1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Zabezpieczenia na telefon, czyli jak ochronić smartfon przed hakerami i złodziejami?

Poradniki

1 miesiąc temu

Zabezpieczenia na telefon, czyli jak ochronić smartfon przed hakerami i złodziejami?

Telefony i tablety
6
1
0
6
1

Zabezpieczenia na telefon to obowiązek w czasach, w których cyberprzestępcy są coraz aktywniejsi. W przeciwnym razie należy liczyć się z ryzykiem inwigilacji. Jak sprawdzić, czy ktoś włamał się do telefonu i w jaki sposób się przed tym uchronić?

Zabezpieczenia na telefon – dlaczego to takie ważne?

Odpowiednie zabezpieczenia na telefon chroniące przed dostępem do niego osób nieupoważnionych są konieczne. Powinieneś o to zadbać, bo prawdopodobnie, tak jak większość osób, używasz smartfona nie tylko do gier, przeglądania internetu czy rozmów z bliskimi, ale także jako nośnika wrażliwych danych czy informacji biznesowych. Ponieważ za pomocą smartfonów możesz logować się do poczty, na której znajdują się ważne dokumenty (np. umowy czy faktury), istnieje ryzyko, że w przypadku zhakowania telefonu takie dane przejmie osoba o złych intencjach.

Zabezpieczenia na telefon

Opisane wyżej ryzyko to nie jedyne zagrożenie wynikające z działalności cyberprzestępców. Zapewne zapisujesz na swoim smartfonie prywatne zdjęcia czy nagrania, a także logujesz się do portali społecznościowych oraz wymieniasz wiadomości ze znajomymi za pomocą komunikatorów internetowych. W takiej sytuacji musisz liczyć się z tym, że w przypadku zhakowania telefonu osoby trzecie uzyskają wgląd także w Twoją prywatność, czego na pewno byś sobie nie życzył.

Sytuację pogarsza fakt, że szpiegowanie telefonu, a co za tym idzie uzyskanie dostępu do poufnych informacji, nie jest trudne. A stąd już prosta droga do tego, by np. zaciągnąć pożyczkę, używając danych niewinnej i niczego nieświadomej osoby. Takie nieprzyjemne sytuacje przytrafiły się już tysiącom ludzi na całym świecie, dlatego coraz więcej użytkowników smartfonów szuka skutecznych metod, które umożliwią ochronę telefonu przed zhakowaniem oraz sprawdzenie, czy już do tego nie doszło. 

Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany?

Niezależnie od modelu smartfona można wyróżnić symptomy, dzięki którym rozpoznasz zhakowany telefon. Poniżej przedstawiono typowe oznaki:

 • pojawienie się nieznanych aplikacji oraz wiadomości – taka sytuacja oznacza duże ryzyko, że telefon został właśnie zhakowany, a nieżyczliwe Ci osoby mogą wykorzystywać urządzenie np. do wysyłania podejrzanych wiadomości lub robienia zakupów w internecie.
 • ponadnormatywne zużycie danych – przekłada się to na obniżoną prędkość zainstalowanego oprogramowania, co, w połączeniu ze zwiększonym nagrzewaniem się smartfona, jest częstym efektem występującym w sytuacji, gdy w tle działają złośliwe aplikacje.
 • niespodziewane wyłączanie się smartfona (bądź restart) – może oznaczać, że złośliwe oprogramowanie próbuje uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji systemowych w telefonie.
 • szumy podczas rozmów telefonicznych – mogą być spowodowane tym, że ktoś niepożądany podsłuchuje Twoje rozmowy (oczywiście szumy to często także efekt uszkodzonego mikrofonu w urządzeniu). 

Zobacz: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

Rzecz jasna, powyższe oznaki nie dają pewności, że doszło do włamania. Niektóre ze wskazanych problemów, takie jak spadek prędkości działania czy niekontrolowane wyłączanie się telefonu, mogą wynikać z niewłaściwego użytkowania urządzenia lub tego, że dany model jest już przestarzały. W takiej sytuacji nie wpadaj w panikę i pamiętaj, że nie każde niepożądane działanie smartfona to dowód na szpiegowanie. Jednak nawet w przypadku używania starszego modelu, należy zachować szczególną ostrożność i nie ignorować wymienionych wyżej objawów. 

Ochrona telefonu przed hakerami – silne hasło to podstawa

Dobrym sposobem na zabezpieczenie smartfona przed hakerami jest korzystanie z programów antywirusowych na urządzenia przenośne. Nie zapomnij o jeszcze jednej istotnej kwestii, jaką jest tzw. higiena użytkowania telefonu. Niezależnie od rodzaju zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, ważne jest, żebyś nie narażał się niepotrzebnie na ataki hakerów i wyciek danych. To właśnie dlatego powinieneś korzystać z urządzenia w taki sposób, by nie stwarzać potencjalnych sytuacji, w których włamanie się do smartfona jest bardzo proste.

Podstawą bezpieczeństwa jest stosowanie długich i złożonych haseł. Choć zapamiętanie ciągu znaków składającego się z kilkunastu liter, cyfr i znaków specjalnych nie należy do najłatwiejszych zadań, na pewno utrudni to hakerom dostanie się do poufnych informacji na smartfonie. Rozważ korzystanie z menedżera haseł, czyli aplikacji umożliwiającej przechowywanie danych do logowania. Zainstalowanie programów renomowanego producenta (np. Avast Passwords) jest rozsądniejsze niż zapisywanie hasła na kartce.

Zabezpieczenia na telefon a darmowe WiFi
Darmowe punkty Wi-Fi są przeważnie niezabezpieczone – korzystanie z nich wiąże się z dużym ryzykiem

Inne sposoby ochrony smartfona

Rzecz jasna, programy antywirusowe czy stosowanie skomplikowanych haseł to bardzo ważne, ale nie jedyne zabezpieczenia na telefon, jakie możesz stosować. Warto podejmować też inne działania, takie jak:

 • regularne aktualizowanie systemu – działanie to jest postrzegane jako jedno z najważniejszych w celu właściwej ochrony urządzenia. Ponieważ szkodliwe oprogramowania rozwijają się obecnie niemal tak szybko, jak powstają nowe wersje smartfonów, powinieneś regularnie aktualizować swój telefon. Informatycy zatrudnieni przez producentów podejmują wszelkie starania, żeby usunąć luki w systemach operacyjnych. Nawet jeśli przeszkadzają Ci wciąż pojawiające się aktualizacje systemu, nie powinieneś ich ignorować. Pamiętaj, że dzięki nim Twój telefon jest lepiej przygotowany na zagrożenia czyhające w sieci.
 • kontrolowane włączanie Bluetooth – powinieneś używać Bluetootha tylko w sytuacji, kiedy połączenie jest faktycznie potrzebne. Pozostawienie włączonego Bluetootha na kilka godzin, zwłaszcza w miejscach publicznych, stwarza ryzyko, że ktoś włamie się do Twojego telefonu.
 • ustawienie szybkiej blokady – poprzez wpisanie właściwego kodu PIN lub narysowanie wzoru, które działają wtedy, gdy przestajemy korzystać z telefonu. Takie rozwiązanie oznacza, że w przypadku kradzieży telefonu złodziej będzie musiał poświęcić wiele godzin, żeby dostać się do systemu. W ten sposób zyskasz cenny czas, by zgłosić się na policję lub skontaktować się np. z bankiem w celu dezaktywacji aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie.
 • korzystanie z internetu wyłącznie za pomocą bezpiecznego VPN (Virtual Private Network) – dzięki temu połączenie internetowe transmitowane przez telefon jest szyfrowane. Dobrej jakości szyfrowanie skutecznie zapobiega przechwyceniu danych przez hakerów, ponieważ stają się one dla nich jedynie ciągiem niezrozumiałych znaków.
 • pobieranie wyłącznie zaufanych aplikacji na smartfona – w szczególności tych znajdujących się na App Store oraz Google Play. Instalowanie aplikacji, które znajdują się w niezweryfikowanych źródłach (np. na podejrzanie wyglądających stronach internetowych), jest bardzo nierozsądne, ponieważ tego typu aplikacje to najczęściej pułapka na nieuważnych użytkowników smartfonów.

Sprawdź: Hasło w folderze – jak zabezpieczyć folder hasłem? Szczegółowa instrukcja na Windows, Mac, Android i iOS

Powyższe działania nie likwidują możliwości zhakowania telefonu (ryzyka włamania się do Twojego smartfona nie da się usunąć całkowicie, nawet jeśli korzystasz z zaawansowanego programu antywirusowego). Jednak dzięki nim inwigilacja telefonu przez osoby do tego nieuprawnione staje się bardzo utrudniona. Warto zauważyć, że do niektórych zabezpieczeń na telefon nie potrzebujesz internetu. Włączenie odpowiednich ustawień w opcjach smartfona również zwiększa ochronę.

Jak w bezpieczny sposób wylogować się z serwisu Gmail?

Istnieje wiele rodzajów nierozsądnych zachowań, które mogą stworzyć dodatkowe ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu do danych zgromadzonych na Twoim urządzeniu. Jednym z nich jest nieodpowiednie korzystanie z poczty Gmail na telefonie, szczególnie w przypadku przekazywania smartfona innej osobie np. w ramach sprzedaży. Brak rozwagi w tym zakresie generuje kolejne źródło zagrożenia Twojego bezpieczeństwa. 

Jedyną poprawną formą zakończenia aktywności w aplikacji Gmail zainstalowanej na Twoim urządzeniu mobilnym jest usunięcie całego konta z Twojego smartfona. Jest to sytuacja inna niż w przypadku większości aplikacji do obsługi poczty, w których wystarczy wylogować się oraz wyłączyć opcję autouzupełniania danych. Tymczasem wielu użytkowników telefonów często o tym zapomina i zostawia włączone konto Gmail.

O ile dostęp, także w charakterze zalogowanego użytkownika, do takich aplikacji jak Mapy Google czy YouTube nie stwarza zagrożenia wycieku poufnych informacji, to inaczej jest w przypadku poczty Gmail. Jeśli nie usuniesz wcześniej konta, a zdecydujesz się na sprzedaż smartfona, nowy właściciel urządzenia łatwo uzyska dostęp do Twoich wrażliwych danych. W efekcie osoba trzecia nie musi znać się na cyberbezpieczeństwie – wystarczy chwila nieuwagi z Twojej strony lub brak odpowiedniej wiedzy.

Szpiegowanie telefonu przez Wi-Fi

Miej też na uwadze, że aplikacje umożliwiające włamywanie się do smartfonów to częsty, ale nie jedyny rodzaj zagrożenia, na który muszą uważać użytkownicy. Przede wszystkim, powinieneś pamiętać o tym, by unikać logowania się do internetu poprzez publiczne sieci Wi-Fi (dostępne najczęściej w parkach, galeriach handlowych czy urzędach). Co prawda to wygodne rozwiązanie umożliwiające dostęp do internetu poza domem, ale jest także potencjalnym celem hakerów, którzy dzięki niemu są w stanie włamać się do większej liczby urządzeń.

Niestety sytuacji nie polepsza fakt, że korzystanie z publicznych punktów dostępu do sieci to nie jedyny czynnik ryzyka. Prywatne pasmo internetowe Wi-Fi to również łatwy sposób na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do smartfona przez osoby nieupoważnione. Włamanie się do cudzego telefonu poprzez niepubliczną sieć Wi-Fi nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat nowoczesnych technologii oraz sposobu obchodzenia zabezpieczeń na telefony. Inwigilację można przeprowadzić dzięki aplikacjom na urządzenia przenośne, stworzonym specjalnie w tym celu.

Smartfony Apple – najlepsza oferta w sieci

Na dzisiejszym rynku jest dostępnych wiele tego typu aplikacji oraz przenośnych systemów do przechwytywania Wi-Fi. Mimo że programy antywirusowe są w stanie uporać się z większością tego typu zagrożeń, powinieneś mieć na uwadze ryzyko, że nie poradzą sobie z każdym rodzajem złośliwego oprogramowania, z którego korzystają hakerzy.

Ochrona telefonu – podsumowanie

Dostępne na rynku rozwiązania sprawiają, że właściwą ochronę smartfonów mogą zapewnić sobie również te osoby, które nie mają rozległej wiedzy na temat kwestii związanych z zabezpieczeniami urządzeń mobilnych. Dobra wiadomość dla użytkowników telefonów jest taka, że w celu skutecznego zabezpieczenia się przed zhakowaniem nie trzeba kupować drogiego oprogramowania antywirusowego. Niezwykle ważne jest za to odpowiedzialne używanie urządzenia i przestrzeganie dobrych praktyk opisanych wcześniej, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko włamania.

Może Cię zainteresować: Klucze U2F – czym są? Jak ich używać? Wszystko o fizycznym kluczu U2F

Jak w obecnych czasach powinieneś przystąpić do zapewnienia właściwego bezpieczeństwa dla swojego smartfona? Jak widać w niniejszym artykule, istnieje wiele sposobów, które możesz wykorzystać niezależnie od modelu urządzenia. Dzięki nim będziesz w stanie uniknąć w przyszłości wielu przykrych niespodzianek związanych z włamaniem się do Twojego telefonu.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.