call of duty modern warfare

Rozrywka

16.01.2023 14:10

Call of Duty: Modern Warfare – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
17
0
0
17
0

Call of Duty: Modern Warfare to kolejna część znanego cyklu strzelanin FPS i swoisty reboot podserii Modern Warfare, która swoje początki miała już w 2007 roku przy okazji premiery Call of Duty 4: Modern Warfare.

Data premiery i twórcy

Call of Duty: Modern Warfare swoją premierę miało 25 października 2019 roku, jednocześnie na PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Studiem odpowiedzialnym za tytuł, podobnie jak w przypadku oryginału Call of Duty 4: Modern Warfare jest Infinity Ward, a wydawcą zostało Activision Blizzard.

Gry podobne do Call of Duty Modern Warfare

Cykl Call of Duty liczy sobie wiele odsłon, a podseria Modern Warfare to tylko mała jej część. Każda z nich stawia na ukazywanie konfliktów zbrojnych z różnych okresów i stawia na intensywną akcję z perspektywy pierwszej osoby, zarówno w kampanii single player, jak i licznych trybach gry dla wielu graczy. Każdy fan FPSów na pewno więc znajdzie wśród nich coś dla siebie:

 • Call of Duty 4: Modern Warfare (2007, PC, PS3, X360, Wii, NDS)
 • Call of Duty: Black Ops III (2015, PC, PS3, PS4, X360, XONE)
 • Call of Duty: Infinite Warfare (2016, PC, PS4, XONE)
 • Call of Duty: WWII (2017, PC, PS4, XONE)
 • Call of Duty: Warzone (2020, PC, PS4, PS5, XONE, XSX)
 • Call of Duty: Black Ops Cold War (2020, PC, PS4, PS5, XONE, XSX)
 • Call of Duty: Vanguard (2021, PC, PS4, PS5, XONE, XSX)
call of duty modern warfare
Misje nocne mają niesamowity klimat w grze

Jednak seria Call of Duty to nie wszystko, jeśli chodzi o gatunek FPS. Na rynku znajdziemy wiele innych tytułów, które mogą zainteresować miłośników strzelanek z perspektywy pierwszej osoby osadzonych w klimatach historycznych, jak i teraźniejszych konfliktów. Na czele z:

 • Battlefield V (2018, PC, PS4, XONE) oraz Battlefield 2042 (2021, PC, PS4, PS5, XONE, XSX) to dwie najnowsze części cyklu gier Battlefield od studia Dice, stawianego jako główny konkurent dla Call of Duty. Oferuje podobny model rozgrywki wraz z intensywnym i równie popularnym trybem multiplayer.

Call of Duty Modern Warfare –  oceny i opinie 

Call of Duty: Modern Warfare jest przykładem gry, która została ciepło przyjęta przez recenzentów, natomiast już nie tak pozytywnie przez graczy. W serwisie Metacritic gra ma średnią 80% z 74 recenzji, natomiast ocena graczy, która cierpiała za sprawą tak zwanego review bombingu, w zależności od platformy oscyluje na poziomie 2.6-3.8 punktów.

Niezależnie od zebranych ocen, w opiniach chwalono wszystkie składowe gry: oprawę audiowizualną, przyjemność płynącą z gameplayu oraz liczne większe lub mniejsze usprawnienia poczynione od wydania ostatniej części. Nie zapomniano również o multiplayerze, który i tutaj stał na wysokim poziomie, do którego przyzwyczaiła odbiorców seria.

call of duty modern warfare multiplayer
CoD to jednak gra w sieci!

Kwestią najbardziej sporną była kampania. O ile większa jej część uznawana jest za jedną z lepszych w całej serii, to wzbudziła ona kontrowersje wśród recenzentów, ale przede wszystkim graczy. O ile poruszała ona bardzo ważne i trudne kwestie związane z konfliktami zbrojnymi, takie jak wykorzystywanie dzieci do walki, nie wszystkie z nich zaprezentowała w odpowiednio wyważony sposób. Narzekano, chociażby na stereotypowo przedstawionych Rosjan oraz wykorzystywanie kontrowersyjnych tematów tylko dla urozmaicenia akcji i wywołania kontrowersji.

DLC i edycje specjalne

W odróżnieniu od poprzednich części, przy Call of Duty: Modern Warfare Activision zmieniło podejście do wydawania dodatkowej zawartości. Zamiast płatnych paczek z dodatkowymi mapami, trybami czy ekwipunkiem twórcy zapewniają darmowe aktualizacje dodające wiele z tych elementów do gry, jednocześnie oferując mikrotransakcje za itemy kosmetyczne i urozmaicające rozgrywkę. Jest to jedna z najintensywniej wspieranych części cyklu Call of Duty w okresie po premierze, co przekłada się na ciągłe podtrzymanie zainteresowania produkcją wśród graczy.

Zwiastun i gameplay

Polski zwiastun produkcji prezentuje nam tło fabularne Call of Duty: Modern Warfare oraz część lokacji, jakie przyjdzie nam zwiedzić. Dodatkowo możemy podziwiać fragmenty gameplayu i rozmaitych sytuacji, z jakimi przyjdzie nam być świadkami podczas kampanii.

Fabuła i rozgrywka w Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare to reboot podserii Modern Warfare, na który składały się trzy części wydane pomiędzy latami 2007-2011. Swoją fabułą, mimo że prezentuje inną historię, sporadycznie nawiązuje jednak do wydarzeń czy postaci z oryginalnego cyklu i nieraz puszcza oczko na zaprawionych w bojach fanów serii. 

Podczas kampanii przyjdzie nam wcielić się w trzech bohaterów, na których składają się: sierżant Kyle Garrick, agent CIA Alex oraz dowódczyni rebeliantów Farah Karim. Biorą oni udział w konfliktach zbrojnych w różnych częściach świata, a sytuacje ukazane w grze nieraz nawiązują do prawdziwych wydarzeń, czerpiących z teraźniejszej sytuacji politycznej. Kampania zabierze graczy między innymi do Londynu, Mołdawii, Gruzji, Rosji, czy fikcyjnego kraju Urzikstan.

Sprawdź też: Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Akcję śledzimy z perspektywy pierwszej osoby, a sam gameplay został odpowiednio urozmaicony, także dzięki trzem postaciom grywalnym i odmiennym okolicznościom, w jakich się znaleźli. Prócz strzelania ze współczesnych broni i wykorzystywania nowoczesnego ekwipunku do eliminacji wrogów, podczas rozgrywki fabularnej nieraz potrzebne będzie działanie po cichu oraz ostrożne planowanie. Twórcy wzmocnili wagę tego ostatniego, ponieważ podczas misji nieraz w wymianę ognia wciągnięci zostaną cywile i uważać trzeba na unikanie ofiar postronnych. 

Rozgrywka, jak zawsze w serii Call of Duty stawia jednak na dynamizm. I tym razem to, co dzieje się na ekranie zostało doskonale przemyślane tak, by zrobić jak największe wrażenie i nieustannie pompować adrenalinę i angażować w coraz to nowsze wyzwania.

Multiplayer

Seria Call of Duty słynie ze swojego trybu multiplayer, który za każdym razem przyciąga rzesze graczy. Tym razem jednak wprowadzono pewne zmiany. Porzucono między innymi klasy postaci na rzecz bardziej elastycznego i swobodnego gameplayu i dowolnego budowania swojej postaci. 

CoD MW
Bravo Six, going dark

W Modern Warfare twórcy w ręce fanów oddało wiele trybów rozgrywki. Special Ops stawia na kooperację. Gracze muszą połączyć siły w zupełnie nowych misjach, które zostały oddzielone od głównego wątku oraz wykorzystują nowe mapy. Tryb pozwala na zabawę solo, na podzielonym ekranie lub online i pozwala na rozgrywkę do dwóch osób. W skład Special Ops wchodzi również tryb Survival, gdzie gracze walczą o przetrwanie, walcząc z kolejnymi, coraz trudniejszymi do pokonania falami przeciwników.

Dla miłośników klasycznego multiplayera Call of Duty: Modern Warfare oferuje doświadczenia zarówno na małą skalę, jak walki 2v2, czy ogromne, zbierające nawet do ponad 100 graczy jednocześnie batalie w Ground War.

Twórcy na bieżąco zapewniali nową zawartość, taką jak mapy, tryby i ekwipunek, a same rozgrywki online podzielone zostały na około ośmiotygodniowe „sezony”, każdy za każdym razem oferujący nowe atrakcje.

kody rabatowe morele

Sprawdź też: Historia serii gier Medal of Honor — najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Wymagania sprzętowe Call of Duty Modern Warfare

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 10 64-bit
 • Procesor: Intel® Core™ i3-4340 lub AMD FX-6300
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce® GTX 670 / NVIDIA® GeForce® GTX 1650 lub AMD Radeon™ HD 7950 – kompatybilne z DirectX 12.0
 • Pamięć: 8 GB pamięci RAM
 • Wolne miejsce: 175 GB wolnego miejsca na dysku.

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 10 64-bit z najnowszymi aktualizacjami
 • Procesor: Procesor Intel® Core™ i5-2500K lub AMD Ryzen™ R5 1600X
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce® GTX 970 / NVIDIA® GeForce® GTX 1660 lub AMD Radeon™ R9 390 / AMD Radeon™ RX 580 – kompatybilne z DirectX 12.0
 • Pamięć: 12 GB pamięci RAM
 • Wolne miejsce: 175 GB wolnego miejsca na dysku.

Call of Duty: Modern Warfare z początku zajmowało ogromną ilość miejsca na dyskach konsol, nawet 119.4 GB w przypadku PlayStation 4 oraz Xbox One. Jednak w marcu 2021 roku Activision ogłosiło, że dzięki technologii kompresji danych zestaw Call of Duty: Modern Warfare wraz z darmowym trybem sieciowym Warzone zajmować będą 30,6 GB na PS4, oraz 33,6 GB w przypadku XONE.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *