internet challenge

Rozrywka

07.06.2021 15:16

Internet challenge, czyli internetowe wyzwanie — co to jest, na czym polega, czy jest bezpieczne?

Online
6
3
0
6
3

Internetowe wyzwania mogą mieć różną formę  — począwszy od niegroźnych zabaw, kończąc na niebezpiecznych rozrywkach. Czym jest challenge, jaką odgrywa rolę w internetowym świecie i dlaczego zdobywa tak wielu chętnych? Zapraszamy do lektury.

Czym jest wyzwanie internetowe?

Internetowe wyzwanie, czyli inaczej challenge, to rodzaj zmodyfikowanej i przystosowanej do współczesnych realiów gry towarzyskiej. Wirtualna zabawa polega na wyznaczeniu konkretnego zadania, do którego realizacji przystępują internauci. Kto je wyznacza? Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, każdy może wymyślić i ogłosić challenge na dowolnym portalu internetowym. Osoby podejmujące wyzwanie nominują następnie kolejnych wykonawców wśród swoich znajomych. Jeżeli dostaniesz takie zaproszenie i zdecydujesz się na jego przyjęcie, swoje dokonania musisz udokumentować w formie zdjęć lub filmików. Ich publikacja stanowi dowód podjętej przez ciebie próby lub finalizacji wyzwania. 

Nie ma jednego, ściśle określonego rodzaju challenge’u. Co to znaczy? W sieci znajdziesz całe mnóstwo różnych typów zadań. Niezwykle popularne w różnych grupach wiekowych są zabawy w umieszczanie zdjęć z dzieciństwa, czy chwalenie się przeczytaniem wielu książek w określonym czasie. Dużym uznaniem cieszą się akcje związane z działalnością charytatywną na rzecz rozmaitych instytucji lub potrzeb konkretnych ludzi jak na przykład Gaszyn Challenge. 

Niestety sporo wyzwań przybiera dziwaczną formę wymagającą od uczestników zdarzeń ogromnego poświęcenia, narażając na niebezpieczeństwo ich zdrowie, a nawet życie. Zachęcają do spożywania szkodliwych substancji, uszkadzania ciała lub wykonywania innych, bardzo ryzykownych czynności. 

Szansę, jaką daje właściwe wykorzystanie internet challenge, dostrzegło wiele firm poszukujących nowych środków reklamy. Z powodzeniem stosują to narzędzie marketingowe do budowania świadomości marki oraz jej zasięgu w social mediach. Bezpośrednie zaangażowanie członków jakiejś grupy we własną działalność zawsze jest skutecznym sposobem pozyskania oddanych klientów.  

Internet challenge  — skąd bierze się ich popularność?

Cały świat pokochał challenge. Zastanawiasz się, skąd tak ogromne zainteresowane tym zjawiskiem? Powodów jest kilka. Wyzwanie, jak sama nazwa wskazuje, to z założenia trudne zadanie. Jego stopień trudności pozwala sprawdzić Twoje możliwości przekraczania pewnych barier w nowej sytuacji. Możesz odkryć, jak dużo wysiłku jesteś w stanie włożyć, a także co poświęcić, by osiągnąć cel. Człowiek od zawsze odczuwa pragnienie poznawania i doskonalenia siebie oraz rywalizacji, która również jest częścią tej gry.

Motywację do wzięcia udziału w internet challenge często stanowi chęć dołączenia do danej społeczności. Wykazanie się odwagą, wiedzą, czy kreatywnością pomaga zapewnić sobie akceptację grupy rówieśników – to popularny impuls zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nie tylko zresztą najmłodsi, ale również dorośli o zaniżonym poczuciu własnej wartości, mogą potraktować internetowe wyzwanie jako drogę do dowartościowania się w oczach szerokiego grona znajomych. Faktem jest jednak, iż udział w ciekawym, nagłośnionym przedsięwzięciu tego typu będzie dla każdego człowieka doskonałym sposobem na zyskanie popularności i szansą na osiąganie z tego tytułu profitów. Internet challenge stał się fenomenem na skalę globalną, a ludzi łączy dobra zabawa, chęć przeżycia czegoś wyjątkowego wspólnie z innymi i emocje z tym związane. 

Najpopularniejsze wyzwania na świecie 

Trudno na bieżąco śledzić nowe, stale pojawiające się wyzwania internetowe. Niektóre z nich giną w czeluściach sieci, inne zyskują mniejsze lub większe rzesze zwolenników. Warto wspomnieć o tych dotyczących ważnych aspektów, jak ratowanie środowiska czy pomoc charytatywna, które rozeszły się szerokim echem po świecie. 

TrashTag Challenge inspiruje ludzi do sprzątania świata. Uczestnik robi zdjęcie bardzo zaśmieconego miejsca, a następnie pokazuje uprzątniętą przez siebie przestrzeń. Kolejną tego typu inicjatywą jest biurowy challenge z Gretą Thunberg. Fotografia pochmurnego oblicza aktywistki, postawiona przy nieekologicznych naczyniach jednorazowego użytku, ma zniechęcić do ich stosowania. 

Rzesze osób, w tym gwiazdy i ludzie ze świata polityki, chętnie wspomagają grupy potrzebujące pomocy. W przypadku Ice Bucket Challenge wyzwanie polegające na oblaniu się wiadrem lodowatej wody stanowi jedynie pretekst do wpłacania pieniędzy dla chorych na ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne.

Do zupełnie innej grupy należy typowo rozrywkowe wyzwanie Mannequin Challenge. Uczestnicy dobrze się bawią, udając po prostu manekiny. Różne pozy, w jakich zastygają na filmikach w tle grającej muzyki, tworzą zabawne sekwencje, rozśmieszające niejednokrotnie widzów do łez. 

internet challenge offline

Zobacz też: Time lapse — co to jest, jak zrobić, czy potrzebne jest w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Polskie wyzwania w internecie

Polacy chętnie angażują się w ogólnoświatowe wyzwania, ale jednocześnie tworzą też własne. Doskonałym przykładem jest Offline Challenge, czyli próba niekorzystania z internetu przez 48 godzin – bardzo pożyteczny challenge z punktu widzenia zdrowotnego, szczególnie w dobie nałogowego siedzenia przed komputerem. Jeżeli ciężko Ci przeżyć dzień bez kilku godzin spędzonych w social mediach, koniecznie spróbuj. 

Jak dużą wartość przynosi połączenie zabawy ze szczytnym celem, pokazuje Gaszyn Challenge. Co to za akcja? Pomysłodawcą zbiórki pieniędzy na leczenie chorego dziecka jest strażak z OSP. Wystarczyło zaledwie parę miesięcy, aby uzbierać odpowiednią kwotę na skuteczne lekarstwo. To jednak nie zakończyło wyzwania, które okazało się tak dużym sukcesem, że zyskało rozgłos nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dało nadzieję na odzyskanie zdrowia także innym dzieciom. Rezultat przerósł oczekiwania, bez wątpienia warto propagować taką grę jak Gaszyn Challenge. Zasady uczestnictwa są bardzo proste – wystarczy zrobić 10 pompek oraz wpłacić minimum 5 zł na podane konto. Zasady wyzwania można łamać, mile widziane jest wpłacenie wyższej kwoty, nominacja większej liczby osób, no i oczywiście wykonanie pokaźniejszej ilości pompek.  

Ciekawą metodą promocji muzyki i środowiska hiphopowego okazał się  Hot16Challenge. Początkowo dotyczył tylko muzyków, a zadanie polegało na stworzeniu szesnastu wersów rapu w 72 godziny. Z czasem internetowe wyzwanie nieco ewoluowało w kierunku nominowania muzyków reprezentujących różne style, a nawet osób spoza branży muzycznej. Doszedł też motyw zbiórki pieniężnej na rzecz walki z koronawirusem. 

Przykłady niebezpiecznych wyzwań

Internetowe wyzwanie nie zawsze jest użyteczne, często bywa mało zabawne, a może być wręcz niebezpieczne. Cóż groźnego kryje się w niewinnej zabawie? Niestety ludzie miewają nieprawdopodobne pomysły na urozmaicenie monotonii życia. Podejmujący wyzwanie człowiek bardzo mocno potrafi zaangażować się w jego wykonanie, często zupełnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Zwłaszcza niedoświadczona młodzież często wpada w pułapkę chęci zaimponowania kolegom

Salt and Ice Challenge to z pozoru nic strasznego. Wystarczy nasypać sobie trochę soli na rękę, a następnie przyłożyć lód. Niestety, w wyniku reakcji ze sobą tych dwóch substancji, skóra ulega poparzeniu. Podobny efekt powstaje przy Hot Water Challenge, gdzie polewa się wrzątkiem kawałek ciała lub pije wrzątek przez słomkę.

Jeszcze bardziej drastyczne skutki występują podczas realizacji Tide Pods Challenge, wyzwania wymagającego zjedzenia toksycznych kapsułek do prania. Równie tragiczne, co połknięcie trucizny, może okazać się spowodowanie przez uczestników niekontrolowanego upadku osoby niewtajemniczonej w Skull Breaker Challenge. Do wyzwań zupełnie ekstremalnych należy natomiast Ultimate Selfie Challenge, podczas którego trzeba przedstawić swoje zdjęcie w skrajnie niebezpiecznej sytuacji, wręcz zagrażającej życiu.

Dużo uwagi w mediach poświęcono zagrożeniu ze strony wyzwaniu Momo Challenge. Przerażająca swoim wyglądem laleczka ma nakłaniać dzieci do podejmowania różnych, kontrowersyjnych zadań, a w razie odmowy grozić im stosując szantaż emocjonalny, doprowadzając je w skrajnych przypadkach nawet do samobójstw. Nigdy jednak nie przedstawiono żadnych zweryfikowanych dowodów na potwierdzenie tych drastycznych historii. Należy je zatem traktować tylko jako budzące grozę plotki.

internet challenge niebezpieczeństwa

Challenge  — wady i zalety. Podsumowanie

Czy challenge to coś nieodpowiedniego? Jeżeli zadajesz sobie takie pytanie, to rozważ wszystkie za i przeciw. Bardzo rzadko coś jest zupełnie białe lub czarne, najczęściej królują odcienie szarości – tak jak w przypadku internet challenge. To zjawisko rozprzestrzenia się w sieci już od dłuższego czasu i raczej nie zniknie. Właśnie z tego powodu warto je dobrze poznać, aby umieć skutecznie zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych przed ewentualnymi szkodami. Do najważniejszych wad internet challenge należą:

 • Realna możliwość utraty życia, przy podjęciu decyzji o udziale w niebezpiecznym wyzwaniu;
 • Prawdopodobieństwo doznania poważnego uszczerbku na zdrowiu, nawet kalectwo przy wykonywaniu niektórych zadań; 
 • Emocjonalne uzależnienie się od wyzwań, często wynikające z chęci zdobycia aprobaty lub popularności w social mediach;
 • Utrata prywatności poprzez nierozsądne publikowanie kontrowersyjnych treści.

Poza tą nieco ciemną stroną internetowe wyzwania wiążą się z wieloma korzyściami. Wystarczy challenge dobrze ukierunkować, a znajdzie się kilka cennych zalet, takich jak:

 • Promowanie odpowiednich postaw i zachowań, np. proekologicznych;
 • Ponad narodowa integracja kulturowa;
 • Realne możliwości pomocy ludziom potrzebującym wsparcia;
 • Poruszanie i rozwiązywanie ważnych problemów społecznych;
 • Dobry sposób na reklamę;
 • Okazja do pokonania własnych słabości; 
 • Impuls do pogłębiania wiedzy;
 • Możliwość świetnej zabawy.

Jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Samo narzędzie nie jest ani dobre, ani złe. To ty decydujesz, poprzez sposób jego wykorzystania, jakie korzyści, a nie szkody może przynieść internet challenge. 

Dalej zastanawiasz się, czy internet challenge jest dla Ciebie? Odpowiadamy – tak, jak najbardziej. Bądź rozsądny, odpowiedzialny oraz czujny – unikaj kontrowersyjnych i niebezpiecznych zadań. Wybieraj zawsze tylko wyzwania bezpieczne, z dobrym przesłaniem i baw się dobrze!

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *