World of Tanks

Rozrywka

25.01.2023 12:01

World of Tanks – najważniejsze informacje o grze MMO

Encyklopedia gier Gry
5
0
0
5
0

World of Tanks jest jedną z najpopularniejszych gier online dostępnych na rynku. Dlaczego warto spróbować w niej swoich sił?

Od momentu swojej premiery w 2010 roku, gra World of Tanks zgromadziła łącznie 160 milionów graczy na całym świecie. Sprawia to, że nie można jej zatem odmówić sporego sukcesu. Cieszy się tak dużą popularnością, że w serwisie YouTube powstają nawet kanały poświęcone wyłącznie jej tematyce, a najpopularniejsi twórcy mogą poszczycić się widownią liczoną w setkach tysięcy subskrybentów. Warto odnotować, że w 2013 roku padł historyczny wynik, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Dotyczy największej liczby graczy zalogowanych w tym samym czasie na jednym serwerze gry MMO (ponad 190 tysięcy graczy na rosyjskim serwerze). 

Choć od tego czasu, gwiazda World of Tanks nieco przygasła, dzieło studia Wargaming.net nadal kusi wielu graczy mnogością dostępnych pojazdów, fenomenalnym systemem zniszczeń i urokliwą grafiką. To jednak nie wszystko – fani serii doczekali się równie interesujących produkcji: World of Warships oraz World of Warplanes. Przenoszą gracza w świat okrętów wojennych i statków powietrznych. Wróćmy jednak do meritum!

World of Tanks – podstawowe informacje

World of Tanks (gra znana jest również pod skrótowcem WoT) reprezentuje nurt symulacyjnych gier MMO, czyli przeznaczonych do wieloosobowych rozgrywek sieciowych. Jej wydawcą i producentem jest firma Wargaming.net, na czele której stoi Wiktor Kisłyj – to właśnie ten pan zrealizował pomysł masywnych bitew między maszynami z epoki II wojny światowej, choć nie tylko.

Gra reprezentuje segment free to play (f2p), co oznacza, że granie w podstawowej formie jest darmowe i dostępne dla każdego – bez żadnych opłat. Istnieje jednak specjalny content premium, dający dodatkowe możliwości, unikatowej modele czołgów czy pomagający w osiąganiu wyższych rang. W grze występują czołgi przede wszystkim z okresu II wojny światowej oraz zimnej wojny. Wśród nich spotkać można sprzęt zarówno starszy, jak i nowszy. Podczas rozgrywki można stosować taktyki odpowiadające tym realnie praktykowanym na polu bitwy. 

World of Tanks
Bitwy miejskie bywają najtrudniejsze – ryzyko okrążenia przez wroga jest jeszcze większe!

Duża doza realizmu i dynamiczna rozgrywka

Choć specyfikacja techniczna jest uproszczona w stosunku do prawdziwych pierwowzorów, to można odnaleźć tu dużą dozę realizmu – i tak każdy czołg odczuwalnie inaczej się prowadzi. Jego siła rażenia jest inna, a pancerz jest rozlokowany w różnych strefach. Gracze organizują się w klany, tocząc karkołomne bitwy na śmierć i życie. Wokół tytułu powstał cały przemysł związany z akcesoriami, ale też forami dyskusyjnymi, na których pasjonaci wymieniają się poradami dotyczącymi gry. 

Jakie i ile maszyn dostępnych jest w grze?

Nowi gracze dostają na początku dostęp do 11 czołgów – po jednym na dane państwo, którego maszyny biorą udział w konflikcie. Są to USA, Niemcy, ZSRR,  Włochy, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Czechosłowacja, Polska i Szwecja. Łączna liczba czołgów dostępnych w grze wynosi ponad 600. Co jednak warte odnotowania, nie mamy tu do czynienia jedynie z samymi czołgami, gdyż łącznie gra oferuje pięć klas maszyn. Obejmują one czołgi lekkie, czołgi średnie, czołgi ciężkie, niszczyciele czołgów oraz artylerię samobieżną.

Sprawdź też: Top 10 gier free-to-play. Najlepsze darmowe gry

Większość z nich posiada jeszcze dodatkowo dziesięć poziomów zaawansowania, które można rozwijać i osiągać w trakcie postępu gry. Niektóre z nich w danej nacji rozpoczynają się od wyższego poziomu, np. artyleria od piątego, a niszczyciele czołgów od czwartego. Wraz z kolejnymi potyczkami gracz zdobywa doświadczenie i walutę, pozwalającą na zakupy i modernizacje dostępnego sprzętu. Istnieją także czołgi premium, które charakteryzują się zarówno ciekawszym designem, jak i znacznie lepszymi osiągami. Co najważniejsze dla zaawansowanych graczy, zarabiają one większą liczbę kredytów (waluty) po bitwie. Wśród nich można także trafić na egzemplarze, które w rzeczywistości nigdy nie wyszły poza sferę projektową, a także prototypy. 

Polskie akcenty w World of Tanks

Czołgi polskie również znalazły swoje miejsce w grze. Występuje ich szesnaście, w tym 4TP, 7TP, 10TP, 14 TP, 25 TP, 40 TP, 45 TP, 53 TP, 50 TP, DS PZInż, B.U.G.I., CS-44, CS-54, CS-59 czy CS-63. Sporą gratką może być zawartość premium. Tutaj polskie czołgi mogą pochwalić się samym Rudym 102 – i to z Szarikiem na pokładzie. Drugą ciekawostką jest „Pudel”, czyli czołg zdobyczny (uprzednio należący do III Rzeszy) z Powstania Warszawskiego. Jedna z map umożliwia odbycie potyczki inspirowanej bitwą pod Studziankami. Gra udostępnia także dosyć pokaźne opcje personalizacji wyglądu wszystkich czołgów. Dzięki temu można ozdobić swoje pojazdy także stricte polskimi emblematami i symbolami. 

World of Tanks
W grze, jednym z czołgów premium, jest legendarny w naszym kraju Rudy 102

World of Tanks – wymagania sprzętowe

Zabierając się do gry, należy sprawdzić swój sprzęt pod kątem wymagań gry. Minimum do jej uruchomienia to Windows 7/8/8.1/10/11 (64-bit), procesor Intel Pentium E2180 lub AMD Athlon 64 X2 4200+, pamięć RAM 3 GB, karta graficzna NVIDIA GeForce 8600 lub ATI Radeon HD 4550 oraz 70 GB przestrzeni dyskowej. Wymagana jest prędkość łącza internetowego na poziomie 256 kb/s.

Aby jednak cieszyć się pełnią walorów wizualnych, warto pokusić się o sprzęt nieco lepszy. Zalecana specyfikacja to: Windows 7/8/8.1/10/11 (64-bit), procesor Intel Core i5, pamięć 6 GB RAM lub więcej, 70 GB wolnego miejsca na dysku twardym, karta graficzna GeForce GTX660 (2GB) lub Radeon HD 7850 2GB oraz prędkość połączenia internetowego na poziomie 1024 kb/s lub wyższa.

Dla pełnej satysfakcji gracza i możliwości korzystania z maksymalnych ustawień, czyli tak zwanego ultra, potrzebny będzie system operacyjny: Windows 7/8/8.1/10/11 (64-bit), procesor Intel Core i5-7400 lub AMD Ryzen 5 1500 X, pamięć RAM 8 GB, karta graficzna GeForce GTX 1050 ti (4 GB) lub Radeon RX 570 (4 GB), dysk twardy z wolnym 100 GB oraz prędkość łącza internetowego na poziomie wyższym niż 1024 kbps (do chatów głosowych).

Sprawdź też: GeForce RTX 3080 z Intel Core i5-12400 – czy będzie bottleneck?

World of Tanks Blitz – co to jest?

Gra ma także swoją wersję mobilną – World of Tanks Blitz. Można ją uruchomić na przenośnych urządzeniach, takich jak tablety i smartfony, wyposażonych w systemy iOS, Android, MS Windows, macOS, a także konsolach Steam Deck i Nintendo Switch. Wrażenia z gry mogą być jednak nieco inne – nie tylko ze względu na odmienny rodzaj sterowania, ale także zmienione aspekty techniczne rozgrywki. Istnieją pewne uproszczenia w drzewkach rozwoju, dlatego można się spodziewać, że pewne kraje zostały zgrupowane do jednego toru.

Jeżeli uwielbiasz wszystko co związane z czołgami oraz innymi, pokrewnymi im maszynami, jak najbardziej powinieneś dać szansę World of Tanks. Pasjonaci militariów i historii II wojny światowej zdecydowanie znajdą tu coś dla siebie. Realistycznie wyglądające czołgi, ogromny wybór modeli, pełna dynamizmu rozgrywka, mnóstwo opcji taktycznych – to tylko początek niesamowitej przygody, jaką daje ta gra sieciowa.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Źródło obrazów: worldoftanks.eu

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *