Co to jest hosting

Technologia

20.01.2023 13:42

Co to jest hosting? Jak działa i jaki wybrać w 2023?

Biznes Komputery Online
25
1
1
25
1

Co to jest hosting? Jeżeli zadajesz sobie takie pytanie, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W artykule wyjaśniamy wszelkie związane z tym pojęciem zagadnienia – łącznie z podstawami.  

Hosting, znany również jako web hosting, serwer www lub hosting www, to coś, bez czego istnienie internetu, jaki znamy obecnie, nie byłoby możliwe. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, gdyż jest to swoisty fundament, dzięki któremu możliwe jest umieszczenie strony internetowej w sieci. Usługi hostingowe zapewniają środki i technologie niezbędne do nieprzerwanego działania strony internetowej oraz gwarantują dodatkowe środki obrony przed atakami, których ofiarą może ona paść. 

W tym artykule poruszymy zagadnienie hostingu strony internetowej, przyjrzymy się rodzajom usług hostingowych i przedstawimy, jak to wszystko działa. 

Sprawdź też: Faktoring – co to jest i jak działa? Jaki faktoring wybrać?

Co to jest hosting?

Wyobraź sobie, że zakładasz stronę internetową, której zasoby (a więc tekst, wszystkie obrazki, słowem: to, co będzie na niej widniało) są przechowywane na dysku Twojego prywatnego komputera podłączonego do sieci. Jeżeli jest on włączony i ma połączenie z siecią, strona działa. Jednak w momencie wyłączenia go, awarii, utraty łączności – Twoja strona staje się nieaktywna, gdyż jej zasoby są nieosiągalne. 

serwerownia
Cały znany nam internet znajduje się” w takich szafach, które są rozsiane po całym świecie

Aby uniknąć takiego scenariusza, powstały profesjonalne usługi hostingowe, które są odpowiedzią na ogromny rozwój internetu. W skrócie zapewniają one na dedykowanych komputerach, które są włączone 24 godziny na dobę, ciągły i nieprzerwany dostęp do danych, które zostały umieszczone na ich dyskach. W ten sposób dostęp do strony internetowej jest możliwy o każdej porze dnia i nocy, pomijając pewne określone przypadki. 

Owszem, takie komputery, będące serwerami wciąż są narażone na awarie, jednak usługodawcy, którzy udostępniają na nich miejsce, starają się eliminować ryzyko problemów. Przykładowo, zapewniają dodatkowe źródła zasilania, stale monitorują pracujący sprzęt, usuwają wadliwe serwery, tworzą kopie bezpieczeństwa przechowywanych plików etc. Słowem, robią wszystko, aby nic nie zakłócało funkcjonowania komputerów, które tworzą internet.

Hosting a serwer – różnica

Choć oba pojęcia łączą się ze sobą i są często używane naprzemiennie, to ich definicję należy rozdzielić. Wynika to z tego, że dotyczą one kompletnie innych od siebie zagadnień. Zatem w krótkich, żołnierskich słowach, hosting to nazwa samej usługi, która polega na podzieleniu zasobów całego serwera pomiędzy poszczególnych użytkowników. Każdy użytkownik, wybierając swój pakiet hostingowy otrzymuje zagwarantowaną przestrzeń dyskową na pliki swojej strony www oraz poczty e-mail. Czasami zdarza się, że ten typ hostingu posiada również pewne limity. Mogą one dotyczyć między innymi ilości utworzonych baz danych lub domen, które mogą zostać podpięte do pojedynczej usługi.

Co to jest serwer? W odniesieniu do usługi hostingowej, która jest tematem artykułu, to każdy komputer, który może świadczyć między innymi opisywane w tym tekście usługi hostingowe. Choć samym serwerem może być nawet nasz domowy pecet, w przypadku profesjonalnych usług są to specjalnie przystosowane do tego zadania maszyny. Cechuje je posiadanie specjalnego oprogramowania serwerowego oraz peryferiów dedykowanych ciągłej pracy. Serwer hostingowy jest wyposażony w pojemne dyski (najczęściej SSD), dużą liczbę pamięci RAM oraz wydajne procesory. 

Sprawdź też: Czym jest Webflow? Stwórz swoją stronę internetową

Jak działa hosting? 

Ustaliliśmy już, że służy on między innymi do zapewnienia działania strony lub poczty e-mail o każdej porze dnia i nocy. Czyli dzięki niemu możliwy jest dostęp do danych, które znajdują się na włączonym serwerze.

Dane na serwer mogą być wygrywane na różne sposoby. Najczęściej przyjdzie Ci skorzystać ze specjalnych protokołów – FTP lub SSH. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu serwera FTP oraz SSH, które są uruchamiane po stronie serwera, zakupiona usługa hostingowa pozwala na transfer danych prosto z Twojego komputera na dysk znajdujący się po stronie serwera.

Nowoczesne strony internetowe, na przykład te oparte o skrypt WordPress do swojego działania potrzebują również serwera baz danych MySQL. To kolejny kluczowy element, który zapewnia usługa hostingowa. W bazie danych przechowywane mogą być nie tylko treści udostępniane na stronie, ale również ustawienia związane z jej prawidłowym działaniem.

co to jest hosting - wsparcie techniczne
Wsparcie techniczne, jakie oferuje usługodawca to ważny element – nie powinniśmy go bagatelizować

Ale jak to jest, że po wpisaniu adresu domeny internetowej wyświetla się konkretna strona, którą umieściłeś na koncie hostingowym? Odpowiada za to jedna ze składowych hostingu – serwery DNS. DNS można porównać do translatora. Potrafi on przetłumaczyć łatwą do zapamiętania nazwę Twojej domeny na przykład scroll.morele.net, na adres IP, który jest zrozumiały dla urządzeń działających w sieci. Operacje te są całkowicie niezauważalne ze strony użytkownika i wykonywane są dosłownie w ułamku sekundy.  

Jak widzisz, na działanie usługi hostingowej prócz samego serwera na którym przechowywane są dane składa się wiele dodatkowych usług, narzędzi oraz innych serwerów, które są z nią powiązane. To dzięki ich idealnej synchronicznej pracy, wszystko zębatki tego precyzyjnego mechanizmu działają stabilnie i zapewniają dostęp między innymi do naszej strony internetowej 🙂

Rodzaje hostingów

Strony potrafią się od siebie diametralnie różnić, czy to pod względem użytkowników, którzy je odwiedzają (ich liczby), czy oferowanego contentu. Nie ma jednego rodzaju hostingu plików, który zaspokoiłby oczekiwania wszystkich. Stąd też usługodawcy oferują różne jego formy, w których wyróżniamy m.in.:  

Hosting współdzielony – jeden z najpopularniejszych wyborów. W tym przypadku Twoje pliki dzielą miejsce na serwerze usługodawcy z plikami innych klientów. Nie musisz się jednak obawiać tego, że ktoś mógłby mieć wgląd do Twoich danych. Każdy użytkownik ma dostęp jedynie do swoich plików. Rozwiązanie polecane w szczególności mniejszym witrynom, gdyż wynajem tego hostingu nie wiąże się z wysokimi kosztami. 

Serwer dedykowany – przeciwieństwo hostingu współdzielonego, w tym przypadku wszelkie dane znajdują się na serwerze, którego miejsce jest całkowicie przeznaczone wyłącznie dla Twoich danych. Pozwala to na wiele, dając Ci pełną kontrolę nad serwerem, np. poprzez personalizację. To także najwyższy stopień bezpieczeństwa danych, co sprawia, że jest to najpopularniejsze rozwiązanie wśród dużych firm oraz witryn.

Serwer VPS – rodzaj podobny do współdzielonego, gdzie jeden serwer może obsługiwać wielu klientów. Jednak w tym przypadku część serwera obsługująca Twoje pliki jest tylko na Twój użytek. Oznacza to, że określona część zasobów serwera (RAM, przestrzeń dyskowa, moc obliczeniowa CPU) jest przypisana tylko do jednej konkretnej osoby. Plusem tego rozwiązania jest to, że inne domeny nie spowalniają działania Twojej strony. Rozwiązanie to daje większą kontrolę nad naszymi plikami z racji dostępu do panelu administratora. 

Dedykowany, współdzielony, VPS
Różnice między hostingiem współdzielonym, dedykowanym a VPS, przedstawione w prostej, graficznej formie | Źródło: responsiveprocess.com

Hosting w chmurze – rodzaj hostingu, który bardzo zyskuje na popularności w ostatnich latach. Mocnym argumentem, który przemawia za tym rodzajem, jest brak konieczności operowania na jednym fizycznym serwerze (lub jednej grupie). Dzięki temu zyskujemy elastyczność, która bywa pomocna np. w przypadku awarii – usługodawca może na nią natychmiast zareagować, przenosząc nasze dane na inną chmurę.

Warto nadmienić, niemal każdy z wyżej wymienionych typów hostingów (oprócz opcji współdzielonej) będzie wymagał wsparcia administratora, który jest do niego przydzielony. Jest to pracownik usługodawcy, który pełni pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem serwera. Do jego zadań należy m.in. aktualizacja oprogramowania serwerowego, monitorowanie stanu serwera, sprawdzanie zabezpieczeń, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie poczty etc. Choć rzecz jasna winduje to koszty, obecność administratora poprawia pracę serwera i pozwala na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek problemów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Zanim dokonamy wyboru, warto jest określić swoje własne oczekiwania. Głównymi czynnikami decydującymi na wczesnym etapie mogą być pojemność serwera jaką potrzebujemy, limit transferu danych, wydajność oraz cena tej usługi… Polecamy jednak zwrócić uwagę na inne, równie ważne aspekty związane z usługą hostingową. 

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając usługę hostingową?

 • Stabilność pracy i wydajność serwera,
 • nowoczesne rozwiązania oraz technologie,
 • limity bezpieczeństwa, ilości podpiętych domen i skrzynek pocztowych,
 • oferowana przestrzeń dla stron www oraz poczty e-mail,
 • możliwość dalszej rozbudowy usługi w razie rozwoju strony,
 • jasna polityka bezpieczeństwa i kopii zapasowych,
 • dostępność kont FTP oraz SSH,
 • ilość dostępnych baz danych MySQL,
 • funkcjonalne dodatki – Redis, autoinstalator,
 • dostępność darmowego certyfikatu SSL,
 • wsparcie techniczne BOK – jego zakres i dostępność,
 • „drobne druczki” w ofercie.

Wyżej wymienione elementy składają się na całość, która decyduje o jakości usług hostingowych. Warto jest zatem mieć ich świadomość, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Powinniśmy zwracać uwagę na aspekty techniczne (bazy danych MySQL, Redis, certyfikaty SSL etc.), oferowaną przestrzeń na serwerze, zastosowanie nowych rozwiązań i ogólną stabilność serwera, nie zapominając przy tym o innych wymienionych wyżej elementach. Nawet tak nietypowych, jak dopiski bardzo małym drukiem w umowie. Jak już wspominaliśmy, dobry hosting cechuje wiele składowych, które razem dają szerszy obraz całości. 

Innym elementem, który należy brać pod uwagę, jest także wykonywanie kopii bezpieczeństwa (tzw. backupów) przez usługodawcę. Serwery hostingowe nie są w 100% odporne na usterki, pożary czy inne nieprzewidziane wypadki. W takim wypadku lepiej dmuchać na zimne, aniżeli ryzykować utratę naszych danych. Warto również sprawdzić oferowane zabezpieczenia, aby nasza strona nie stała się łupem hakerów.

Sprawdź też: Kompletny poradnik jak założyć bloga — stwórz bloga za darmo

Zanim wybierzemy hosting, nie będzie przesadą upewnić się, gdzie nasz usługodawca przechowuje wszystkie pliki. Ktoś mógłby stwierdzić, że taka dociekliwość zakrawa na paranoję, jednak nic bardziej mylnego. Nasze pliki muszą być gdzieś przechowywane, a kwestia zabezpieczeń, jakie wdraża usługodawca, odgrywa niezwykle ważną rolę. Przykładowo, czy wiedziałeś, że jedno z najbezpieczniejszych centrów danych znajduje się w Polsce? Czym jednak jest centrum danych, znane także pod skrótem DC (data center)? To miejsce, w którym znajdują się serwery, które zawierają nasze dane. Data Center 2, bo o nim mowa, zlokalizowane jest w Poznaniu i należy do firmy Beyond. Z jej usług korzystają m.in. tacy usługodawcy jak Zenbox, stąd też wiesz, że Twoje dane będą strzeżone niczym złoto w bankowym skarbcu.

Warto również dokładnie przemyśleć to, jaki rodzaj wsparcia technicznego oferuje usługodawca. Dlaczego? Wielu z nas wychodzi z błędnego założenia, że nie ma takiej przeszkody, której nie pokona się samemu. To błędne rozumowanie , gdyż przykładowe konfigurowanie ustawień związanych z pocztą, aktualizacje wtyczek, problemy ze wdrożeniem nowego motywu na stronie – momentów, w których możemy coś popsuć, jest wiele. Przyjmijmy więc, że nasza strona ma jakieś problemy techniczne, których sami nie jesteśmy w stanie naprawić. Następuje przestój, który nie jest tak bolesny, jeżeli prowadzimy hobbystycznego bloga. Co jednak w przypadku, gdy nasza strona jest dla nas źródłem dochodów?

Każdy przestój generuje koszty a im dłuższy, tym są one jeszcze większe. Warto zatem wybierać hosting, którego usługodawca świadczy również wsparcie techniczne. Najlepszą jest opcja całodobowa, która nie będzie obarczona dodatkowymi kosztami (przykładem jest Zenbox, który nie bez powodów chwali się najlepszym wsparciem dla swoich klientów 24/7).  

Wyżej wymienione aspekty odgrywają kluczową rolę przy wyborze usług hostingowych – z pewnością nie powinniśmy ich bagatelizować. Dopiero na późniejszym etapie wybierania hostingu można zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników, rodzaj hostingu (dedykowany lub współdzielony).  

Teraz już wiesz, co to jest hosting, oraz masz wiedzę na temat podstawowych zagadnień z nim związanych. Może nadszedł więc czas, aby postawić hosting strony www, która należeć będzie do Ciebie?

kody rabatowe morele
25
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Wszystko trzymam w zenbox. Nie ma w Polsce lepszego dostawcy usług hostingowych. Jeśli ktoś zna, chętnie się podszkolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *