asystent cortana

Technologia

20.10.2021 11:27

Twoja wirtualna asystentka Cortana – podstawowe informacje

Programy i aplikacje Windows
9
0
0
9
0

Cortana to wirtualny asystent będący odpowiedzią Microsoftu na Siri od firmy Apple. Miała zrewolucjonizować rynek i zdetronizować konkurencję. Co się stało z Cortaną? Czy Microsoft przekreślił projekt? Jak Cortana spisuje się na tle konkurencji?

Cortana – co to jest?

Cortana to asystent głosowy od Microsoftu znajdujący się w systemie Windows 10. Nazwa nie ma żadnego konkretnego znaczenia w języku polskim, jednak określa ona system oparty na algorytmie sztucznej inteligencji. Wirtualna asystentka od Microsoftu nie osiągnęła zbyt wielkiego sukcesu. Cortana była inspirowana postacią z serii gier Halo i początkowo wiązano z nią duże nadzieje. Miała zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy korzystają z komputerów. Niektórzy z niecierpliwością czekali na polską wersję asystentki, niestety po kilku latach projekt, zamiast przeć do przodu, zaczął gasnąć.

Funkcje Cortany

Początkowo Cortana miała służyć jako uniwersalna asystentka dla domowych użytkowników, jednak Microsoft, obserwując nikłe zainteresowanie, postanowił oddelegować ją do roli sekretarki użytkownika biznesowego. Postawiono na produktywność i integrację Cortany z pakietem Microsoft 365. Co to oznacza? Ma ona za zadanie pomóc przede wszystkim w szybszym wyszukiwaniu informacji w całym środowisku Microsoft 365. Zmieniono również interfejs wirtualnej asystentki, który przybrał formę czatu. Dało to możliwość interakcji za pomocą klawiatury lub głosu. Użytkownicy mogą korzystać z pomocy w zarządzaniu kalendarzem czy planowaniu zadań. Cortana ułatwia znajdowanie plików, tworzenie i odpowiadanie na e-maile, sprawdzanie kalendarza, ustawianie przypomnień czy dodawanie zadań do Microsoft To Do.

Cortana
Cortana bywa pomocna w wielu sytuacjach, ale najwyraźniej Microsoft spisuje ją na straty

Cortana w Windows 11 – czy Microsoft stawia krzyżyk na tej usłudze?

Microsoft już w sierpniu 2020 roku zapowiedział, że mobilna wersja aplikacji Cortana zostanie wycofana z dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych smartfonów. 31 marca 2021 roku producent oficjalnie zakończył wsparcie dla Cortany na Androidze i iOS. Dla zdecydowanej większości polskich użytkowników brak wirtualnej asystentki nie stanowił szczególnej straty. Program niestety nigdy nie doczekał się polskiej wersji językowej. Osoby, które korzystały z Cortany do tworzenia list, zadań czy przypomnień, mogą nadal mieć dostęp do tych funkcji w programie Microsoft To Do.

Na oficjalnej stronie ze specyfikacją systemu Windows 11 w zakładce „Wycofanie i usunięcia funkcji” producent informuje, że „Cortana nie będzie uwzględniona w pierwszym środowisku rozruchowym ani przypięta do paska zadań”. Mimo tego będzie dostępna w systemie Windows 11 w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Japonii, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Aby z niej korzystać, użytkownicy z wyżej wymienionych krajów będą musieli posiadać mikrofon i głośnik.

Czy Cortana jest narzędziem szpiegującym?

Choć usługa Cortana jest darmowa, realnie użytkownik płaci za nią gromadzonymi przez aplikację danymi. Dla Microsoftu są to cenne zasoby, dzięki którym mogą oni zwiększać skuteczność swojego algorytmu. Baza wykorzystywana jest do usprawniania usług koncernu. Firma informuje, że w czasie używania systemu Windows 10 gromadzone i analizowane dane pochodzą z kontaktów, danych wprowadzanych za pomocą głosu w usłudze Cortana, informacji o wydarzeniach z kalendarza, historii wyszukiwania, rozmów zapisanych na komunikatorach oraz z informacji o lokalizacji. 

Cortana z gry Halo
Cortana to bohaterka gry Halo – sztandarowej serii Microsoftu / Źródło: halopedia.org

Korzystając z przeglądarki Microsoft Edge, dodatkowo analizowane są dane z historii odwiedzanych stron. Koncern deklaruje jednak, że nie przekazuje zgromadzonych informacji żadnym innym firmom czy organizacjom. Dane są przetwarzane i przechowywane tak, by nie zawierały żadnych poufnych informacji, które ktoś postronny mógłby wykorzystać w niebezpieczny dla użytkownika sposób.

Jak wyłączyć Cortanę?

Dzięki wyłączeniu Cortany w 2020 roku z domyślnego uruchamiania wraz ze startem systemu zadanie jest znacznie ułatwione. Jeśli chcesz wyłączyć Cortanę, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pasku zadań i odnajdź Menadżer zadań. Kolejnym krokiem jest wejście w zakładkę Uruchamianie. Następnie należy odnaleźć Cortanę, nacisnąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wyłącz. Aby całkowicie usunąć Cortanę z systemu, musisz mieć uprawnienia administratora. Wówczas należy wejść w Ustawienia, a stamtąd do sekcji Aplikacje. Na liście odnajdź pozycję Cortana i odinstaluj aplikację.

Zobacz: Wirtualna asystentka Samsung Sam — czy zastąpi asystenta głosowego Bixby?

Asystenci głosowi zdobyli ogromną popularność. Coraz więcej użytkowników korzysta z nich nie tylko na smartfonach i tabletach, ale także w dedykowanych rozwiązaniach takich jak inteligentne głośniki czy telewizory smart. Zdecydowaną przewagę na rynku ma obecnie Amazon Alexa, choć na brak popularności nie narzeka również Siri od Apple czy Asystent Google.

Niestety Cortana nigdy nie doścignęła swojej konkurencji i została zepchnięta przez producenta poza pole widzenia użytkowników. Nie oferowała możliwości, które realnie wpływałyby na komfort pracy z interfejsem, przez co stała się jedynie technologiczną ciekawostką.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *