procesor do gier

Technologia

24.02.2023 12:04

Procesor do RTX 4000 – jaki model wybrać?

Komputery Podzespoły Zakupy
20
4
0
2 lata temu
Procesor do RTX 4000 – jaki model wybrać?
20
4
0
20
4

Jaki procesor do RTX 4000 wybrać? W tekście rekomendujemy CPU pod obecnie dostępne układy graficzne Ada Lovelace: RTX 4090, RTX 4080 i RTX 4070 Ti. Dowiedz się, jakie procesory nie będą dławić potencjału tych układów.

Jaki CPU do gamingu wybrać? Który sprawdzi się najlepiej do zastosowań profesjonalnych? Na jakim można najwięcej zaoszczędzić? Jaki wybrać do podstawowego modelu z serii RTX 4000? Pytań jest wiele, ale na wszystkie przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi – nie zwlekajcie! Poznacie je w dalszej lekturze tego artykułu.

Intel Core i9-13900K – najlepszy procesor dostępny na rynku konsumenckim

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Intel Core i9 13900K jest obecnie najpotężniejszym procesorem na rynku konsumenckim. Za tym stwierdzeniem przemawiają jego parametry: 24 rdzenie, 32 wątki i 5,8 GHz w trybie Turbo. Taka specyfikacja sprawia, że ten CPU radzi sobie z każdym obciążeniem, niezależnie czy dotyczy ono pojedynczego, czy też wielu rdzeni. Owszem, wraz z wydajnością, poszedł również w górę parametr TDP, ale na uwagę zasługuje fakt, że jest on znacznie mniejszy niż w przypadku flagowca AMD. Topowa jednostka Niebieskich nie wymaga tak wydajnego chłodzenia, jak AMD Ryzen 9 7950X.

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online

Tak jak wspominaliśmy w przypadku flagowca AMD: propozycja od Intela jest droższa. Przyznać jednak należy, że za cenę około 200 złotych zyskujemy ogromną wydajność. Naszym zdaniem, jak najbardziej warto, w przypadku, gdy potrzebujemy procesora, który wykaże się nie tylko w grach PC, ale również będzie tytanem wydajności w innych zadaniach. W szczególności mamy tu na myśli wszelkie zastosowania profesjonalne (w formie programów, które obciążają bardziej CPU niż GPU), renderowanie 3D oraz edycję wideo. Intel Core i9-13900K to najlepsza rekomendacja, dla każdego, kto potrzebuje wydajnego PC w swojej pracy i lubi też wykorzystać potencjał karty graficznej w grach komputerowych.

W jego przypadku należy pochwalić również decyzję Intela co do wsparcia standardów RAM oraz kompatybilności z socketem minionej generacji. Trzynasta generacja nie wymusza na nas przesiadki na DDR5 – rodzina procesorów Raptor Lake jest w stanie pracować z DDR4 i DDR5. Kupno nowej płyty głównej nie będzie w tym przypadku koniecznością, jeżeli posiadamy socket LGA 1700. Oznacza to, że Intel Core i9-13900K będzie w 100% pasował do płyty głównej obsługującej procesor 12. generacji. To świetny ruch ze strony producenta, który poszedł odmienną drogą niż AMD, nie wymuszając przy tym nadmiernych inwestycji w inne podzespoły.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Intel Core i7-13700K – najlepszy wybór do najsłabszego układu RTX 4000

„Najsłabszy” w kontekście układów graficznych RTX 4000 brzmi dziwnie, ale nie zmienia to faktu, że póki co jest nim RTX 4070 Ti. Nasza rekomendacja, w jego kontekście, pada na reprezentanta i7 z odblokowanym mnożnikiem. Intel Core i7-13700K to fantastyczna jednostka z 16 rdzeniami i 24 wątkami. Jej rdzenie podzielone zostały na 8 rdzeni P i 8 rdzeni E, dając w tym przypadku idealne wyważenie wydajności. Podstawowa częstotliwość wynosi 3,4 GHz, jednakże w trybie boost zegar jest w stanie osiągnąć oszałamiające 5,4 GHz. To fenomenalny wynik, który różni się od flagowca zaledwie o 400 MHz.

i9-13900k - procesor do rtx 4000
Flagowiec Intela to przede wszystkim wszechstronność. Idealnie nadaje się do grania, jak i zadań profesjonalnych. Jego dużą zaletą jest gniazdo LGA 1700, które obsługuje 12. generację oraz kompatybilność z DDR4

Specyfikacja ta sprawia, że w tym pułapie cenowym propozycja od Intela jest najlepszym wyborem. W zasadzie jedyną konkurencją zdolną pobić jego wydajność jest… Core i9! W związku z tym Intel Core i7-13700K zyskuje nasze zaufanie i rekomendujemy go, jako najlepszy wybór do RTX 4070 Ti. W takiej kombinacji, granie w 1440p, a nawet w 4K (w wybranych tytułach) będzie się wiązać z najlepszymi wrażeniami.

Intel Core i7-12700K – wydajna alternatywa z 12. generacji

Intel Core i7-12700K, który debiutował pod koniec 2021 roku, wciąż może być kuszącą opcją w 2023 roku. I to nawet pod tak wydajne karty graficzne, jak te z serii RTX 4000. Model ten, w połączeniu z RTX 4080, może zaskoczyć swoimi możliwościami. Z powodzeniem można go przeznaczyć w takim duecie do gamingu w 2K lub jako narzędzie dla streamerów. Stojąca na najwyższym poziomie wydajność jest zapewniona dzięki pracy 12 rdzeni, wspomaganych 20 wątkami. Jego częstotliwość bazowa wynosi 3,6 GHz, która może być zwiększona w trybie Turbo to okrągłych 5 GHz, dając Ci niezbędną moc zawsze, gdy jej potrzebujesz.

Sprawdź też: Upgrade komputera do grania w 1440p i 4K

Pomimo faktu, że ten Core i7 reprezentuje minioną generację CPU Intela, jego wybór będzie słusznym posunięciem. Bez względu na grupę odbiorców, jaką reprezentujesz. Core i7-12700K radzi sobie zarówno podczas wymagającego grania, jak i zadań czysto obciążeniowych dla procesora. Nadrabia również sporo względem flagowca minionej generacji, gdyż poczynione oszczędności mogą być przeznaczone na inne podzespoły, które wpłyną na ogólną wydajność naszego PC.

Intel Core i5-12600K – idealny, gdy szukasz oszczędności

Jeżeli poszukujesz modelu procesora, który zapewni Ci oszczędność, nie będąc przy tym modelem przestarzałym – postaw na Core i5-12600K. Dwunasta generacja procesorów Intel wciąż oferuje ogromną moc, a omawianej i5 zdecydowanie nie powinieneś ignorować. Jej wydajność w porównaniu do Core i7-12700K nie odbiega znacząco, co czyni ten procesor wyborem wartym rozważenia. Alder Lake oferuje pracę z RAM-em DDR4, jak i DDR5 (podobnie jak 13. generacja), dlatego w tym przypadku można poczynić kolejne oszczędności. Początkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać ze starszej technologii, po czym przesiąść się, gdy ceny nowych modułów nieco się zmniejszą.

geforce rtx
Jeśli masz już mocną kartę GeForce RTX, ważne jest dobranie do niej równie mocnego procesora

Sam procesor oferuje 10 rdzeni oraz 16 wątków, które pracują w oparciu o hybrydową architekturę. Owszem, dziesięć rdzeni nie pozwoli na maksymalne obciążenie CPU podczas gier, czy też programów użytkowych, ale pamiętajmy, że cały czas mówimy o opcji nieco tańszej. Nie zapominajmy również, że w trybie Turbo, bazowa częstotliwość 3.7 GHz rośnie do 4.9 GHz, dając Core i5-12600K bardzo dużą moc. Naszym zdaniem jest to mocna rekomendacja, gdy planujemy zmaksymalizować oszczędności, jednak polecam go najbardziej pod RTX 4070 Ti.

Czym jest bottleneck?

Bottleneck to bardzo niepożądane zjawisko w świecie sprzętu komputerowego. Nie spotkałeś się z nim do tej pory? Nic nie szkodzi – wyjaśniamy je w tym paragrafie. Zacznijmy jednak od tłumaczenia: otóż bottleneck w przekładzie na język polski oznacza „szyjkę od butelki”. To idealnie oddaje specyfikę tego zagadnienia, gdyż szyjka ma to do siebie, że ogranicza przepływ. I tak samo w dziedzinie hardware’u, jeden podzespół może ograniczać potencjał innego, przez „zmniejszenie przepływu”.

Sprawdź też: RTX 4000 dlaczego warto – Czy GeForce RTX 4000 to dobra karta graficzna do gier?

Choć bottleneck może dotyczyć wielu podzespołów, a w niektórych PC nawet wszystkich, to najczęściej sprowadza się do dwóch: CPU i GPU. Te dwa elementy każdego PC ściśle ze sobą współpracują, by wygenerować obraz na ekranie – nie jest tak, że za grafikę odpowiada jedynie karta graficzna. Zjawisko bottlenecku pojawia się wtedy, gdy jeden z tych podzespołów ogranicza drugi, nie dając mu szansy na wykorzystanie pełni swojego potencjału.

Procesor, który znajduje się w Twoim PC, ma wiele zadań. Zajmuje się obliczeniami związanymi z fizyką, obsługuje dźwięk, kod sieciowy oraz inne, niezliczone zadania, których wymagają od niego nowoczesne komputery. CPU wysyła także informacje do karty graficznej, dając jej niejako polecenia, które dotyczą renderowania konkretnych elementów.

komputer z grą call of duty
Dzięki odpowiedniemu dobraniu procesora do karty graficznej wykorzystamy w pełni możliwości obu podzespołów

Bez nich, karta graficzna nie wiedziałaby, co ma wyrenderować. Te polecenia mogą dotyczyć wszystkiego: tekstur, jednostek cieniujących, ray tracingu – słowem, wszystkiego, co generuje układ graficzny. I bez względu na to, jak bardzo dany GPU jest potężny, bez wsparcia procesora pozostaje on „ślepcem”, który nie będzie wiedział co robić w danej chwili. Wykonywanie tych poleceń skutkuje obrazem, który widzisz na ekranie swojego monitora.

Tutaj właśnie mogą pojawić się zależności: wydajny układ graficzny może wykonywać polecenia procesora szybciej, niż jest on w stanie je dostarczyć. Wtedy mamy do czynienia ze zjawiskiem bottlenecka, które powoduje procesor. Oznacza to, że do momentu pojawienia się kolejnego polecenia, moc GPU pozostaje niewykorzystana. Nasz wydajny układ graficzny nie pracuje z pełnią swoich możliwości, gdyż jest ograniczony przez CPU. Skutkiem tego jest mniejsza niż zakładana liczba FPS-ów, gdyż karta nie otrzymuje dostatecznej liczby poleceń z procesora.

Sprawdź też: Test komputera – jakie masz podzespoły

Zjawisko to działa również w drugą stronę. Wydajny procesor może wręcz „zalać” kartę graficzną poleceniami, ale zbyt słaby model nie będzie w stanie wykonać ich wszystkich. Oznacza to, że GPU nie będzie w stanie dotrzymać tempa naszemu procesorowi, co ograniczy jego wydajność i możliwości. Komputer z podzespołami, które cechuje podobna wydajność, będzie najlepszym wyborem – inwestowanie w jeden podzespół, który będzie się wyróżniał na tle pozostałych, sprawi, że jego potencjał nie będzie wykorzystany.

Samo zjawisko bottlenecku nie dotyczy jedynie procesora oraz karty graficznej. W zasadzie każdy element PC może wywołać bottleneck, w pewnych przypadkach nawet taki, który zagrozi naszym podzespołom. Nawiązujemy tu do zasilacza komputerowego – model, który dostarcza za malą moc, ograniczy wszystkie podzespoły, w skrajnych przypadkach uszkadzając wybrane. W najlepszej konfiguracji każdy element naszego PC pracuje z maksimum swoich możliwości, bez wpływania na wydajność każdego pozostałego podzespołu.

Wiesz już, jaki procesor będzie najlepszym wyborem dla kart z serii RTX 4000. Rekomendowane jednostki będą najlepszym wyborem dla każdego, kto chce uniknąć zjawiska bottlenecku. Posiadasz kartę RTX 4000? Korzystasz z procesora, który jest w tym tekście? A może pominęliśmy jednostkę, która Twoim zdaniem powinna się tu znaleźć? Daj znać w komentarzach!

komputer intel specyfikacja
20
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *