1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Tłumacz Google – czy to najlepszy translator online? Czy warto korzystać z Tłumacza Google?

Technologia

17.08.2021 12:11

Tłumacz Google – czy to najlepszy translator online? Czy warto korzystać z Tłumacza Google?

Programy i aplikacje
6
3
0
6
3

Nowoczesne technologie są pomocne w codziennych czynnościach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się translatory online. Jak działa tłumacz Google (angielski, niemiecki itd.) i jakie są jego zalety?

Tłumacz Google – co to jest?

Translator Google to narzędzie, którego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, kto na co dzień używa internetu i obcuje z tekstem napisanym w różnych językach. Jest to jedna z najpopularniejszych darmowych aplikacji do wykonywania tłumaczeń, z której korzystają miliony użytkowników na całym świecie (już w 2016 roku korzystało z niego ok. 500 milionów osób).

tłumacz google

W jaki sposób działają programy określane jako tzw. translatory online? Praca translatora jest możliwa dzięki dynamicznie rozwijającej się w XXI wieku technologii, jaką jest tłumaczenie maszynowe. Działanie translatora Google oparte o neural machine translation (neuronowe tłumaczenie maszynowe) sprawia, że wraz z tworzeniem przekładów kolejnych tekstów wprowadzonych przez użytkowników, Google tłumacz polepsza jakość działania.

Aby możliwa była translacja tekstu, Google Translate „przeszukuje” zasoby zapisane w pamięci. Dzięki dokładnej analizie możliwe jest dobranie takiego odpowiednika wyrazu w obcym języku, który odda sens nie tylko pojedynczego słowa, ale także całego zdania. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest tłumaczenie tekstu (np. notatki, artykuły prasowe), co odróżnia tłumacza Google od „tradycyjnych” słowników – tamte zawierają wyłącznie znaczenie pojedynczych wyrazów w obcym języku lub najczęściej spotykanych wyrażeń (np. zwrotów grzecznościowych).

Zalety translatora Google

Dlaczego to właśnie translator Google stanowi obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających szybki przekład tekstów? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: duże i stale rosnące zainteresowanie funkcjami oferowanymi przez tłumacza Google nie byłoby możliwe bez licznych zalet, którymi się on cechuje.

Zobacz: DeepL translator – najlepszy tłumacz w sieci? Czy DeepL ma lepszy słownik niż Tłumacz Google

Duża ilość obsługiwanych języków

Jedną z głównych zalet, które przyczyniają się do popularności tego programu, jest wiele możliwości w zakresie tłumaczenia. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że według wielu użytkowników program ten jest ograniczony do takich podstawowych języków, jak tłumacz Google angielski czy tłumacz Google niemiecki. Jest to opinia mająca niewiele wspólnego z prawdą: translator ten daje możliwość przetłumaczenia danego tekstu na jeden z ponad 100 języków (stan na 2021 rok).

Reklama

Prym wiodą oczywiście te języki, które należą do najbardziej rozpowszechnionych na świecie (na przykład angielski, niemiecki czy francuski), aczkolwiek możliwe jest wykonanie przekładu także np. na kurdyjski. To jeszcze nie wszystko, mobilna wersja translatora Google daje bowiem użytkownikom możliwość skorzystania z opcji transkrypcji, czyli rejestrowania głosu (może być to rozmowa obcokrajowców, zagraniczna reklama itd.) w celu jego przetłumaczenia.

tłumacz google może tłumaczyć widoczny tekst

Translator Google, czyli szybkość działania

Kolejną dobrą wiadomość dla użytkowników poszukujących szybkiego i sprawnego tłumaczenia tekstów stanowi niewątpliwie fakt, że cały proces translacji jest dokonywany w czasie rzeczywistym – aby móc skorzystać z szeregu funkcjonalności oferowanych przez translator Google, nie trzeba wykonywać żmudnych operacji i czekać z niecierpliwością na uzyskanie wyniku. Wystarczy jedynie wpisać dany tekst (możliwe jest także dodanie całego pliku w formie załącznika), a wynik pojawi się zaledwie po kilku sekundach. Cała operacja zajmuje jedynie kilka chwil.

Aplikacja mobilna

Na popularność translatora Google wpływa także to, że można z niego korzystać nie tylko za pośrednictwem internetu. Komfortowe korzystanie z programu jest możliwe także na smartfonach czy tabletach, dzięki poręcznej i płynnie działającej aplikacji mobilnej (Android lub iOS).

Warto przy tym zauważyć, że aplikacja mobilna jest dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android już od 2010 roku. Co ciekawe, aplikację wypuszczono jeszcze w okresie, w którym rynek rozwiązań na urządzenia mobilne dopiero się rozwijał; w tamtym czasie tłumacz Google na smartfonach był zatem dość rewolucyjną nowinką. Wersja dla telefonów z systemem iOS została wprowadzona w następnym roku.

Ci, którzy nie są w stanie zainstalować aplikacji mobilnej na swoich urządzeniach, mogą korzystać z translatora poprzez przeglądarkę internetową. W tym przypadku użytkownicy będą cieszyć się elastycznym charakterem aplikacji – działa ona z powodzeniem zarówno w przeglądarce uruchomionej na komputerze, jak i na smartfonie.

Sprawdź: Syntezator mowy — co to dokładnie jest? Wszystko o syntezatorach mowy

Tłumacz Google – zdjęcie, tekst i nie tylko

Tym, co może zainteresować najbardziej wymagających użytkowników, jest kolejna z funkcjonalności tłumacza Google, czyli możliwość tłumaczenia tekstów znajdujących się na zdjęciach lub obrazach. Oczywiście, rozwiązanie to sprawia, że możliwe jest także wykonanie translacji tekstu znajdującego się na skanach dokumentów. Jest to użyteczne rozwiązanie, które nie wymaga żmudnego przepisywania pojedynczych zdań widocznych na obrazie. Należy przy tym pamiętać, że opcja odczytu ze zdjęć jest dostępna wyłącznie w mobilnej wersji translatora Google.

Dlaczego translator Google jest jednym z najlepszych na rynku?

Rzecz jasna, w obecnych czasach translator Google to nie jedyny dostępny program pozwalający na szybkie tłumaczenie tekstów sporządzonych w obcych językach. Na rynku aplikacji przeznaczonych do wykonywania translacji online istnieją także inne programy oraz strony internetowe w znacznym stopniu ułatwiające pracę.

Konkurencyjne rozwiązania także mają wiele zalet oraz umożliwiają sprawne i szybkie tłumaczenie tekstów sporządzonych w różnych językach (dzięki wykorzystaniu machine translation, czyli tłumaczenia maszynowego). Dlaczego zatem to tłumacz Google jest szczególnie popularny, a tysiące użytkowników wykorzystuje jego funkcjonalności każdego dnia?

Ikona tłumacza google

Taki stan rzeczy wynika stąd, iż to właśnie Google zapewnia darmowy dostęp do wielu dodatkowych funkcji, podczas gdy w przypadku konkurencyjnych rozwiązań opcje te często odblokowują się po wykupieniu abonamentu. Ponadto, tłumacz Google dokonuje translacji tekstów w sposób bardziej precyzyjny – tymczasem, inne translatory często oferują więcej propozycji przetłumaczenia danego wyrazu, które jednak nie zawsze w pełni oddają istotę danego słowa.

Z translatora Google korzysta w 2021 roku właściwie każdy, kto ma do czynienia z tekstami w obcym języku. Nawet ci, którzy go znają, chętnie używają tego rozwiązania – tłumacz Google znacznie usprawnia pracę. Oczywiście, pomimo wszystkich zalet tego rozwiązania warto pamiętać, by pracą ze szczególnie ważnymi dokumentami zajął się profesjonalny tłumacz. Nawet najlepiej działający algorytm może bowiem popełnić błąd.

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.