tesla model x

Technologia

11.01.2022 13:48

Tesla i nowe tryby do swojej wersji beta. Co nowego funduje Elon Musk?

Motoryzacja Newsy
6
0
0
6
0

Tesla to samochód elektryczny, który posiada wersję beta trybu pełnej jazdy autonomicznej, czyli bez potrzeby ingerencji kierowcy. Elon Musk dodał do tych ustawień nowe możliwości prowadzenia pojazdu.

Full Self-Driving (FSD) to nazwa funkcji, która sama prowadzi samochód, praktycznie bez użycia rąk kierowcy. Do wersji testowej zostały dodane trzy nowe profile jazdy, które bezpośrednio wpłyną na reakcję pojazdu w pewnych sytuacjach na drodze. Nazwy trybów mocno sugerują, jak będzie się zachowywała Tesla – otrzymujemy profile „Chill”, „Średni” i „Asertywny”. Wedle korporacji będą się one różniły agresywnością poruszania się, co zapewne wpłynie także na bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdź też: Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

Firma Elona Muska planowała już wdrożenie tej nowości w październiku, jednak okazało się, że po upływie dwóch dni zdiagnozowano poważny problem ze skrętem w lewo w obszarach sygnalizacji świetlnej. Profile FSD zostały opisane, jako sposoby kontrolowania zachowań takich jak: hamowanie, zmiany pasów, podążanie za pojazdem. Jeden użytkownik na platformie YouTube, udostępnił film z porównania trybów jazdy, spójrzcie jak to wygląda.

Jednak te opisy trybów są dość kontrowersyjne, a zaprezentował je pewien użytkownik Twittera. Z ich treści wynikałoby, że samochód powinien posiadać całkowicie inną charakterystykę jazdy. Tesla w trybie asertywnym, powinna np. zachowywać znacznie mniejszą odległość podążania za poprzedzającym celem.

Jednakże w zaprezentowanym filmie ciężko dostrzec jakieś znaczne różnice ze względu na przeprowadzenie porównania w miejscu bez dużego ruchu. Ciężko też jednoznacznie powiedzieć, czy profile FSD znacznie wpływają na sposób jazdy. Jedno jest pewne, jeżeli tryb asertywny powoduje, że Tesla staje się znacznie bardziej nerwowa, to automatycznie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Co więcej, nie zapominajmy w dalszym ciągu, że nie mamy do czynienia z samochodem w pełni autonomicznym – to dalej pojazd z asystentami, jednak ciągle powinniśmy uważać na to, co się dzieje na drodze.

Czy miałeś okazję prowadzić samochód od Elona Muska? Jakie towarzyszyły Ci wtedy odczucia? Podziel się nimi w komentarzach!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *