Postacie z bajki Kraina Lodu

Rozrywka

13.01.2023 07:18

Kraina Lodu. Popularna bajka o Elzie – najważniejsze informacje

Filmy i seriale
11
0
0
11
0

Kraina Lodu to jedna z najpopularniejszych animacji w historii kina. O czym jednak opowiadają filmy z tej serii, co możemy powiedzieć o bohaterach, a także czym najmocniej zasłynęły te dzieła?

Disney na dystansie całej swojej działalności zasłynął wieloma legendarnymi wręcz filmami, które na zawsze wpisały się do historii kina animowanego i miały naprawdę spory wpływ na wyobraźnię pokoleń. Jednym z najnowszych hitów tego studia bez cienia wątpliwości jest Kraina Lodu (ang. Frozen) – baśniowy film fantasy nagrodzony dwoma Oscarami i będący najbardziej dochodowym filmem 2013 roku ogółem (Box Office na poziomie 1,276 miliarda dolarów!). Fenomen tego filmu jednak nie wziął się oczywiście znikąd. Dlaczego więc tak wiele osób – i dzieci, i dorosłych – pokochało świat stworzony w Krainie Lodu?

Kraina Lodu (Frozen) – o czym opowiada pierwsza i druga część bajki?

Fabuła Krainy Lodu obraca się wokół dwóch sióstr – Elsy oraz Anny. Są one córkami pary królewskiej Arendelle. Elsa w przeciwieństwie do swojej siostry posiada jednak magiczne moce, które pozwalają jej na tworzenie lodu i śniegu. Mała dziewczynka ma spore trudności, by poskromić swoje moce, dlatego też rodzice robią wszystko, co w swojej mocy, by uchronić ją przed ich stosowaniem, na przykład z pomocą magicznych rękawiczek. Nie chcąc jednak zbytnio spojlerować dalszej części opowieści warto jednak dodać, że magiczne umiejętności Elsy ściągną na krainę sporo nieprzyjemności, a jedyną osobą, która jest w stanie ją przed nimi uchronić, jest ona sama.

Kraina Lodu 2 (Frozen 2) to oczywiście kontynuacja historii sióstr, która wprowadza do fabuły siły natury oraz wgłębienie się w historię całego świata. Elsa i Anna ponownie muszą obronić królestwo, tym razem przed o wiele większym zagrożeniem. Co ciekawe, druga część filmu okazał się jeszcze większym kasowym hitem niż „jedynka”, zabierając przychód brutto na poziomie aż 1,433 miliarda dolarów.

Kraina Lodu – postacie. Charakterystyka głównych bohaterów bajki

Jednym z powodów, dla których bajka Kraina Lodu stała się tak popularna, niewątpliwie są świetnie napisani bohaterowie. Oczywiście przeplatają się tutaj wątki fantasy, lecz równocześnie możemy tutaj mówić o postaciach naprawdę ludzkich, z którymi można się emocjonalnie związać. Jest to więc chyba odpowiedni moment, by przyjrzeć się, jak w filmie Kraina Lodu bohaterowie kształtują historię.

Sprawdź też: Najlepsze filmy Disneya – które bajki warto obejrzeć?

Elsa

Bez takiej postaci, jak Elsa Kraina Lodu z pewnością nie byłaby tak dobrym filmem. Dziewczynka obdarzona nadprzyrodzonymi mocami, które są przed nią ukrywane przez rodziców – dla bezpieczeństwa swojego oraz ludzi wokół. Gdy jednak prawdziwa natura Elsy wychodzi na jaw, musi ona stawić czoła wielu bardzo poważnym decyzjom. Sytuacji nie pomaga fakt, że to właśnie ona jest następczynią tronu. Okazuje się również, że tak samo trudne, jak panowanie nad mocą jest również panowanie nad własnymi emocjami. Rozwój tej postaci na przestrzeni obu filmów to coś, dla którego zdecydowanie warto zapoznać się z tymi dziełami sztuki animacyjnej.

Anna

Anna to młodsza siostra Elzy, która jest do niej naprawdę mocno przywiązana. Paradoksalnie jednak to właśnie ich konflikt sprowadza na Arendelle największe niebezpieczeństwo. Misją Anny jest uratowanie Elzy oraz tym samym całej krainy. Jej historia jest naprawdę burzliwa i w wielu momentach Anna poświęca się po to, by móc ocalić swoją ukochaną siostrę.

Olaf

Jeżeli drugoplanowa postać otrzymuje po czasie swój własny film krótkometrażowy (Kraina Lodu. Przygoda Olafa) to chyba nie musimy dodawać wiele w sprawie tego, kto jest ulubieńcem fanów. Pocieszny bałwan towarzyszy bohaterom na przestrzeni obu filmów i sprawia, że widzowie co rusz wypuszczają z siebie salwy śmiechu. Bez takiej postaci, jak Olaf Kraina Lodu nie byłaby takim samym filmem, co zresztą widać nawet po gadżetach związanych z tą produkcją – gdzie nie spojrzymy, będziemy mogli zobaczyć właśnie jego.

Sprawdź też: Filmy dla dzieci na Netflix – podpowiadamy, jakie wybrać

Kristoff i Sven

Kristoff to handlarz, zajmujący się dostawą lodu i sopli dla Arendelle. Jest wiernym towarzyszem Anny w jej drodze na ratunek Elsie, Nierozłącznym partnerem Kristoffa jest jego renifer, Sven. Z biegiem czasu pomiędzy Kristoffem a Anną zaczyna jednak rodzić się uczucie…

Hans

To właśnie on i jego propozycja poślubienia Anny stała się zarzewiem konfliktu pomiędzy siostrami. Ten książę jednak bynajmniej nie zrobił tego z miłości, a jego celem było jak najszybsze zdobycie władzy. Antagonista pierwszej części filmu.

KODY-RABATOWE-MORELE-TV

Kraina Lodu – „Mam tę moc” i inne popularne piosenki

Kraina Lodu, jak już wspomnieliśmy, otrzymała dwa Oscary – pierwszego za najlepszy długometrażowy film animowany, a drugiego za kapitalną piosenkę Let It Go (w polskim tłumaczeniu Mam Tę Moc). Ścieżka dźwiękowa filmu stoi na najwyższym możliwym poziomie, a soundtrack uzyskał w Polsce status diamentowej płyty (!). Piosenka Mam Tę Moc jest wykonywana przez Katarzynę Łaskę, w oryginale zaś przez Idinę Menzel. W Krainie Lodu piosenki są integralną częścią filmu, a na YouTube potrafią mieć nawet setki milionów wyświetleń.

Skoro poruszyliśmy tutaj kilka nazwisk, warto zająć się resztą. Udźwiękowienie bajek często pozostawia w naszym kraju sporo do życzenia, lecz w przypadku filmu Kraina Lodu polski dubbing stanął na wysokości zadania. Annie głosu udzielały Anna Cieślak (dialogi) i Magdalena Wasylik, Elsie – Lidia Sadowa (dialogi) i wspomniana już Katarzyna Łaska (śpiew), a w obsadzie znajdziemy również chociażby takie nazwiska, jak Miłogost Reczek, Czesław Mozil, Grzegorz Kwiecień czy Paweł Ciołkosz.

Sprawdź też: Najlepsze filmy animowane dla każdego. Animacje dla dzieci i dorosłych

Kraina Lodu 1 i 2 część – gdzie obejrzeć cały film online?

Od premiery kinowej minęło już dziesięć lat, toteż nic dziwnego, że obecnie Kraina Lodu cały film jest bez problemu dostępny w Internecie. Gdzie go szukać? Przez długi czas z chęcią obejrzenia tytułu Kraina Lodu Netflix był jedyną opcją. Teraz zaś pierwszą część możemy znaleźć zarówno na platformie VOD, jak i Disney+. Druga część jest zaś jak na razie dostępna tylko i wyłącznie w tym drugim serwisie.

Kraina lodu 3 – kiedy kolejna część bajki o Elzie?

Obie części Krainy Lodu były pod kątem finansowym gigantycznym sukcesem, choć recenzenci patrzyli na drugą odsłonę trochę mniej pobłażliwym wzrokiem. Co jednak z kontynuacją historii? Wokół filmu Kraina Lodu 3 narosło wiele plotek i domysłów. Na ten moment jednak nie ma żadnych planów dotyczących nowej odsłony sagi, a nawet aktorzy użyczający głos postaciom nie mają jednego wspólnego zdania. Nie jest to więc wykluczone, lecz nie dajcie się nabierać na filmiki z tytułami w stylu „Kraina Lodu 3 zwiastun”.

Sprawdź też: Najlepsze filmy familijne. Sprawdź filmy dla całej rodziny

Źródło zdjęcia głównego: disneyplus.com

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *