gry o pokemonach - łapanie na dworze

Rozrywka

27.05.2021 07:11

Pokemon GO i inne gry o pokemonach. Najlepsze gry Pokemon na Nintendo Switch oraz smartfony

Gry Konsole
15
2
0
15
2

Pokemon jest serią, którą pokochały miliony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów, The Pokemon Company cały czas stwarza nowe produkty. W jakie gry o pokemonach warto zagrać? Czy jest coś lepszego od Pokemon GO?

Pokemon – od serialu po gry, karty i zabawki. Na czym polega fenomen pokemonów?

Nazwa Pokémon jest skrótem pochodzącym od „Pocket Monsters” (jap. Poketto Monsutā). Cała przygoda marki rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy to Satoshi Tajiri założył poświęcony grom elektronicznym magazyn Game Freak, który później przekształcił w producenta gier komputerowych. Współpracując z firmami Nintendo oraz Creatures Inc., Tajiri był w stanie wypuścić swoją pierwszą grę. Wydana została w 1996 roku w dwóch wersjach Pocket Monsters Red i Green. Początkowo gry o pokemonach Red i Green były prostymi grami RPG, ich głównym celem było złapanie wszystkich 151 stworzeń. Tak powstał znany do dzisiaj slogan „Złap je Wszystkie!”.

Sprawdź też: Najlepsze gry podobne do Minecraft – ranking top 10 gier dla miłośników budowania

gry o pokemonach - złap je wszystkie, miasto
Złapałeś je wszystkie?

Sztandarowa gra odniosła ogromny sukces i stała się jednym z największych hitów przenośnej konsoli do gier produkcji Nintendo – Game Boya. Na fali jej sukcesu marka zaczęła się dynamicznie rozwijać. Jeszcze w 1996 roku powstała gra karciana Pokémon Trading Card Game. Kolekcjonerskie karty podbiły serca fanów, każdy chciał posiadać najlepsze Pokemony. Jeszcze w tym samym roku została wydana manga z przygodami bohaterów z gry, a rok później premierę w Japonii serial anime. Jego protagonistą był trener o imieniu Satoshi, którego pierwszym posiadanym Pokemonem był Pikachu. W tłumaczeniach główna postać serii dostała imię Ash Ketchum.

Fenomen Pokemonów szybko zawładnął światem. Mając silną podstawę z gier i serialu firma szybko zaczęła produkcję różnego rodzaju gadżetów m.in. zabawek Pokemon. W 2019 roku powstał nawet film aktorski Pokémon: Detektyw Pikachu, ta amerykańsko-japońsko-kanadyjska produkcja odniosła sukces sprzedażowy oraz została pozytywnie oceniona przez krytyków. Znakiem rozpoznawczym od początku istnienia marki – mimo sukcesu kinematograficznego – są jednak gry.

gry o pokemonach - game boy
Najstarsi fani złapali bakcyla na Pokemony jeszcze w czasach świetności konsolki Game Boy

Pokemon GO – czy jest coś lepszego w Google Play i App Store?

Pokemon GO jest to wydana w 2016 roku gra miejska na urządzenia mobilne, która korzysta z technologii rzeczywistości rozszerzonej. Aplikacja jest dostępna w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim oraz japońskim. Niestety nie istnieje tłumaczenie Pokemon GO po polsku. Z gry można korzystać tylko przy pomocy urządzenia mobilnego posiadającego GPS oraz kamerę. Nie została wydana wersja Pokemon GO na komputer. 

Gra stała się prawdziwym światowym fenomenem. W ciągu trzech dni od jej wydania była najczęściej pobieraną aplikacją w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to jednak jedyna gra wydawana przez The Pokémon Company dostępna na smartfona. Warto zwrócić uwagę na Pokémon Masters z 2019 roku dostępną do pobrania ze sklepów Google Play oraz App Store. Ta darmowa gra zasadniczo różni się od swojego poprzednika, przede wszystkim nie korzysta z rozszerzonej rzeczywistości. Polega ona na toczeniu pojedynków w turnieju, tak jak było to pokazane w serialu. Jest to doskonała i dobrze rozbudowana gra mobilna, która bez wątpienia usatysfakcjonuje każdego fana.

gry o pokemonach - kamera
Pokemon GO zmusza nas do wyjścia na ulice w poszukiwaniu stworzeń do złapania

Nintendo Switch, czyli wszystkie gry o pokemonach w jednym miejscu

Od początku istnienia marki Pokemon była ona bardzo silnie powiązana z firmą Nintendo, to w porozumieniu z nią Game Freak wydało pierwszą grę. Jedną z najlepszych opcji do gry dla fanów Pikachu i spółki jest konsola Nintendo Switch z 2017 roku. Cieszy się popularnością, która wynika z szerokiej gamy dostępnych gier, dopracowania szczegółów oraz wygody korzystania. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie gry  dostępne na Nintendo Switch są warte Twojej uwagi, oto kilka rekomendacji:

  • Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX jest grą, w której przygoda rozpoczyna się od zamienienia głównej postaci w Pokemona. Gracz może zostać jednym z 16 Pokemonów pierwszej generacji. Wybór zależy od quizu, który wypełnia się na starcie gry. 
  • Dla fanów bardziej klasycznych gier idealny będzie Pokemon: Let’s Go Pikachu / Eevee. Jest to remake pierwszej w historii gry z Pokemonami i występuje w dwóch wersjach. W zależności od zakupionego wydania gracz wcielający się w trenera dostaje na start Pikachu lub Eevee. Celem gry, tak samo jak w oryginale, jest złapanie wszystkich 151 stworków w regionie Kanto. 
  • Najnowszą propozycją na Nintendo Switch jest gra Pokemon Sword / Shield,  jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym Galat, który stylizowany był na Wielką Brytanię. Jest to kolejna część głównej, kanonicznej serii. Głównym jej celem jest pokonanie Leona – obecnego mistrza. Gra posiada tryb wieloosobowy umożliwiający wspólną zabawę.
gry o pokemonach - nintendo switch
Nintendo Switch to obecnie sprzęt, na którym najwięcej jest gier o Pokemonach

Siła klasyki – gry Pokemon na Nintendo DS i Game Boy

Cała historia kultowej marki Pokemon zaczęła się od gry wydanej na Game Boya. Mimo upływu lat klasyczne konsole Nintendo cały czas cieszą się popularnością. Dostępna na Game Boy Advance Pokemon Fire Red/Leaf Green, jak większość gier tej marki, także została wydana w dwóch wersjach. Jest to remake oryginalnej gry z 1996 roku. To wydanie zyskało ulepszoną oprawę audiowizualną. Ta gra z 2004 roku wyeliminowała większość wad pierwowzoru, które wynikały głównie z ograniczeń technologicznych. Dzięki zmianom jest to solidna gra, która zachowała ducha oryginału. Z kolei jedną z najlepszych pozycji na Nintendo DS jest wydana w 2010 roku gra piątej generacji Pokemon Black/White. Jej akcja rozgrywa się w na wyspie Unova i to tamtejsze stworki są głównymi postaciami. Nowością w grze było to, że nie występują w niej wcześniejsze generacje Pokemonów. Ta bardzo interesująca gra jest podstawową pozycją dla każdego posiadacza konsoli DS.

Czy są jakieś gry o Pokemonach na PC?

Game Freak nie wydaje swoich gier na komputery – wszystkie gry o dostępne są tylko na konsole Nintendo oraz aplikacje na telefon. Jednak w Internecie można znaleźć wiele gier nieoficjalnych. Najczęściej są to gry robione przez fanów dla fanów. Przykładem takiego dzieła jest polska gra dostępna na przeglądarkę – PokeWars. Ta w pełni darmowa gra w żaden sposób nie jest związana z Game Freak, Nintendo czy Creatures Inc. Mimo tego, na prawach licencji wykorzystuje wszystkim znane postaci, stworzenia i lokalizacje. Gra ta jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie przeżyć przygodę w świecie Pokemonów, lecz nie posiada konsol Nintendo.

gry o pokemonach - Pokemon GO i ludzie na ulicach
Po premierze Pokemon GO tłumy ludzi wyległy na ulice

Pokemon i emulator – czy uruchomisz Pokemon GO na PC?

Nie ma gry Pokemon na PC wydawanej przez oficjalne firmy, jednak Game Freak pozwala na prawach licencji korzystać ze swoich postaci. Z tego powodu w Internecie można znaleźć gry Pokemon na komputer. Ich poziom wykonania często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego niektóre osoby skłaniają się do używania emulatorów, czyli programów komputerowych, dzięki którym można duplikować funkcje innego systemu. W sieci można znaleźć kilka takich programów, dzięki którym bez większych problemów jesteś w stanie uruchomić i korzystać z Pokemon GO (i innych gier) na PC. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że Nintendo niechętnie patrzy na wszelkie modyfikacje i kombinacje swoich gier. Nawet jeśli dany emulator działa, to w każdym momencie może zostać zauważony przez firmę i zlikwidowany, ponieważ korzystanie z gier w ten sposób nie jest legalne.

Pokemony to jedne z najbardziej popularnych gier na świecie. Trudno znaleźć w dzisiejszych czasach człowieka, który nie słyszałby o tych interesujących stworzeniach. Sama marka rozwinęła się nie tylko w branży gier. Ma to główną przyczynę w serialu anime uwielbianym przez wielu widzów na całym świecie. W naszym artykule przedstawiliśmy kilka wartych Twojej uwagi gier. Mamy nadzieję, że spośród przedstawionych propozycji znalazłeś coś dla siebie.

Sprawdź też: The Sims 5 – kiedy będzie premiera? Jakie wymagania sprzętowe i cenę będą mieć Simsy 5?

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *