jak zrobić wykres w excelu

Poradniki

30.06.2021 09:06

Wykres w Excelu – jak zrobić wykres w Microsoft Excel?

Programy i aplikacje
8
1
0
8
1

Jak zrobić wykres w Excelu? Oto poradnik jak w prosty sposób wykonać czytelny diagram w programie pakietu MS Office.

Jak zrobić wykres w Excelu – rodzaje wykresów

Excel to niezwykle przydatna aplikacja udostępniana użytkownikom w ramach pakietu Microsoft Office. Jako arkusz kalkulacyjny służy przede wszystkim do ułatwiania wykonywania masowych obliczeń, ale posiada także inne, bardziej zaawansowane funkcje. Program umożliwia między innymi rysowanie wykresów, które cechują się przejrzystością, a ich tworzenie jest niezwykle łatwe. Sprawdź, jak w prosty sposób wykonywać wykresy do pracy lub szkoły.

Opcja rysowania diagramów była dostępna już od pierwszych wydań pakietu MS Office jako istotna dla celów matematycznych i statystycznych. Tworzenie wykresów w Excelu przebiega w podobny sposób niezależnie od wersji, choć oczywiście najnowszy wariant programu (oznaczony liczbą 2019) posiada więcej opcji niż jego poprzednicy. Jakie graficzne sposoby przedstawienia danych można znaleźć w Excelu?

jak zrobić wykres w excelu
Wszystkie rodzaje wykresów w Excelu / Źródło: Dummies.com

Zobacz też: Najlepsze darmowe kursy Excela online! Zobacz, który wybrać

  • Wykres liniowy – prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany rodzaj diagramu. Informacje liczbowe są prezentowane za pomocą prostej lub łamanej linii łączącej poszczególne punkty. Wykres liniowy pozwala na przejrzyste zilustrowanie zmienności danych w równych odstępach czasowych.
  • Wykres słupkowy – nazywany również histogramem. Informacje na tym diagramie są przedstawione graficznie w postaci słupków umieszczonych w układzie współrzędnych. Wykresy słupkowe także wykorzystuje się w celu ukazania zmienności danych w czasie. Bardzo dobrze obrazują też różnice w wielkości zbiorów (na przykład liczebność gatunku w badanych rejonach).
  • Wykres kołowy – czasami zwany tortowym. Przedstawia koło podzielone na wycinki, których pole powierzchni oraz długość łuku są proporcjonalne do ilości, jaką oznaczają.
  • Inne wykresy – program Excel, jako zaawansowane narzędzie statystyczne, posiada znacznie więcej opcji tworzenia wykresów. Możliwe jest rysowanie diagramów punktowych, radarowych, pierścieniowych i innych. Wymienione wyżej trzy warianty są jednak wykorzystywane najczęściej w szkołach, firmach i na uczelniach.
jak zrobić wykres w excelu

Jak zrobić wykres w Excelu – poradnik krok po kroku

Jak zrobić wykres liniowy w Excelu? Zadanie nie należy do skomplikowanych i powinien sobie z nim poradzić każdy. Żeby narysować diagram w programie Microsoft Excel 2019 (lub jego wcześniejszej wersji) nie trzeba mieć właściwie żadnej wiedzy informatycznej ani matematycznej. Wystarczy dysponować arkuszem danych, które chce się przedstawić graficznie, a potem postępować zgodnie z instrukcjami.

  1. By rozpocząć tworzenie wykresu, zaznacz w arkuszu dane liczbowe będące jego podstawą.
  2. Następnie wybierz pozycję Wstawianie (górny panel), a potem Polecane wykresy.
  3. Pojawi się okno prezentujące różne rodzaje diagramów. Wskaż ten, który Cię interesuje (w tym wypadku liniowy), a następnie kliknij przycisk Ok.
  4. W arkuszu ujrzysz stworzony przez siebie wykres. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany (na przykład edytować wygląd diagramu), możesz skorzystać z zakładek Formatowanie i Projektowanie znajdujących się w górnym panelu opcji.

Jak zrobić wykres słupkowy w Excelu? Proces przebiega dokładnie tak samo, jak opisany wyżej. Jedyną zmianą jest to, że w okienku Polecane wykresy należy wybrać diagram słupkowy zamiast liniowego. Pamiętaj o tym, że przed stworzeniem wykresu musisz zaznaczyć serie danych, które się w nich znajdą. W opisanych przypadkach będą to dwa zestawy, ponieważ wspomniane rodzaje diagramów posiadają osie X i Y (poziomą i pionową).

Zobacz też: Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

Wykresy w Excelu – przykłady użycia wykresów

Rysowanie wykresów w Excelu to zadanie banalnie proste, aczkolwiek różnorodność opcji programu sprawia, że można wykorzystywać je nawet do celów profesjonalnych. Nic dziwnego, że ludzie używają oprogramowania pakietu MS Office podczas pisania prac magisterskich czy raportów i prezentacji biznesowych. Jeśli chcesz przećwiczyć swoje umiejętności rysowania diagramów, wykonaj wykresy do podanych zadań.

  • Analiza wyników sprzedaży fikcyjnej firmy – dane dotyczące liczby sprzedanych produktów w poszczególnych miesiącach lub latach będą dobrze wyglądały na wykresie słupkowym, choć do ich przedstawienia można wykorzystać również diagram liniowy.
  • Analiza czasowych zmian liczebności wybranego gatunku – informacje na temat populacji zwierząt i roślin także wyglądają czytelnie zarówno na wykresach kołowych, jak i słupkowych. W celu stworzenia diagramu możesz skorzystać z danych dostępnych powszechnie w Internecie.

Oprogramowanie Microsoft Office to jedno z podstawowych narzędzi ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Opanowanie rysowania prostych i bardziej złożonych wykresów w Excelu jest istotne dla każdego, kto pracuje z danymi liczbowymi. Warto pamiętać, że arkusz kalkulacyjny od firmy Microsoft posiada mnóstwo zaawansowanych funkcji matematycznych i statystycznych, które warto poznać. Tworzenie diagramów może stanowić dobry wstęp do dalszej nauki aplikacji.

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *