Poradniki

24.08.2021 10:40

Jak zablokować YouTube na komputerze? Blokada YT przed dziećmi

Online
18
9
1
18
9

Jesteś rodzicem i chcesz dowiedzieć się, jak zablokować YouTube na komputerze swojego dziecka? Jest na to kilka sposobów. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak założyć blokadę na komputer stacjonarny czy laptopa.

Blokowanie YouTube przed dziećmi – po co? Podstawowe informacje o zagrożeniach

YouTube to najpopularniejsza na świecie platforma z treściami wideo. Codziennie korzystają z niej miliony użytkowników, którzy zarówno oglądają filmy, jak i tworzą własne treści. Portal zawiera ogromną liczbę filmów. Szacuje się, że każdej sekundy w serwisie pojawia się około 60 minut nowego materiału.

Nie wiesz, jak naprawić pralkę bez wzywania fachowca? Wpisz odpowiednie słowa w wyszukiwarkę, a zaraz znajdziesz filmy poradnikowe, których twórcy pokażą Ci, jak samodzielnie usunąć usterkę. Szukasz idealnego przepisu na hiszpański omlet, z którego dowiesz się, nie tylko jakich składników użyć, ale również jak powinno wyglądać idealnie ścięte jajko? Na YouTube możesz zobaczyć na własne oczy, jak takie danie przygotowuje vlogerka kulinarna z Madrytu!

jak zablokować youtube

Zobacz też: Jak zablokować strony internetowe? Wszystko o blokowaniu stron internetowych na komputerze i w telefonie

Jednak YouTube to również ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla najmłodszych. Wyobraź sobie portal, w którym można opublikować praktycznie dowolne wideo. Następnie może je obejrzeć każdy użytkownik. Nie dziwi więc, że na YouTube łatwo trafić na treści nieodpowiednie dla dzieci, takie jak nagość, przemoc czy wulgaryzmy. Oczywiście portal (wspólnie z aktywnymi użytkownikami) prowadzi weryfikację treści i stara się blokować filmy, które mogą być sprzeczne z prawem. Odpowiednie algorytmy decydują też o tym, czy dany materiał wideo może być oglądany przez osoby niepełnoletnie. 

Czy jednak zapewnia to 100% bezpieczeństwo? Nie do końca. Liczba treści publikowanych każdego dnia jest tak ogromna, że sam YouTube nie jest w stanie zweryfikować każdego filmu. Dlatego wielu rodziców decyduje się wziąć sprawy we własne ręce. Istnieje kilka sposobów na to, jak zablokować YouTube na komputerze dziecka, żeby pod nieobecność rodzica pociecha nie oglądała nieodpowiednich treści.

Sposoby na blokowanie YT – jakie opcje mamy do dyspozycji?

Wielu rodziców zastanawia się, jak zablokować komputer przed dziećmi, żeby uniemożliwić im oglądanie nieodpowiednich treści. Nie jesteś przecież w stanie sprawdzać przez 24 godziny na dobę, co Twoje dziecko ogląda w internecie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by skutecznie zablokować YouTube na komputerze stacjonarnym czy laptopie. Nie musisz znać się na zaawansowanej obsłudze internetu czy urządzeń – pokażemy Ci krok po kroku, jak założyć blokadę na YouTube.

jak zablokować youtube

Jak zablokować YouTube na komputerze?

Jest kilka sposobów, by zablokować dzieciom dostęp do YouTube. Możesz zmienić ustawienia w samym serwisie i w ten sposób ograniczyć najmłodszym możliwość korzystania ze strony albo całkowicie zablokować witrynę za pomocą przeglądarki internetowej. Sposoby, o których piszemy poniżej, dotyczą blokowania YouTube na komputerach stacjonarnych i laptopach. Musisz jednak pamiętać o tym, że dzieci często korzystają z internetu także na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety czy smartfony.

Sposób 1 – poprzez zmianę ustawień w serwisie YouTube

Wejdź na konto YouTube na komputerze, z którego korzysta Twoje dziecko do oglądania filmów czy bajek. W prawym górnym rogu zobaczysz ikonę konta. Kliknij ją, by rozwinąć więcej opcji. Na samym dole znajdziesz przycisk „Tryb ograniczonego dostępu”. Włącz tę opcję, aby od tej pory portal filtrował treści, które mogą być potencjalnie nieodpowiednie dla najmłodszych widzów. Pamiętaj jednak, że żaden filtr nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa, a opcja dotyczy tylko jednej, konkretnej przeglądarki internetowej. Jeśli na komputerze są zainstalowane również inne, trzeba ustawić tryb ograniczonego dostępu na każdej z nich.

jak zablokować youtube

Sposób 2 – poprzez blokadę konkretnych witryn

Jeśli chcesz wiedzieć, jak całkowicie zablokować YouTube na komputerze, a nie tylko ograniczyć niektóre treści, musisz „wyeliminować” konkretne strony internetowe w przeglądarce. Omówimy to na przykładzie najpopularniejszej w Polsce przeglądarki, czyli Google Chrome. Sposobów jest wiele, ale spora część z nich wymaga przynajmniej średniozaawansowanej znajomości obsługi komputera. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, prostszym rozwiązaniem może być skorzystanie z rozszerzenia do Chrome o nazwie blocksite.

W Google Chrome Web Store możesz za darmo pobrać rozszerzenie do przeglądarki i w kilku prostych krokach zablokować dostęp do konkretnej strony. Wystarczy zainstalować rozszerzenie, kliknąć odpowiednią ikonkę na pasku przeglądarki i ręcznie wpisać adres strony, którą chcesz zablokować. W tym konkretnym przypadku będzie to www.youtube.com. Od tej pory w przeglądarce Chrome serwis YouTube będzie całkowicie zablokowany.

antywirus
Źródło: avast.com

Zobacz też: Podpowiadamy jak zablokować reklamy — skuteczne sposoby na pozbycie się reklam

Sposób 3 – Avast blokuje YouTube

Oprócz trybu ograniczonego dostępu w YouTube oraz blokowania witryn za pomocą przeglądarki istnieją jeszcze inne sposoby na to, jak uchronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w internecie. Niektóre programy antywirusowe, takie jak choćby popularne oprogramowanie Avast, dają możliwość łatwego zablokowania dostępu do określonych witryn, które mogą stanowić zagrożenie dla komputera czy użytkownika. Można go wykorzystać, żeby zablokować YouTube na komputerze dziecka. Wystarczy zainstalować popularny program antywirusowy Avast, a następnie w menu kliknąć „Ustawienia” i wybrać opcję ochrony sieci. Po kliknięciu przycisku „Dostosuj” pojawi się miejsce do wpisania adresu www. W ten sposób można łatwo zablokować dostęp do YouTube.

Spodobał Ci się ten artykuł? Może znasz jeszcze inne sposoby na to, jak zablokować YouTube na komputerze dziecka, by uchronić je przed nieodpowiednimi treściami? Podziel się swoimi sposobami i doświadczeniami – może inny rodzic wciąż potrzebuje pomocy!

18
9

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *