pikachu pokemon go

Poradniki

08.07.2022 11:00

Złap je wszystkie! Pokemon GO — poradnik oraz cenne wskazówki

Android i iOS Gry
54
7
2
54
7

Pokemon GO poradnik — złap wszystkie Pokemony! Jak zacząć zbierać Pokemony i dołączyć do Pokemon GO? Jakie są typy Pokemonów i gdzie ich szukać? Poznaj techniki i cenne wskazówki, które pozwolą Ci stać się top graczem w Pokemon GO Polska!

Pokemon GO — poradnik jak zacząć przygodę z grą

Pokemon GO to gra dostępna dla użytkowników na całym świecie. Pojawiła się w 2016 roku, a za jej stworzenie odpowiada grupa Niantic. Fenomenem grania w Pokemony jest wejście do świata wirtualnej rzeczywistości, w której możesz spotkać stworki znanych z gry konsolowej serii „Pokemon”, a następnie serialu anime.

Głównym celem Pokemon GO jest zbieranie i trenowanie Pokemonów oraz rozgrywanie pojedynków z innymi użytkownikami. Niemal każdy może rozpocząć swoją przygodę z grą — wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację i zapoznasz się z podstawowymi zasadami, które nie sprawiają trudności nawet początkującym graczom. Oto Pokemon GO – poradnik.

pokemon go na smartfonie jak założyć konto
Pokemon GO dalej cieszy się sporym zainteresowaniem – gracie?

Jak zainstalować Pokemon GO? Jakie wymagania musi spełnić telefon?

Gra Pokemon GO doczekała się wydania w Polsce i bez problemu w sklepie z aplikacjami mogą odnaleźć ją użytkownicy smartfonów opartych na systemach Android oraz iOS. Osoby korzystające z telefonów z systemem Windows Phone nie mają możliwości zainstalowania gry.

Do korzystania ze wszystkich możliwości Pokemon GO potrzebny jest telefon z dostępem do pamięci minimum 2GB. Gra do prawidłowego funkcjonowania zużywa dużo zasobów pamięci RAM, której ilość warunkuje płynność rozgrywki. Jeżeli Twój smartfon nie spełnia tych wymagań, to ten Pokemon GO – poradnik raczej Ci się nie przyda.

Ważnym założeniem jest posiadanie procesora zgodnego z architekturą ARM. Obecnie większość smartfonów została wyposażona w ten komponent, więc nie musisz martwić się o jego dostępność. Niezbędny jest system GPS, który pozwoli namierzyć Twoją lokalizację. Dobrze, jeśli smartfon ma żyroskop, choć nie jest to element konieczny. Funkcja ta uzupełni dane o Twoim położeniu, co przełoży się na lepszy odbiór wirtualnej rzeczywistości.

Ekran również ma znaczenie. Dobry wyświetlacz stanowi kluczowy atrybut do pomyślnego rzucania Pokeballem — ważne jest, by można było obsługiwać go jedną ręką. Sprawną rozgrywkę umożliwi połączenie z Internetem, dlatego postaw na porządny pakiet GB w telefonie lub połączenie z siecią LTE. Dodatkowy atut stanowi wytrzymała bateria oraz zainstalowanie map offline.

Pokemon GO poradnik – jak zacząć? Otwórz na smartfonie App Store lub Sklep Play, odszukaj grę, a następnie zainstaluj ją na urządzeniu. W kolejnym kroku musisz stworzyć profil gracza.

pokemon go poradnik który starter wybrać
Który ze starterów jest Twoim ulubionym? Charmander, Squirtle czy Bulbasaur?

Jakiego pokemona wybrać na start?

Pierwsze uruchomienie gry Pokemon GO wiąże się z założeniem konta. Możesz stworzyć profil użytkownika za pośrednictwem konta Google lub poprzez dołączenie do Pokemon Trainer Club. Następnie zajmij się wizerunkiem Twojego avatara, wybierając spośród dostępnych elementów wyglądu postaci.

Czas na złapanie pierwszego Pokemona! Pokemon Go – poradnik otworzymy radą radą jakiego poka wybrać na start. Na wirtualnej planszy Pokemon GO pokażą Ci się trzy stworki — Bulbasaur, Charmander i Squirtle. Musisz znaleźć się w polu jednego z nich, by móc go złapać do Pokeballa. Gdy będziesz w wyznaczonym okręgu otaczającym awatar Pokemona, stuknij w niego, a następnie wykonaj swój pierwszy rzut. Dla graczy, którzy wstrzymają się z wyborem startowego Pokemona, przewidziana jest niespodzianka w formie czwartego stworka pojawiającego się na planszy. Jeśli przejdziesz większą odległość w poszukiwaniu innych Pokemonów, istnieją duże szanse na złapanie ulubieńca fanów gry – Pikachu.

pokemon go który team wybrać
Poza wyborem Pokemona, musisz też zadecydować, do którego teamu chcesz dołączyć!

Do jakiej drużyny dołączyć? Jaka jest różnica?

Gdy osiągniesz 5. poziom w grze, możesz zdecydować, do której drużyny chcesz dołączyć. Wybór teamu jest bardzo ważnym elementem i nie można go zmienić w dalszym etapie. Do wyboru masz trzy drużyny:

 • Valor — zespół specjalizujący się w walce. Liderem jest Candela, a maskotka to Moltres.
 • Mystic — drużyna, której przewagą są zdolności ewolucyjne. Liderem jest Blanche, natomiast maskotką Articuno.
 • Instinct — team, którego mocną stroną jest wylęg. Lider grupy to Spark, a maskotka to Zapdos.

Każdej drużynie przypisywany jest inny kolor. Instinct wyróżnia się barwami żółtymi, Mystic — niebieskimi, z kolei Valor — czerwonymi. W rzeczywistym rozegraniu specjalności zespołów nie mają wpływu na przebieg rozgrywki, a służą jedynie stworzeniu ich ogólnego profilu. Ciekawostką jest, że arena, na której odbywają się pojedynki, przyjmuje kolory drużyn walczących przeciwko sobie.

pokemon go poradnik jak grać
Rozgrywka w Pokemon Go to nie tylko łapanie stworków!

Pierwsze kroki w Pokemon GO — interfejs, przydatne porady

Główny widok całej gry opiera się na mapie i funkcjach, które możesz zastosować w rozgrywce. Minusem jest fakt, że Pokemon GO nie ma polskiej wersji językowej, choć język gry nie jest trudny i szybko możesz poznać podstawowe funkcjonalności. Mamy nadzieję, że ten Pokemon Go poradnik pomoże Ci się ze wszystkim oswoić.

W prawym górnym rogu ekranu odnajdziesz kompas, który posłuży Ci do zmieniania ustawień mapy, natomiast w dolnym rogu znajduje się radar namierzający Pokemony. Po lewej stronie na dole ekranu jest miejsce na Twój awatar. Możesz tu sprawdzić liczbę Pokecoinsów, wskaźnik doświadczenia, odznaki oraz rodzaj drużyny, której członkiem jesteś. W środkowym widoku gry umieszczony jest Pokeball skrywający dodatkowe opcje, Pokedex, sklep oraz przedmioty. W sekcji „Pokemon” znajdziesz schwytane stworki oraz te, które ewoluują i się wylęgają.

Jak zdobywać doświadczenie w Pokemon GO?

Pokemon GO – poradnik gry w Pokemony, czyli jak szybko zdobyć doświadczenie? Punkty XP otrzymujesz, wykonując niemal większość czynności gracza, jednak istnieją pewne działania, które zapewnią Ci ich szybki przyrost. Pierwszym z nich jest łapanie Pokemonów. Nie ograniczaj się do chwytania wyłącznie tych stworków, które wydają Ci się unikalne, ale staraj się łapać wszystkie pojawiające się w Twojej grze. Za każdy nowy nabytek, otrzymujesz 100 punktów, natomiast za Pokemona, którego jeszcze nie masz w swoim Pokedexie – 500 XP!

pokemon go jak wbić level
Obecnie w grze można osiągnąć maksymalnie 50 poziom – droga do tego z pewnością nie jest łatwa!

Na sumę zgromadzonego doświadczenia wpływa ewoluowanie Pokemonów. Za każdą zmianę formy stworka, jako jego trener otrzymasz 500 XP. Możliwości do transformacji będziesz nabywać stopniowo z czasem grania, a gdy będziesz już bardziej zaawansowanym graczem, możesz stworzyć łańcuch ewolucji, który zapewni Ci tysiące punktów doświadczenia. Do przemiany niezbędne jest posiadanie cukierków, które zbierasz w trakcie wykonywania zadań.

Gracze, którzy znajdą się na piątym poziomie doświadczenia, mogą brać udział w pojedynkach, a każda walka na arenie stanowi źródło doświadczenia. Podjęcie walki z innymi Pokemonami pozwala Ci zyskać 100 punktów doświadczenia, które możesz dodatkowo zwiększyć, zatrzymując się na Pokestopach i łapiąc Pokemony. Dodatkowo XP możesz podnieść poprzez doskonalenie rzutu Pokeballem.

pokemon go poradnik jak szukać pokemonów
Wiele się zmieniło od premiery gry – teraz już wcale nie tak trudno znaleźć „lepsze” pokemony

Jak łapać Pokemony? Gdzie ich szukać?

Łapanie Pokemonów jest bardzo proste, jednak sporo trudności może sprawić znalezienie unikalnych przedstawicieli tego świata. Jeśli stworek pojawi się na ekranie Twojego smartfona, podejdź do pola jego postaci, a następnie stuknij w niego palcem. W tym przypadku nie musisz rywalizować, ale konieczny jest rzut Pokeballem. Od jego wykonania zależy Twoje powodzenie w zdobyciu nowego Pokemona, ale o tym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pokemon w grze często zostawia ślady, które mogą pomóc Ci go zlokalizować. Zwracaj uwagę na poruszającą się trawę, ponieważ w jej pobliżu może kryć się stworek. To, gdzie znajdują się niektóre z nich, w dużej mierze zależy od regionu oraz typu Pokemona. Jest większa szansa na to, że typ normalny pojawi się w miejskiej zabudowie, natomiast ziemny — na polu lub łące. Dla graczy Pokemon GO w Polsce rzadkością są Pokemony, które po drugiej stronie globu pojawiają się często. Jeśli Pokemon znajduje się w pobliżu, telefon wibruje, powiadamiając Cię o możliwości rozpoczęcia poszukiwań. Okazją do złapania Pokemonów legendarnych są raidy.

Warto także wspomnieć o nietypowym pokemonie, którym jest Ditto! Jak go złapać? Na pozór jest to proste, bo zmiennokształtny stworek potrafi objawić się zamiast innego, którego wlasnie chcieliśmy złapać. Jednakże to oznacza, że trzeba próbować łapać dosłownie WSZYSTKIE napotkane na drodze poksy.

pokemon go poradnik rodzaje pokeballi
Stworki łapać można za pomocą różnych rodzajów pokeballi. Każdy z nich ma inny % szans na schwytanie Poksa

Rodzaje Pokeballi

Pokeball to przedmiot, który służy do łapania Pokemonów. Gracz rzuca kulą w stworka, którego chce pochwycić, a ten zostaje umieszczony w środku. Pokeballe pozwalają transportować Pokemony i mieć je zawsze przy sobie. Od ilości posiadanych kul zależy liczebność stworków w Twoim Pokedexie, ponieważ jeden Pokeball przypada dla jednego Pokemona. Na każdym przedmiocie znajduje się kółeczko, które pozwala uwalniać Pokemony i ponownie je przywoływać. W grze Pokemon GO dostępne są różne rodzaje Pokeballi. Zobacz, który opłaca się mieć najbardziej!

 • Poke Ball — najprostszy typ przedmiotu. Możesz go zdobyć podczas wizyt w PokeStopach lub kupić w sklepie za Pokecoinsy.
 • Great Ball — ulepszona wersja podstawowej kuli dostępna od 12 poziomu doświadczenia. Przyda Ci się do pochwycenia rzadszych okazów Pokemonów.
 • Ultra Ball — najbardziej usprawniony Pokeball dla graczy, którzy osiągnęli 12 poziomu doświadczenia. Jego posiadanie jest gwarancją złapania wszystkich Pokemonów — również legendarnych.
pokemon go co to jest berries
Czy jagody to coś więcej, niż element kosmetyczny? Owszem! Jak działają owce w Pokemon GO?

Jak działają jagody?

Jagody to przedmioty dostępne w grze, które pomogą Ci w złapaniu dzikich Pokemonów. Możesz je zdobyć przy PokeStopach oraz awansując na kolejny poziom trenera w ramach nagrody. Warto nie wykorzystywać od razu zdobytych jagód i zostawić je na spotkanie z bardziej wymagającymi Pokemonami. Aby użyć jagody, kliknij ikonę znajdującą się na dole po lewej stronie ekranu, a wyświetlą Ci się wszystkie zebrane owoce. Wybierz ten, który chcesz aktywować, a gdy trafisz na dzikiego Pokemona, obok jego awatara wyświetli się symbol owocu. Jagoda zacznie działać, wpływając na zachowanie Pokemona lub pozwoli otrzymać Ci dodatkowe profity. Istnieje kilka odmian jagód, które cechują inne właściwości.

 • Jagody Pinap — podwajają ilość otrzymanych przez Ciebie cukierków po złapaniu Pokemona. Warunkiem jest wykonanie trafnego, pierwszego rzutu. Jagody te sprawdzą się również na PokeGymie, gdy zechcesz zwiększyć motywację Pokemona broniącego.
 • Jagody Nanab — wpływają na zachowanie Pokemona i spowalniają jego ruchy. Dzięki ich użyciu możesz przewidzieć kolejny krok i łatwiej złapać stworka do Pokeballa. Podobnie jak Pinap Berry, motywują Pokemony na PokeGymie.
 • Jagody Razz i Golden Razz — Razz Berry pomagają złapać dzikie Pokemony. Najlepiej je oszczędzać i wykorzystywać okazyjnie. Jagody te również zwiększają motywację Pokemonów. Specjalna odmiana Golden Razz pozwala maksymalnie uzupełnić motywację Pokemona za jednym zastosowaniem.

Czy sposób rzutu Pokeballem ma znaczenie?

Wykonanie prawidłowego rzutu Pokeballem ma decydujący wpływ na to, czy uda Ci się złapać Pokemona. Nie może on być za lekki ani za mocny, ponieważ utracisz próbę. Pokeballe rzuca się, wykonując ruch przeciągnięcia kuli w kierunku awatara. Każdy stworek na mapie ma pole postaci, w które musisz wycelować podczas rzutu. Różnią się one kolorami symbolizującymi poziom trudności schwytania.

 • Zielony — łatwy
 • Pomarańczowy — średni
 • Czerwony — trudny

Pola Pokemonów również są innej wielkości, a im mniejszy ich rozmiar — za trafienie zyskasz więcej punktów XP. Możesz również stosować rzuty podkręcone, tak zwane CurveBall, choć technika ta wymaga dużej wprawy gracza.

pokemon go poradnik jak ewoluować pokemony
Znaczną część Pokemonów można ewoluować za pomocą candy. Są jednak pewne wyjątki

Jak ewoluować pokemony w Pokemon GO?

Pokemon GO – poradnik jak ewoluować pokemony! Uzyskaniu lepszej formy Pokemona służy proces ewolucji. Każdy stworek ma przypisaną do niego wartość CP (Combat Points), która określa jego siłę. Od niej zależą losy pojedynku, ponieważ jeśli na arenie spotkają się dwa Pokemony, walkę wygrywa ten o większej ilości CP. Ewolucja zwiększa poziom CP nawet kilkukrotnie, dlatego celem każdego gracza jest zebranie takiej wartości cukierków i Stardust, które umożliwią jej przeprowadzenie. Każdy Pokemon potrzebuje innej ilości tych przedmiotów, aby proces ewolucji mógł się rozpocząć.

Jeśli chcesz ewoluować jednego ze złapanych stworków, otwórz menu główne aplikacji, przejdź do sekcji „Pokemon” i wybierz w Pokedexie stworka, którego chcesz rozwijać. Gdy otworzy Ci się jego indywidualna karta, możesz sprawdzić, ile przedmiotów wymaga ewolucja. Jeśli spełniasz określone warunki, kliknij „Evolve”, aby rozpocząć proces.

Przed rozpoczęciem ewolucji Pokemona, warto podnieść jego ogólną wartość CP. Możesz ją zwiększyć, używając funkcji „Power up”, która będzie Cię kosztować trochę cukierków i Stardust. Nie trać przedmiotów na Pokemony z niskim CP, a inwestuj w te, które osiągnęły już jego większą ilość, a nie stracisz dużo przedmiotów na początku swojej przygody.

Warto też wspomnieć o nietypowym pokemonie, którym jest Eevee! Tego uroczego stworka można przekształcić na kilka sposobów. Jak ewoluować Eevee i jakie są jego wszystkie formy?

pokemon go jakie są typy pokemon
Pokemony dzielą się na przeróżne rodzaje – mądrze wybieraj swoje stworki podczas walk!

Lista typów Pokemonów

Każdy Pokemon ma swój własny typ, który określa jego największe umiejętności i wskazuje słabe strony. Jakie są typy Pokemonów w Pokemon GO? W grze występuje 18 typów Pokemonów, które mogą być wobec siebie silne, neutralne lub słabe.

 • Normalny
 • Waleczny
 • Latający
 • Trujący
 • Ziemny
 • Skalny
 • Robaczy
 • Duch
 • Stalowy
 • Ognisty
 • Wodny
 • Trawiasty
 • Elektryczny
 • Psychiczny
 • Lodowy
 • Smoczy
 • Baśniowy
 • Cienisty
pokemon go regionalne pokemony jak złapać
Niektórych Pokemonów nie znajdziecie normalnie w Polsce. Da się je za to wykluć z jaj! | Źródło: Gamesradar.com

Pokemony regionalne — jak je złapać?

Pokemonami regionalnymi nazywa się stworki, które pojawiają się często w jednej lokalizacji, natomiast w innych są niemal nieuchwytne. Niektórzy gracze organizują podróże poza Polskę w celu odnalezienia rzadkich stworków. Okazją dla złapania takich Pokemonów są również organizowane eventy. Zobacz, jak wygląda podział regionalnych Pokemonów ze względu na kontynent występowania.

 • Europa — Mr. Mime, Minun, Seviper, Zangoose, Solrock, Volbeat.
 • Azja — Seviper, Minun, Torkoal, Zangoose, Azelf, Pansage, Durant.
 • Ameryka Północna — Tauros, Plusle, Zangoose, Lunatone, Illumise, Uxie.
 • Ameryka Południowa — Heracross, Plusle, Chatot, Throh, Maractus.
 • Afryka — Plusle, Zangoose, Illumise, Tropius, Throh.
 • Australia — Kangaskhan, Volbeat, Sawk, Solrock.
pokemon go poradnik jak złapać legendarne pokemony
Jednymi z najpotężniejszych poksów, są właśnie te legendarne. Jak je złapać?

Jak złapać legendarne Pokemony?

W Pokemon GO poradnik podpowiadamy, jak możesz złapać Pokemony legendarne. Ich odnalezienie jest znacznie trudniejsze, ponieważ nie pojawiają się na mapie tak jak inne stworki. Jeśli chcesz zdobyć takiego Pokemona w swoim Pokedexie, musisz wziąć udział w raidzie. To wydarzenie odbywające się o wyznaczonej porze, podczas którego gracze spotykają się w PokeGymie i walczą z potężnymi Pokemonami. Po ich pokonaniu otrzymują szansę złapania legendarnego stworka. W rozgrywce możesz wziąć udział, jeśli zdobyłeś co najmniej 5. poziom doświadczenia i posiadasz RaidPass, czyli zaproszenie do PokeGymu. Możesz je wykupić w sklepie za 100 Pokecoinsów lub zdobyć raz dziennie w czasie innej walki w PokeGymie.

Pojedynki rozgrywane są w grupach z innymi użytkownikami, a każdy z nich dobiera 6 Pokemonów, które zmierzą się z raidowym bossem. Bitwy są czasowe i trwają 5 minut. Jeśli w ciągu tego czasu zostaniesz pokonany, możesz spróbować jeszcze raz do zakończenia czasu rozgrywki. Poza szansą na schwytanie legendarnego Pokemona otrzymasz 3 tysiące punktów XP oraz tysiąc Gym badge XP.

Innym sposobem na złapanie legendarnego Pokemona jest przeprowadzenie wymiany z przyjacielem w grze. Trading stworkami określają specjalne zasady, a jego przeprowadzenie wymaga zapłaty dużej ilości Stardust oraz cukierków.

pokemon go co daje buddy
W grze można ustawić sobie „kumpla”, który będzie wszędzie za Tobą podążał.

Pokemon Buddies — co to jest i jakie daje profity?

Osiągnięcie 2. poziomu trenera w Pokemon GO umożliwia korzystanie z nowych aktywności gry. Jedną z nich jest wybór Buddy’ego — Pokemona przyjaciela, który towarzyszy graczowi na mapie w czasie jego podróży. Buddie może wspomóc Cię w czasie pojedynku i stanowi umilenie czasu, ponieważ potrzebuje rozrywki i karmienia.

Pokemon Buddies to doskonała opcja dla początkujących graczy, którzy chcą w łatwy sposób zdobyć więcej cukierków. Za pokonane odległości, liczone w kilometrach, w towarzystwie stworka otrzymasz nagrody. Dystans, za który przysługują Ci profity, zależy od wybranego Pokemona. W przypadku legendarnych stworków może to być nawet 20 kilometrów. Zwiększenie poziomu Twojej przyjaźni z Buddym przekłada się na jego użyteczność w grze oraz ilość punktów CP. Możesz zrobić to, karmiąc go jagodami i zbierając serca stanowiące oznakę ekscytacji towarzysza. Serca nabywa się podczas aktywności, które zwiększają zadowolenie Buddy’ego. Należą do nich: wspólne spacery, zdjęcia, walki oraz karmienie przekąskami. Takie działania pozwalają skrócić dystans w celu otrzymania cukierka nawet o połowę oraz podwoić ilość serc.

W ciągu jednego dnia możesz zmieniać swoje Pokemony Buddies, co pozwoli Ci rozwijać jednocześnie kilku towarzyszy. Dzienny limit Pokemonów Buddies wynosi 20.

pokemon go co to pokestop i pokegym
Na mapie pełno przeróżnych znaczników i obiektów – czym są PokeStopy i PokeGym?

PokeStop i PokeGym — co to jest?

PokeStop to miejsce na mapie, w którym możesz zdobyć nowy przedmiot i szansę na złapanie Pokemona. Oznaczane są przy pomocy niebieskich ikon, ale gracz nie ma do nich stałego podglądu. PokeStopy możesz zobaczyć podczas spaceru w odległości około 1-2 kilometrów. Miejsca te mogą być prawdziwymi budynkami, ale nie musisz do nich wchodzić, a jedynie podejść bliżej na dystans 100 metrów. Zbliżenie się do Pokestopa aktywuje go dla Ciebie, co potwierdzi przemiana ikony na mapie w dysk. Kliknij go, by uzyskać więcej wskazówek! Na miejscu możesz otrzymać Pokeballe, eliksiry, jagody, jaja oraz przedmioty pomocne w walce.

PokeStopy umożliwiają złapanie nowych Pokemonów, choć metoda ta jest nieco kosztowna i wymaga od gracza zapłaty w postaci Pokecoinsów. Niektórzy gracze mogą otrzymać go w ramach nagrody za zdobycie nowego poziomu w grze. Aby Pokemon się pojawił przy PokeStopie, niezbędne jest wykonanie zasadzki. W tym celu musisz ustawić Lure Module — przedmiot, który go zwabi. Działanie zasadzki jest czasowe i trwa 30 minut. Inni gracze też mogą skorzystać z Twojej pułapki i zdobyć, dzięki niej nowe stworki.

PokeStop nie jest jedynym miejscem, w którym możesz zdobywać bonusowe rzeczy. Wizyta w PokeGymie jest szansą na zyskanie dodatkowych punktów doświadczenia oraz Pokecoinsów. Są to areny rozgrywania pojedynków drużynowych oraz trenowania Pokemonów. Miejsca te znacznie rzadziej pojawiają się na mapie, a każde z nich ma przypisanego mu lidera z najsilniejszym Pokemonem. Do PokeGymów mają dostęp gracze, którzy osiągnęli 5. poziom i dołączyli do jednej z trzech drużyn: Mystic, Valor lub Instinct.

pokemon go jak zrobić raid
W pewnym momencie do gry zostały wprowadzone raidy – jeżeli chcesz być najlepszym trenerem, to koniecznie się nimi zainteresuj!

Czym są raidy w Pokemon GO?

Jeżeli odpaliłeś ten Pokemon GO poradnik, by dowiedzieć się czym są Raidy w grze Pokemon GO, to już spieszę z wyjaśnieniami – to walki odbywające się w PokeGymie o znacznie większym poziomie trudności. Głównym celem rozgrywki jest pokonanie bossa — Pokemona o potężnej sile. O pojawieniu się wydarzenia w najbliższym czasie powiadamia ikona jaja ukazująca się na arenie wraz z licznikiem odmierzającym czas do jego rozpoczęcia. Gdy jajo zostanie wyklute, rozpoczyna się raid. Boss, który pojawia się w walce, określa poziom trudności od 1 do 5, który można rozpoznać po kolorze jaja.

 • Różowe jajo — poziom trudności 1 i 2. Możesz zmierzyć się z Pokemonem w pojedynkę.
 • Żółte jajo — poziom trudności – 3 i 4. Potrzebne jest stworzenie drużyny, która wspólnie stawi czoła bossowi.
 • Poziom trudności 5. przeznaczony jest dla bossów — Pokemonów legendarnych.

Uczestnictwo w raidzie oferuje możliwość zyskania nagród oraz złapania Pokemona, który zostanie pokonany. Gracz musi mieć specjalną przepustkę RaidPass, by dołączyć do raidu. Maksymalna liczebność grupy wynosi 20 graczy.

pokemon go jak walczyć
W Pokemon GO występują dwa rodzaje walk, choć są one względnie do siebie podobne

Jak wygląda walka w Pokemon GO?

Walki Pokemonów w grze odbywają się tylko w PokeGymach i obejmują zarówno pojedynki między bossami, jak i innymi trenerami, którzy są sterowani przez pozostałych graczy lub sztuczną inteligencję. Pojedynek toczy się w czasie rzeczywistym bez podziału na tury. Atak wykonasz, stukając na ekranie w postać swojego Pokemona. W miarę upływu trwania rozgrywki załadujesz pasek zdolności specjalnej, który pozwoli Ci zadać mocniejszy cios. W tym celu musisz dłużej przytrzymać palec na postaci. Ważnym elementem jest również obrona. Możesz omijać ataki przeciwnika, przesuwając palcem po ekranie w prawo lub lewo.

Eventy, codziennie i tygodniowe wyzwania

Gracze Pokemon GO nie mogą narzekać na nudę, ponieważ organizowane są dla nich codzienne i tygodniowe wyzwania, które sprawdzają umiejętności i pozwalają zdobywać nagrody. Zadania Field Research to codzienne misje rozpoczynające się w PokeStopach. Głównym celem jest pokonanie rywala w walce i odnalezienie niektórych stworków, choć użytkownicy stale przystępujący do Field Reasearch mogą zmierzyć się z innymi misjami, jak wykonanie rzutów Pokeballem czy przeprowadzenie ewolucji Pokemona. Za wykonanie misji każdorazowo otrzymasz inny rodzaj nagrody. Mogą to być rzadkie cukierki, nowe Pokeballe lub Technical Machines.

pokemon go poradnik jak wykonać questy
W grze dostępne są przeróżne zadania do wykonania, dzięki którym otrzymasz wiele bonusów przydatnych na Twej drodze trenera Pokemon

Drugi rodzaj zadań to Special Research, które odbywają się z mniejszą częstotliwością i są takie same dla wszystkich graczy. Ten rodzaj misji opiera się na fabule i najczęściej dotyczy Pokemonów mistycznych. Możesz uczestniczyć jednocześnie w kilku Special Research.

Dla fanów gry organizowany jest międzynarodowy event — Pokemon GO Fest, podczas którego gracze mogą wziąć udział w rozgrywkach specjalnych. Wydarzenie to odbywa się raz w roku, a od dwóch lat mogą w nim uczestniczyć wszyscy, na co pozwala dostęp online. Tegoroczną edycję Pokemon GO Fest zaplanowano na dwa dni (17-18 lipca) obfitujące w wiele możliwości do złapania nowych, unikalnych Pokemonów oraz udziału w raidach.

pokemon go pogoda jak działa
W Pokemon GO pogoda zmienia się w czasie rzeczywistym. Ma to też wpływ na łapanie stworków | Źródło: techcrunch.com

Jak działa system pogody?

Kluczowym elementem, który wpływa na rozgrywkę, jest stan aktualnej pogody. Twórcy Pokemon GO dołożyli wszelkich starań, by jak najlepiej odwzorować w grze warunki pogodowe występujące w regionie gracza, choć nie zawsze idea ta ma wierny charakter. Poza zmianą wizualnej odsłony planszy stan pogody decyduje o efektywności walk i sile niektórych Pokemonów. Złapanie stworków, które powiązane są z otaczającą je aurą zapewnia więcej Stardust i zwiększa ilość doświadczenia w przypadku Pokemonów w Twoim Pokedexie. Niektóre pojawiających się na mapie stworków zwiększają również swoją siłę. Sprawdź, które typy najlepiej funkcjonują przy konkretnym rodzaju pogody!

 • Deszcz — wodny, elektryczny, robak;
 • Śnieg — stalowy, lodowy;
 • Słońce — trawiasty, ziemny, ognisty;
 • Wiatr — latający, psychiczny, smoczy;
 • Chmury — waleczny, trujący, baśniowy;
 • Mgła — cienisty, duch.

Jeśli zamierzasz przystąpić do rywalizacji w raidzie, zwróć uwagę na pogodę i wybierz Pokemona, który najlepiej sprawdzi się w takich warunkach otoczenia.

pokemon go jak pokonać zespoł r
Poza gymami, walkami z trenerami itp. na drodze napotkamy się także na m.in. Zespół R | Źródło: Pokemongolive.com

Zespół R, czyli Team Rocket — kim są, jak ich pokonać?

Team Rocket, znany większej ilości graczy jako Zespół R to postacie, które chcą Cię pokonać w walce i odebrać Pokemony. Możesz spotkać ich w PokeStopach o kolorze granatowym, lecz szanse na ich spotkanie nie są duże. Na mapie punkt ten wyróżnia się poprzez odczuwalne wibracje, a średni czas, przez który jest widoczny, wynosi około 30 minut. Zwycięska walka może zapewnić Ci złapanie Pokemona cienia oraz 500 Stardust.

Pokemon GO Poradnik nie byłby kompletny bez wskazówki Jak pokonać Team Rocket? Podejdź do PokeStopa, by móc zawalczyć z pomocnikiem drużyny. Do pojedynku stawia się po 3 Pokemony, a na Twoją przewagę jest możliwość użycia dwóch tarczy. Przeciwnik nie korzysta z żadnej. Twoim zadaniem jest zwyciężenie z Pokemonami typu cienistego. Jeśli Ci się powiedzie — otrzymasz szansę złapania jednego z nich, jak np. Shadow Lugia. Podobnie jak w raidzie, masz ograniczoną ilość Pokeball Premier do rzutów, których liczba wynosi 5.

Istnieje sposób, dzięki któremu możesz lepiej wybrać idealnych przeciwników dla Pokemonów cienia. Pomocnik Teamu Rocket przed pojedynkiem wypowiada pewne słowa, które mogą naprowadzić Cię na to, jakiego stworka wystawić do walki. Oto kilka przykładów:

 1. „Are you scared of psychics that use unseen power?” — typ psychiczny (Drowzee, Hypno).
 2. „ROAR!…How’d that sound?” — typ ognisty i smoczy (Dratini, Dragonair, Dragonite).
 3. „Normal doesn’t mean weak.” — typ normalny (Rattata, Raticate, Snorlax).

Zwracaj uwagę na wypowiadane frazy, a zyskasz powodzenie!

Gra Pokemon GO jednoczy graczy z całego świata, którzy mogą zmierzyć się we wspólnych pojedynkach. Technologia rozszerzonej rzeczywistości umożliwia wejście do świata Pokemonów i jednoczesne przeniesienie ich do realnego życia. Który z nich zostanie Twoim towarzyszem? Zbieraj doświadczenie, szukaj przyjaciół i zdobywaj więcej punktów – oto Pokemon GO Poradnik!

54
7

Podziel się:

Komentarze (2)

Najllepszy tekst o pokemonach jaki czytałem! Szukałem właśnie informacji jak złapać „legendarkę”, a z wypiekami przeczytałem cały tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *