Technologia

11.03.2023 20:34

PS Vita – czy warto kupić w 2023?

Konsole
2
0
0
2
0

PS Vita to trzecia przenośna konsola od Sony, która zadebiutowała na rynku w grudniu 2011 roku. Czy warto się nią zainteresować w 2023? Jakie są najlepsze gry na tę konsolę? Zapraszam do lektury!

Konsola PS Vita jest następczynią konsoli PlayStation Portable i mimo że od wydania konsoli przenośnej od Sony minęło już ponad dziesięć lat, to nadal jest to wspaniale nadający się sprzęt do grania. Jeśli zastanawiasz się, czy w 2023 roku warto kupić PS przenośne, to dobrze trafiłeś. W artykule podajemy najważniejsze informacje, które pomogą podjąć słuszną decyzję.

PS Vita – ile kosztuje w 2023?

Ile kosztuje PS Vita? Zanim przejdziemy do ceny, warto wspomnieć, że w 2019 roku produkcja konsoli PS Vita została wygaszona z wynikiem około piętnastu milionów sprzedanych egzemplarzy. Niestety wynik sprzedażowy nie był satysfakcjonujący dla Sony. Okres wydania sprzętu zbiegł się z innymi wydarzeniami, które pośrednio lub bezpośrednio wpłynęły na niski wynik. Po pierwsze pasjonaci PlayStation oczekiwali na premierę PS4, która miała miejsce rok później. Po drugie potencjalnych klientów zniechęciły wprowadzone przez Sony zmiany. Konsola Vita została pozbawiona wbudowanej pamięci na rzecz dedykowanych kart oraz wprowadzono oddzielne oprogramowanie do zarządzania nimi. Wszystkie te działania miały zniechęcić graczy do stosowania pirackich praktyk. Jak się okazało, wprowadzone przez Sony zmiany w Vita rozpoczęły falę przerabiania konsol. W PS Vita przeróbka polega na odblokowaniu konsoli oraz jej funkcji. Wracając do tematu ceny. Obecnie jest to niszowy sprzęt, którego cena jest uzależniona od stanu i modelu. W przypadku PS Vita cena waha się od 500 do ponad 1000 złotych. Zakup przenośnej konsoli Vita może być dobrą inwestycją i prawdziwą gratką dla miłośników gier.

ps vita
Konsola Playstation Vita | Źródło: naekranie.pl

Sprawdź też: PS4 czy Xbox One – warto je kupić w 2023 roku? Podpowiadamy co wybrać – PS4 czy Xbox One

PS Vita vs PSP vs PSP Go – różnice

PSP, czyli PlayStation Portable jest to poprzednik konsoli Vita. PSP została wprowadzona do sprzedaży w 2005 roku i obecnie dostępna jest w kilku wersjach (np. PSP-2000, PSP-3000). Wraz z nowszymi modelami ukazały się dodatkowe funkcjonalności. PSP-2000 jest pierwszą aktualizacją, w której pojawiła się możliwość naładowania baterii z USB i podłączenia do telewizora. Z kolei w PSP-3000 głośniki znajdują się w górnej części konsoli, przyciski są bardziej wypukłe, a panel pod ekranem gładki. Wraz z nowszymi wersjami kształt przenośnej konsoli stał się ergonomiczny. W 2011 roku pojawił się również budżetowy model PSP E1000 z jednym głośnikiem i brakiem dostępu do sieci WiFi. W PlayStation Vita zastosowano wyświetlacz OLED, który odzwierciedla głębię kolorów. W porównaniu do PSP posiada większy 5-calowy ekran i baterię o pojemności 2210 mAh. Konsola wyposażona jest w moduł WiFi i Bluetooth.

Sony PSP Go w porównaniu do PS Vita posiada o 15 GB więcej pamięci wewnętrznej oraz różni się bardziej nowoczesnym i minimalistycznych designem. PSP Go jest lżejszy i mniejszy. Porównując parametry PSP Go i Vita okazuje się, że Sony Vita ma więcej do zaoferowania. W PlayStation Vita jest więcej gier niż w PSP Go. Poza tym ma ponad pięciokrotnie szybszą prędkość zegara procesora i prawie pół GB więcej pamięci RAM. Pojemność baterii jest niemal dwukrotnie większa (2210 mAh vs 1200 mAh). Co więcej, Vita ma wyższą rozdzielczość i gęstość pikseli.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Najlepsze gry na PS Vita

W związku z zakończeniem produkcji konsoli PS Vita w 2021 roku pojawiły się plany zamknięcia PlayStation Store dla systemów PSP, PS3 oraz PS Vita. Decyzja spotkała się z ogromną krytyką, dlatego zrezygnowano z wdrożenia tego planu. Niestety niecałkowicie, ponieważ sklep dla PSP został zamknięty. Jeśli chodzi o konsolę PS Vita, gry dostępne są w sklepie PlayStation Store, a wśród nich są prawdziwe perełki. Za pośrednictwem PS Network konsola PS Vita jest kompatybilna z grami na PlayStation i PSP.

Gravity Rush

Jest to jedna z pierwszych gier na konsolę PS Vita dostępna w PlayStation Store. Gra została odnowiona i przeniesiona do PlayStation 4. Fabuła gry toczy się w krainie, w której panują tajemnicze siły grawitacji. Główna bohaterka budzi się w obcym mieście. Nie pamięta kim jest i jak się znalazła w tym miejscu. Wkrótce odkrywa, że potrafi okiełznać grawitację i zaczyna pomagać mieszkańcom Hekseville. Jest to gra akcji, w której do wykonania są główne oraz poboczne misje.

gravity rush na ps
Grafika z gry Gravity Rush | Źródło: playstation.com

Persona 4 Golden

Gra Persona 4 Golden jest uznawana za jedną z najlepszych gier na konsolę PS Vita. Głównym bohaterem gry jest uczeń liceum, który na rok przenosi się do swojego wujka i kuzynki. Szybko odkrywa, że w nowym miejscu dzieją się złe rzeczy. Przenika do alternatywnego świata pełnego lochów i tajemniczych miejsc. Eksploruje zakątki, walczy z przeciwnikami oraz otwiera znalezione skrzynie.

Uncharted: Złota otchłań

Gra Uncharted: Złota otchłań przedstawia losy Nathana Drake’a. Główny bohater wyrusza w podróż do Panamy. Celem jego podróży jest rozwikłanie tajemnicy, jaka kryje się za niedawno odkrytym kompleksem świątyń. Oprócz niego w podróż wyrusza wnuczka słynnego archeologa i generał, który pragnie zagrabić skarby. Jest to gra pełna ciekawych zwrotów akcji, w których gracz może sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią palną, walce wręcz czy rozwiązywaniu zagadek.

Killzone Najemnik

Killzone Najemnik jest to gra osadzona w futurystycznym świecie, w którym toczy się wojna pomiędzy ISA a Imperium Helghan. Gracz wciela się w postać najemnika, którego zadaniem jest wykonanie zleconych misji. Fabuła gry polega na planowaniu i przeprowadzaniu akcji. Za każdą wykonaną misję gracz otrzymuje pieniądze, za które może kupić broń.

gravity rush na psp
Źródło: youtube.com

Mortal Kombat

Mortal Kombat jest to kultowa i popularna gra z gatunku bijatyk, w którą można zagrać na przenośnej konsoli PS Vita. Fabuła gry toczy się podczas kolejnej odsłony ważnego turnieju Mortal Kombat, którego dziesięciokrotny zwycięzca zawładnie nad dwoma światami. Siły zła z Outworld dążą do zagłady Ziemi, która broni się przed atakami.

Jak podłączyć PS Vita do telewizora?

W 2013 roku Sony wydał stacjonarną wersję konsoli PS Vita, która umożliwia granie w tytuły na dużym ekranie. Jest to mała konsola o nazwie PS Vita TV, którą należy podłączyć do telewizora. Stacjonarna wersja umożliwia zapisywanie stanu gry pomiędzy mobilną konsolą PS Vita a wersją PSV TV. Konsola nie posiada ekranu oraz przycisków – może być obsługiwana jedynie przez kontroler DUALSHOCK 3 lub DUALSHOCK 4. Jak podłączyć PS Vita do TV? Na tylnej ścianie konsoli PSV TV znajdują się porty oraz przycisk zasilania. Za pomocą kabla HDMI należy podłączyć konsolę do telewizora. Złącze LAN umożliwia podłączenie konsoli do routera. Jest to niekonieczny zabieg w przypadku osób, które korzystają z sieci WiFi. Konsolę należy również podłączyć do gniazdka elektrycznego. Następnie włączając telewizor, postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Kieszonkową wersję konsoli można podłączyć do komputera. Jak podłączyć PS Vita do PC? W pierwszym kroku konsolę należy podłączyć do PC za pomocą kabla. Jeśli na ekranie konsoli pojawi się komunikat „nie można nawiązać połączenia z urządzeniem”, to wybieramy opcję „sugerowane działania (komputer PC)”. Następnie instalujemy aplikację Kreator menedżera zawartości. Po zakończeniu instalacji konsola zostanie połączona z komputerem.

Sprawdź też: Wszystko o PlayStation VR 2 – kiedy premiera? Cena i gry

Czy istnieje emulator PS Vita?

Sony wydając na rynek konsolę PS Vita, wprowadziło kilka ograniczeń oraz zabezpieczeń, które miały uniemożliwić stosowanie pirackich praktyk. Takie działanie spowodowało powstanie emulatorów, które umożliwiają poszerzenie możliwości konsoli. Jeśli chcesz odblokować funkcję mobilnej wersji PlasyStation Vita, to wpisz w wyszukiwarkę hasła „PS Vita emulators” lub „PS Vita emulatore”, a na pewno znajdziesz odpowiednie oprogramowanie.

Źródło obrazka głównego: przeclaw-news.pl

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.