1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Program do budowy drzewa genealogicznego – zestawienie polecanych programów online i do pobrania

Rozrywka

4 tygodnie temu

Program do budowy drzewa genealogicznego – zestawienie polecanych programów online i do pobrania

Programy i aplikacje
1
0
0
1
0

Jeśli chcesz zająć się na poważnie budową drzewa genealogicznego swojej rodziny, dedykowany program będzie pomocny znacznie bardziej niż kartka papieru. Przedstawiamy najlepsze narzędzia do stworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Co wyróżnia dobry program do stworzenia drzewa genealogicznego?

Drzewem genealogicznym nazywamy potocznie tzw. tablicę potomków. Osoba, której dotyczy drzewo genealogiczne i zajmuje jego centralne miejsce, nazywa się probantem. Potomkowie probanta określani są mianem descendentów. Z kolei przodkowie probanta to ascendenci. 

Zadanie stworzenia drzewa genealogicznego należy do genealoga. 

Forma wielopokoleniowych więzi rodzinnych o kształcie drzewa pochodzi z Księgi Izajasza (“drzewo Jessego”). Tradycyjne drzewo genealogiczne przedstawia potomków jednego probanta, który stanowi korzeń drzewa. 

Jego descendenci wizualizowani są jako gałęzie i liście. W podobnej formie można tworzyć tablicę przodków. Ta jednak częściej przybiera formę poziomą.

drzewo genealogiczne program

Dawniej drzewo genealogiczne (szczególnie tablica przodków w formie urzędowych wywodów przodków) było ważnym dokumentem potwierdzającym stan szlachecki. 

Każdy element musiał być potwierdzony przez właściwy urząd lub parafię. Na początku XX wieku wywód przodków był podstawą do pseudonaukowej rasowej klasyfikacji, tak ważnej i tak tragicznej w skutkach polityce narodowosocjalistycznych Niemiec.

Obecnie każdy z nas może zostać genealogiem własnej rodziny. Nie musimy wykazywać przy tym żadnych umiejętności artystycznych lub graficznych. Wystarczy wiedza o własnej rodzinie, informacje uzyskane od jej członków oraz dobry komputerowy program do tworzenia drzew genealogicznych.

Dobry program do tworzenia tablic genealogicznych to obecnie coś więcej niż elektroniczny plik z grafiką drzewa i fiszki z imionami i nazwiskami członków rodziny. System informatyczny do drzewa genealogicznego tworzy bazę danych (bazę rekordów) o poszczególnych osobach oraz listę relacji między rekordami. Czym są rekordy?

Jest to szczegółowa lista cech opisująca daną osobę, jak imię i nazwisko, płeć, data urodzenia, data śmierci. Relacje między nimi to np. małżeństwo, rodzeństwo, rodzicielstwo. Dobry program genealogiczny online lub do pobrania powinien mieć możliwość dodawania własnych pól do listy cech rekordów, jak np. plik ze zdjęciem, plik wideo, link – odnośnik do innej strony internetowej. 

Równie ważne, szczególnie w bardzo rozbudowanych drzewach genealogicznych jest efektywne wyszukiwanie rekordów względem danej cechy. Jako że elektroniczne drzewo genealogiczne to baza danych rekordów i relacji między nimi, użytkownik powinien mieć możliwość swobodnej zmiany prezentacji danych – czy to w formie grafiki w układzie pionowym, poziomym, odwróconym, drzewa, listy, tabeli. 

Istotna jest możliwość wychwycenia błędów tzw. grubych we wprowadzaniu danych, jak np. niewłaściwa relacja małżeństwa między bliskimi krewnymi, brak daty urodzenia, błędna data śmierci. Dobry program genealogiczny umożliwia eksport bazy danych do pliku GEDCOM, wspólnego formatu większości programów genealogicznych wykorzystywanych na całym świecie. Plik GEDCOM jest plikiem tekstowym i ścisłej strukturze. Wyeksportowany w jednym programie powinien być możliwy do importu w innej aplikacji bez utraty danych.

Internauci szukają darmowych programów do drzew genealogicznych, wpisując w wyszukiwarkę takie zapytania, jak: drzewo genealogiczne program darmowy po polsku lub program drzewo genealogiczne darmowy – na podstawie wyników wyszukiwania sporządziliśmy przegląd najpopularniejszych programów w wersji pełnej i freeware. Stworzenie tablicy potomków staje się niezwykle proste przy pomocy poniższych programów do drzew genealogicznych.

Ahnenblatt – darmowy program do budowy drzewa genealogicznego

Ahnenblatt to niemieckie oprogramowanie do tworzenia drzew genealogicznych rozwijane od 2001 roku wyłącznie na platformę Windows. Początkowo program funkcjonował jako strona internetowa. Szybko został przekształcony w bardzo funkcjonalne oprogramowanie na Windowsa, dostępne również w wersji portable na dysku przenośnym. 

Projekt jest rozwijany komercyjnie. W 2008 roku pojawiła się wersja obsługująca język polski i polskie znaki. Program Ahnenblatt do drzew genealogicznych obsługuje aż 24 języki. Jest on połączony z bazą danych genealogicznych MyHeritage.

Ahnenblatt dostępny jest w trzech wersjach: darmowej, próbnej oraz pełnej (płatnej). Do istniejących ograniczeń wersji darmowej, należy zaliczyć brak wsparcia i aktualizacji producenta czy ograniczoną ilość źródeł przypisanych do danego przodka.

Program genealogiczny
Program Ahnenblatt / Źródło: ahnenblatt.com

Ahnenblatt ma wszystko, czego potrzebuje genealog do stworzenia własnego drzewa genealogicznego – pozwala na eksport i import danych w formacie GEDCOM, sprawdzenie prawdopodobieństwa relacji między rekordami (wyeliminowanie niewłaściwych relacji), rozbudowanie karty rekordów, gdzie można umieścić szczegółowe informacje o osobach wraz z plikami multimedialnymi oraz wiele innych pożytecznych funkcji, które czynią ten program do drzewa genealogicznego po polsku freeware i również w wersji pełnej kompletnym.

Family Tree Builder – software stworzony przez twórców MyHeritage

Family Tree Builder to również program do drzew genealogicznych za darmo dostępny na platformę Windows, ale też jako aplikacja na Androida i iOS. Został on stworzony przez twórców MyHeritage również w wersji freeware  oraz płatnej. Family Tree Builder obsługuje już 40 języków. 

Oprócz oczywistej funkcjonalności zbliżonej do Ahnenblatt program imponuje warstwą wizualną i dodatkowymi opcjami. Możliwe jest połączenie drzewa genealogicznego z Mapami Google, drzewami genealogicznymi innych użytkowników. Program ma dobry system ochrony prywatności. Jednocześnie istnieje możliwość publikacji w internecie własnej strony rodowej. 

Gramps – polecany zarówno amatorom jak i profesjonalistom

Gramps jest ciekawym projektem zapoczątkowanym na platformy Linux. Obecnie ten całkowicie darmowy program do drzew genealogicznych jest dostępny zarówno na Linuxa, Windowsa, jak i MacOS. Oferuje większość podstawowych funkcjonalności dwóch powyższych programów. 

Nie wygląda tak atrakcyjnie, jak Family Tree Builder i nie oferuje dodatkowych opcji tej komercyjnej aplikacji. Jest jednak jednym z niewielu darmowych programów do drzew genealogicznych bez limitu rekordów. Gramps to również wolne oprogramowanie – jest rozwijane przez społeczność, a w sieci istnieje wiele darmowych dodatków znacznie zwiększających możliwości wersji podstawowej. 

Personal Ancestral File – obsługa wielu znaków narodowych z różnych języków

Personal Ancestral File to program freeware stworzony przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (społeczność mormonów) już w 1984 roku (w tym czasie funkcjonował na systemie DOS). Program PAF był rozwijany do 2013 roku na platformę Windows, po czym został porzucony. 

Narzędzia online do budowy drzewa genealogicznego

Oprócz programów do drzew genealogicznych w wersjach typowo desktopowych (do zainstalowania na komputerze) istnieje wiele użytecznych aplikacji online do tworzenia własnego drzewa genealogicznego za darmo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: drzewo genealogiczne program online, aby uzyskać listę darmowych programów drzew genealogicznych online również po polsku.

Najlepsze laptopy do kupienia w internecie

MyHeritage.com – jeden z najpopularniejszych portali do tworzenia drzewa genealogicznego

MyHeritage, twórcy Family Tree Builder w swoim projekcie internetowym poszli zdecydowanie dalej w rozwoju możliwości poszerzania wiedzy i archiwizowania informacji o swojej rodzinie. Serwis MyHeritage tworzy ogromną bazę danych o społeczeństwie, której podstawą są akty urodzenia, zgonu, małżeństw, spisy ludności, rejestry imigracyjne z wielu krajów na świecie (głównie Stanów Zjednoczonych, lecz zakres danych jest stale poszerzany również przez aktywną społeczność użytkowników). 

Usługa SuperSearch pozwala na poszukiwanie informacji o swoich przodkach w tej ogromnej, liczącej prawie 6 miliardów rekordów historycznych, bazie. Technologia Smart Matching, Record Matching i Record Detective porównuje każdy nowy rekord drzewa genealogicznego z pozostałymi rekordami w bazie, szukając powiązań. 

Mogą one wystąpić nie tylko między drzewami genealogicznymi, ale także między rekordami o osobie: na przykład w postaci wzmianki w archiwalnej prasie, notatce służbowej, wpisie rejestrowym. Takie działanie ma dwojaki cel  – standaryzuje relacje oraz pisownię różniącą skojarzone drzewa genealogiczne oraz, co ciekawsze, umożliwia kontakt z osobami z powiązanych drzew. Dzięki temu możemy poznać i utrzymać kontakt z dalekimi członkami własnej rodziny, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Sprawdź: Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje? Czy cena smart home jest usprawiedliwiona przez komfort?

Ancestry.com – portal z ogromnych rozmiarów bazą danych

Ancestry.com to serwis internetowy działający od 1983 roku, który również umożliwia tworzenie drzewa genealogicznego online, szukanie informacji o swojej rodzinie i dzielenia się nimi z pozostałymi. Ancestry.com jest swoistą konkurencją dla MyHeritage, gdyż zakres usług jest bardzo zbliżony. 

Mamy znów możliwość stworzenia własnego drzewa genealogicznego, w ramach którego powstaje własna społeczność do komunikacji i wymiany informacji. Ancestry.com to również ogromna komercyjna baza danych genealogicznych skupiona głównie na Stanach Zjednoczonych.

Ancestry.com jest pionierem w zakresie usługi badań DNA pod kątem pochodzenia etnicznego. Mimo że MyHeritage również ma takie usługi w swoim portfolio, to właśnie Ancestry przebadało DNA kilkunastu milionom swoich klientów (kilkukrotnie więcej, niż MyHertitage).

Geneaologia

Geni

Geni.com była kolejną stroną internetową z własną bazą danych umożliwiającą tworzenie drzew genealogicznych. Program i baza danych Geni nigdy nie była tak duża, jak serwisu Ancestry czy MyHeritage, mimo że ambitnym założeniem serwisu było stworzenie ogromnego drzewa genealogicznego świata. Od 2012 roku Geni jest własnością MyHeritage.

Narzędzia do tworzenia drzew genealogicznych za darmo – co wybrać?

Powyższy przegląd programów freeware i płatnych, stron internetowych i baz danych genealogicznych online pokazuje, jak szeroki mamy wybór narzędzi do spisania własnego drzewa przodków. Co wybierzemy, zależy tylko od nas. 

Wielu z nas ma w planach stworzenie własnego drzewa genealogicznego – program darmowy po polsku, który spełnia podstawowe wymagania, o których pisaliśmy wyżej będzie doskonałym ułatwieniem. Pamiętajmy, że wyszukiwarka internetowa zawsze służy radą – wystarczy wpisać: drzewo genealogiczne darmowy program i sprawdzać po kolei dostępne narzędzia.

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.