zorza polarna w Polsce

Technologia

27.04.2023 10:56

Kiedy zorza polarna w Polsce – jak powstaje?

Kosmos Nauka
19
0
0
19
0

Zorza polarna w Polsce to wyjątkowo piękne, ale i rzadkie zjawisko. Jak powstaje zorza polarna i gdzie możemy zobaczyć ją w Polsce? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Zorza polarna, czyli aurora borealis, niewątpliwie należy do jednych z najbardziej zadziwiających i zapierających dech w piersiach zjawisk, zwłaszcza na polskim niebie. To widowiskowe zjawisko jest szczególnie częste w przypadku krajów północy, jednak zorza polarna w Polsce również się zdarza. Te piękne rozbłyski światła zapewniają niezapomniany widok na długie lata, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Zorza polarna widoczna w Polsce wywołuje wiele radości i entuzjazmu. Dzięki wyjątkowości tego zjawiska cieszy się ono wielkim zainteresowaniem we wszystkich rejonach świata. Zdjęcia zorzy polarnej nie potrafią oddać jej zachwycającego wyglądu, dlatego warto wyczekiwać na zwiększoną aktywność słoneczną i poznać odpowiedź na następujące pytania – co to jest zorza polarna? Czy można ją obserwować w Polsce? Zorza polarna w Polsce – kiedy następna?

Co to jest zorza polarna? Czy można ją obserwować w Polsce?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, co to jest zorza polarna, warto poszukać informacji w artykułach internetowych lub źródłach naukowych. Zorza polarna to zjawisko świetlne, które możemy oglądać na skrajnie wysokich szerokościach geograficznych. Warto również wiedzieć, że zorzę północną określamy jako aurora borealis, a zorzę południową jako aurora australis. Najprościej mówiąc, zorza polarna to rozbłyski świetlne na niebie, które najczęściej przybierają barwę zieloną, czerwoną lub żółtą. Aurora borealis najczęściej daje się zaobserwować w krajach północy. Dzieje się tak dzięki ukształtowaniu pola magnetycznego na naszej planecie – naładowane cząsteczki skupiają się głównie przy biegunie magnetycznym planety. Kiedy już wiemy, jak powstaje zorza, pojawia się pytanie: czy zorza nad Polską jest możliwa? Owszem, jednak zorza polarna widziana w Polsce jest niezwykle rzadko i trzeba mieć wielkie szczęście, aby załapać się na ten fantastyczny spektakl świetlny. 

Zorza polarna
Dla takich widoków musimy się wybrać najlepiej za koło podbiegunowe

Jak powstaje zorza polarna?

Znamy już podstawowe informacje o zorzy polarnej, jednak warto także dowiedzieć się, jak powstaje zorza polarna. Ten zapierający dech w piersiach widok zawdzięczamy wyjątkowo wysokiej aktywności słońca, na którego powierzchni zachodzą liczne burze magnetyczne. Cząsteczki naładowane energią (zwane także wiatrem słonecznym) są wyrzucane w stronę Ziemi, gdzie spotykają na swojej drodze atmosferę oraz magnetosferę. Wpadając w pole magnetyczne, zmieniają swój tor lotu i poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego, która łączy obydwa bieguny. Następnie wchodzą w interakcję z pierwiastkami takimi jak wodór i azot, co skutkuje przepięknym świetlnym zjawiskiem na niebie. Wśród rodzajów zórz polarnych możemy rozróżnić liczne kształty, między innymi pasma, kurtyny, łuki i promienie. Wzbudzone atomy tlenu dają czerwone i żółte światło, azot – bordowe i purpurowe, a gazy takie jak wodór lub hel świecą w kolorach błękitu i zieleni. Chociaż nieraz uwieczniono zorzę polarną w Polsce, zdjęcia nigdy nie oddadzą pełnego piękna aurory. Co więcej, w przypadku wyjątkowo intensywnych burz magnetycznych zorze polarne widywane są nawet w okolicy równikowej.

Sprawdź też: Co oznacza krwawy Księżyc?

Jak wygląda zorza polarna w Polsce? 

Zorza w Polsce wygląda równie pięknie, co w standardowych dla niej rejonach, takich jak Finlandia lub Norwegia. Podczas pojawienia się zorzy polarnej na polskim niebie możemy obserwować pełnię błękitów, zieleni, czerwieni i fioletu. Kolory te układają się w najróżniejsze formy, takie jak falbany, pasy lub łuki. Aby przekonać się, jak wygląda zorza polarna w Polsce, najłatwiej jest spojrzeć na zdjęcia wykonane przez szczęśliwców, którym udało się ją uchwycić. Jeśli chcemy zobaczyć to zjawisko na własne oczy, musimy pamiętać o fakcie, że zorza może być trudna do zaobserwowania w wielkich miastach, którym towarzyszy duża ilość mocnego oświetlenia. Dobrą wskazówką podczas poszukiwań okazji na zobaczenie tego świetlistego pokazu jest śledzenie pogody z satelity, ponieważ zachmurzenie nie da nam zachwycać się aurorą borealis.

zorza polarna w Polsce
Zorze w naszym kraju prezentują się mniej spektakularnie – ludzkim okiem jest jeszcze trudniej je zaobserwować | Źródło: tvn24.pl

Kiedy będzie zorza polarna w Polsce?

W przypadku zorzy polarnej Polska niestety nie charakteryzuje się najlepszymi warunkami, które sprzyjałyby powstawaniu zorzy. Z tego powodu każda okazja na jej zobaczenie przyciąga uwagę wielu miłośników zjawisk naturalnych. Kiedy zorza polarna w Polsce będzie możliwa do zaobserwowania? Odgadnięcie dokładnego terminu pojawienia się zorzy i znalezienie odpowiedzi na pytanie: „zorza polarna w Polsce – o której oglądać?” nie są łatwe i trudno jest przewidzieć, kiedy wiatr słoneczny znowu trafi w atmosferę ziemską. Na szczęście o tym, kiedy będzie zorza polarna w Polsce, często dowiadujemy się kilka dni przed powstaniem zjawiska. Liczne media internetowe i telewizyjne ciągle przypominają o możliwości wystąpienia aurory borealis, dlatego stosunkowo łatwo jest zaplanować jej dogodną obserwację.

Sprawdź też: Jak powstaje zorza polarna? Gdzie ją można zobaczyć?

Zorza polarna w Polsce – o której godzinie?

Mamy już wiele ważnych informacji, które pomogą nam w wykorzystaniu każdej okazji do obserwowania zorzy polarnej, jednak wciąż pozostaje jedno ważne pytanie: „zorza polarna w Polsce – o której godzinie możemy ją zobaczyć?”. Odpowiedź na tę kwestię jest stosunkowo oczywista. Z powodu małej ilości światła zorza polarna jest widoczna najczęściej w późnych godzinach wieczornych. Jeśli chodzi o zorzę polarną w Polsce, mapa satelitarna wyświetlająca aktualne i prognozowane zachmurzenie może okazać się bardzo przydatna – nie będziemy mogli cieszyć się tym zjawiskiem świetlnym, gdy niebo przysłoni gruba warstwa chmur.

zorza polarna nad Europą
Zorza polarna na zdjęciu satelitarnym nad Europą | Źródło: twitter.com/IMGWmeteo

Gdzie występuje zorza polarna w Polsce?

Znamy już odpowiedź na pytanie, o jakiej porze dnia widać zorzę polarną, więc warto dowiedzieć się, jak brzmi odpowiedź na pytanie: „zorza polarna w Polsce – gdzie oglądać?”. Zorza polarna zazwyczaj występuje w miejscach położonych bliżej pól magnetycznych Ziemi. To warunkuje również kwestię dotyczącą tego, gdzie występuje zorza polarna w Polsce. Najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej nad Polską są północne rejony kraju, zwłaszcza na Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim. Jeśli chodzi o zorzę polarną w Polsce – gdzie najlepiej udać się, aby podziwiać to piękne zjawisko świetlne? Wiemy już, że pojawieniu się zorzy nad Polską sprzyjają tereny kraju, które znajdują się na północy. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Gdzie jeszcze na świecie można obserwować zorze polarne?

Zorza polarna to niezwykle fascynujące i efektowne zjawisko świetlne, które za każdym razem cieszy się dużą ilością obserwatorów. Zorza polarna – gdzie jeszcze występuje? Miejsca, w których najczęściej występuje aurora borealis, to między innymi Finlandia, Norwegia, Laponia, Rosja, a nawet Kanada. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu tych państw względem atmosfery i magnetosfery mogą cieszyć się o wiele większą szansą na pojawienie się na niebie zorzy. Jeśli koniecznie chcemy zobaczyć aurorę na własne oczy, jedno z tych państw będzie dobrym wyborem. Musimy jednak pamiętać, że nie jest wiadome, kiedy dokładnie powstanie zorza polarna.

19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *