pieseł

Rozrywka

14.07.2021 10:34

Pieseł – rasa, fenomen memów z piesełem. Wszystko o kultowym czworonogu 

Online
6
1
2
6
1

Pieseł znany jest wszędzie i przez każdego, jednak co tak naprawdę wiesz o jego genezie? Jaka jest historia jego popularności? Jak powstał pieseł? O co chodzi w tym memie? Oto krótkie przedstawienie kultowego już pieseła.

Pieseł – o co tu w ogóle chodzi?

Świat opanowały memy, nie ma co do tego wątpliwości. Internauci wyrażają nimi całe spectrum emocji. W teorii są to tylko śmieszne obrazki, ale czyż nie są one niekiedy zaskakująco trafne? Część z nich staje się naprawdę kultowa – dany wzór jest od razu rozpoznawany i często wykorzystywany. Tak stało się właśnie ze słodkim piesełem. Szybko zaskarbił sobie miłość internautów i zajął stałe miejsce w zestawieniach najbardziej znanych postaci w sieci. Nie wydaje się też, aby miał kiedykolwiek z niego ustąpić. 

pieseł
Źródło: pinterest.com

Zobacz też: Najlepsze generatory memów – jak zrobić mema na telefonie, a jak na komputerze? Poradnik

Piesek o jasnej, rudawej sierści, sterczących uszach i uśmiechniętym wyrazie pyszczka z pewnością nie jest Ci obcy. Wciąż to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych wzorów. Grafiki z jego zdjęciem najczęściej zawierają również krótkie, chaotycznie rozmieszczone napisy, z których najpopularniejszym są „wow” oraz „uszanowanko”. Pieseł nie zna zasad gramatyki czy też stylistyki, więc jego wypowiedzi są zwięzłe i niedostosowane do reguł poprawnej polszczyzny. Teksty rozrzucone wokół jego zdjęcia mają wyrażać jego prosty stosunek do świata. To właśnie one, w powiązaniu ze słodkim wyglądem zwierzęcia, decydują o śmieszności tego mema.

pieseł

Pieseł – rasa kultowego psa z memów

Przy wszelkich modyfikacjach wzorca, takich jak zmiana pozy czy ujęcia zwierzaka, a także różnorodnych komentarzach towarzyszących zdjęciu, jeden element pozostaje niezmienny. Jest to rasa głównego bohatera. Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rodowód ma pieseł? To shiba inu, niewielki pies rasy pierwotnej, którego cechą charakterystyczną są sterczące uszy i zawinięty na końcu ogon. Jest spokojny i uważny. Jeśli znasz go tylko z internetowych obrazków, może Ci się wydawać, że shiba to towarzyski i chętny do zabaw psiak, jednak w rzeczywistości cechuje go nieufność wobec obcych. Choć przez te memy wydawałoby się inaczej, to Shiby są jednymi z najbardziej inteligentnych psów na świecie.

Dlaczego właśnie shiba inu wcielił się w rolę pieseła? Mem stworzyła Japonka, która pewnego dnia przygarnęła niechcianego zwierzaka tej rasy. Po wrzuceniu jego zdjęć do internetu okazało się, że ludzie zapałali do niego ogromną sympatią, która doprowadziła do rozprzestrzenienia się jego wizerunku na całym świecie i tworzenia kolejnych wersji żartobliwych grafik z nim w roli głównej. Jak widać, również tutaj znaczącą funkcję pełnił przypadek, jednak niewątpliwie na odbiór psiaka miał w dużej mierze wpływ uroczy i przyjacielski wygląd psiaka.

Źródło: kwejk.pl

Historia kultowego pieseła

Jak to często bywa z twórczością internetową, trudno jest w 100% trafnie określić autorstwo tego mema. Jednak powszechnie mówi się o wspomnianej już japońskiej przedszkolance Atsuko Sato, która w 2010 roku na swoim blogu po raz pierwszy umieściła zdjęcia swojego własnego pupila rasy shiba inu – Kabosu. Pieseł i jego zdziwione miny szybko zyskały popularność wśród internautów. Najlepsze zdjęcia zostały umieszczone w serwisie Reddit z podpisem „doge”. Sukces przyszedł szybko, a w 2013 roku została nawet wprowadzona kryptowaluta Dogecoin.

Podobizna shiba inu zaczęła być wykorzystywana na blogach, serwisach społecznościowych. Obrazki ukazujące psa shiba zaczęły być wykorzystywane nie tylko w ramach rozrywki internetowej, lecz także w rozgrywkach politycznych. Memy z sympatycznym zwierzakiem szybko zyskały na popularności. W plebiscycie na słowo roku 2013 organizowanym przez American Dialect Society słowo doge zajęło drugie miejsce jako jedno z najbardziej kreatywnych słów. Wzór był wielokrotnie przerabiany, modyfikowany i ulepszany, a w 2019 roku został wybrany memem lat 2010-2019.

Najlepsze memy z piesełem

Popularność i zakres oddziaływania danej treści wpływa również na jej modyfikacje. Są one naprawdę liczne w przypadku pieseła. Mem nie występuje już tylko w wersji pierwotnej. Internauci szybko podchwycili ideę i rozpoczęli tworzenie własnych przeróbek. Ich wyobraźnia i inwencja twórcza nie znają granic. Twórcy inspirują się ważnymi wydarzeniami, prostą codziennością czy powszechnie przyjętymi stereotypami, które za pomocą mema komentują w prześmiewczy sposób.

Zajęli się więc między innymi dodawaniem własnych tekstów i rzekomych przemyśleń zwierzaka dotyczących najróżniejszych aspektów życia: od wyborów ogólnokrajowych i światowych newsów, aż po coniedzielne obiady u babci. Rozpiętość jest ogromna. Internauci szczególnie chętnie wykorzystują do tego nieco przerobiony wizerunek pieseła o sylwetce osiłka, który ma obrazować pewność siebie. Często skontrastowany jest on z piesełem smutnym, by podkreślić pewne różnice lub ukazać stan przed i po jakimś wydarzeniu. 

Popularne są również animacje, w których występuje pieseł. Gif może być ciekawie utworzony z najprostszej, infantylnej wręcz grafiki i wciąż cieszyć się zainteresowaniem. Shiba pojawia się zwykle z charakterystycznym, uśmiechniętym wyrazem pyszczka, jednak smutny pieseł to równie często wykorzystywany motyw. Możesz trafić również na słodkiego pieseła występującego zwykle jako mały, przymilny, niewinny szczeniaczek. Jak widzisz, każdy znajdzie pieseła dla siebie. Dla graczy stworzony został nawet Pies wydobywacz – dwuczęściowa gra online. 

pieseł

Pieseł, koteł i cała reszta

Język to twór niezwykle żywy i dający spore pole do słowotwórczych popisów. Rzeczywistość, w której się funkcjonuje, ma na niego niewątpliwy wpływ. Ta wirtualna rządzi się szczególnymi prawami. Tworzona przez całą zbiorowość nie ma ograniczeń. Pomyślałbyś, że słowo „pieseł” może być używane na co dzień? Wyraz przyjął się bardzo szybko. Jeszcze prędzej dołączyły do niego kolejne.

Kojarzysz koteła? Z pewnością. To kolejny bohater wielu popularnych memów. Pieseł i koteł to neologizmy utworzone za pomocą przyrostka „-eł”, które zyskały powszechne zainteresowanie. Skoro one padły na podatny grunt, dlaczego nie pójść dalej? Pieseł, koteł… paweł? Bawiąc się językiem, można dojść do ciekawych odkryć. Na takiej samej zasadzie powstały również fokeł czy rybeł – nazwy, którymi wielu posługuje się ze swobodą i humorem.

pieseł

Zobacz też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

W rzeczywistości medialnej obecnie chyba nic nie wywołuje zaskoczenia. Ten przeuroczy czworonóg jest już bez wątpienia kultowy. Można znaleźć go nie tylko w social mediach, lecz także na kubkach, koszulkach czy torbach. W codziennych rozmowach również często się pojawia razem z innymi zwierzęcymi towarzyszami: kotełem, lisełem czy też szopełem. Wydaje się, że fenomen memów z sympatycznym zwierzęciem polega przede wszystkim na ich prostocie i infantylności, które są w stanie rozbawić każdego. Chociaż w innych krajach te obrazki już nie cieszą się tak wielką popularnością, w Polsce wciąż są bardzo chętnie wykorzystywane, a shibu inu to rasa kultowa i budząca bardzo pozytywne emocje.

6
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *