1670

Rozrywka

29.11.2023 12:58

1670 – netfliksowy serial o polskiej szlachcie. Co o nim wiemy?

Filmy i seriale
6
0
0
6
0

1670 to dowód na to, że Netflix w swoich autorskich produkcjach poszukuje nietypowych tematów. Powiedzmy to jasno: kto spodziewał się produkcji osadzonej w XVII wieku, ukazującej losy rodziny szlacheckiej w ujęciu mockumentu? Co wiemy o tej produkcji?

Kłótnie z rodziną, panowanie nad niesfornym chłopstwem, waśnie z sąsiadem – to z pewnością problemy, z jakimi mierzyło się wielu polskich szlachciców. Już wkrótce zobaczymy produkcję, która podchodzi do tego tematu w sposób zaskakujący – przygotujcie się na nadchodzącą komedię satyryczną 1670.

1670 – podstawowe informacje o produkcji

Seriali opowiadających o Polsce sarmackiej jest jak na lekarstwo. Sytuacja ulegnie jednak poprawie już wkrótce, wraz z premierą nowego serialu Netfliksa, znanego jako 1670. Sam tytuł mówi już nam wiele, przynajmniej o dokładnym czasie rozgrywania się fabuły nowej produkcji platformy Netflix. Zdziwi się jednak ten, kto oczekiwać będzie Korony królów, z akcją osadzoną nieco dalej na osi czasu.

Nadchodzący serial będzie komedią satyryczną, która swoim stylem będzie naśladować mocumentary. Decyzja twórców dotycząca podążenia tak nietypową ścieżką z pewnością cieszy, ponieważ w zasadzie nikt nie spodziewał się serialu tego rodzaju. 1670 jest produkcją opowiadającą o losach rodziny Adamczewski, wraz z głową rodu, Janem. To właśnie on będzie najprawdopodobniej głównym bohaterem tej produkcji.

1670
Bartłomiej Topa wcieli się w rolę szlachcica Jana Adamczewskiego, człowieka o wielkich planach

1670 fabularnie jest więc serialem, którego fabuła skupia się na schyłku złotego wieku polskiego możnowładztwa. Jan Adamczewski nie będzie jednak panem na włościach, który jest gotowym na klęskę – wręcz przeciwnie. Jak określa to sam Netflix, 1670 to…

„Satyryczna komedia, w której zdziwaczały szlachcic pragnący zostać najsławniejszą osobą w Polsce musi stawić czoło kłótniom w rodzinie i konfliktom z chłopami.”

Serial najprawdopodobniej więc ukaże typowe warcholstwo szlacheckie i przekonanie o własnej wartości, co prowadzić będzie do wielu komicznych sytuacji. Jan Adamczewski, nieświadomy rychłego końca dobrobytu szlacheckiego, będzie tkwił w mniemaniu o własnej wartości, którą jego zdaniem musi poznać cała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Sprawdź też: Najlepsze seriale Netflix Original. TOP 10 seriali na Netfliksie

Twórcy jasno deklarują, że 1670 nie ma aspirować do miana produkcji stricte historycznej. Choć fabuła została umiejscowiona w XVII wieku, w produkcji nie zabraknie nawiązań do aktualnych bolączek. Z pewnością jednak dominować będzie typowa codzienność folwarku szlacheckiego Adamczycha (którego Jan jest po części właścicielem) znajdującego się poza zgiełkiem wielkich miast. Przede wszystkim będzie to więc komedia, która w niespotykany dotąd sposób przedstawi losy rodziny szlacheckiej.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Kiedy premiera 1670?

Światowa premiera serialu, z którego sarmatyzm ma się wylewać z ekranów, nastąpi już wkrótce. Została ona przewidziana na 13 grudnia 2023 roku – i nie będzie dotyczyć jedynie naszego kraju. Serial zadebiutuje na platformie Netflix tego samego dnia wszędzie.

Czy 13 grudnia zadebiutują wszystkie odcinki serialu? Nie – premierę będzie mieć jedynie pierwszy odcinek produkcji. W związku z tym nie jest wiadome, z ilu odcinków będzie się składać pierwszy sezon 1670.

Sprawdź też: Netflix – cennik usługi na 2023 rok. Ile kosztują pakiety?

Obsada i twórcy produkcji – kogo zobaczymy w serialu 1670?

Kogo zobaczymy w 1670? W roli Jana Adamczewskiego obsadzony został aktor dużego kalibru – Bartłomiej Topa. Towarzyszyć mu będzie Katarzyna Herman, która wcieli się w jego żonę Zofię. Jan i Zofia mają trójkę dzieci: Jakub (Michał Sikorski), Stanisław (Michał Balicki) i córkę Anielę (Martyna Byczkowska).

Oprócz familii Adamczewskich, w produkcji zobaczymy też inne postacie. Obecnie wiadomo, że w rolę chłopa Macieja wcieli się Kirył Pietruczuk, Dobromir Dymecki jako szlachcic Bogdan, który utracił swój majątek oraz Andrzej Kłak, który zagra Andrzeja. Ten ostatni bohater będzie najprawdopodobniej właścicielem sąsiedniego majątku, który będzie skonfliktowany z Janem. Z pewnością więc nie zabraknie typowych burzliwych relacji między sąsiadującymi ze sobą szlachcicami. 

1670
1670 będzie portretem polskiej szlachty w konwencji krzywego zwierciadła

Przypuszczamy, że nie zabraknie też innych bohaterów, jak chłopstwa odrabiającego pańszczyznę dla Jana, lokalnego księdza – wszak religia miała specjalne miejsce w sercach sarmatów, jak i innych bohaterów. Przekonamy się o tym już wkrótce.

1670 to produkcja reżyserowana przez duet Kordian Kądziela i Maciej Buchwald. Za scenariusz odpowiada Jakub Rużyłło, który jest również pomysłodawcą tej produkcji. Produkcja 1670 jest realizowana przez Akson Studio.

Zwiastun 1670

Historia Polski w krzywym zwierciadle, jaką będzie 1670, doczekała się już nie tylko zwiastuna. Piątego października Nteflix udostępnił teaser tej produkcji. Możecie się z nim zapoznać poniżej.

Wraz z początkiem listopada zaprezentowany został oficjalny zwiastun 1670. Spotkał się on z bardzo pozytywnym przyjęciem, ostrząc apetyty przed premiera wśród polskiej społeczności. Nie powinno to dziwić, wszak mamy tu zdecydowanie do czynienia z powiewem świeżości wśród polskich seriali Netflix.

Zajazdy, nieposłuszne chłopstwo, najświętsza Rzeczpospolita i przekonanie o własnej wyższości Jana to z pewnością mieszanka, która może się okazać niezwykle interesującą. Po zwiastunach produkcji widać, że Bartłomiej Topa poradził sobie idealnie z rolą polskiego szlachcica o przesadzonych planach. Warto jest mieć 1670 na uwadze i przekonać się, jak Netflix poradzi sobie z tym tematem.

morele w google news

Źródło zdjęć: mat. prasowe

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *