Technologia

03.12.2021 14:08

Peleryna niewidka to jedno z dziecięcych marzeń. Czy istnieje naprawdę?

Gadżety Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Każdy, komu zdarzyło się oglądać filmy bądź czytać książki z przygodami Harry’ego Pottera, z pewnością zapoznał się z możliwościami, jakie zapewnia peleryna niewidka. Czy to możliwe, by zaistniała w rzeczywistości? Wielu próbuje! Dowiedz się więcej.

Peleryna niewidka – marzenie każdego dziecka?

Seria książek J.K. Rowling o Harrym Potterze do dziś rozbudza fantazję wielu młodych czytelników. Każdy, kto lubił zgubić się pomiędzy stronami powieści o czarodziejach z Hogwartu, zazdrościł Harry’emu jego słynnej peleryny niewidki. Nic dziwnego – w uniwersum Harry’ego Pottera płaszcz Ignotusa Peverella jest jednym z najrzadszych i najbardziej pożądanych przedmiotów. Jest jednym z Insygniów Śmierci, przedmiotem, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Potterów i w końcu trafił do samego Harry’ego. Pośród wszystkich magicznych artefaktów w rodzaju różdżek, czekoladowych żab, fasolek wszystkich smaków Bertiego Botta, czy nawet Nimbusa 2000, to właśnie peleryna niewidka była tym najbardziej upragnionym wśród fanów uniwersum. Fantazje o obserwowaniu świata i śledzenia innych bez rzucania się w oczy zawsze budzą uśmiech pod nosem. Dlatego wielu zrobiłoby wiele, by powiesić taki płaszcz w szafie. Ale czy peleryna niewidka istnieje naprawdę?

Harry Potter i jego peleryna niewidka – klucz do magicznych przygód

Jako potężne narzędzie zapewniające właścicielowi pełną niewidzialność, peleryna niewidka była wykorzystywana w sytuacjach ratujących życie, na przykład podczas Bitwy o Hogwart. Dzięki niewidzialności peleryny Harry mógł być także świadkiem śmierci Albusa Dumbledore’a. Oprócz tego nieraz była wykorzystywana, by przechytrzyć lub nabrać innych bohaterów. Poprzedni właściciel płaszcza – James Potter, ojciec Harry’ego, używał peleryny, by wykradać przysmaki z kuchni. Dzięki magicznemu działaniu peleryny Harry mógł wkraść się do działu ksiąg zakazanych biblioteki Hogwartu. Kilkakrotnie użył jej również, by przemknąć niezauważonym do chatki Hagrida.

Scena z filmu, w której Harry Potter skrada się do biblioteki w pelerynie niewidce

Trójka przyjaciół – Harry, Ron i Hermiona – wykorzystała pelerynę, aby szpiegować w Ministerstwie Magii lub by wkraść się do Banku Gringotta. Peleryna pomagała więc czarodziejom w wielu magicznych przygodach. Nie zapewnia jednak stuprocentowej skuteczności. Działanie peleryny niewidki odkrył między innymi profesor Dumbledore z pomocą zaklęcia homenum revelio. Peleryna nie działa również na dementorów i Alastora Moody’ego. Co ciekawe, Harry Potter nie był jedynym, który posiadał pelerynę niewidkę. Właścicielem magicznego artefaktu był również Barty Crouch Junior oraz Alastor Moody.

Sprawdź też: Harry Potter – wszystkie części książek i filmów po kolei. Jaka jest kolejność serii o Harrym Potterze? Sprawdź!

Czy prawdziwa peleryna niewidka istnieje?

Czy peleryna niewidka nie jest jedynie wymysłem literackiej fantazji i istnieje naprawdę? Okazuje się, że tak! W 2019 roku sklep Wow Stuff wypuścił „magiczny produkt” nazwany mianem słynnej peleryny niewidki. Niestety, magia peleryny jest mocno ograniczona. Jej sekret polega na tym, że produkt działa jak greenbox. Przy użyciu specjalnej aplikacji możesz robić sobie zdjęcia lub nagrywać filmy, na których możesz manipulować stopniem swojej niewidzialności. Bez aplikacji zaś peleryna prezentuje się jako gustowny kostium rodem z Hogwartu. Gdzie kupić pelerynę niewidkę? Taki gadżet znajdziesz łatwo w sklepach internetowych.

Jednak na gadżetach się nie kończy. Czarodzieje i czarodziejki mogą ponownie rozbudzić w sobie entuzjazm. Okazuje się zaś, że magiczny świat Harry’ego Pottera inspiruje także naukowców, którzy podjęli się wyzwania stworzenia prawdziwego materiału dającego niewidzialność. Taką prototypową pelerynę stworzyła między innymi kanadyjska firma Hyperstealth Biotechnology. Testowany przez nich materiał nosi nazwę Stealth Quantum i sprawia, że człowiek, cały obiekt lub nawet budynek będą niewidoczne dla ludzkiego oka, a także w podczerwieni. Jak to działa? Wynalazek zawdzięcza swój efekt zakrzywionym soczewkom, umożliwiającym zaginanie światła wokół obiektu, który chce się ukryć, tworząc martwy punkt. Aby jednak materiał zapewnił niewidzialność, przedmiot powinien stać w odpowiedniej odległości. Stealth Quantum jest jednak lekki i, co ważne, niedrogi w wykonaniu. Z zakupem będzie nieco trudniej. Urządzenie jest dopiero w fazie testów. Jeśli jednak peleryna zostanie opatentowana, jej zastosowanie może okazać się rewolucyjne. Wiadomo już, że będzie wykorzystywana w celach wojskowych jako kamuflaż.

Peleryna niewidka to najpopularniejszy gadżet związany z rozległym, magicznym światem Harry’ego Pottera. Jak się okazuje, nie musi być już tylko nieosiągalną fantazją. Zanim jednak prawdziwa peleryna niewidka zacznie być sprzedawana mugolom, może minąć trochę czasu.

Sprawdź też: Zaklęcie Lumos Maxima działa na telefon! Co się stanie po wypowiedzeniu tych słów?

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *