1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Nerd czy geek? Kim są i jaka jest między nimi różnica?

Rozrywka

2 miesiące temu

Nerd czy geek? Kim są i jaka jest między nimi różnica?

Online
4
0
0
4
0

Nerd i geek, czyli kto? Co kryje się pod tymi pojęciami, które często używane są wymiennie? W artykule postaramy się przybliżyć definicję obu i przedstawić krótką historię narodzin tych określeń. Wskażemy też główne różnice pomiędzy nerdem i geekiem.

Nerd – kto to jest? Informacje o stereotypowym miłośniku nauk ścisłych i komputerów

Zastanawiasz się, kto to jest nerd i skąd właściwie pochodzi to określenie? Pierwszych wzmianek na jego temat należy szukać już w 1951 roku. Początkowo wyraz ten uważano za określenie bliskoznaczne dla słowa „square”, oznaczającego osobę staromodną. Młodzież nazywała tak kogoś szalonego lub też osobę, która zamiast chodzić na imprezy woli się uczyć. W kolejnych latach termin ten podlegał wielokrotnym zmianom. Tytułowym nerdem określano pasjonata gier planszowych, uwielbiającego nauki ścisłe. Z czasem obraz ewoluował w kierunku zainteresowania informatyką i grami komputerowymi.

Jak nerd jest postrzegany w obecnych czasach?  To matematyczny geniusz, który doskonale radzi sobie w cyfrowym świecie, jednak w realnym życiu musi zmagać się z szeregiem problemów. Niedostosowany społecznie, ma problemy z nawiązaniem i utrzymaniem kontaktów towarzyskich. Nie przywiązuje też dużej wagi do wyglądu zewnętrznego. 

geek kto to jest

Jeśli nadal zastanawiasz się, kim jest nerd, spróbuj wyobrazić sobie, jak wygląda stereotypowy „kujon”. Zależnie od sytuacji zobaczysz go w nienagannym, czasami nawet przesadnie eleganckim stroju i wielkich okularach, w znoszonym za dużym swetrze. Jego dzień będzie wypełniony studiowaniem nauk ścisłych, aktywnym udziałem w kołach naukowych, czy zgłębianiem tajników świata science fiction. Taki obraz typowego nerda sprawia, że określenie to ma zdecydowanie negatywny wydźwięk. Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie stereotypy.

Zobacz też: VSCO Girl, czyli popularna „subkultura” – co dokładnie oznacza VSCO girl?

Geek – kto to? O miłośniku niszowego hobby, któremu poświęca się całkowicie

Geek to określenie nacechowane bardziej pozytywnie, aniżeli nerd. Kim jest geek?  Przyjrzyjmy się pochodzeniu tego określenia. Zwrot „to geek” po raz pierwszy pojawia się w 1510 roku i tłumaczony jest jako „głupiec”. Przez wiele lat określano tak klaunów i ludzi, którzy wykonywali sztuczki cyrkowe. Z czasem słowo to zaczęło mieć nieco szersze znaczenie. Nazywano tak osoby, które obsesyjnie oddają się studiowaniu pewnych zagadnień – nieco ekscentryczne, pragnące wiedzieć wszystko na interesujący ich temat. Obecnie kogo określamy mianem geeka? Początkowo używane określenia dziwak czy świr, ustąpiły miejsca wyrażeniu pasjonat czy entuzjasta, z nutką szaleństwa.

Jak rozpoznać takiego maniaka?  Poszukaj wśród fanów elektroniki czy informatyki, ale nie bądź zdziwiony, gdy napotkasz również miłośnika sztuk pięknych. Typowy geek udziela się w społeczności i ma w swojej kolekcji pokaźną liczbę gadżetów. Spotkasz go przy półce z komiksami i grami, a w domu zaskoczy Cię ogromną filmoteką. Ten wyjątkowo zaangażowany fan horrorów i fantastyki wyróżnia się również specyficznym sposobem ubierania się.  Stereotypowy geek nie tylko ma ogromną wiedzę na dany temat, ale też chętnie ją manifestuje. Ironiczne koszulki, kubki czy breloczki z logo ulubionego serialu to przedmioty, których nie może zabraknąć w jego otoczeniu.

Różnice między geekiem a nerdem

nerd kto to

Obecnie często słyszy się  opinie, iż obu pojęć można używać zamiennie. Czy tak jest w rzeczywistości? Geek vs nerd — różnica pomiędzy tymi określeniami nie jest znacząca, ale pozwala na jasne wyodrębnienie cech osobowości każdej z postaci. Geek to osoba, która ma ogromną wiedzę w pewnym obszarze, przy równoczesnej chęci ukazania światu swoich zainteresowań. Są więc mu bliskie zachowania typowe dla fana konkretnej dziedziny, który ślepo podąża za związanymi z nimi trendami. Geek to zapaleniec, który kocha swoją pasję i potrafi zamęczyć słuchacza, przekazując najbardziej szczegółowe informacje związane z jego zainteresowaniami.

Czym z kolei odróżnia się nerd? To osoba, której wiedza skupia się raczej wokół dziedzin ścisłych oraz technicznych zagadnień. Cechuje go też introwertyzm, raczej stroni od ludzi i całkowicie skupiony jest na zaspokajaniu głodu wiedzy. Niestety nerd często jest odrzucany przez otoczenie i traktowany jako dziwak. Należy jednak zaznaczyć, że granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest dość płynna i w zależności od kontekstu wypowiedzi słowa te często używane są zamiennie. Mimo iż wywodzące się z odmiennych źródeł i opisujące przez wiele lat dwa różne typy osobowości, obecnie w świadomości wielu osób pojęcia te zaczynają się zacierać. Nadal jednak słowo geek wydaje się określeniem o dużo bardziej pozytywnym znaczeniu

Geek i nerd w popkulturze

Geek vs nerd — która z tych postaci na stałe wywalczyła sobie miejsce w popkulturze? Okazuje się, że obecność nerdów i geeków w mainstreamowej kulturze jest znaczna. Kiedyś uważani byli za dziwaków, szaleńców i osoby nieprzystosowane społecznie, obecnie należą do najbardziej podziwianych postaci. Określenia geek czy nerd mogą być dziś powodem do dumy – pojawiają się w grach czy komiksach, a seriale z ich udziałem biją rekordy popularności. Idealnym przykładem nerda jest choćby Sheldon Cooper z serialu „Teoria wielkiego podrywu”. Dzisiaj młodzi ludzie nie wstydzą się już specyficznych zainteresowań traktowanych jako stereotypowe cechy geeka czy nerda. Ich podejście jest zupełnie inne – każdy z nich marzy o wielkiej karierze na miarę popularnych geeków czy nerdów, którzy codziennie goszczą na pierwszych stronach gazet. W końcu kto z nas nie chciałby być jak Mark Zuckerberg czy Bill Gates? O wszystkich gorliwych pasjonatach pamiętają też producenci, wypuszczając na rynek specjalne edycje sprzętów czy gadżetów, których targetem jest właśnie stereotypowy geek czy nerd. 

Zobacz też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

Podsumowując – określenie geek oraz nerd funkcjonują już od dawna i są częścią popkultury. Obserwujemy jednak coraz większe zacieranie się różnic – ludzie lubią używać tych słów zamiennie, mimo że opisują różne osobowości. Mamy nadzieję, że nasz tekst stanowić będzie dla Ciebie dawkę wiedzy w pigułce. Może znasz jakiegoś nerda lub geeka? 

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.