ku jezioru

Rozrywka

09.09.2021 15:21

Rosyjski serial Ku jezioru – kiedy premiera kolejnego sezonu?

Filmy i seriale
19
3
4
19
3

Ku jezioru to bardzo klimatyczne kino, poruszające dosyć aktualny temat epidemii. Próżno tu jednak szukać wirusa, który zamienia ludzi w zombie. Twórcy starają się oddać prawdziwe realia i wykreować świat, który mógłby mieć miejsce po wybuchu groźnej epidemii. Co wiemy o drugim sezonie?

Ku jezioru – opis fabuły serialu

Z perspektywy pandemii COVID-19 mogłoby się wydawać, że omawiana rosyjska produkcja to koniunkturalny „skok na kasę”. Temat pandemii koronawirusa stał się nośny we wszystkich mediach, wywierając zarówno artystyczny, jak i organizacyjny wpływ na współczesną kulturę. Warto jednak pamiętać, że Ku jezioru to serial, którego pierwszy sezon powstał jeszcze w 2019 roku. Zbieżność jego tematyki z aktualnymi problemami jest więc całkowicie przypadkowa, choć nie można przemilczeć faktu, że wpłynęła na ogromną popularność produkcji.

Pandemiczny motyw to nie jedyny czynnik, który rozsławił Ku jezioru. Obsada również zrobiła swoje – główne role grają: Kirill Karo pochodzący z Estonii, a także wielokrotnie nagradzana Rosjanka Wiktoria Isakowa. Aktorzy wcielają się w bohaterów osaczonych przez epidemię nieznanej choroby, do złudzenia przypominającej przeziębienie lub grypę – jednym z jej pierwszych objawów jest kaszel. Różnice są jednak dość zasadnicze – kolejny symptom to zmiana koloru oczu, a po paru dniach od zakażenia następuje śmierć.

ku jezioru
Źródło: upflix.pl

Choć taka koncepcja mogłaby wydawać się banalna, równie istotna co sam wirus jest reakcja społeczeństwa. Stolica Rosji, Moskwa, zostaje odcięta od reszty świata. Władze podają zaniżone statystyki zachorowalności, bezskutecznie próbując zatrzymać falę chaosu i paniki. Morderstwa i kradzieże są na porządku dziennym. Powstają zorganizowane grupy przestępcze, rabujące dobytek próbujących uciec z miasta mieszkańców. Główni bohaterowie serialu muszą na własną rękę znaleźć drogę ucieczki z Moskwy.

Ku jezioru sezon 2 – kiedy premiera?

W 2019 roku, gdy zakończono produkcję pierwszego sezonu Ku jezioru, nie spodziewano się tak fenomenalnego sukcesu serialu. Po rosyjskiej premierze prawa do produkcji zakupił Netflix, co właściwie zagwarantowało powstanie kontynuacji. Potwierdza to sam scenariusz, który zakończył pierwszy sezon istotnym cliffhangerem – zarówno w kontekście historii głównych bohaterów, jak i losów całej Rosji w obliczu śmiertelnej epidemii. Jeśli zatem niecierpliwie czekasz na premierę, zachowaj spokój – na pewno będzie miała miejsce!

Pierwsze zapowiedzi drugiego sezonu wskazywały, że jego premiera odbędzie się jesienią 2021 roku. Termin ten został ustalony jeszcze przed pojawieniem się pandemii koronawirusa. Utrudnienia związane z lockdownem, wstrzymanie podróży lotniczych i naziemnych, a także ogólny kryzys gospodarczy uniemożliwił przeprowadzenie zdjęć w planowanym okresie. Choć produkcja drugiego sezonu Ku jezioru nie została odwołana, z powodu wystąpienia siły wyższej należało odłożyć ją w czasie.

Aktualne szacunki wskazują jednoznacznie, że nowe odcinki pojawią się w 2022 roku. Fani serialu na razie muszą jednak obejść się smakiem – ani rosyjscy producenci, ani Netflix, nie wyznaczyli konkretnej daty premiery czy nawet zakończenia zdjęć. Warto wziąć pod uwagę, że sytuacja epidemiologiczna w Rosji nie jest dobra – możliwe są kolejne opóźnienia.

Ku jezioru sezon 2
Źródło: theglobalwise.com

Zobacz: Kiedy 2. sezon Emily w Paryżu? Data premiery, obsada, trailer

Co wiemy o drugim sezonie?

Zarówno Rosjanie, jak i Netflix, nie udzielili zbyt wielu szczegółowych informacji na temat fabuły drugiego sezonu. Znana jest jednak jego długość. Wiadomo, że będzie się on składał z ośmiu odcinków, co zamknie cały serial w szesnastu 50-minutowych epizodach. Podstawowa obsada najprawdopodobniej pozostanie bez zmian – Kirill Karo, Wiktoria Isakowa czy Mariana Spiwak wciąż będą grać w serialu. Z pewnością pojawią się również całkowicie nowi bohaterowie.

Choć Ku jezioru został oficjalnie przedłużony jeszcze 12 października 2020 roku, zdjęcia rozpoczęły się dopiero 6 kwietnia 2021. Oznacza to, że cały materiał tworzący drugi sezon prawdopodobnie nie został jeszcze nakręcony – a trzeba dodatkowo uwzględnić etap montażu, postprodukcji i umów licencyjnych.

Fabuła drugiego sezonu
Źródło: videotapenews.com

Najbardziej zagorzali fani serialu powinni wiedzieć, że reżyserem drugiego sezonu jest Dmitrij Turin, znany w Rosji twórca, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych. Jeśli nie kojarzysz tego artysty, wystarczy proste stwierdzenie: serial jest w zdecydowanie dobrych rękach. Dotychczasowa kariera Turina wskazuje na to, że jest profesjonalnym i skrupulatnym twórcą, który będzie godnie kontynuował dzieło Pawła Kostomarowa odpowiedzialnego za pierwszy sezon.

Trudno wyobrazić sobie, by kontynuacja Ku jezioru nie była bezpośrednim fabularnym rozwinięciem swojego poprzednika. Najprawdopodobniej na samym początku zostanie rozwiązany cliffhanger, utworzony w ostatnim odcinku pierwszego sezonu. Można się spodziewać rozwinięcia wątku międzynarodowego, czyli reakcji ościennych państw Rosji na szalejącą w niej śmiertelną epidemię. Wedle niektórych teorii, w scenariuszu serialu rosyjski rząd upadnie, a terytorium kraju będzie stopniowo zajmowane przez uzbrojonych Chińczyków.

Sprawdź: Kosmita na Ziemi – Resident Alien sezon 2. Wszystkie informacje o drugim sezonie czarnej komedii SF

Gdzie oglądać Ku Jezioru?

Są dwa oficjalne, legalne źródła, na których możesz obejrzeć Ku jezioru. Netflix jest najpopularniejszą opcją – udostępniono na nim cały pierwszy sezon. Na tę platformę trafi również jego kontynuacja. Umowa Netflixa z producentami ze Wschodu zakłada przeprowadzenie premiery ogólnoświatowej po zakończeniu tej mającej miejsce w Rosji. Dopiero kiedy wszystkie odcinki zostaną wyemitowane, będzie można je obejrzeć poza granicami tego kraju.

Alternatywą jest obejrzenie Ku jezioru na Premierze, czyli za pośrednictwem rosyjskiej wersji Netflixa. Trudno jednak powiedzieć, czy drugi sezon serialu pojawi się na niej z polskimi lub angielskimi napisami. Jeśli tak się stanie, najbardziej zagorzali fani będą mogli śledzić pierwotną emisję co najmniej kilka tygodni przed ogólnoświatową. A kto wie – być może pandemia odpuści i drugi sezon Ku jezioru ujrzy światło dzienne już na początku przyszłego roku?

Źródło obrazka głównego: naekranie.pl

19
3

Podziel się:

Komentarze (4)

Jakoś wciąż brak 2 sezonu. Pewnie Netflix ma problem ze znalezieniem chino-afrykańczyka, żeby go obsadzić w jakiejś kluczowej roli, czego wymaga obecna poprawność polityczna.

Nie no bez przesady. W razie czego w Kenii są tacy, bo kiedyś tam chinole były w trakcie swoich wielkich wypraw. Ale nie będzie takiej postaci, to Rosjanie produkują, a oni mają poprawność polityczną gdzieś.

Jakoś wciąż brak 2 sezonu. Pewnie Netflix ma problem ze znalezieniem chino-afrykańczyka, żeby go obsadzić w jakiejś kluczowej roli, czego wymaga obecna poprawność polityczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *