winrar

Technologia

12.09.2023 09:20

WinRAR – co to za program? Do czego służy?

Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Co to Winrar? Winrar to 32-bitowa wersja archiwizatora RAR przeznaczonego dla systemu Windows.

Winrar jest potężnym narzędziem do archiwizowania i zarządzania archiwum. Warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej.

Co to WinRAR?

Omówimy szczegółowo temat WinRAR. Co to? Jest to narzędzie do archiwizowania i zarządzania archiwum. Jest dostosowane do parametrów wielu archiwów jednocześnie oraz wyświetlania sekwencji woluminów jako pojedynczego archiwum. Obsługuje wypakowywanie plików w formacie BZIP2, JAR czy ACE 2.0. Jest możliwość wypakowania zawartości archiwum do bieżącego folderu, ale ponadto obsługuje formaty plików ISO9660, moduły SFX i wiele więcej.

winrar
Archiwizacja dzięki programowi WinRAR jeszcze nigdy nie była taka prosta! | Źródło: pcworld.com

Sprawdź też: Program do rozpakowywania plików – jaki wybrać?

Aplikacja WinRAR została stworzona przez Jewgienija Roszala, absolwenta Czelabińskiego Instytutu Politechnicznego. Udostępnił on narzędzie wąskiej grupie odbiorców. Początkowo nosiło nazwę RAR 0.1., ale już jesienią stało się RARem 1.30. 2 kwietnia 1995 roku kultowe narzędzie wydano w wersji 1.54b jako program dla Windowsa 3.x.

Do czego służy program WinRAR?

Program WinRAR jest uniwersalnym narzędziem kompresującym ułatwiającym zarządzanie plikami na komputerze. Ze względu na podstawowe funkcje takie, jak kompresowanie i rozpakowywanie plików, działania można wykonywać w prosty, intuicyjny sposób. Jest możliwość zabezpieczenia danych poprzez hasło, co w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie, gdy tak ważna jest ochrona danych.

Narzędzie do kompresowania i dekompresowania plików pozwala uzyskać znacznie mniejsze rozmiary plików, co ułatwia ich przechowywanie i udostępnianie.

Gdy dostępny jest tak popularny program jak WinRAR MAC, część osób zaczyna szukać alternatyw. Oczywiście istnieją. Co zamiast WinRAR? Można skorzystać z 7-Zip, PeaZip, WinZip i wielu innych. Dostępne są w ich ramach podobne funkcje kompresji i dekompresji plików. Warto także z nimi zapoznać się, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję, dzięki której kompresja danych będzie możliwa w najprostszy sposób. Oczywiście WinRAR MacOS jest w tym prawdziwym mistrzem.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ile kosztuje program WinRAR?

Po 40 dniach od zainstalowania programu, na ekranie użytkownika pojawia się informacja zachęcająca do wykupienia licencji. Użytkownik może jednak ten komunikat zamknąć i dalej korzystać z aplikacji. Wielu nawet może nie mieć świadomości, że jest coś takiego jak WinRAR licencja. Przynajmniej w przypadku tej aplikacji, twórcy nie zdecydowali się na wyciąganie konsekwencji wśród osób korzystających z narzędzia za darmo po upływie okresu próbnego.

Obecnie posiadając m.in. Windows 10, można pobrać i korzystać z WinRAR bez wpisywania kodu licencji, licząc się jedynie z wyświetlaniem komunikatu informującego o licencji, którą można wykupić.

winrar licencja
Przyznać się, kto jeszcze nie kupił licencji do WinRARA? | Źródło: techcrunch.com

Jeżeli jednak ktoś chciałby kupić WinRAR, cena licencji to ok. 165 zł. Co daje licencja WinRAR? Przede wszystkim z programu można korzystać do komercyjnych zamówień. Jest dostęp do pomocy technicznej poprzez e-mail oraz Centra Obsługi WinRARa na całym świecie. Formaty archiwów są jednak dokładnie takie same, jak w przypadku darmowej wersji programu.

Licencja jest dożywotnia. Posiadając pojedynczą licencję można zainstalować i korzystać z programu na wszystkich komputerach należących do kupującego. Ta zasada nie dotyczy jednak firm. Choć jest ona również dożywotnia, można zainstalować i korzystać z programu WinRAR tylko na jednym komputerze. Licencja jest wydawana na imię i nazwisko lub na nazwę firmy.

Czy dostępny jest darmowy WinRAR?

Jak już dobrze wiesz, co prawda dostępna jest opcja wykupu licencji, ale mało kto to robi, skoro program i tak działa bez żadnych opłat. Zazwyczaj na taki krok zdecydowanie nie decydują się użytkownicy prywatni, jak już, robią to firmy. Przedstawiciele win.rar GmbH od lat przymykają oko na dość luźne podejście użytkowników do darmowego korzystania z aplikacji. Docelowo mierzą oni w sprzedaż tego rozwiązania firmom, od których pobierają ok. 165 zł.

Ale czy WinRAR jest darmowy? Okazuje się, że jest kraj na świecie, który oferuje zupełnie darmowy WinRAR. Do użytku osobistego, udostępniona została specjalna wersja darmowa w Chinach.

Czym różni się WinRAR darmowy od płatnego?

Wiesz już, ile kosztuje WinRAR, ale warto zastanowić się, czym darmowa wersja różni się od płatnej. Producenci zakładają, że po 40-dniowym okresie próbnym użytkownicy wykupią licencję. W związku z tym, że nie tracą jednak dotychczasowych funkcjonalności, zwykle tego nie robią. Jedyną niedogodnością jest to, że za każdym razem, w momencie uruchamiania programu, pojawia się informacja przypominająca o wykupieniu licencji.

Płatna i bezpłatna wersja nie różnią się od siebie. Oprogramowanie do kompresji jest tak samo funkcjonalne bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Zalety korzystania z programu WinRAR

Pliki RAR są niezwykle funkcjonalne, ponieważ pozwalają na kompresowanie zawartości od 8 do 30% lepiej niż pliki ZIP czy ARJ. Ponadto, możliwa jest również bardzo silna kompresja plików ogólnych oraz multimedialnych, przetwarzanie archiwów, obsługa nazw wieloznakowych. Istnieje także możliwość zaprogramowania archiwów samo rozpakowujących.

interfejs programu
Interfejs programu | Źródło: news.updatestar.com

Sprawdź też: Darmowy program do rysunku technicznego z wymiarowaniem – polecane programy

Co ważne, program naprawia uszkodzone archiwa, weryfikuje ich autentyczność, a także udostępnia możliwość komentowania plików i ich szyfrowania. Program obsługuje także znaki w formacie Unicode w nazwach plików archiwów, dzięki czemu nazwy mogą być nieanglojęzyczne.

Jak działa proces kompresji plików?

Wiesz już, co to WinRAR, ale warto szczegółowo zapoznać się z procesem kompresji plików, który w nim zachodzi. Program udostępnia wiele przydatnych funkcji ułatwiających zarządzanie plikami. Można wykorzystać go do tworzenia archiwów, do dodawania plików do już istniejących archiwów, a także do dzielenia archiwów na mniejsze części. Przydaje się przy szyfrowaniu plików, można zabezpieczyć dane hasłami.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku WinRAR? Wystarczy wybrać plik, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję: DODAJ DO ARCHIWUM. Następnie można przejść do ustawień kompresji oraz nadać nazwę archiwum. Po kliknięciu OK, plik zostanie skompresowany. Cała procedura jest niezwykle prosta i każdy sobie z tym poradzi.

Funkcje zaawansowane – ochrona hasłem i dzielenie archiwów

Ochrona hasłem jest często wybieraną funkcją przez użytkowników WinRAR. Ma się dzięki temu pewność, że dostęp do pliku z danymi będą miały wyłącznie osoby znające hasło. Jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń danych, na jakie można w przypadku tego programu zdecydować się. Należy podkreślić, że hasło powinno być jak najbardziej skomplikowane, jeżeli archiwizacja plików ma przebiegach w sposób maksymalnie zabezpieczony.

Gdy korzystasz z programu WinRAR, jak ustawić hasło już wiesz, ale warto również poruszyć temat otworzenia plików RAR zabezpieczonych hasłem. Przede wszystkim najważniejsze jest, aby podać w wyświetlonym okienku prawidłowe hasło. Jeżeli użytkownik nie posiada hasła, nie ma takiej możliwości, aby dostał się do pliku. Wpisując w wyszukiwarkę Google: jak odblokować hasło WinRAR, wyświetlają się programy do łamania haseł, ale należy uważać, aby nie wprowadzić wraz z nimi wirusa na swój komputer. Lepiej również nie posiłkować się sposobami, jak rozszyfrować hasło WinRAR, ponieważ jest to po prostu kradzież danych, jeżeli nie ma się dostępu do pliku.

rar
Źródło: techspot.com

Kolejną zaawansowaną funkcją programu WinRAR jest dzielenie archiwów. Na czym to polega? Po kompresji pliku, można wpisać rozmiar woluminu w polu „Podziel na woluminy” w „Nazwa archiwum i opcje dialogu: opcje główne” w oknie dialogowym „Nazwa i opcje archiwum: Opcje ogólne”, aby utworzyć woluminy, czyli archiwum wieloczęściowe. Można również wybrać rozmiar woluminu z listy powiązanych z tą pozycją.

Bezpieczeństwo i poufność danych w WinRAR

Skoro wiesz już, co to jest WinRAR, warto zastanowić się, w jakim stopniu program chroni dane. Przede wszystkim jest możliwość zabezpieczenia ich hasłem. Można ustawić je już na etapie tworzenia archiwum lub na późniejszym etapie. Zapewnia to dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do plików.

Jak spakować i rozpakować pliki w WinRAR?

Jak spakować pliki w WinRAR? Wystarczy wybrać plik, który ma zostać poddany kompresji, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję DODAJ DO ARCHIWUM. Następnie należy skorzystać z ustawień kompresji i wprowadzić konkretną nazwę archiwum, jaką chcemy. Po całym procesie należy wcisnąć OK, aby plik uległ spakowaniu.

Jak rozpakować plik WinRAR? Należy kliknąć dwukrotnie na archiwum lub prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję ROZPAKUJ TUTAJ. Pliki zostaną automatycznie wyodrębnione i można będzie z nich bez żadnych przeszkód korzystać.

program winrar

Sprawdź też: Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Reasumując, WinRAR jest narzędziem do kompresji i dekompresji plików, które jednocześnie umożliwia tworzenie i rozpakowywanie archiwów w różnych formatach. Z tego artykułu można dowiedzieć się, jak otworzyć WinRAR z hasłem, jak podzielić archiwum na mniejsze części, a także jaki najmniejszy rozmiar plików jest możliwy do uzyskania. Wysoka skuteczność kompresji programu sprawia, że jest on tak popularny. Nikt tak naprawdę nie zastanawia się WinRAR – jak usunąć hasło – ale jak skutecznie zabezpieczyć dane znajdujące się w plikach RAR.

Źródło obrazka głównego: gearrice.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *