1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Najlepsze filmy animowane dla każdego. Animacje dla dzieci i dorosłych

Rozrywka

2 miesiące temu

Najlepsze filmy animowane dla każdego. Animacje dla dzieci i dorosłych

Filmy i seriale
6
0
0
6
0

Najlepsze filmy animowane to idealna rozrywka dla całej rodziny. Od pokoleń podbijają serca zarówno dzieci, jak i dorosłych niosąc ze sobą pouczający morał. Jakie bajki kinowe i animacje warto obejrzeć? Sprawdź nasze zestawienie!

Bajki kinowe i animacje – dlaczego kochają je prawie wszyscy?

Filmy animowane są idealne dla każdego, niezależnie od wieku. Choć ten gatunek zazwyczaj dedykowany jest dzieciom, tak miłości do pięknych animacji i dobrze opowiedzianych baśniowych historii nie zna wieku. W najlepszych filmach animowanych każdy znajdzie coś dla siebie. To, co świadczy o ich wyjątkowości, to przede wszystkim mądre przesłania, które stanowią źródło namysłu nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Nie brakuje produkcji, które pomimo upływu wielu lat poruszają wciąż aktualne problemy, dotykają uniwersalnych spraw, które nie kończą się wraz z dzieciństwem. I choć niektóre filmy animowane mogą z perspektywy czasu wydawać się zbyt banalne, to zawsze miło, choć na chwilę przenieść się do bajkowego świata, zapominając o bieżących zmartwieniach.

Bajki to nie tylko wyśmienita rozrywka dla całej rodziny. Mądre bajki dla dzieci uczą empatii i wrażliwości. Mogą stanowić piękną lekcję, szczególnie jeśli ich oglądaniu towarzyszy rozmowa o doświadczeniach pojawiających się w nich bohaterów. Dzięki bajkom kształtuje się wyobraźnia i poczucie estetyki. Śledząc perypetie postaci, które budzą emocje, mali widzowie siłą rzeczy uczą się dostrzegać motywacje bohaterów. Mogą zauważyć, że poszczególne decyzje czy działania mają swoje, określone konsekwencje. Animacje poszerzają horyzonty i pozwalają odbywać podróże w czasie i przestrzeni. Stanowią doskonałą okazję do doświadczania bliskości, gdy cała rodzina zakopana pod kocem na kanapie wspólnie przeżywa przygody bohaterów.

Najlepsze filmy animowane - Shrek
Choć od premiery pierwszej części Shreka minęło już 20 lat, to wciąż mocna marka

Najlepsze filmy animowane ostatnich lat

Dzisiejsze animacje potrafią skutecznie zainteresować szerokie grono odbiorców. Wszystko dzięki technologii, która sprawia, że produkcje te są jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie niż kiedykolwiek.

Jedną z najgłośniejszych bajek ostatnich lat była bez wątpienia „Kraina Lodu”, która ukazała się w 2013 roku i zdetronizowała niemal wszystkie animacje Disneya. Wówczas co druga lalka w sklepie z zabawkami była Elsą, a mali fani produkcji na cały głos wyśpiewywali „Mam tę moc”. Ten ogromny sukces sprawił, że w 2019 roku pojawiła się druga część animacji o losach Anny i Elsy, którą znów pokochały dzieci na całym świecie. „Kraina lodu II” dostarcza widzom całej masy wzruszeń, opowiadając o wartości rodziny i poświęceniu dla innych.

W rankingu najlepszych filmów animowanych ostatnich lat nie może zabraknąć „Coco” z 2017 roku, który zwraca uwagę na ważne i trudne tematy. Łączy wybitną animację ze wzruszającą historią dwunastoletniego chłopca, który pragnie zostać muzykiem tak bardzo, że przenosi go ona do świata umarłych. Brzmi jak horror? Spokojnie, ta meksykańska kraina umarłych, paradoksalnie tętni życiem. „Coco” ma niezwykłą fabułę, okraszoną humorem i wzruszeniami oraz mnóstwem dobrej muzyki. W filmie poznać można piękne zwyczaje Meksyku, śledzić wątek kryminalny i docenić wiarę w marzenia, ale także w siłę rodziny. Film animowany „Coco” podbił serca najmłodszych, jak i starszych widzów na całym świecie.

Sprawdź: Gdzie oglądać seriale online za darmo? Strony z serialami, na których znajdziesz legalne bezpłatne odcinki

Jednym z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat jest też „Klaus”, który w 2020 roku dostał nominację do Oscara, za najlepszy długometrażowy film animowany. Ta wyjątkowa animacja ma wszystko, czego oczekuje się od takich produkcji. Od fantastycznej historii, przez charyzmatycznych bohaterów, po wspaniały morał i przepiękną warstwę wizualną. Choć tematycznie jest to bożonarodzeniowa komedia, warto obejrzeć ją bez względu na porę roku. Film pełen jest komizmu sytuacyjnego i wprowadza niezwykłą świeżość w świąteczne produkcje.

Najlepsze filmy animowane dla dzieci

Najlepsze filmy animowane dla dzieci niosą ze sobą mądre przesłanie okraszone inteligentnym humorem – taki właśnie jest film „W głowie się nie mieści”. Porywa on zarówno dynamiczną akcją, jak i niezwykle pomysłową warstwą wizualną. Film opowiada historię Riley, jedenastoletniej dziewczynki, której życiem kieruje pięć emocji znajdujących się w jej głowie – Radość, Gniew, Strach, Smutek i Odraza. Zazwyczaj dominuje optymistyczna Radość, kiedy jednak Riley wraz z rodzicami przeprowadza się do San Francisco, na pierwszy plan zaczynają wysuwać się pozostałe emocje. Scenariusz „W głowie się nie mieści” konsultowany był przez wybitnych psychologów, dzięki czemu ukazany obraz ma przemyślane podejście. Najmłodsi widzowie uczą się jaką rolę w życiu odgrywają emocje i dlaczego są ważne. Film „W głowie się nie mieści” został obsypany nagrodami – w tym Oscarem i Złotym Globem. Jest to inteligentne kino familijne, na którym świetnie bawić będą się również dorośli widzowie.

Ciekawą propozycją, która miała premierę w 2020 roku, jest film animowany „Naprzód” od Pixar. Porusza on ważne kwestie i prezentuje widzom prostą prawdę. Baśniowa kraina zamieszkiwana przez elfy, smoki, jednorożce, centaury, mantykory i inne chochliki była niegdyś zdominowana przez magię. Postęp technologiczny, rozleniwił mieszkańców, a wygodne życie spowodowało, że zapomnieli jak korzystać ze swoich umiejętności. Wszystko zmienia się za sprawą prezentu, który główny bohater otrzymuje na swoje szesnaste urodziny. Film animowany „Naprzód” pokazuje jak ważne i mocne są więzi rodzinne i jak istotna dla dziecka jest obecność ojca będącego męskim autorytetem. „Naprzód” nie zawodzi również pod względem technicznym. Kolorowy świat oddany jest przepięknie, a szczegółowość postaci zachwyca w każdym momencie.

Animacją, która podbiła serca wielu młodszych i starszych widzów na całym świecie, jest też „Fernando”. Ta sprawnie skrojona i ciesząca oko bajka ma swój czar i warto dać jej szansę. Fabuła nie należy do zawiłych, lecz niesie ze sobą ważny przekaz. Problemy i dylematy tytułowego Fernando każą odpowiadać na pytanie, jaką drogą podążać oraz czy indywidualizm to prosty wybór. Film mówi też o solidarności, przyjaźni i akceptacji. W „Fernando” twórcy całkiem zgrabnie żonglują wątkami humorystycznymi i choć starszy widz bez trudu odgadnie, jak potoczy się cała historia i jaki ostatecznie będzie jej koniec, tak bez wątpienia ta przewidywalność nie stanowi przeszkody do kontynuacji oglądania zmagań głównego bohatera.

Najlepsze filmy animowane dla dorosłych

Są takie filmy i opowieści, do których chce się wracać, nawet jeśli już dawno czasy dzieciństwa minęły. Najlepsze filmy animowane, to te, z których każdy może czerpać coś dla siebie – bez względu na wiek.

W zestawieniu najlepszych filmów animowanych dla dorosłych nie może zabraknąć kultowej produkcji z 2001 roku pt. „Shrek”. Tego sarkastycznego i zielonego ogra nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Genialna produkcja nagrodzona Oscarem przeznaczona jest nie tylko dla dzieci – wręcz trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre żarty w „Shreku” powstały specjalnie z myślą o tych nieco starszych widzach. Shrek daleki jest od typu bajkowego bohatera – nieokrzesany, a wręcz odpychający i być może właśnie w tym tkwi siła tego filmu. Na uwagę zasługuję nie tylko znakomity scenariusz i bezbłędne dialogi, przez które czasem trudno powstrzymać śmiech, lecz też doskonały dubbing.

Absolutnie bezkonkurencyjna jest również ekranizacja powieści Philipa K. Dicka pt. „Przez ciemne zwierciadło”. Do realizacji tego filmu wykorzystano technikę animacji rotoskopowej, która polega na odrysowywaniu konturów kształtów zarejestrowanych przez kamerę. Fabuła „Przez ciemne zwierciadło” jest mroczną i niejednoznaczną opowieścią o walce o tożsamość w świecie powoli zmierzającym do samounicestwienia. Historia jest wielowątkowa, przeplatają się w niej halucynacje z realnymi wydarzeniami, czas wydaje się zapętlać, a sam bohater nie do końca wie, kim jest. „Przez ciemne zwierciadło” nie jest dziełem łatwym w odbiorze. Z jednej strony animacja jest wyjątkowo realistyczna i płynna, a z drugiej ma w sobie coś niepokojącego, co wytrąca widza z równowagi.

Wśród najlepszych filmów animowanych nie można zapomnieć o prawdziwym arcydziele, jakim bez wątpienia jest „Król Lew”. Połączenie pięknej historii, doskonałej narracji i genialnej muzyki. Bez względu na to ile lat mają widzowie, chyba każdy podczas oglądania „Króla Lwa” nie powstrzymuje się od śpiewania „Hakuna Matata”. Animacja z 1994 roku to spory kawałek historii kina i imponujące widowisko. „Król Lew” to dla dużej części dorosłej widowni powrót do czasów beztroskiego dzieciństwa i postaci, których po prostu się nie zapomina. Ciekawą propozycją jest również nowa wersja legendarnego „Króla Lwa”, która miała swoją premierę w 2019 roku. Na młodych widzach, którzy nie mieli styczności z filmem z 1994, remake z pewnością zrobi dużo większe wrażenie, ponieważ film poddany został obróbce cyfrowej najwyższej jakości, przez co doprowadzony jest niemal do wizualnej perfekcji.

Disney i Pixar – giganci branży, kto jeszcze robi filmy animowane?

Animacja zdobyła w branży rozrywkowej niezwykłą popularność, a produkcje tego typu już dawno przestały być uważane za rozrywkę przeznaczoną wyłącznie dla najmłodszych widzów. Oprócz pierwszych filmów Walta Disneya i Pixara, które zdominowały rynek, pojawiły się inne wytwórnie z produkcjami, które podbiły serca odbiorców. Kto jeszcze robi filmy animowane?

  • Warner Bros – pojawienie się amerykańskiej wytwórni sprawiło, że Disney’owska Myszka Miki i Kaczor Donald zaczęli konkurować o względy widzów z Królikiem Bugsem i Kaczorem Daffym. Disney produkował kolorowe bajki dla dzieci, a Warner Bros tworzył szalone, często kontrowersyjne krótkometrażowe opowieści.
  • DreamWorks – kolejna amerykańska wytwórnia, która może poszczycić się takimi produkcjami jak Shrek, Madagaskar czy Kung Fu Panda.
  • Metro-Goldwyn-Mayer – gdzie powstało wiele serii, z najpopularniejszym Tomem i Jerrym na czele. Twórcy tej serii, William Hanna i Joseph Barbera w 1957 roku założyli własną wytwórnię Hanna-Barbera. Wyprodukowali w niej wiele słynnych seriali animowanych: z psem Huckleberry, misiem Yogi, Flintstonami, Jetsonami, Scooby Doo itd.

Filmy animowane mogą być ciekawą rozrywką, zarówno dla młodych odbiorców, jak i tych starszych. Są śmieszne ale także pouczające. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie będzie dla Was pomocne i na jego podstawie wybierzecie film animowany, o którym jeszcze nie słyszeliście. Zatem miłego oglądania!

Oferta

Telewizory na których przyjemniej będzie oglądać filmy animowane. Sprawdź naszą ofertę!

Sprawdź
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.