Rozrywka

16.08.2021 11:47

Xbox Stream Box – co to jest, jak działa? Wszystko o Xbox Stream Box

Konsole
6
1
0
6
1

Wciąż owiany aurą tajemnicy Xbox Stream Box to nowe urządzenie Microsoftu, które może pojawić się na rynku już wkrótce. Czym ono właściwie jest i do czego może się przydać?

Xbox Stream Box – co to takiego?

Gdy w Internecie pojawiły się pierwsze rendery urządzenia o roboczej nazwie Xbox Stream Box, zaczęto zastanawiać się, z jakim dokładnie typem technologii mamy do czynienia. Najnowsze informacje dają już znacznie bardziej jednolity obraz – należy ono do tak zwanych przystawek do TV, czyli sprzętów oferujących możliwości korzystania z funkcji Smart TV nawet w przypadku telewizorów w nie niewyposażonych.

Xbox Stream Box ma połączyć telewizor z xCloud, czyli usługą grania w chmurze w produkcje z konsoli Xbox. Informacje o tym, że Microsoft ma zamiar rozpocząć dystrybucję takiego urządzenia, krążyły  już w Internecie od kilku miesięcy, jednak dopiero niedawno pojawiły się konkretne przesłanki (m.in. w postaci renderów konceptu przystawki) sugerujące, że moment ten może nadejść całkiem niedługo. Choć nie dysponujemy jeszcze żadnym oficjalnym komunikatem na ten temat, wiele wskazuje na to, że premiery akcesorium możemy doczekać się na koniec bieżącego roku.

xbox stream box

Zobacz też: PS4 czy Xbox One – warto je kupić w 2021 roku? Podpowiadamy co wybrać – PS4 czy Xbox One

Wygląd i funkcjonalności nowego urządzenia od Microsoftu – co już wiadomo?

Z opublikowanych w sieci renderów mogliśmy dowiedzieć się, jak Xbox Stream Box ma wyglądać. Przyjął tam formę niewielkiego, białego i gładkiego prostopadłościanu o wymiarach nieco większych od typowej talii kart. W jednym z wierzchołków górnego panelu twórcy umieścili logo Xbox. Niektórzy komentujący zwracają uwagę na uderzające podobieństwo projektu do stylu, w jakim zrealizowany został jeden z przedstawicieli najnowszej generacji konsol Microsoftu, Xbox Series S.

Na bocznych panelach urządzania umieszczone zostały porty USB-A, USB-C, Ethernet oraz HDMI. W urządzeniu nie zabraknie miejsca na moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. W środku naturalnie znajdziemy procesor i komponenty umożliwiające otrzymywanie obrazu. Przystawka uruchamiana będzie za pomocą małego, okrągłego przycisku, umiejscowionego na jednej z jej bocznych ścianek.

xbox stream box

Xbox Series S

Xbox Stream Box alternatywą dla konsoli? Oto jak ma działać nowy sprzęt Microsoft

Przystawka przede wszystkim ma połączyć telewizor bez funkcji SmartTV z chmurą, dzięki usłudze xCloud. Do nawiązania połączenia umożliwiającego strumieniowanie gry potrzeba będzie mocnej, stabilnej sieci. Eksperci podejrzewają, że Xbox Stream Box będzie zdolny do obsługi wielu dodatkowych urządzeń, takich jak bezprzewodowe klawiatury i myszki. Naturalnie, do naszego substytutu konsoli podłączymy także pady.

Dzięki dostępowi do usługi xCloud urządzenie da nam możliwość grania w większość produkcji z zasobów Xbox Game Pass, w które zagramy na konsolach Xbox Series X lub S. Większość, lecz nie wszystkie – warto pamiętać, że dla niektórych gier nie została udostępniona opcja gry w chmurze. Część doniesień sugeruje, że dzięki akcesorium zyskamy też dostęp do aplikacji popularnych serwisów strumieniujących filmy, muzykę i seriale (Disney+, HBO Max, Spotify i podobne).

xbox stream box

Zobacz też: Co to jest Xbox Cloud Gaming? Nowy profit Xbox Game Pass!

Czy Xbox Stream Box ma szansę zawojować rynek?

Jednym z największych wyzwań, z jakim prawdopodobnie będzie musiał zmierzyć się Microsoft po wydaniu przystawki, będzie olbrzymia konkurencja. Na tę chwilę trudno stwierdzić, czy nowe urządzenie będzie w stanie przekonać do siebie docelową grupę konsumentów i odwieść ją od wybrania tańszego, lecz w podobnym stopniu funkcjonalnego sprzętu innej marki.

By temu zaradzić, Microsoft może na przykład spróbować uczynić część swoich usług dostępnymi wyłącznie poprzez swoją przystawkę. Ekskluzywność niektórych funkcjonalności z pewnością skusiłaby fanów chmurowych rozwiązań oferowanych przez firmę z Redmond. Decyzja o zakupie sprzętu niejednokrotnie mogłaby wynikać też z niskiej dostępności nowej generacji konsol na rynku. Dzięki przystawce gracze nie będą musieli kupować konsoli Xbox, by grać w oferowane przez platformę gry.

Czy usługi w chmurze, w tym strumieniowanie gier, wyprą tradycyjne rozwiązania i pozbawią sensu wydawanie nowych generacji popularnych konsol? A może są tylko chwilowym trendem, za którym nieco zbyt ryzykownie gnają technologiczni giganci? Długofalowe sprzedażowe osiągi urządzeń typu Xbox Stream Box pozwolą nam się o tym przekonać.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *