mapa klasyków polskiego internetu

Rozrywka

30.08.2021 11:10

Powstała mapa klasyków polskiego internetu. Sprawdź lokalizację wszystkich!

Online
52
3
2
52
3

Czy wiesz, gdzie swojego legendarnego skoku dokonywał Paweł Jumper? Albo gdzie cały czas tłukło? Jeśli nie, to pomocna okaże się mapa klasyków polskiego internetu. Czym dokładnie jest i gdzie ją znaleźć? Wyjaśniamy!

Czym jest sama mapa?

Jeśli masz około 30 lat i zaliczasz się do pokolenia millenialsów, to z pewnością pamiętasz raczkujący polski internet i to, jak na Youtube pojawiły się pierwsze, kultowe już filmiki. Oczywiście słynne Ale urwał, Jem zupe, Dawaj Maniek, to już się kameruje! czy Jestem hardkorem, są nie tylko częścią zarówno czasów studenckich, ale także częścią dzieciństwa współczesnych nastolatków.

mapa klasyków polskiego internetu
Źródło: demotywatory.pl

Youtuber i użytkownik Wykopu RonaldinhoTHC, włożył dużo pracy w przygotowanie mapy świata (nie tylko Polski, klasyki internetu rozgrywały się również za granicą), na której zaznaczył, gdzie toczyła się akcja najpopularniejszych wideo. Możemy się z niej dowiedzieć, że sporo produkcji powstało w Warszawie (np. Basen Narodowy, w stolicy powstało też najwięcej programów telewizyjnych, na czele z fragmentem z Familiady Więcej niż jedno zwierzę), a także na Górnym Śląsku, gdzie dominują filmiki z bezdomnymi nadużywającymi alkoholu czy tak popularnym kiedyś programem nauki jazdy. Na mapie zaznaczono też takie smaczki jak lokalizację domu Testovirona.

Chociaż podobne projekty powstawały już wcześniej, to jeszcze nigdy nie były tak skrupulatnie przygotowane i nie zawierały tak szerokiego zakresu filmików z polskiego internetu. Wystarczy kliknąć na dowolny punkt, by przenieść się w sentymentalną, ponad dziesięcioletnią podróż do początków sieci w Polsce. Warto pamiętać, że na mapie znajdują się również lokalizację nowszych wydarzeń, które już zostały uznane za kultowe.

Dodatkowo śmieszne filmiki zostały podzielone na rozmaite kategorie, m.in.:

  • Legendy Legend,
  • Filmiki z żulami,
  • Szkoła, dzieciaki i studenci,
  • Samochody, rajdy i inne pojazdy,
  • Ciekawe wywiady i rozmowy telefoniczne,
  • Sztuki walki i kaskaderzy,
  • Muzyka do tańca i do różańca,
  • Celebryci internetowi,
  • Kultowe sytuacje w telewizji i polityce.

Sprawdź: Dziwne strony internetowe — śmieszne, ciekawe, głupie albo bezużyteczne. Ranking stron na nudę, który Cię zaskoczy!

Krótkie wideo doczekały się później wielu przeróbek, ale warto je zobaczyć w oryginale, żeby wiedzieć, o czym kiedyś wszyscy mówili.

Gdzie ją sprawdzić?

Mapa klasyków polskiego internetu zawiera lokalizacje takich filmików, jak chociażby Paweł Jumper, No tak średnio bym powiedział, Będę grał w grę, Daj kamienia!, To je Amelinium, Matka wie, że ćpiesz?, Cały czas tłukło czy szokujące kazanie księdza Piotra Natanka.

Oprócz autorskich wideo nagranych przez zwykłych użytkowników, na mapie znajdują się również fragmenty programów telewizyjnych, które także weszły do kanonu. Wspomnieć należy, chociażby Conrado Moreno wjeżdżającego na skuterze, mięsny jeż z paradokumentu Pamiętniki z wakacji, afera ze stołem w wykonaniu Macieja Durczoka, Najman szukający Stanowskiego, tłum skandujący „Gdzie jest krzyż?!” oraz wpadka Magika przebijającego rękę Marzenie Rogalskiej w Pytaniu na śniadanie.

Mapa memów stworzona przez wykopowicza to po prostu Mapa Google, w której pinezkami zostały zaznaczone miejsca nagrania każdego z klasyków internetu. Po kliknięciu w konkretny punkt, wyświetli się opis, a w miniaturce znajduje się link do konkretnej pozycji na YouTube, więc możesz od razu wygodnie przejść i obejrzeć w całości dzieło polskiej, internetowej społeczności.

Mówi się, że to projekt, o który nikt nie prosił, ale każdy potrzebował. Dzięki tej mapie memów możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy toczyła się akcja któregoś z filmików, który później cieszył się sympatią milionowej publiczności. To okazja, żeby przypomnieć sobie, co kiedyś królowało na polskim YouTube. Jeśli nie znasz poszczególnych pozycji, to najwyższy czas je nadrobić, bo niektóre z nich zostały stworzone jeszcze w 2008 roku. Ta świetna wycieczka w przeszłość posiada także walor edukacyjny – pokazuje genezę tego, co ukształtowało memy w naszym kraju. Te krótkie filmiki czy obrazki z podpisem stały się już pełnoprawnym elementem kultury.

Mapa znajduje się pod tym linkiem:

Źródło obrazka głównego: technostrefa.com

52
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *