nader częstym w moim otoczeniu.

Sprawdź też: Diablo X-One 2.0 Aqua Blue – recenzja. Najlepszy fotel gamingowy dla każdego gracza?

Dla testów dokonałem też kilku nagrań mniej typowych dla podcastów czy zdarzających się podczas standardowej rozmowy. Próbowałem z nagraniami mruczenia kota, szczekania psa, upuszczenia metalowej pokrywki, krzyku czy przewracania stron książki. Podkreślić też muszę, że nie jestem specjalistą w dziedzinie nagrywania i obróbki dźwięku, mimo to efekt, który udało mi się osiągnąć, był zadowalający. Wiem, że nawet osoby średnio zaawansowane zajmujące się obróbką dźwięku będą mogły osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty.

Statyw biurkowy

Jak wspomniałem na początku, mikrofon MOZOS MKIT-900PRO dostarczony jest w komplecie ze statywem biurkowym, o regulowanej wysokości. Jest to statyw stojący, wykonany z metalu, aluminium i plastiku. Podstawa jest ciężka i skutecznie stabilizuje całą konstrukcję, a zakres regulacji pozwala ustawić mikrofon na komfortowej wysokości. Ciężko jest tu znaleźć coś do zarzucenia.

Dobrą decyzją było z mojej strony najpierw używanie statywu dostępnego w zestawie i spisanie wrażeń z używania. Po tygodniu testów zacząłem używać wysięgnika mikrofonowego MOZOS SB37, który nie jest wliczony w zestaw z mikrofonem i różnica w komforcie jest drastyczna. Statyw SB37 ma maksymalny zakres wysokości prawie 95 cm, a trzy punkty zgięcia umożliwiają dopasowanie do każdych warunków. Mocowany jest do blatu zaciskiem, a solidna stalowo-aluminiowa konstrukcja, z nielicznymi elementami plastikowymi pozwala utrzymać do 1 kg. Malowany proszkowo na matową czerń wygląda estetycznie i sprawia wrażenie tak solidnego, że szybciej od niego zawiedzie blat, do którego jest przymocowany (meble ze sklejki – strzeżcie się!). Na stronie producenta wysięgnik jest opisany jako produkt premium i podpisuję się pod tym obiema rękami – wart jest każdej złotówki, a jego cena nie przekracza 200 złotych.

MOZOS SB37 - wysięgnik mikrofonowy jest bardzo solidnym produktem i idealnym uzupełnieniem każdego studia.
Wysięgnik mikrofonowy MOZOS SB37 w całej swojej okazałości. Z mikrofonem by pewnie wyglądał lepiej…

Werdykt

Mikrofon MOZOS MKIT-900PRO jest urządzeniem wszechstronnym, które odnajdzie się idealnie zarówno przy komputerze gamingowym, jak i w studiu podcastu czy przy nagraniach muzycznych. Ta elastyczność zastosowania w połączeniu z ceną około 200 złotych sprawia, że ciężko jest się długo zastanawiać nad zakupem. Jeżeli szukasz czegoś na start, chcesz spróbować bycia streamerem lub produkcji filmów na YouTube, nagrać kilka melodii swojego zespołu czy zwyczajnie poprawić swoją komunikację podczas meczów rankingowych – ten mikrofon sprawdzi się doskonale. Dostępne są oczywiście produkty bardziej wyspecjalizowane bądź o lepszych parametrach, jednak ich cena nie będzie przystępna dla rozpoczynających swoją przygodę z nagraniami.

Podsumowanie: Mikrofon pojemnościowy USB MOZOS MKIT-900PRO jest propozycją, której nie można zignorować. Wszechstronność zastosowania, wysoka jakość wykonania oraz cena przekonają do siebie największych sceptyków.

OCENA: 7/10

Podsumowanie: Wysięgnik mikrofonowy MOZOS SB37 wysoką jakością wykonania w pełni zasługuje na miano produktu premium. Wygodny w użytkowaniu i solidny jest idealnym akcesorium do każdego mikrofonu.

OCENA: 9/10

Sprawdź też: HyperX Cloud Flight – recenzja. Jak wypada ten bezprzewodowy headset?

19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *