1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Kim jest Baby Yoda? Informacje o gwieździe serialu The Mandalorian

Rozrywka

19.09.2021 13:12

Kim jest Baby Yoda? Informacje o gwieździe serialu The Mandalorian

Filmy i seriale
25
1
1
25
1

Baby Yoda swoim uroczym zachowaniem skradł serca milionom widzów na całym świecie i stał się współczesną pop ikoną. Kim dokładnie jest i gdzie możemy go spotkać? Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Grogu, czyli Baby Yodzie z serialu The Mandalorian.

Kim jest Baby Yoda?

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, gdy na platformie Disney+ ukazał się pierwszy sezon serialu Mandalorian. Już w pierwszym odcinku tajemniczy bohater zwany Klientem (grany przez słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga) zleca tytułowemu bohaterowi pewną misję. Mandalorianin ratuje wówczas przed atakiem morderczego droida IG-11 (Taika Waititi) pewną istotę, która fanom serii Star Wars mogła wydać się bardzo znajoma. Baby Yoda to pieszczotliwe określenie dla istoty, której prawdziwe imię poznajemy dopiero w drugim sezonie serialu. Fani szybko zauważyli, że serialowy bohater wygląda bardzo podobnie do Mistrza Yody z oryginalnej serii filmów.

Baby Yoda

Historia powstania, kto stworzył Baby Yodę?

Showrunner serialu Mandalorian, Jon Favreau, miał pomysł na tego bohatera najprawdopodobniej już od ładnych kilku lat. Amerykanin tłumaczył, że jedną z jego ulubionych postaci oryginalnej trylogii był właśnie Mistrz Yoda. Tłumaczył sobie kult otaczający małego zielonego bohatera tym, że fani nie wiedzieli za dużo o jego pochodzeniu i historii. Favreau postanowił tę aurę tajemnicy wykorzystać do własnych celów – i tak powstał koncept Baby Yody.

Jednak przyczyn fascynacji tym bohaterem jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim mowa tu o jego absurdalnym wyglądzie oraz tym, że nie jest generowanym komputerowo obrazem. Zamiast po CGI postanowiono sięgnąć po bardziej archaiczne metody. W ten sposób Baby Yoda stał się elektryczną marionetką obsługiwaną przez dwóch techników. Wykonanie jednego takiego urządzenia miało podobno kosztować aż 5 milionów dolarów.

Historia powstania Baby Yody
Źródło: newsweek.com

Inną postacią, która wpłynęła na ostateczny kierunek, w jakim rozwinięto postać Baby Yody był Werner Herzog. Niemiec, oprócz tego, że wystąpił w serialu, miał mieć również swój kreatywny wkład w powstanie tej produkcji. Reżyser Grizzly Mana rzekomo nazwał producentów tchórzami, gdy ci rozważali zastąpienie marionetki zwykłym CGI.

Wpływ na kulturę i odbiór Grogu

Wielu polskich internautów z pewnością zastanawiało się, o co chodzi z Baby Yodą. Memy na temat tej postaci zaczęły szybko krążyć po Internecie, niemniej mogły być one w Polsce zupełnie niezrozumiałe. A to dlatego, że Mandalorian, z którego znany jest Baby Yoda, nie jest legalnie dostępny w naszym kraju. Platforma Disney+ wciąż nie dotarła nad Wisłę, dlatego teoretycznie niemożliwe jest jeszcze obejrzenie tej produkcji. Mimo ograniczonego dostępu Grogu stał się jednak globalnym fenomenem.

Baby Yoda zdecydowanie „skradł” serial i zasłużył sobie na miano breakout character, czyli kogoś, kto staje się znacznie ważniejszą postacią, niż przewidywali to początkowo twórcy. W świecie Star Wars Baby Yoda jest stosunkowo nowym dodatkiem, ale już wpisał się do kanonu ukochanych przez fanów postaci. Z pewnością cieszy to Disney i producentów – dzięki memom o serialu mówiło się regularnie podczas premiery każdego odcinka.

Reklama
Mały Yoda
Źródło: wall.alphacoders.com

Zobacz: Disney Plus – kiedy premiera w Polsce? Oferta, cena

Był to także bardzo ważny sukces w kontekście premiery serwisu Disney+. W 2019 roku katalog tej platformy nie był jeszcze bardzo rozbudowany, przez co studio Myszki Miki potrzebowało na szybko głośnego tytułu, który przyciągnąłby do niego nowych subskrybentów. Patrząc na rozgłos, jaki zdobył Baby Yoda, można śmiało stwierdzić, że Disneyowi się udało. W tym momencie nie ma jeszcze oficjalnych głosów na ten temat, ale kto wie, być może kiedyś Baby Yoda dostanie własny film?

Kiedy ponownie zobaczymy pociesznego Baby Yodę?

Pod koniec 2020 roku Disney przeprowadził Disney Investor Day, który przytłoczył świat filmu i telewizji ilością ogłoszeń i nowych projektów. Wśród nich wymieniono choćby serial o Obi-Wanie Kenobim, a także trzeci sezon Mandalorian. Dosyć łatwo pogubić się w planach na najbliższe lata, ponieważ uniwersum Star Wars będzie rozwijane z ogromnym rozmachem. Jeden z aktorów, Ming-Na Wen, przyznał się nawet w jednym z wywiadów, że pomyliły mu się seriale, w których występuje. Jak się bowiem okazuje, Boba Fett (a więc jeden z bohaterów występujących już w Mandalorian) doczekał się własnego spin-offu.

Czy to w tym serialu Baby Yoda pojawi się ponownie? Nic na to nie wskazuje, przynajmniej nie jest to w żaden sposób reklamowane. Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym Baby Yoda ukaże się na ekranie w trzecim sezonie Mandalorian. Ten jeszcze nie dostał oficjalnej daty premiery, ale wszystko wskazuje na to, że prace nad serialem już trwają. Czy będzie to jeszcze w 2021 roku? Producenci podali, że serial Mandalorian i Baby Yoda powrócą po premierze The Book of Boba Fett. Czyli najwcześniej na początku 2022 roku.

Mały Yoda w serialu Mandalorian
Źródło: pixel4k.com

Sprawdź: Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Mandalorian nie byłby internetowym i komercyjnym fenomenem bez Baby Yody. To właśnie ten mały, zielony bohater skradł serca widzów i rozsławił serial. Nawet jeśli ktoś nie oglądał tej produkcji, na pewno widział w Internecie memy z Baby Yodą. Na trzeci sezon serialu, tak samo jak na pojawienie się usługi Disney+, w Polsce musimy jednak jeszcze trochę poczekać.

25
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.