segway f30d

Recenzje

30.06.2022 09:58

Segway Ninebot F30D – recenzja. Hulajnoga elektryczna ułatwia życie?

Gadżety Motoryzacja
18
0
9
18
0

Segway Ninebot F30D to hulajnoga elektryczna dla dorosłych w cenie około 2000 złotych. Jak się sprawdza? Czy hulajnoga elektryczna to oszczędność?

Choć nowymi technologiami interesuję się od bardzo dawna i bardzo lubię testować nowe gadżety, hulajnogi elektryczne długo walczyły o moją sympatię. Początkowo nie interesowałem się nimi z uwagi na wysoką cenę. Później, w miarę wzrostu popularności, wątpliwość wzbudzały kwestie prawne, związane z ich użytkowaniem w ruchu drogowym. Te mimo wprowadzonych regulacji wciąż pozostają w pewnym zakresie nieostre i niezrozumiałe. Sporym problemem był dla mnie również brak zaufania kierowców do użytkowników hulajnóg elektrycznych. Nie chciałem czuć się na drodze jak intruz, którego trzeba wyprzedzić jak najszybciej, nie zważając na poziom ryzyka takiego manewru w danym momencie.

Okazją do zmiany zdania była dla mnie możliwość przetestowania hulajnogi elektrycznej Segway Ninebot F30D, znanej również pod pełną nazwą Segway Ninebot F30D. Dlaczego akurat hulajnoga elektryczna Ninebot? To firma, z której bogatego doświadczenia w zakresie rozwoju małych pojazdów elektrycznych korzysta tak duży producent elektroniki jak Xiaomi. Dość powiedzieć, że firma Segway została przejęta przez Xiaomi w 2015 roku właśnie po to, by móc korzystać z jej bogatego know-how.

segway f30d
Hulajnoga Segway F30D prezentuje się bardzo dobrze

Taki stan rzeczy oznacza, że hulajnoga elektryczna Segway Ninebot i hulajnoga elektryczna Xiaomi to zbliżone do siebie konstrukcje, a korzystanie z jednej z nich powinno stworzyć w moich oczach właściwy obraz tego, co potrafią współczesne hulajnogi elektryczne i jak korzysta się z nich na polskich drogach. Jeżeli jesteście ciekawi moich wrażeń, gorąco zapraszam do lektury niniejszego materiału. Znajdziecie w nim sporych informacji o tym, jak sprawuje się hulajnoga elektryczna Segway Ninebot F30D w codziennym użytkowaniu, jak również moje osobiste przemyślenia, dotyczące korzystania z takiego urządzenia w życiu codziennym.

Jako że nie mam większego doświadczenia z tego typu sprzętami, moje wrażenia będą w pełni subiektywne. W żadnym wypadku nie uważam się za eksperta od hulajnóg elektrycznych, dlatego do poniższych rozważań podejdźcie, proszę, jak do przeżyć kogoś, kto właśnie ma za sobą swój pierwszy, dłuższy kontakt z tego typu sprzętem i chce na gorąco podzielić się z Wami swoimi wrażeniami.

Segway F30D – pierwsze wrażenia, rozpakowanie, specyfikacja

Zacznijmy od tego, jak wyglądają pierwsze chwile od momentu dostarczenia hulajnogi elektrycznej Segway Ninebot F30D przez kuriera. Wewnątrz opakowania, poza samą hulajnogą, możemy znaleźć niezbędną dokumentację, przedłużacz do wentyli, ułatwiający pompowanie kół, kilka śrub, a także wkrętak służący do ich przykręcenia. Naturalnie w zestawie sprzedażowym znajduje się również ładowarka, za pomocą której uzupełnimy energię w baterii hulajnogi.

Pierwsze wrażenia tuż po wyjęciu hulajnogi z pudełka, rozłożeniu i przykręceniu kierownicy są bardzo pozytywne. Hulajnoga prezentuje się bardzo elegancko i minimalistycznie, a pomarańczowe akcenty w postaci odblasków i linki hamulca dodają jej nieco świeżości. Już od pierwszych chwil miałem ochotę wsiąść na nią i przejechać przynajmniej kilka kilometrów, by przekonać się, czy recenzowany sprzęt sprawi mi przyjemność, czy raczej będę musiał przemęczyć się z nim przez cały okres testów. Zanim jednak przyjdzie czas na przejażdżkę, jeszcze kilka czynności serwisowych. Koła hulajnogi wymagają pompowania, a bateria ładowania. Co istotne, hulajnogą nie można jeździć bez jej wcześniejszej aktywacji w aplikacji mobilnej. Procedurę aktywacji należy zatem przeprowadzić tak szybko, jak to możliwe.

segway f30d
Idealny towarzysz miejskich podróży

Recenzowana hulajnoga Segway Ninebot F30D waży nieco ponad 16 kilogramów, co sprawia, że sprawdzi się zarówno jako hulajnoga elektryczna dla dorosłych, jak i hulajnoga elektryczna dla dzieci. Przy takiej wadze nawet najmłodszy użytkownik hulajnogi (zgodnie z prawem, minimum 10 lat i posiadanie karty rowerowej) powinien bez problemu poradzić sobie z jej podniesieniem, gdy ta z jakiegoś powodu straci równowagę. Kierownica została umieszczona na drążku o wysokości 116 cm, co czyni ją dostosowaną do wzrostu zdecydowanej większości użytkowników.

Producent deklaruje, że maksymalna waga użytkownika hulajnogi to 120 kg. Jak jednak przekonałem się w praktyce, Segway Ninebot F30D to nie jest typowa hulajnoga elektryczna 120 kg. Nawet osoby o nieco większej wadze mogą na niej podróżować bez większych problemów, również z plecakiem na plecach.

Co jeszcze rzuca się w oczy w pierwszych chwilach kontaktu z hulajnogą Segway? Przede wszystkim prostota użytkowania. Hulajnoga wyposażona jest w jeden przycisk, którym aktywujemy poszczególne opcje – prościej się nie da. Na uznanie zasługuje również prosty, ale bardzo skuteczny mechanizm składania hulajnogi, a także stopka, dzięki której ta może stać stabilnie nawet na niezbyt równym podłożu.

Podsumowując – pierwsze wrażenia z korzystania z hulajnogi elektrycznej Segway Ninebot F30D są jak najbardziej pozytywne. Dla lepszego wglądu na to, co oferuje recenzowana hulajnoga, rzućmy jeszcze okiem na jej specyfikację techniczną. Znajdziemy tam kilka szczegółów, którym warto poświęcić nieco więcej czasu.

  • Model: Segway Ninebot F30D
  • Maksymalne obciążenie: 120 kilogramów
  • Moc silnika: 300 Watów
  • Prędkość maksymalna: 20 km/h
  • Rozmiar kół: 10 cali
  • Zasięg na jednym ładowaniu: do 30 kilometrów
  • Czas pełnego ładowania: 5 godzin
  • Maksymalny kąt nachylenia: 15 stopni
  • Hamulec mechaniczny: tarczowy
  • Wysokość kierownicy: 116 cm
  • Waga: 16,5 kilograma
  • Cena: 2025 złotych (stan na dzień 28.06.2022 r.)
sterowanie hulajnogą elektryczną
Do obsługi hulajnogi służy tylko jeden przycisk

Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na prędkość maksymalną. Ta wynosi 20 kilometrów na godzinę niezależnie od tego, z którego z trzech trybów pracy hulajnogi korzystamy. Producent postanowił w tym przypadku na pełną zgodność z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, a oprogramowanie towarzyszące (aplikacja na smartfon) nie pozwala na żadne modyfikacje w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, czy z hulajnogi chcemy korzystać w ruchu drogowym, czy w terenie, gdzie nie obowiązują ograniczenia, nadal będziemy poruszać się z prędkością maksymalną wynoszącą 20 km/h.

Pozostałe parametry hulajnogi są typowe dla większości hulajnóg elektrycznych przeznaczonych do używania przede wszystkim przez osoby dorosłe. Maksymalny zasięg do 30 kilometrów jest oczywiście zależny od wagi użytkownika, a koła o średnicy 10 cali pozwalają na komfortową jazdę po asfalcie. Należy jednak przygotować się na to, że będziemy odczuwali nawet najmniejsze nierówności, a przejazd przez np. tory kolejowe może okazać się nie tyle nieprzyjemny, ile wręcz bolesny.

Za bezpieczne poruszanie się na hulajnodze odpowiada również hamulec mechaniczny. W tym przypadku jest to hamulec tarczowy działający na koło tylne. Mając na uwadze maksymalną prędkość 20 km/h, pojedynczy hamulec tarczowy to rozwiązanie w zupełności wystarczające.

Hulajnoga elektryczna Ninebot kosztuje około 2000 złotych. Mając na uwadze rynkowe realia, czyli to, co powinna oferować hulajnoga elektryczna do 2000 zł, należ uznać ją za rozwiązanie o adekwatnej cenie do oferowanych możliwości. Czego można spodziewać się po hulajnodze w tej cenie? Właśnie tego, co oferuje Segway Ninebot F30D.

kierownica hulajnogi elektrycznej
Wygodna kierownica pewnie leży w dłoniach

Jak przygotować hulajnogę elektryczną do jazdy, na przykładzie Segway Ninebot F30D

Kiedy już pierwsze emocje opadną, pora przygotować się do wyjazdu hulajnogą elektryczną na ulicę. W przypadku modelu Segway Ninebot F30D nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ hulajnoga odpowiada obowiązującym w Polsce przepisom dotyczącym wykorzystania hulajnogi do poruszania się w ruchu drogowym.

Co zatem zrobić, by przygotować hulajnogę elektryczną do jazdy? Kiedy już przeszliśmy tak oczywiste etapy, jak jej złożenie i naładowanie, a także aktywowaliśmy ją w aplikacji i powiązaliśmy z naszym kontem, pozostało już tylko napompować koła. Jakie ciśnienie powinno panować w oponach podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej? To zależy od wagi użytkownika. Niektórzy producenci podają bardzo dokładne tabele, zawierające dane o wymaganym ciśnieniu w zależności od ciężaru korzystającego. Wartością maksymalną, co do zasady, są około 4 bary dla osoby ważącej więcej niż 100 kilogramów.

wyświetlacz hulajnogi elektrycznej
Prędkość prezentowana jest na prostym, czytelnym wyświetlaczu. Podobnie jak stan baterii

Następnym etapem jest włączenie hulajnogi poprzez pojedyncze wciśnięcie przycisku na kierownicy. Trzeba jeszcze tylko wybrać jeden z trybów jazdy, by można było wyjechać na drogę. Do naszej dyspozycji Segway oddał trzy: ekonomiczny, podstawowy i sportowy. W trybie ekonomicznym prędkość maksymalna jest ograniczona do 15 kilometrów na godzinę, a jej osiągnięcie zajmuje całą wieczność. W podstawowym trybie prędkość maksymalna to 20 kilometrów na godzinę jednak w dalszym ciągu nie ma mowy o przyjemności z jazdy. Uśmiech na twarzy pojawia się dopiero w trybie sportowym, po którego aktywacji hulajnoga staje się zrywna i naprawdę przyjemna w prowadzeniu.

Wyboru trybu jazdy dokonać można poprzez dwukrotne naciśnięcie przycisku na kierownicy. Jego pojedyncze naciśnięcie włącza i wyłącza światła, a naciśnięcie i przytrzymanie wyłącza hulajnogę.

Z taką wiedzą możemy bez obaw wyjechać na drogę, upewniając się, że w miejscu, w którym chcemy jeździć, jest to dozwolone i bezpieczne.

segway f30d
Hulajnoga Segway Ninebot F30D ma napęd na koło przednie

Zasięg hulajnogi elektrycznej Segway Ninebot F30D

Najlepsza hulajnoga elektryczna powinna wyróżniać się wystarczająco dużym zasięgiem. Ile powinien on wynosić? Przynajmniej tyle, by dojechać do miejsca, do którego udajemy się najczęściej, a także bezpiecznie wrócić bez obaw o ewentualny brak energii w ogniwie. Producent deklaruje, że Segway Ninebot F30D jest w stanie przejechać na pojedynczym ładowaniu nawet 30 kilometrów. Cóż, jako osoba o sporej wadze godzę się z tym że w moim przypadku zasięg będzie zauważalnie mniejszy, dlatego tę część testu scedowałem na małżonkę i pozostałych członków rodziny. Obserwując wskazania w aplikacji, doszedłem do wniosku, że uzyskanie maksymalnego, deklarowanego zasięgu jest w tym przypadku jak najbardziej możliwe. Osoba o wadze około 70-80 kilogramów, korzystająca z trybu ekonomicznego, nie powinna mieć z tym żadnego problemu. Niestety, w moim przypadku maksymalny zasięg skurczył się do około 20 kilometrów. Po wybraniu trybu sportowego – kolejne 5 kilometrów mniej.

Mam jednak świadomość tego, że to moja waga jest zbyt wysoka, a nie deklaracja producenta nietrafiona. Należy zatem przyjąć, że obietnica przejechania na jednym ładowaniu nawet 30 kilometrów znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Cóż, Segway Ninebot F30D to po prostu porządna hulajnoga i kropka.

Ile ładuje się hulajnoga elektryczna Segway Ninebot F30D?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy rozładować hulajnogę i ponownie naładować, by przekonać się, ile czasu zajmie ta procedura. Dysponując wyłącznie dedykowaną ładowarką, nie musimy bowiem zastanawiać się, czy w jakiś sposób ładowanie może zwolnić albo przyspieszyć. I tak zgodnie z deklaracją producenta pełne ładowanie hulajnogi elektrycznej Segway Ninebot F30D trwa około 5 godzin. To dużo? Biorąc pod uwagę nawet bardzo intensywny scenariusz eksploatacji hulajnogi, kiedy to urządzenie przejeżdża w ciągu dnia nawet 30 kilometrów, w zupełności wystarczy do uzupełnienia zapasu energii przez noc. Co istotne, w typowym scenariuszu użytkowania pełne ładowanie zdarza się raczej rzadko. Co do zasady odbywa się to bowiem w ten sposób, że ładowarka spoczywa w miejscu, w którym na co dzień przechowujemy hulajnogę. Kiedy wracamy do domu, odstawiamy ją na miejsce i podłączamy do ładowania, przez co ta jest zawsze gotowa do akcji.

Typowe doładowanie o kilkadziesiąt procent niezbędnych do przejechania z domu do sklepu i z powrotem trwa około godzinę, co jak dla mnie jest w zupełności wystarczającym wynikiem.

hamulec hulajnogi elektrycznej
Za bezpieczeństwo odpowiada hamulec tarczowy

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna Segway Ninebot F30D?

Pytanie o to, ile kosztuje dane urządzenie elektroniczne, jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Ile kosztuje dobra hulajnoga elektryczna? Czy Segway Ninebot F30D to hulajnoga elektryczna, którą warto kupić? Zastanówmy się przez chwilę.

Na moment przygotowania niniejszego materiału, hulajnoga elektryczna Segway Ninebot F30D kosztuje około 2000 złotych. Co otrzymujemy w zamian? Urządzenie zapewniające prędkość maksymalną na poziomie limitu obowiązującego w Polsce, o zasięgu do 30 kilometrów, wyposażone zgodnie z wymaganiami prawnymi, a przede wszystkim bardzo dobrze wykonane, co zwiastuje długą i bezproblemową eksploatację.

Jak hulajnoga Segway prezentuje się na tle rynkowej konkurencji? Szybka analiza pozwoliła mi zauważyć, że w żaden sposób od niej nie odstaje. Mając do dyspozycji kwotę 2000 złotych z przeznaczeniem na zakup hulajnogi elektrycznej, Ninebot F30D będzie jak najbardziej dobrym wyborem. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Okazuje się, że spełniająca wszystkie podstawowe kryteria właśnie około 2000 złotych. Naturalnie, są na rynku znacznie droższe modele, jednak to, czy warto do nich dopłacać, to już temat na zupełnie inny materiał.

hulajnoga elektryczna stopk
Stopka hulajnogi Segway F30D spisuje się bez zarzutu

Hulajnoga elektryczna i oszczędności – jak zmieniła moje życie?

Na koniec niniejszego materiału pozwolę sobie na kilka słów odnośnie do tego, jak hulajnoga elektryczna wpłynęła na moje życie, a co najważniejsze, ile można zaoszczędzić dzięki jej użytkowaniu. To kwestia szczególnie istotna zwłaszcza teraz, kiedy ceny paliw biją kolejne rekordy, a budżet domowy nie jest z gumy. W jaki sposób ograniczyć wydatki ponoszone przy dystrybutorze na stacji benzynowej? Jak pokazuje mój przykład, zakup hulajnogi elektrycznej może okazać się właściwą inwestycją, o ile tylko będziemy intensywnie korzystać z jej możliwości.

Odkąd w moim mieszkaniu pojawiła się hulajnoga elektryczna, z uwagi na pracę zdalną, wykorzystuję ją do dotarcia wszędzie tam, gdzie dotychczas najczęściej jeździłem samochodem. Zdecydowanie najczęstszym kierunkiem są okoliczne sklepy, do których udaję się dzień w dzień na niewielkie, codzienne zakupy. Hulajnogą elektryczną można równie dobrze podjechać do punktów usługowych, położonych w odległości kilku kilometrów od mieszkania, na siłownię, a nawet do restauracji.

segway f30d
Tak hulajnoga elektryczna Segway Ninebot F30D prezentuje się od tyłu

Jako że pracuję zdalnie, nie wykorzystuję hulajnogi do codziennych dojazdów do pracy, co mocno ogranicza jej aspekt oszczędnościowy. Mimo tego nadal uważam ją za naprawdę opłacalny zakup. Dzięki niej jestem w stanie odłożyć miesięcznie ponad 100 złotych, które do tej pory przeznaczałem na zakup paliwa do samochodu. To oznacza, że w perspektywie 20 miesięcy hulajnoga zwróci się, a następnie zacznie przynosić realne korzyści.

Co istotne, w tych rozważaniach całkowicie pomijam aspekt przyjemności z jazdy. Ta, zwłaszcza w letni, ciepły wieczór, jest po prostu bardzo duża. Okazuje się, że jazda hulajnogą elektryczną sama w sobie może być relaksująca, oczywiście o ile wybierzemy mniej zatłoczone ulice, a najlepiej, gdy udamy się do miejsca, w którym nie ma ruchu drogowego.

Ostatnim wnioskiem dotyczącym korzystania z tej konkretnej hulajnogi jest wniosek dotyczący komfortu jazdy. Hulajnoga Segway została wyposażona w opony bezdętkowe, co stanowi zarówno jej sporą zaletę, jak i dużą wadę. Niezaprzeczalną zaletą są niższe koszty eksploatacji i brak konieczności podejmowania czynności serwisowych związanych z wymianą dętki. Z kolei podróż na kołach wyposażonych w dętki jest zauważalnie bardziej komfortowa, jednak trzeba liczyć się z tym, że dętki co jakiś czas będzie trzeba wymieniać. Osobiście jestem jednak zwolennikiem rozwiązania proponowanego przez Segway. Cóż, dla bezproblemowej eksploatacji można pokusić się o delikatne obniżenie komfortu jazdy. Pamiętać trzeba jednak o tym, że hulajnoga Segway nie sprawdzi się jako hulajnoga elektryczna terenowa.

hulajnoga elektryczna segway ninebot f30d
To świetna hulajnoga i kropka

Najlepsza hulajnoga elektryczna? To jedna z nich!

Czy jako hulajnogowy żółtodziób mogę polecić hulajnogę elektryczną Segway Ninebot F30D? Jak najbardziej! To jedno z najlepszych rozwiązań w segmencie cenowym do 2000 złotych, dlatego podjęcie decyzji o jej zakupie z pewnością będzie słusznym krokiem. Hulajnoga ma mnóstwo zalet, na czele ze sporym zasięgiem, wystarczającą prędkością maksymalną, kompletnym wyposażeniem i wysoką jakością wykonania. Pewną kontrowersję stanowią jedynie kółka, w tym wypadku bezdętkowe. Jeżeli tylko lekkie obniżenie komfortu na rzecz bezproblemowej eksploatacji to rozwiązanie, które akceptujecie i popieracie, Segway Ninebot F30D to najlepszy wybór w cenie do około 2000 złotych. Polecam!

PS Jeśli szukacie czegoś tańszego, sprawdźcie nasz ranking hulajnóg elektrycznych do 1000 zł.

18
0

Podziel się:

Komentarze (9)

Piszę kolejną opinię ponieważ nie umiem usunąć tej, w której krytykowałam F30D zdegustowana jej czarnym kolorem. Dziś uważam, że moja krytyka była niepotrzebna i krzywdząca. Wbrew początkowym zamiarom, na szczęście nie odesłałam hulajnogi . Została ze mną i dziś jest ona moim wspaniałym pomocnikiem i przyjacielem a jazda na niej jest przyjemnością i frajdą :). Polecam wszystkim ludziom – również a nawet w szczególności starszym, zaczynającym odczuwać ból bioder i kolan po zbyt długim chodzeniu. To co niektórzy wytykają jako wadę tej hulajnogi dla mnie jest zwykle zaletą. To że brak jej tzw. „pazura” czyni ją po prostu bezpieczną a dla mnie to było najważniejszym kryterium. Po co mi szybkie przyspieszenie. Jeśli zbyt się nie spieszę to jeżdżę po mieście w trybie ECO czyli nie więcej niż 15 km/hi to mnie satysfakcjonuje, bo przecież chodząc wcześniej piechotą poruszałam się najwyżej 5-7 km/h i okupowałam to zmęczeniem i bólem. Jak się śpieszę to jadę trybem „D” – 20km/h i dla mnie to jest szybko. Trybu „S” nie użyłam dotąd nigdy, bo po co ? Koła duże, komfortowe. Hulajnoga pięknie się prowadzi a wystarczy, że puszczę gaz płynnie zwalnia i wtedy przy takich prędkościach jakich używam wystarczy postawić nogę na ziemi i już – stoję. Hamulce gdy ich używam czuję, że też działają doskonale. Duża estetyka wykonania. Szczególnie piękny i praktyczny jest wyprofilowany szerszy podest z trójkątnym otworem, przy przejściu w sztycę. Ta trójkątna szczelina z przodu podestu doskonale nadaje się do przypięcia hulajnogi pod sklepem np. a także do przymocowania do podestu torby z zakupami. Ja na niej przywożę do domu naprawdę ciężkie zakupy albo paczki z paczkomatu. To, że na nierównościach trochę trzęsie nie jest dla mnie problemem – przecież nawet jadąc autem czuje się podłoże – po prostu unikam złych powierzchni. Zasięg rzeczywiście mniejszy niż podaje producent ale na moje potrzeby wystarcza – jeszcze jej nigdy do domu nie prowadziłam. Wahałam się przed zakupem ale wiem że dokonałam najlepszego wyboru. Po prostu kocham tą hulajnogę i nie wiem jak nie jeżdżąc samochodem wcześniej mogłam bez niej żyć ;). Nie oddałabym i nie zamieniła na żadną inną. Daję najwyższą ocenę.

Właśnie kupiłam tą hulajnogę i wielkim rozczarowaniem dla mnie jest jej kolor, którego nie mogę znieść i chyba z tego powodu towar zwrócę. Kiedyś oglądałam w sklepie hulajnogę Ninebot ale chyba z serii „E” i tamta była piękna szara. Szary, pięknie wyprofilowany podest w szarej ramie i całościowo hulajnoga jaśniejsza była przyjemna i robiła naprawdę super wrażenie. W przypadku F30D wiele sklepów podaje w opisie, że jest szara, więc myślałam, że moja zamówiona przyjdzie taka sama ładna, no może najwyżej o ton ciemniejsza, niestety jest inaczej. Czarna ramka wokół podestu i ogólnie ponura czerń odebrały tej hulajnodze cały wdzięk i elegancję, i nadały przytłaczającego wyglądu . Może komuś się czarne rowery i hulajnogi podobają ale jednak jest to rzecz często w dużej mierze służąca rekreacji, zabawie i turystyce a kolor działa na psychikę i chyba w tym przypadku producent trochę strzelił sobie w kolano.

Dobrze, że wyjaśnił Pan kwestię kół – mianowicie, że się je pompuje. Opisy podają, że koła są pneumatyczne, bezdętkowe, wypełnione żelem, pianką…ale nie jest napisane konkretnie co z tego wynika – czy się je pompuje czy nie a sprzedawcy niestety też często nie są tego pewni i tak mnie np. wprowadzono w błąd. Podobnie rzecz ma się z tempomatem. Opisy przeważnie podają , że tempomatu nie ma ale gdzieś było też napisane, że tempomat jest tylko włącza się go aplikacją a w jednym z serwisów powiedziano mi, że tempomat może być lub nie w zależności od tego na jaki egzemplarz trafię – z jakiej serii czy jakoś tak. Hulajnoga ma bardzo ładnie wykonany podest i ogólnie mi się podoba . Zastanawiam się nad kupnem właśnie jej , jednak ta drobna dezinformacja trochę zniechęca. Byłoby super gdyby jeszcze ważyła nieco mniej.

Hulajnoga Segway Ninebot F30 w wersji oznaczonej literą D (Deutschland) to hulajnoga dopuszczona do użytku na rynku niemieckim. Z tego też powodu posiada m.in. niemiecki numer rejestracyjny na podeście. Jako że spełnia wymagania dopuszczenia do użytku na drogach publicznych także w Polsce, to właśnie ta wersja (wyposażona w ogranicznik do 20 km/h) jest sprzedawana na naszym rynku. Recenzowany model nie posiada tempomatu w żadnej formie.

We wszystkich opisach tej hulajnogi tzn. Ninebot F30D jakie do tej pory czytałam jest napisane, że koła zamiast powietrza są wypełnione jakąś pianką/żelem, i że w związku z tym są zupełnie bezobsługowe, nieprzebijalne i nie wymagające pompowania. Tymczasem w powyższej recenzji nagle pan autor pisze, że te koła pompował przed użyciem hulajnogi i podaje nawet ilość atmosfer… więc jak to w końcu jest ? Czy ta recenzja wogóle jest prawdziwa i wiarygodna. Czy Pan rzeczywiście miał tą hulajnogę w rękach i ją oglądał, testował czy tylko napisał coś na zamówienie i się niechcąco co do tych kół pomylił ? Przed chwilą dzwoniłam w tej sprawie do producenta podobno (nr tel. 22 1168077) i tam konsultant powiedział mi, że kół się nie pompuje. Komu wierzyć ?

W recenzji znajdują się fotografie zrobione przeze mnie własnoręcznie. Widać na nich wyraźnie, że koła hulajnogi są wyposażone w wentyle. Naturalnie, gdyby nie trzeba było ich pompować, wentyli by nie było. Koła w tym modelu są pompowane, ale bezdętkowe, co oznacza, że są znacznie bardziej żywotne niż koła z dętką. Niestety za cenę komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *