Czerwony Księżyc – co to jest, kiedy wystąpi, co oznacza Wszystko o krwawym księżycu

Rozrywka

17.08.2022 12:59

Kiedy czerwony Księżyc 2022 – co oznacza krwawy Księżyc?

Kosmos Nauka
48
8
4
48
8

Czerwony Księżyc to jedno z najbardziej efektownych zjawisk na niebie. Od wieków przypisywano mu rozmaite znaczenia. Jak powstaje? Co oznacza dla zdrowia? Kiedy go obserwować? Odkryjmy prawdę na temat tego, czym jest krwawy Księżyc.

Czym jest czerwony Księżyc? Na czym polega to zjawisko?

Ludzie od zarania dziejów zastanawiali się, co oznacza czerwony Księżyc. Przez wieki uważano go za znak rychłego przelewu krwi, śmierci lub gniewu bogów. Dzięki postępowi nauki wiemy już, dlaczego księżyc jest czerwony. Do zjawiska tego dochodzi, gdy Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy Słońcem a Księżycem. Nasza planeta rzuca na niego cień, powodując zaćmienie.

Zaćmienie Księżyca zależy od pozycji Ziemi względem Słońca i Księżyca
Na czym polega zaćmienie Księżyca? Proces ten przedstawia powyższa grafika

Gdy Słońce nie jest zasłaniane przez naszą planetę, światło o wszystkich zakresach długości fal (czyli białe) dociera do powierzchni Księżyca. Jeżeli jednak między Słońcem a Księżycem znajduje się Ziemia, światło nie dochodzi do niego bezpośrednio. Następuje refrakcja, czyli rozproszenie i załamanie fal świetlnych. Światło niebieskie rozprasza się w atmosferze naszej planety, podczas gdy czerwone załamuje się, tworząc poświatę dookoła Ziemi. Światło czerwonej poświaty pada na powierzchnię Księżyca i jest od niej odbijane, dając efekt znany jako krwawy Księżyc.

Sprawdź też: Pierwszy lot człowieka w kosmos – kamień milowy w historii ludzkości. Przebieg przygotowań i lotu

Wygląd Księżyca, który można obserwować z Ziemi, zależny jest również od aktualnych zanieczyszczeń atmosfery. Jeśli zaćmienie Księżyca wystąpi np. po erupcji wulkanu lub dużym pożarze, barwa naszego satelity może być krwisto czerwona. Jeżeli jednak nie wystąpiło żadne zjawisko mocno zanieczyszczające powietrze, może być pomarańczowy.

Zaćmienie Księżyca całkowite albo częściowe – na czym polegają?

Tego typu zaćmienia Księżyca są całkowite lub częściowe. W przypadku całkowitego cień Ziemi pada na całą powierzchnię Księżyca. Podczas zaćmienia częściowego tylko fragment Księżyca zasłonięty jest cieniem naszej planety. Częściowe zaćmienie Księżyca występuje w dwóch okolicznościach. Jedną z nich jest sytuacja, gdy Ziemia ustawia się przed Słońcem, ale Księżyc nie znajduje się w jej cieniu w całości. Drugą – gdy Księżyc wychodzi z cienia Ziemi po zaćmieniu całkowitym.

Zjawisko to udało się uwiecznić dwóm sondom: amerykańskiej Lunar Lander Surveyor w 1967 roku i japońskiej Kaguyi w 2009 roku. Pozwoliło to NASA przygotować wizualizację. Na kanale agencji na YouTube można obejrzeć film przedstawiający ustawienie się Ziemi przed Słońcem z perspektywy obserwatora znajdującego się na Księżycu.

Kiedy zobaczymy czerwony Księżyc? Krwawy Księżyc w 2021 i 2022

Zaćmienie Księżyca wystąpi w XXI wieku 143 razy, z czego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych. Niestety, nie wszystkie zaćmienia można oglądać z Polski. Kolejne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 19 listopada 2021 roku. Będzie jedynie częściowe. Na półkuli północnej będzie widoczne nad Ameryką Północną, Syberią i północną Europą. Na półkuli południowej krwawy Księżyc zobaczą mieszkańcy centralnej i wschodniej Azji oraz Australii.

Sprawdź też: Filmy i seriale o kosmosie – dokumentalne oraz science-fiction. Zobacz największe zestawienie filmów o kosmosie!

W 2022 roku również zobaczymy czerwony Księżyc dwa razy. Pierwszy raz pojawi się 16 maja. Poza mieszkańcami obu Ameryk zjawisko to obejrzą ludzie w Afryce i zachodniej Europie. W Polsce widoczne będzie jako zaćmienie częściowe. Następny krwawy Księżyc pojawi się 8 listopada. Nie będzie jednak można zaobserwować go w Polsce. W Polsce czerwony Księżyc zobaczymy aż dwa razy w 2025 roku. Pierwsze zaćmienie wydarzy się 14 marca. Kolejne podziwiać będzie można 7 września.

Co oznacza czerwony Księżyc? Jak może wpływać na nasze samopoczucie?

Księżycowi przypisywano od wieków wpływ na ludzki organizm. Wyobrażenia te znalazły częściowe oparcie we współczesnej nauce. Jedne z wielu badań wykonał zespół pod kierownictwem prof. dra Christiana Cajochena, kierownika Centrum Chronobiologii na Uniwersytecie Bazylei. Ich wyniki opublikowali w magazynie Current Biology.

Jak już wiemy, zjawisko krwawego Księżyca występuje, gdy znajduje się on w pełni. Szwajcarscy naukowcy wykazali, że podczas tej fazy zmniejsza się poziom melatoniny w organizmie. Rezultatem jest o 30% płytszy i 25 minut krótszy sen. Podwyższa się za to poziom serotoniny. Ma to wpływ na zwiększony apetyt i wyostrzenie się zmysłu smaku.

Krwawy Księżyc, zaćmienie Księżyca, superksiężyc… Inne zjawiska związane z księżycem

Czerwony Księżyc jest nierozerwalnie związany z zaćmieniem. Innym fenomenem jest superksiężyc. Występuje on, gdy Srebrny Glob znajduje się najbliżej Ziemi.

Odległości od Ziemi jest zmienna z powodu eliptycznego kształtu orbity Księżyca. Średnia odległość to 384 399 km. W perygeum wynosi 363 104 km, a w apogeum – 405 696 km. Znajdując się najbliżej Ziemi, wydaje się o 14% większy i 30% jaśniejszy niż jest w rzeczywistości.

Sprawdź też: Układ słoneczny – jakie planety wchodzą w jego skład? Wszystkie planety układu słonecznego

Superksiężyc będzie można zaobserwować 14 czerwca 2022 roku. Zjawisko to występuje osobno, ale może również pojawić się jednocześnie z czerwonym Księżycem. Mimo tysięcy lat obserwacji Księżyca nadal nie odkryliśmy wszystkich jego tajemnic. Choć dziś już wiemy, że czerwony Księżyc nie jest zwiastunem nieszczęść, okazało się, że jego wpływ na nasze życie istnieje. Co jeszcze przed nami skrywa Srebrny Glob?

48
8

Podziel się:

Komentarze (4)

Majowa pełnia księżyca powszechnie zwana „flower moon” to jednak nie to samo co Krwawy księżyc, po prostu w Polsce nie ma tłumaczenia z angielskiego na pełnie majowego księżyca i mylony jest z krwawym księżycem z października

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *