1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Ile kosztuje Netflix? Sprawdzamy, jakie Netflix ma pakiety i jaka jest ich cena w 2021 roku

Rozrywka

1 miesiąc temu

Ile kosztuje Netflix? Sprawdzamy, jakie Netflix ma pakiety i jaka jest ich cena w 2021 roku

TV i VOD
3
1
0
3
1

Netflix stał się jedną z najważniejszych platform dystrybucyjnych dla materiałów wideo – nie tylko popularnych seriali, ale i produkcji filmowych. Cena subskrypcji jej pakietów ulega okresowym zmianom – jak wygląda ta oferta w drugiej połowie 2021? Netflix – pakiety, cena, najważniejsze informacje.

Netflix — najlepsza oferta na seriale i filmy online?

Jeżeli chodzi o Netflix – pakiety nie były dotychczas przedmiotem intensywnych dyskusji w Polsce – choć dostępne są alternatywy bardziej przystępne dla portfeli (np. rodzime CDA), żaden inny serwis nie posiada tak bogatej, różnorodnej i zdywersyfikowanej gatunkowo biblioteki filmów i seriali. Wyróżnia się także świetnie opracowanymi aplikacjami na każdą platformę mobilną (iOS oraz Android), a także wyjątkową prostotą obsługi.

Na tle innych krajów wcale nie wypadamy najtaniej pod względem ceny abonamentu Netflixa. Zdecydowanie lepiej to wygląda w Turcji, Argentynie czy Brazylii. Jednak niezależnie od konkretnych kwot, omawiany serwis streamingowy pozostaje w większości krajów świata jedną z najłatwiej dostępnych, powszechnych i tanich platform do oglądania produkcji kinematograficznych.

netflix pakiety

Zobacz też: Sierpień w Netfliksie — lista najlepszych filmów i seriali Netflix na sierpień 2021

Netflix – pakiety i ich dotychczasowa cena

Netflix pakiety posiada aż trzy – Basic, Standard oraz Premium. Do września 2021 trzeba było płacić za nie odpowiednio 34, 43 oraz 52 złote. Dwa ostatnie umożliwiają oglądanie materiałów w satysfakcjonującej jakości. Wygodną opcją jest również możliwość poznawania seriali i filmów na kilku urządzeniach jednocześnie, choć dostępne jest to wyłącznie w pakietach Standard i Premium.

Zmiany w polityce cenowej Netflixa wywołane są wieloma czynnikami – opłatami licencyjnymi, liczebnością pozycji w bibliotece serwisu w danym kraju, a także efektami kampanii reklamowych. Niedawno podjęta została decyzja o zmianie polskiego cennika, która dla jednego planu okazuje się bardzo korzystna, a dla innego już niekoniecznie.

netflix pakiety

Ile teraz kosztuje Netflix – pakiety i obecna cena

Polski rynek charakteryzuje się ogromną popularnością Netflixa, który na stałe zagościł na ekranach telewizorów, komputerów oraz telefonów ogromnej ilości użytkowników. Z tego powodu zdecydowano się na obniżenie ceny w pakiecie podstawowym (Basic) o 5 zł, a także podwyższenie opłat za Premium o 8 zł. Nie zmienia się liczba urządzeń, z których można korzystać z serwisu w tym samym czasie – podobnie jak domyślna jakość buforowanych materiałów wideo. Niestety, pakiet Basic mimo obniżonej ceny, wciąż jest skazany na jakość 480p.

Aktualne ceny pakietów Netflixa wyglądają zatem następująco: za plan Basic zapłacimy zauważalnie mniej, bo tylko 29 złotych. Jest to istotny krok w dobrą stronę, stanowiący element dość agresywnej polityki cenowej – prawdopodobnie wymierzonej między innymi w portal cda.pl. Być może doczekamy się odpowiedzi rodzimego dystrybutora w postaci interesującej kontroferty?

Pakiet Standard pozostanie bez zmian w cenniku, ponieważ nadal będą to 43 złote. Jest to całkiem przyzwoita opłata za oferowaną w nim jakość streamowania oraz możliwość oglądania materiałów na dwóch urządzeniach jednocześnie. Niestety, nie ma dobrych wiadomości dla wielbicieli najbardziej prestiżowego pakietu. Opcja Premium staje się zauważalnie droższa – jej cena została wywindowana aż do 60 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona ze znacznym udogodnieniem w postaci możliwości oglądania seriali aż na czterech urządzeniach naraz.

Jaka jest jakość streamowania wideo w poszczególnych pakietach?

Jest to pytanie dość drażliwe dla posiadaczy opcji Basic, ponieważ w tym przypadku rozdzielczość oglądanych pozycji wynosi… jedynie 480p. Liczba ta była YouTube’owym standardem w okolicach roku 2010. W kontekście tego faktu można uznać, że obniżka ceny była nie tylko ruchem strategicznym, ale również zrównaniem ceny z jakością.

Pakiet Standard wydaje się bardzo rozsądnym wyborem, ponieważ oferuje satysfakcjonujące streamowanie w 720p oraz opcję symultanicznego oglądania na dwóch urządzeniach – np. na telefonie i tablecie jednocześnie. Na zdecydowane prowadzenie pod względem jakości wysuwa się jednak — rzecz jasna — pakiet Premium. Oferuje on widzom rozdzielczość 4K (czyli 4096×3112 albo 4096×2160 pikseli) z dodatkową możliwością wyświetlania obrazu z wykorzystaniem HDR, czyli High Dynamic Range.

Choć nie wszystkie telewizory obsługują ten standard, stanowi on prawdziwą rewolucję w odwzorowaniu jasności oraz kolorów oglądanego obrazu. W dużym skrócie HDR jest w stanie odwzorować kolory oraz światło w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki postrzega te zjawiska ludzkie oko. Dzięki tej technologii Twoje ulubione seriale na Netflixie wyglądają tak przekonująco, jakbyś sam brał w nich udział. Jest to jeden z głównych czynników, dla których widzowie decydują się na dość drogi (zwłaszcza teraz) pakiet Premium.

Zobacz też: Najlepsze komedie na Netflix, HBO GO i innych VOD. Obejrzyj najlepsze komedie wszech czasów

Czy istnieje rozwiązanie, które mogłoby zastąpić Netflixa?

Jeszcze kilka lat temu dość popularne były serwisy z pirackimi kopiami dostępnych na Netfliksie seriali. Nie wydaje się jednak, aby było to dobre lub sprawiedliwe wobec twórców rozwiązanie – jest istotna różnica pomiędzy np. wypożyczeniem filmu na VOD za 10 zł a opłatą miesięcznej subskrypcji, która zapewnia dostęp do tysięcy filmów i seriali. Oprócz tego pirackie strony często okazują się szkodliwe i niebezpieczne dla komputerów. „Netflix za darmo” jest zatem oszustwem, które może skończyć się zawirusowaniem telefonu lub peceta.

Jeśli poszukujesz alternatywy dla Netflixa, nie decyduj się na piractwo. Lepiej przyzwyczaić się do kompromisu w postaci jakości 480p w pakiecie Basic i zapłacić 5 złotych mniej niż w poprzedniej wersji cennika, jednocześnie wspierając ciężko pracujących twórców filmowych – zwłaszcza w okresie pandemii. Pamiętaj, że czas oczekiwania na „netfliksowe” premiery znanych produkcji kinowych staje się z roku na rok coraz krótszy. Systematycznie zwiększa się również liczba produkcji stworzonych przez sam serwis, który zwykle jest tylko dystrybutorem.

Można się pocieszyć jednym faktem: nie jesteśmy wcale aż tak drogim krajem, jeśli chodzi o ceny serwisu Netflix. Pakiety za granicą uderzają po kieszeni: Basic w Szwajcarii kosztuje niemal 12 dolarów (46 złotych), a w Norwegii około 10 dolarów (40 złotych). Statystyki wskazują również, że Polska ma stosunkowo bogatą bibliotekę w tym serwisie. Wielbicielom Basic pozostaje tylko się cieszyć z obniżki ceny, a fanom Premium – zacisnąć zęby i przeboleć podwyżkę. Jest to warte swojej ceny.

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.