The War of the Rohirrim

Rozrywka

19.12.2023 09:10

The War of the Rohirrim, czyli nowy serial z uniwersum LotR

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim to produkcja, która będzie nietypowym podejściem do uniwersum Władcy pierścieni. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego, przedstawiając przy tym pozostałe najważniejsze informacje.

Jeżeli w filmach Jacksona brakowało Wam Rohirrimów, trzymajcie ten tytuł na radarze! The War of the Rohirrim będzie poświęcone w głównej mierze ludowi Władców koni, wraz z jednym z jego najważniejszych władców w postaci Helma Żelaznorękiego. Co wiemy na temat tej produkcji i kiedy wreszcie doczekamy się jej premiery?

The War of the Rohirrim – czym zaskoczy nas ta produkcja?

Nowa produkcja z uniwersum LotR (powstająca połączonymi siłami Warner Bros, New Line Cinema i Sola Entertainment) to coś, co wielu fanów przyjęło ze sporym zaskoczeniem. Przede wszystkim będzie to serial w konwencji anime, którego premiera nastąpi w kinach. Nie ma tu pomyłki – pomimo zdobycia praw do Władcy pierścieni przez Amazona, seriale takie jak Pierścienie Władzy są ograniczone do dystrybucji na platformach streamingowych. Z The War of the Rohirrim będzie inaczej.

Warner wciąż jest posiadaczem praw do dystrybucji kinowej swoich produkcji osadzonych w świecie Śródziemia. I już wkrótce, wraz z premierą Wojny Rohirrimów, wykorzysta swoją przewagę. Choć jak już wspominaliśmy, w dość nieoczekiwany sposób, ponieważ nie będzie to produkcja aktorska. Jak już wspominaliśmy, mamy tu do czynienia z serialem animowanym, który został utrzymany w konwencji anime.

The War of the Rohirrim
Helm Żelaznoreki będzie jednym z najważniejszych bohaterów nadchodzącego serialu

Wielu fanów japońskiej animacji, którzy uwielbiają uniwersum Tolkiena, z pewnością przyjęło tę wiadomość z radością. Co jednak z tymi, którzy oczekiwali produkcji aktorskiej? Serialu, który chociaż trochę zbliżyłby się do niezapomnianej trylogii filmowej Petera Jacksona? Cóż, według wstępnych informacji, warto jest wciąż mieć The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim na uwadze.

Skoro wiekopomne dzieło Jacksona zostało już wywołane, to The War of the Rohirrim ma czerpać z niego pełnymi garściami. Nie tylko pod względem artystycznym, ale co więcej, nowy serial ma utrzymać ducha filmów z początków nowego millenium. Jeżeli poczuliście ciepło w sercu, w którym wciąż tli się wspomnienie na myśl o trzech filmach – poniżej prezentujemy więcej informacji na temat The War of the Rohirrim.

Kiedy premiera The War of the Rohirrim? Gdzie obejrzymy serial?

Premiera nowej produkcji z uniwersum Lord of the Rings jest zaplanowana na 13 grudnia 2024 (w Polsce, na świecie zadebiutuje dzień wcześniej). Wstępnie, The War of the Rohirrim miał zadebiutować znacznie wcześniej, ponieważ 12 kwietnia 2024 roku. Termin ten został zmieniony z uwagi na strajki aktorów i scenarzystów, które skutecznie sparaliżowały prace przy produkcji. Jeżeli jednak nastawiacie się na seans na platformie streamingowej to nic z tych rzeczy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Powodem jest nowe podejście Warnera, który nastawia się na premiery kinowe, bez planowania rychłego umieszczania filmu na platformach streamingowych. Nie oznacza to rzecz jasna, że serial nie zadebiutuje na HBO Max, platformie należącej przecież do Warnera. Ramy czasowe dla premiery kinowej i nośnikowej będą jednak znacznie dłuższe.

Fabuła The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim – jakie rejony Śródziemia odwiedzimy w nowym serialu?

Warner zaraz po ogłoszeniu prac nad serialem w 2021 roku (czyli w 20. rocznicę premiery filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia) zagrał w otwarte karty. To właśnie wtedy podzielono się informacją, że serial będzie skupiony wokół postaci Helma Żelaznorękiego i warowni strzegącej drogi do Helmowego Jaru. Tu z pewnością wielu fanów wspomni drugą część trylogii Jacksona, gdzie zekranizowano oblężenie twierdzy przez armie Isengardu (Bitwa o Rogaty Gród).

Co więcej, Dwie wieże w interpretacji Jacksona zawarły również postać samego Helma. Choć nie we własnej osobie – w trakcie fabuły Władcy pierścieni jego postać jest już od dawna martwa. Helm ukazany zostaje jednak w postaci posągu, który znajduje się w Rogatym Grodzie. To wszystko oznacza więc, że The War of the Rohirrim przedstawi wydarzenia sprzed Wojny o Pierścień.

The War of the Rohirrim
Czy The War of the Rohirrim odniesie sukces? To okaże się pod koniec 2024 roku

I tak też będzie, ponieważ fabularnie cofniemy się aż o 183 lata przed wydarzeniami, jakie rozegrały się w trylogii Władcy Pierścieni. Helm Żelaznoręki będzie centralną postacią serialu, a jego fabuła opowie o wojnie, jaka trawiła Rohan za jego panowania. Ważnym elementem będzie sam Rogaty Gród, zatem możemy się spodziewać kolejnej wielkich walk o najpotężniejszą warownię Rohanu.

Tych z pewnością nie zabraknie, gdyż sama postać Helma związana jest z zamętem i rozpaczliwą obroną Rohanu za jego panowania. Mowa tu o najazdach Dunlendingów, wojowniczego plemienia, które podbiło praktycznie cały kraj Władców koni.

Atak plemienia spowodowany został śmiercią Frecy, który przewodzi plemionom. Okoliczności pozostają nieznane, za samą śmierć ma jednak odpowiadać Helm, który najpewniej nie zabił Frecy umyślnie. Dunlendingowie nie zamierzają jednak pertraktować i ruszają na Rohan pod dowództwem Wufla, syna Frecy. Pełnoskalowa inwazja szybko doprowadza do utraty większości ziem przez Rohan.

Sprawdź też: Gollum z Władcy Pierścieni i Hobbita – poznaj sylwetkę postaci

Efektem jest wycofanie się ludzi Helma do Rogatego Grodu, gdzie rozegra się decydująca batalia. Czy właśnie zaspoilerowaliśmy cały serial? Skądże! Powyższy opis stanowić ma początek fabuły The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim. Warto zaznaczyć, że znaczenie będzie mieć również postać Hery, córki Helma, której sylwetka mu ulec pogłębionemu rozwojowi.

Osoby, które są zaznajomione ze światem Śródziemia, mogą tu połączyć oblężenie Rogatego Grodu ze śmiercią samego Helma. Choć w twórczości Tolkiena rzeczywiście miało to miejsce, nie jest pewne czy twórcy podążą tą ścieżką. Być może będą mieć tu miejsce pewne odstępstwa – szczegóły pozostają jednak jeszcze nieznane.

Helm Żelaznoręki
Statua Helma Żelaznorękiego z filmu Władca Pierścieni: Dwie wieże | Źródło: Władca Pierścieni: Dwie wieże (2002), reż. Peter Jackson

Kogo zobaczymy w obsadzie nowego serialu z uniwersum Władcy pierścieni?

Znamy już całkiem sporo szczegółów dotyczących obsady tej produkcji. Rzecz jasna nie zobaczymy w niej twarzy aktorów, ale usłyszymy głosy, jakie podkładają danym postaciom. Zatem czyim głosem przemówi sam Helm Żelaznoręki? Do jego roli został zaangażowany szkocki aktor Brian Cox, znany z takich produkcji jak Troja czy też Braveheart. Nie zabraknie jednak więcej nazwisk światowego formatu!

Pamiętacie Eowinę z trylogii Jacksona, pogromczynię Czarnoksiężnika z Angmaru? Nie ma tu błędu – choć sama jej postać nie żyła jeszcze w czasach Helma, Eowina będzie narratorką serialu. I w jej roli ponownie usłyszymy Mirandę Otto, która zagrała siostrę Eomera we Władcy pierścieni Petera Jacksona.

Sprawdź też: Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Wspomniany władca Dunlendingów, czyli Freca przemówi głosem Shauna Dooleya. Do roli jego syna Wulfa zaangażowano natomiast Luke’a Pasqualino, który będzie szukał zemsty za śmierć ojca. Wspomniana już Hera, która będzie najpewniej jedną z ważniejszych postaci, przemówi głosem Gai Wise. Ostatnim aktorem, którego rolę obecnie znamy jest Laurence Ubong Williams. Zagra on Frealafa Hildesona, bratanka Helma, który odziedziczył tron w Edoras po śmierci Helma.

Nie jest to pełna obsada The War of the Rohirrim, jednak obecnie są to aktorzy, których role poznaliśmy. W serialu pojawi się więcej artystów, wśród nich wyróżnić można Benjamina Wainwrighta, Janine Duvitski, Bilal Hasna, Jude Akuwudike, Michaela Wildmana, Yazdana Qafouri czy Lorraine Ashbourne. Ich dokładne role pozostają jednak jeszcze tajemnicą.

Rogaty Gród
Rogaty Gród ma stanowić ważną lokację w nadchodzącym serialu – z pewnością będziemy świadkami jego oblężenia. Co więcej, przedstawienie warowni w serialu będzie silnie inspirowane tym, jakie widzieliśmy w filmie Jacksona. Na zdjęciu Rogarty Gród z drugiej części filmowego Władcy pierścieni | Źródło: Władca Pierścieni: Dwie wieże (2002), reż. Peter Jackson

Czy produkcja ma już dostępny zwiastun?

Przesunięcie terminu premiery produkcji z pewnością wpłynęło na fakt, że żaden zwiastun nie został jeszcze udostępniony. Jeżeli oryginalna data premiery zostałaby utrzymana, moglibyśmy się już spodziewać pierwszego teasera. Początkowo plany zakładały premierę 11 czerwca tego roku, jednak twórcy zrezygnowali z tego z uwagi na niepewną sytuację co do strajków.

Obecnie żaden urywek filmowy tej produkcji nie został zaprezentowany, dysponujemy jedynie promocyjnymi grafikami. W momencie, gdy ulegnie to zmianie, zaktualizujemy tekst i z pewnością go tu umieścimy.

Sprawdź też: Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy – najważniejsze informacje

The War of the Rohirrim – szansa na sukces?

Produkcja serialu została powierzona Kenjiemu Kamiyamie. Fanom anime jego postać jest doskonale znana, ponieważ pracował on przy takich tytułach, jak Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Blood: The Last Vampire czy Blade Runner: Black Lotus. Mamy więc do czynienia z człowiekiem, który ma solidne doświadczenie w reżyserce tego rodzaju produkcji.

Zarówno sam Warner, jak i Kamiyama nie kryją tego, że arcydzieło Jacksona jest dla serialu inspiracją. Twórcy zaznaczają, że The War of the Rohirrim będzie czerpać pełnymi garściami z filmowej trylogii, zarówno pod względem artystycznym, jak i ogólnego stylu tych produkcji, który po latach pozostaje unikatowy. Warner zaryzykował stwierdzenie, że serial ten pozwoli na wykrzesanie ekstazy, która towarzyszyła podczas premiery trzech filmów Petera Jacksona. Puste słowa?

Eowina
Narratorką serialu będzie Eowina, choć jego fabułą rozgrywa się na długi czas przed jej narodzeniem. Na szczęście twórcy zaangażowali do jej roli Mirandę Otto, znaną z oryginalnej trylogii Jacksona

No właśnie nie, ponieważ stoją za tym czyny, które pozwalają wierzyć, że The War of the Rohirrim podąży ścieżką lepszą niż np. Pierścienie Władzy. Świadczą o tym angaże osób, które są powiązane z oryginalną filmową trylogią oraz ekranizacją Hobbita. Mowa tu o Philippie Boyens (pracującej przy scenariuszu do każdej części Władcy pierścieni i Hobbita), Richardzie Taylorze (odpowiedzialny za charakteryzację i efekty wizualne w trylogii), Alanie Lee (ilustrator książek LotR, odpowiedzialny za szkice koncepcyjne) czy Johnie Howe (podobne obowiązki co Lee).

To wszystko daje nadzieję, że The War of the Rohirrim zdoła lub chociaż zbliży się do ducha oryginalnej trylogii Jacksona. Warto jednak nadmienić, że w produkcję serialu sam Peter Jackson, jak i jego małżonka Fran Walsh nie są zaangażowani.

Pierścienie Władzy od Amazona, mimo szumnych zapowiedzi, nie zdołały skraść serc fanów uniwersum Władcy pierścieni. Czy The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim dokona niemożliwego i wskrzesi ducha filmowej trylogii? Z uwagi na konwencję anime może być to trudne, ale błędem byłoby ignorowanie tej produkcji. Pod koniec przyszłego roku dowiemy się wszystkiego, a do tego czasu będziemy Was o wszystkim informować.

morele w google news
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *