wsteczna kompatybilność ps5

Rozrywka

14.06.2021 13:33

Wsteczna kompatybilność PS5 – czy na nowej konsoli Sony działają gry z PS4?

Gry Konsole
11
2
2
11
2

PlayStation 5 – wsteczna kompatybilność z PS4 i PS3. Czy konsola nowej generacji obsługuje stare gry? Jak działa i czego dokładnie dotyczy? Tego dowiecie się z tego artykułu!

Kompatybilność wsteczna — co to jest?

Kompatybilność wsteczna polega na dostosowaniu najnowszej wersji standardu do obsługi standardu wcześniejszego. Spotkać się z nią można zarówno w przypadku urządzeń, jak i programów.

Przykładem wstecznej kompatybilności w segmencie sprzętu jest standard ładowania i przesyłu danych przy pomocy uniwersalnej magistrali szeregowej typu B, znanej jako micro USB. Złącze micro USB 3.1 jest kompatybilne (czyli zgodne) ze starszymi wersjami: 3.0, 2.0 i 1.x.

Działanie micro USB 3.1 z gniazdami starszego typu jest możliwe, ponieważ różnicą pomiędzy poszczególnymi standardami magistral jest przepustowość łącza. Nie zmienił się natomiast sam jego kształt, dzięki czemu możliwe jest podłączenie USB 3.1 do starszego typu gniazda.

wsteczna kompatybilność ps5
Na Playstation 5 wiele gier z poprzedniej generacji zyskuje drugie życie

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w przypadku USB typu B oraz C. Tu, ze względu na zupełnie inny kształt interfejsu magistrali, nie ma możliwości podpięcia przewodu o jednym standardzie do wejścia o innym.

Z kompatybilnością wsteczną możemy się spotkać także w warstwie oprogramowania. Dobrym przykładem są aplikacje mobilne. Pobierany przez użytkownika program działa nie tylko na najnowszej wersji systemu (np. Android 12), ale również na starszych. W sekcji Dodatkowe informacje często znaleźć można informację, że wymagana wersja Androida to np. 4.4 lub nowsza. Oznacza to, że aplikacja jest wstecznie kompatybilna z poprzednimi odsłonami systemu do wersji 4.4, ale na starszym 4.3 działać już nie będzie.

Kompatybilność wsteczna dotyczy także konsol.

wsteczna kompatybilność ps3

Zobacz też: DualSense – nowy kontroler od Sony. Co potrafi pad do PS5?

PS5 kompatybilność wsteczna — jak działa?

Kompatybilność wsteczna konsoli PlayStation 5 oznacza możliwość grania w gry stworzone dla PS4 i PS4 Pro. Jest to część polityki producenta, której celem jest zachęcenie użytkowników konsol starszej generacji do zakupu nowych urządzeń. Dzięki temu gracz nie jest zmuszony do zakupu jeszcze raz tych samych tytułów lub zaprzestania grania w nie.

Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość rozpoczęcia gry od stanu zapisanego podczas rozgrywki na PlayStation 4. Sony zapowiedziało możliwość uruchomienia na PS5 ponad 4000 gier wydanych na poprzednią konsolę.

Jak działają gry z PS4 na PS5? Bardzo dobrze. Zasługą płynnego działania gier jest tryb Game Boost polegający na wykorzystaniu wydajniejszych podzespołów do zwiększenia płynności gry. Po raz pierwszy został zaimplementowany w konsoli PS4 Pro. Wtedy jednak samo Sony traktowało go jako eksperymentalny dodatek. Wraz z premierą „piątki” tryb ten stał się pełnoprawną opcją, z której dobrodziejstw mogą korzystać osoby chcące ogrywać tytuły wydane na poprzednią konsolę.

Na Game Boost najbardziej skorzystać mogą gracze lubiący pozycje takie jak The Last of Us: Part II, Just Cause 3 czy Red Dead Redemption 2, które znacznie obciążały procesor PS4, powodując przycięcia.

Niezależnie od tego, czy gra dotychczas systemowo ograniczona była liczbą 30 klatek na sekundę, czy blokada ta była jedynie opcją do wyłączenia, większość gier uruchomionych na PlayStation 5 działa w stabilnych 60 klatkach na sekundę.

Wynika to ze znacznego wzrostu wydajności w stosunku do poprzedniej generacji konsoli. W PS4 wynosiła ona 4,2 TFLOPS (teraflopów), podczas gdy PS5 może poszczycić się wydajnością na poziomie 10,3 TFLOPS. Tak znaczny przyrost mocy sprawia, że gry wyglądają lepiej. Wrażenie potęgowane jest jeszcze bardziej, gdy zestawimy je z odczuciami po zestawieniu z konsolami Xbox.

wsteczna kompatybilność ps4 pro
Wydajność PS5 jest ponad dwukrotnie większa od PS4

W stosunku do Xbox One X wydajność Series X wzrosła nieco mniej, bo dwukrotnie (12 TFLOPS w nowszej konsoli i 6 TFLOPS w starszej wersji). Dodatkowo One X mógł pochwalić się wyższą rozdzielczością obrazu niż PS4.

Większy przyrost mocy z generacji na generację w konsolach Sony w połączeniu z niższą szczegółowością grafiki w stosunku do konsoli Microsoftu przekłada się na znaczną zwyżkę płynności i jakości grafiki.

Warto jednak pamiętać, że uwielbiana przez producentów bitwa na „cyferki” nie zawsze odzwierciedla faktyczne działanie i odczucia z rozgrywki. O tym decydują nie tylko teraflopy, ale cała architektura sprzętu oraz optymalizacja oprogramowania i samych gier.

wsteczna kompatybilność ps4
Nie wszystkie gry z PS4 zadziałają na PS5

Czy wszystkie gry z PS4 działają na PS5?

Podejście do wstecznej kompatybilności zaowocowało ponad czteroma tysiącami gier, które mimo wydania ich na PlayStation 4, są dostępne dla posiadaczy piątej edycji konsoli. Wystarczy włożyć płytę z grą do napędu lub uruchomić ją z poziomu swojego konta.

Niestety, nie we wszystkie gry wydane na „czwórkę” będzie można zagrać. Dobrą informacją jest to, że lista tytułów, których nie da się uruchomić na PS5, liczy tylko 10 pozycji. Są to:

  • Hitman Go: Definitive Edition;
  • DWVR;
  • Joe’s Diner;
  • We Sing;
  • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One;
  • Shawden;
  • Robinson: The Journey;
  • TT Isle of Man — Ride on the Edge 2;
  • Shadow Complex Remastered;
  • Just Deal With It!

wsteczna kompatybilność gry

Pewne ograniczenia dotknęły również innych aspektów rozgrywki. W przypadku warstwy sprzętowej zmiany dotyczą m.in. obsługi za pomocą kontrolera DualShock 4. Pad do starego PlayStation jak najbardziej można wykorzystać do grania na PS5. Nie można jednak wyświetlić menu Share. Przycisk Share w DualShocku działa wówczas jak klawisz tworzenia w nowym kontrolerze DualSense.

Kolejną zmianą jest brak możliwości skorzystania z kamery HD do PS5 w grach na PS4. Jedynym rozwiązaniem jest podłączenie PlayStation Camera za pomocą specjalnego adaptera.

Najnowsza konsola Sony to także zmiana w wyświetlaniu obrazu. Funkcja HDR, którą w PlayStation 4 należało włączyć samodzielnie, w PS5 jest włączona automatycznie. Możliwe jest jednak jej wyłączenie z poziomu menu Ustawienia.

Przesiadka na nową wersję konsoli wiąże się również, niestety z ograniczeniami. Brak możliwości rozgrywania turniejów PS4 na PS5, wyświetlania filmów i zrzutów ekranu udostępnianych przez innych graczy (Na żywo z PlayStation), korzystania z aplikacji na smartfony PS4 Second Screen oraz dodatkowych programów przewidzianych dla danej gry to zmiany, które mogą zmartwić wielu graczy.

wsteczna kompatybilność playstation 3

PlayStation 5 – kompatybilność wsteczna z PS3

Fakt, że można zagrać w gry z PS4 na PS5 może rozbudzić apetyt wielu miłośników klasycznych tytułów. Czy można grać w gry z PlayStation 3 na „piątce”? Niestety nie. Jest jednak sposób na obejście tego problemu.

Oficjalne wsparcie dla PS3 zostało wykluczone przez przedstawicieli japońskiego koncernu. Gier wydanych na tę konsolę nie można odtworzyć z płyty ani pobrać z PlayStation Store. Producent nie przygotował również emulatora dla gier wydanych na „trójkę”. Wynika to z różnic technicznych między trzecią a kolejnymi generacjami urządzeń Sony.

PS4 i PS5 to urządzenia pracujące na procesorach x86 i kartach graficznych AMD. W „trójce” zastosowano diametralnie odmienną architekturę — procesor IBM Cell Broadband Engine oraz GPU RSX. Rezultatem implementacji tak odmiennych rozwiązań był brak możliwości odtwarzania gier z PS3 na PS4. Nie zmieniło się to również po zaprezentowaniu najnowszej konsoli Sony.

Rozwiązaniem dla rozczarowanych graczy jest zakup gier z PS3, które były remasterowane na potrzeby odtwarzania ich na konsolach czwartej generacji. Lista gier, które pojawiły się w odświeżonej wersji na PS4, obejmuje wiele tytułów, w tym tak znane, jak The Last of Us, God of War 3 i różne części GTA.

Zobacz też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

PlayStation VR — czy działa na PS5?

Brak kompatybilności wstecznej dla gier z konsoli PlayStation 3 mogła zasmucić wielu wielbicieli klasycznych już tytułów. Powody do radości mają za to miłośnicy rzeczywistości wirtualnej. Gogle PS VR współpracują z PS5. Do ich używania potrzebne są jednak dodatkowe akcesoria.

Jednym z nich jest PlayStation Camera. Najnowsza kamera HD do PS5 nie działa z goglami do PS4. Ze względu na inny rodzaj złącza (AUX w PS4 i USB 3.0 w PS5) do podłączenia kamery potrzebna będzie przejściówka od Sony.

Do pełnego wykorzystania potencjału gogli konieczne jest również posiadanie kontrolera DualShock 4. Podświetlany pasek, w który jest wyposażony, może być konieczny do grania w niektóre tytuły.

wsteczna kompatybilność xbox
Jak sprawa wstecznej kompatybilności ma się u konkurencji?

Xbox Series — jak działa kompatybilność wsteczna u konkurencji

Zwolennicy mogą czuć się rozczarowani polityką japońskiego producenta, ponieważ odwieczny rywal sprawę wstecznej kompatybilności rozwiązał znacznie lepiej.

Najnowsze konsole Xbox Series S i X są wstecznie kompatybilne ze wszystkimi poprzednimi generacjami konsol Microsoftu. Dzięki temu możliwe jest uruchamianie gier zarówno z płyty, jak i tych posiadanych w wersji cyfrowej. Wraz z grą przenoszone są także zapisane stany gry, dodatki i osiągnięcia.

Osoby zainteresowane graniem w trybie wieloosobowym ucieszy zapewne również możliwość toczenia bojów w multiplayerze. Dotyczy to jednak wyłącznie rozgrywek offline. Nie zostaną przeniesione również osiągnięcia z pierwszego Xboxa.

11
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *