1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Aplikacja Strava – opcje, po polsku, logowanie – wszystko o sportowej aplikacji Strava

Technologia

2 miesiące temu

Aplikacja Strava – opcje, po polsku, logowanie – wszystko o sportowej aplikacji Strava

Programy i aplikacje
6
3
0
6
3

Strava to aplikacja, bez której wielu sportowców nie wyobraża sobie obecnie życia. Co przemawia za korzystaniem z niej? Sprawdź, jak możesz włączyć aplikację Strava w monitorowanie swoich treningowych postępów.

Aplikacja Strava
Źródło: https://www.bikemagazine.com.br/2014/04/ciclista-de-strava-um-aplicativo-que-mudou-o-jeito-de-pedalar/

Strava – co to jest i do czego się przydaje?

Strava: Track Running, Cycling and Swimming to aplikacja mobilna służąca do monitorowania aktywności fizycznej i postępów w ćwiczeniach. Oferuje ona możliwość ustalania i modyfikowania planów treningowych. Strava dostarcza też informacji na temat parametrów organizmu i osiągów – z jej pomocą ustalimy, ile kalorii udało nam się spalić w trakcie danego ćwiczenia, na jakim poziomie utrzymywał się nasz puls lub z jaką maksymalną prędkością udało się przebyć określony dystans. Wykorzystanie funkcji GPS w sprzęcie pozwala na dostarczenie dokładnych statystyk trasy i umożliwia wizualizację na mapie drogi przebytej wraz z aplikacją podczas biegu lub jazdy na rowerze.

Aplikacja została stworzona w 2009 roku przez zespół Strava Inc., startup z San Francisco. Jej nazwa pochodzi z języka szwedzkiego i oznacza „dążyć” lub „starać się”. W nazwie doskonale zawiera się więc motywacja, jaka przyświecała jej powstaniu – Strava ma pomóc tym, którzy pragną stale polepszać swoje sportowe wyniki i osiągać wyznaczone przez siebie cele. Z aplikacji mogą korzystać posiadacze smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS i działającym modułem GPS. Najnowszą wersję można pobrać ze sklepu Play lub AppStore.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do biegania – którą wybrać? Ranking darmowych i płatnych aplikacji dla biegaczy

Strava: Track running, cycling and swimming. Komu aplikacja spodoba się najbardziej?

Strava to aplikacja dla miłośników sportu. Nie ma więc znaczenia, czy jesteś sportowym zawodowcem z wieloletnim stażem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną – jeśli pragniesz lepiej organizować swoje treningi, Strava jest właśnie dla Ciebie. Jest ona przeznaczona dla biegaczy, osób jeżdżących na rowerze i fanów pływania. Funkcje aplikacji docenią ci, którzy pragną mieć dostęp do szczegółowych i w przejrzysty sposób dostarczanych statystyk na temat wykonywanych ćwiczeń.

Duża zaletą Stravy jest to, że pozwala ona na zintegrowanie z innymi programami monitorującymi aktywność – użytkownicy systemów takich jak Garmin Connect nie muszą więc rezygnować z dostarczanych przez nie nowych danych, mogą za to wykorzystać je do budowania ulepszonego profilu swoich sportowych zmagań i jeszcze dokładniej analizować każdy trening.

Zobacz też: Co to jest TWS? Wszystko o bezprzewodowych słuchawkach TWS

Jakich danych dostarcza użytkownikowi Strava?

Główną funkcją Stravy jest rejestrowanie wykonywanej przez użytkownika sportowej aktywności. Najważniejsze informacje, jakie otrzymujemy dzięki niej, to wielowymiarowe analizy treningów. Wśród tych danych znajdziemy przebyty dystans, prędkość i wykaz zmian tempa oraz szczegóły trasy, takie jak kąt nachylenia terenu oraz jej najniższy i najwyższy punkt.

Jeżeli zezwolimy na zbieranie, przetwarzanie i magazynowanie danych na temat naszego zdrowia, po każdym ćwiczeniu otrzymamy od Stravy kompletny raport, w którym znajdziemy między innymi informacje na temat zmian tętna.

Najważniejsze funkcje aplikacji Strava

Nieważne, czy Twoim konikiem jest kolarstwo, czy też należysz do biegaczy – w Stravie masz dostęp do analiz wyników Twoich ulubionych aktywności. Program umożliwia także tworzenie i wykorzystywanie utworzonych przez innych użytkowników wersji tras. To, co odróżnia apkę Strava od innych, na przykład Endomondo, to możliwości dzielenia trasy na segmenty i śledzenia wyników treningu swojego i innych na danym odcinku. Wersja premium dostarcza więcej informacji o segmencie, takich jak ocena Twojego wyniku na tle osiągów wielu innych osób, również monitorujących treningi w Stravie.

Dzięki aktywności GPS i danym dostarczanym z Twojego urządzenia Strava może precyzyjnie ocenić dystans przebyty przez Ciebie czy to na rowerze, czy poprzez bieganie.

Wśród innych ciekawych funkcji aplikacji Strava, których nie znajdziesz w konkurencyjnym Endomondo, jest możliwość monitorowania poziomu eksploatacji sprzętu. Dzięki temu lepiej zadbasz o swój rower i przedłużysz żywotność jego części.

Aspekt społecznościowy Stravy – jak możesz rywalizować ze znajomymi?

Dla niektórych użytkowników Stravy duże znaczenie ma jej funkcja społecznościowa – w aplikacji mogą oni na bieżąco śledzić postępy znajomych oraz porównywać ich i swoje osiągi. Mogą też odwiedzać profile innych osób uprawiających tę samą dyscyplinę i nawiązywać nowe znajomości. W ten sposób o wiele łatwiejsze staje się pozyskiwanie towarzyszy chętnych na wspólne bieganie czy trening rowerowy. Aplikacja może nawet powiadomić nas, jeśli ktoś również jej używający będzie w pobliżu.

Strava w dużej mierze stawia na rywalizację, czego potwierdzenie znajdziemy we wszechobecnych w niej wyścigach, rankingach czy challenge’ach. Możemy zdobywać różnorodne trofea i wygrywać drobne nagrody. Motywująco działa także system tytułów – by utrzymać miano króla lub królowej danych tras, należy stale udowadniać, że nie mamy w nich sobie równych.

Użytkownicy mogą się wymieniać informacjami na temat treningów – każdy z nich można wedle uznania opisać lub załączyć do niego zdjęcia. Korzystający ze społecznościowego aspektu Stravy wzajemnie motywują się i zachęcają do polepszania swoich osiągów poprzez możliwość przyznawania innym „kudos” – odpowiednika facebookowego „like”. Ciekawą funkcjonalnością są też kluby, czyli specjalne grupy użytkowników, w ramach których mogą oni podejmować wyzwania i zdobywać wyjątkowe typy osiągnięć.

strava

Zobacz też: 7 najlepszych i darmowych aplikacji na rower. Zobacz polecane aplikacje rowerowe na Androida i iOS

Jak zacząć korzystać z aplikacji Strava?

By zacząć korzystać ze Stravy, musisz założyć konto poprzez aplikacje na system Android lub iOS albo na stronie www.strava.com. Proces ten jest prosty i wygodny – masz możliwość zarejestrowania się za pomocą e-maila albo konta na Facebooku lub Google. Po potwierdzeniu rejestracji wystarczy wprowadzić swoje podstawowe dane: imię, nazwisko, datę urodzenia i płeć. Możesz także wybrać, czy chcesz, by w czasie Twoich treningów aplikacja zbierała i przetwarzała dane na temat akcji serca lub innych dotyczących zdrowia.

Strava
Żródło: https://www.strava.com/

Strava zaproponuje Ci także darmowy okres próbny wersji premium – jeśli chcesz przetestować wszystkie dostępne w aplikacji funkcjonalności, rozważ skorzystanie z tej opcji. Wybierz interesującą Cię dyscyplinę sportową – bieganie lub kolarstwo. Wybór ten nie jest ostateczny – w każdej chwili możemy przełączyć się pomiędzy nimi. Połączenie aplikacji z Twoim kontem Facebook da Ci dostęp do śledzenia postępów Twoich znajomych i łatwiejszego porównywania waszych osiągów.

Po zakończeniu tworzenia konta możesz już przejść do powiązania go z urządzeniami, modułem GPS i aplikacjami, których używasz do monitorowania swoich treningów. Strava współpracuje z najpopularniejszymi producentami sprzętów i platform dla sportowców, bardzo prawdopodobne jest więc, że będzie kompatybilna z dotychczas używanym przez Ciebie urządzeniem.

Strava: Track Running, Cycling and Swimming to ciekawa alternatywa dla Endomondo, z którą nie tylko możemy śledzić trasę z pomocą GPS, lecz i szczegółowo poznawać specyfikę każdego przebytego podczas treningu kilometra. Nieważne, czy zdecydujesz się użyć wersji podstawowej, czy premium aplikacji – w Stravie z łatwością możesz odnaleźć to, czego brakowało Ci w innych programach tego typu.

Źródło obrazka głównego: https://tecnoblog.net/314927/como-usar-o-strava/

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.