The Crown

Rozrywka

07.11.2023 14:36

The Crown sezon 6. – data premiery, obsada, fabuła, zwiastun

Filmy i seriale
10
0
0
10
0

The Crown sezon 6. będzie ostatnim sezonem serialu biograficznego o życiu Elżbiety II. Ta oryginalna produkcja Netfliksa spotkała się z dużym zainteresowaniem w naszym kraju – czekasz z niecierpliwością na sezon 6.? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Śmierć Elżbiety II, która miała miejsce 8 września 2022 roku, sprawiła, że plany związane z produkcją szóstego sezonu zostały czasowo wstrzymane. Choć początkowo planowano liczbę sześciu poszczególnych sezonów, zarówno Netflix, jak i twórcy zaczęli po tym wydarzeniu skłaniać się do zakończenia prac na piątym, który miał premierę w listopadzie 2022 roku. Z czasem jednak wycofano się z tego pomysłu – jesteśmy właśnie tuż przed premiera sezonu szóstego The Crown. Co musisz o nim wiedzieć?

Kiedy 6. sezon The Crown – data premiery nowego sezonu serialu

Netflix ogłosił już wcześniej, że szósty sezon produkcji o brytyjskiej królowej będzie ostatnim. Fani The Crown wciąż jednak będą musieli zapoznać się z nadchodzącym sezonem, którego premiera będzie miała miejsce już wkrótce. Amerykańska platforma streamingowa podzieliła sezon szósty na dwie części, tak jak ma to w zwyczaju ostatnio robić.

The Crown sezon 6
Pierwsza część szóstego sezonu skupi się na schyłku życia księżnej Diany

Pierwsza część sezonu 6. pojawi się jeszcze w tym miesiącu. Premiera została przewidziana na 16 listopada i składać się będzie z  czterech odcinków. Na drugą część wszyscy zainteresowani będą musieli poczekać do 14 grudnia (6 odcinków).

Łącznie sezon szósty będzie się składać z 10 odcinków, podobnie jak każdy z poprzednich. Warto nadmienić, że zarówno wszystkie odcinki pierwszej, jak i drugiej części sezonu zostaną udostępnione w dniu swoich premier.

Sprawdź też: Netflix – cennik usługi na 2023 rok. Ile kosztują pakiety?

Kogo zobaczymy w obsadzie sezonu 6. The Crown?

W tej kwestii z pewnością możecie liczyć na powrót doskonale znanych twarzy. Imelda Staunton ponownie wcieli się w rolę królowej (nie zabraknie też retrospekcji ukazujących ją w młodzieńczych latach – odgrywanych przez Violę Prettejohn). Nowy sezon tu również okazja do ukazania relacji „już po kryzysie” między Dianą a księciem Karolem. Oznacza to, że powróci również Dominic West wo roli syna Elżbiety oraz Elizabeth Debicki, jako tragicznie zmarła księżna.

Szósty sezon rozwinie również wątek nowej miłości Karola. W związku z tym faktem ponownie zobaczymy Olivię Williams jako Camillę Parker Bowles. W roli męża Elżbiety, czyli księcia Filipa wcieli się dobrze znany z piątego sezonu Johnatan Pryce. Powraca również księżniczka Małgorzata, którą od piątego sezonu odgrywa Lesley Manville. W jej przypadku również nie zabraknie powrotów do przeszłości, co oznacza, że w nowym sezonie zobaczymy też Vanessę Kirby.

The Crown sezon 6
The Crown sezon 6. ma przedstawić w jeszcze większym stopniu trudy związane panowaniem na tronie brytyjskim

W szóstym sezonie z pewnością ponownie zobaczymy też Dodiego Al-Fayed oraz Mohameda Al-Fayed. Obie postacie były ważne u schyłku życia księżnej – w ich role wcielą się kolejno Khalid Abdalla oraz Salim Daw. Co natomiast z synami Diany i Karola oraz wnukami Elżbiety? Czy pomimo faktu, że produkcja zbliża się ku końcowi, zdążymy ich zobaczyć na ekranach?

Jak najbardziej – książę William i Harry również zagoszczą w szóstym sezonie. I to już w pierwszej części, gdzie ich rolę zagrają Rufus Kampa oraz Fflyn Edwards. Są to młodzi aktorzy, zatem zobaczymy ich odpowiednio w wieku dziecięcym. Część druga wybiegnie w czasie, dlatego role obu członków rodziny królewskiej zostaną podmienione. Wtedy też w Harry’ego wcieli się Luther Ford, natomiast starszego Williama zagra Ed McVey. Co więcej, nie zabraknie też przyszłej partnerki tego drugiego, czyli Kate Middleton. W tej roli zobaczymy Meg Bellamy.

Sprawdź też: Księżna Diana – życiorys, tragiczna śmierć, wpływ na świat

Fabuła 6. sezonu The Crown

Szósty sezon to zakończenie całej opowieści o królowej Elżbiecie II, która rozpoczęła się od jej ślubu w 1947 roku. Według przewidywań, ramy czasowe, jakie zostaną w nim pokryte, przypadają na lata 1997-2005. Rzecz jasna, obligatoryjnie ostrzegamy przez spoilerami, które mogą wiązać się z piątym sezonem, jak i jego kontynuacją. Jeżeli chcecie ich sobie oszczędzić, zalecamy ominięcie tego paragrafu.

Karol, Harry i Wilhelm - The Crown
Książę Karol wraz ze swoimi synami – pierwsza część The Crown sezon 6. ma przedstawić Williama i Harry’ego w latach swojej młodości

Końcówka piątego sezonu to wakacyjny wyjazd Diany wraz z synami do śródziemnomorskiego kurortu. Wycieczka ta została zorganizowana przez Mohameda Al Fayed, który odpowiada za zainicjowanie kontaktu między księżną a swoim synem. Zaprosił on Dodiego do uczestnictwa we wczasach, których finałem był tragiczny wypadek. Najprawdopodobniej to właśnie te wydarzenia i ich pierwsze konsekwencje zostaną opisane w pierwszej części sezonu szóstego.

Warto tu nadmienić, że Netflix podchodzi rozważnie do kwestii tragicznego wypadku. Wprawdzie serial przedstawi wydarzenia, które mają mieć miejsce przed jak i po samym wypadku, tak scenarzyści chcą zachować przyzwoitość w tej sprawie. Należy przez to rozumieć fakt, że sam wypadek nie zostanie ukazany w serialu, co twórcy tłumaczą chęcią wykazania wrażliwości. Kwestia ta była niejako wymagana przez samych aktorów, takich jak Debicki czy West.

Druga część sezonu ma wybiec w czasie w kolejne lata. Po ukazaniu tragicznego wypadku i reakcji rodziny królewskiej, jakie były z nim związane, na główny plan najprawdopodobniej wysunie się Karol wraz z Camillą. Zostaną wtedy ukazane ich pierwsze wspólne publiczne wystąpienia razem, które miały miejsce na początku roku 2000. Powyżej wspominaliśmy, że produkcja ma się skończyć na roku 2005, który jest powiązany ze wspomnianą dwójką.

The Crown sezon 6
Sezon szósty pokaże początki związku Williama z Kate, jednak twórcy nie przewidują tego samego z Harrym i Meghan

To właśnie wtedy zawarła ona związek małżeński z ówczesnym księciem Karolem. Jeden z twórców wspomniał w wywiadzie, że to wydarzenie było ostatnią kręconą sceną. Może to więc sugerować, że serial zakończy się właśnie na ślubie księcia z Parker Bowles. Jedno jest pewne: z pewnością w szóstym sezonie nie zobaczymy schyłku życia Elżbiety II. W tej sprawie wypowiedział się sam Peter Morgan, twórca The Crown.

Wyjaśnijmy to jasno – sezon 6. nie przybliży nas pod względem fabuły do czasów obecnych. Zamiast tego skupimy się na wcześniejszych latach, które będzie można przedstawić z większą dokładnością.

Pomimo faktu, że sezon 6. fabularnie wkroczy w trzecie millenium, z pewnością nie zobaczymy w nim wątku fabularnego dotyczącego Meghan Markle lub też królewskich dzieci. Zwłaszcza przypadek żony księcia Harry’ego wydaje się interesujący – Morgan już wcześniej zaznaczył, że nie zamierza uwzględnić jej postaci w scenariuszu. Z drugiej strony, w drugiej części nadchodzącego sezonu z pewnością zobaczymy początki relacji Kate z Williamem, którą poznał w trakcie nauki na University of St Andrews.

Sprawdź też: Najlepsze seriale Netflix Original. TOP 10 seriali na Netfliksie

Sezon szósty nie pominie również roku 2002, który miał szczególne znaczenie w życiu Elżbiety. To właśnie wtedy obchodziła ona Złoty Jubileusz 50-lecia panowania na tronie brytyjskim. Obchody panowania będą jednak najprawdopodobniej tłem dla znacznie bardziej przykrych dla królowej wydarzeń. To właśnie w tym roku zmarła jej siostra, księżniczka Małgorzata. Drugim ciosem dla Elżbiety była śmierć matki, czyli królowej matki Elżbiety Bowes-Lyon. Oba wydarzenia odcisnęły swoje piętno na Elżbiecie II, co z pewnością nie zostanie pominięte.

Zwiastuny The Crown sezon 6.

W październiku pojawił się zwiastun, który odsłonił karty w kwestii premiery sezonu szóstego. Możecie go obejrzeć poniżej w polskiej wersji – przedstawia on Elżbietę i jej rozterki, które są nieodłącznym ciężarem korony. Ukazuje on królową, która świadoma swojego obowiązku, zastanawia się nad życiem, które musiała odsunąć na bok. To właśnie z niego dowiedzieliśmy się oficjalnie na temat premiery i podziału sezonu szóstego na dwie części.

Znacznie bardziej obfitujący w szczegóły trailer pojawił się pod koniec października. Zamieszczamy go poniżej i gorąco polecamy zapoznanie się z nim – daje on nam wgląd w to, co zobaczymy w pierwszych czterech odcinkach nadchodzącego sezonu. A z pewnością będzie co oglądać – nie zabraknie trudnych chwil Diany, rozwoju jej romansu, jego wpływu na całą rodzinę królewską i tragicznego wypadku w Paryżu. Zobaczcie zresztą sami – Elizabeth Debicki fenomenalnie wcieliła się w rolę księżnej Walii.

Gdzie obejrzeć The Crown?

Nie jest tajemnicą, że The Crown to produkcja tworzona na zamówienie Netfliksa. To właśnie na amerykańskiej platformie streamingowej fani mogą się zapoznać z serialem Petera Morgana. Jest on dostępny jedynie tam, zatem oglądanie wiąże się z koniecznością posiadania subskrypcji. Warto jednak nadmienić, że Netflix jest idealnym miejscem do rozpoczęcia seansu – pozostałe pięć sezonów jest dostępnych do obejrzenia już teraz.

Losy szóstego sezonu przez długi czas pozostawały niepewne. Obecnie wiemy jednak, że premiera nastąpi – The Crown sezon 6. już wkrótce zadebiutuje na platformie Netflix. Teraz wiesz już wszystko to, czego trzeba się po nim spodziewać.

Google News
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *