Żaba pepe obraz glowny

Rozrywka

22.07.2021 11:52

Pepe the Frog, czyli Żaba Pepe – wszystko o znanym memie. O co w tym chodzi?

Online
9
3
4
9
3

Pepe the Frog to od lat jeden z najpopularniejszych internetowych memów. Co symbolizuje i jak zmieniało się jego znaczenie? W tym artykule możesz poznać historię Żaby Pepe.

Żaba Pepe – początki mema

Postać Pepe wywodzi się z internetowego zina pod tytułem „Playtime”, stworzonego w 2005 przez amerykańskiego rysownika Matta Furie. Wizerunek antropomorficznej żaby, zaczerpnięty z innego komiksu tego autora, „Boy’s Club”, stał się rozpoznawalny w 2008 za sprawą popularnych wówczas internetowych społeczności, w tym słynnego forum obrazkowego 4chan. Najbardziej znana wówczas wersja mema przedstawiała Pepe wypowiadającego z uśmiechem kultową frazę „feels good man”. Przez autorów postów obrazek wrzucany był często w towarzystwie ich osobistych przemyśleń o pozytywnym wydźwięku.

Żaba Pepe w różnych odsłonach

Obecnie trudno mówić o jakimkolwiek jasnym i prostym znaczeniu Żaby Pepe – to, jak zostanie użyta, zależy wyłącznie od intencji postującego i przypisanego do obrazka kontekstu. Jest tak, ponieważ z czasem mem doczekał się licznych przeróbek – za pomocą Pepe można było wyrazić najróżniejsze uczucia, zabawnie skomentować sytuacje z życia codziennego i głośne wydarzenia. Szczególnie popularne stały się wersje przedstawiające żabę z miną smutną („Feels bad man” lub „Sad Frog”, na polskim podwórku znana szerzej jako „Smutna żaba”) i lekko rozbawioną lub zadowoloną („Smug Frog”).

Pepe the Frog – żaba, która podbiła Internet

Internet minionej dekady oszalał na punkcie Pepe – mogliśmy być świadkami użycia mema zarówno w rozmowach w kręgu najbliższych znajomych jak i w zakrojonych na szeroką skalę planach biznesowych marek sprzedających ubrania, kubki czy inne akcesoria z podobizną antropomorficznego płaza. Żabę mogliśmy oglądać również w postach celebrytów czy kampaniach marketingowych wielkich firm.

Sprawdź: Pieseł – rasa, fenomen memów z piesełem. Wszystko o kultowym czworonogu

O żywym zainteresowaniu memem wśród mniej lub bardziej popularnych środowisk w internecie mogą świadczyć wysokie liczby ofert kupna folderów, w których autorzy skrzętnie gromadzili najlepsze obrazki z różnymi wersjami Pepe. Wśród internautów za szczególne okazje uchodziły foldery zawierające tak zwane „Rare Pepe”, czyli rzadkie wizerunki żaby. Choć można powiedzieć, że największe zainteresowanie żabą już przeminęło, jej wizerunek do dziś jest rozpoznawalny w sieci, także w jej mainstreamowym wydaniu. Imię żaby plasuje się także wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania dotyczących memów i internetowej popkultury.

Jak zmieniało się znaczenie mema?

Internetowe trendy ewoluują niezwykle szybko – z tą właściwością wiąże się wiele konsekwencji, między innymi to, jak prędko dany mem może zupełnie zatracić swoje pierwotne znaczenie. Los ten nie ominął również Pepe. Żaby używano w wielu kontekstach, jednak wśród niektórych środowisk obecnie utożsamiana jest ona z konkretnymi ideami.

Żaba Pepe film
Plakat filmu Feels Good Man / Źródło: Materiały prasowe

Pepe the Frog stał się symbolem np. amerykańskich konserwatystów-zwolenników Donalda Trumpa, którzy chętnie posługiwali się memami z żabą w kontekście wyborów na prezydenta USA w 2016 roku. Olbrzymią popularność antropomorficzny płaz zaskarbił sobie również w Hongkongu – jego wizerunek chętnie wykorzystują protestujący przeciwko ograniczaniu przez chiński rząd autonomii regionu. Dla nich Pepe to symbol podziemnego internetu jako niecenzurowanej sieci, która łączy demonstrantów i pomaga im organizować działania. Wizerunek żaby można było oglądać w używanych przez protestujących kanałach komunikacji czy malowanych na murach graffiti.

Choć znaczenie Pepe stale ewoluuje, można określić go jako swoisty symbol kultury Internetu – zabawnej, absurdalnej i nieprzewidywalnej, ale przede wszystkim wręcz uwielbiającej memy i chętnie posługującej się nimi do wyrażania różnorodnych opinii. Jedno jest pewne – mem z Żabą Pepe wydaje się być odporny na upływ czasu i nieprędko możesz się spodziewać jego zniknięcia z globalnej sieci.

Sprawdź: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

9
3

Podziel się:

Komentarze (4)

Kolega pewnie większości nie rozumie i krępuje go, że musi pytać znajomych co oznaczają 😉

Ja czekam tylko, kiedy te wszystkie memy wreszcie upadną i już ludzie ich nie będą używać… Może jeszcze za naszego życia (rocznik 90) doczekamy się tego ale kto wie, czy obecne dzieciaki nie zarażą tym swoje potomstwo i dalej to coś będzie egzystować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *