Zastanawiasz się ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Różnica cen między modelami może być spora, ale wynika to głównie z mocy, pojemności baterii, dodatków i wielu innych czynników. Pierwszy zakup takiego pojazdu wcale nie musi złupić naszej kieszeni – przy odrobinie szczęścia możemy zejść poniżej tysiąca złotych.
Podstawowe modele, których zakres cenowy waha się do kilkuset złotych, często mogą okazać się jednak niewystarczające. Po pewnym czasie użytkowania możemy po prostu zacząć chcieć więcej: większego zasięgu, więcej mocy, lepszych hamulców, etc. Z jakością i większymi możliwościami rośnie także cena urządzenia.
Poszukując elektrycznego modelu do jazdy po mieście, mamy to szczęście, że ich ceny są znacznie niższe niż innego ich wariantu, czyli hulajnóg terenowych. Ceny tych drugich osiągają astronomiczne poziomy. Z tej racji oraz łatwości w użytkowaniu, modele miejskie zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się na wybór tej właśnie formy komunikacji. Nie ma w tym nic dziwnego, inwestycja w hulajnogę potrafi szybko się zwrócić i stać się remedium na uniknięcie zatorów komunikacyjnych.
Sprawdź też: Aplikacja na rower – jaką wybrać? Najlepsze i darmowe aplikacje na telefony
Po pierwsze, nie musimy kupować paliwa do naszego auta lub inwestować w bilety zbiorkomu. Hulajnogi elektryczne potrzebują do działania energii elektrycznej, którą uzupełnia się ładując urządzenie – w porównaniu do powyższych kosztów, są to sprawy groszowe. Innym plusem jest omijanie wspomnianych już korków na drodze, których przecież nie brakuje w największych polskich miastach. Pojawienie się hulajnóg elektrycznych stało się na tyle opłacalne, że miasta zaczęły obfitować w modele, które możemy wypożyczyć, oferowane np. przez Bolta. Porównaniem kosztów związanych z posiadaniem lub wypożyczeniem takiego urządzenia zajmiemy się w osobnym akapicie.
Porównamy dziś hulajnogi elektryczne z różnych segmentów cenowych. Postaramy się także nakreślić ogólne limity oferowanych możliwości z danego przedziału. Zaczniemy od najtańszych, przechodząc coraz wyżej, aż do topowych modeli. Przypominam, że omawiane tu modele są hulajnogami przeznaczonymi dla osób dorosłych.
Najtańsze modele do 1000 złotych
Niestety, ten segment nie jest obfity w modele skierowane dla dorosłych. Powiedziałbym, że hulajnogi do 1000 złotych to w głównej mierze pojazdy skierowane do dzieci (te z górnej półki). Okazję mamy wtedy, gdy dany sklep organizuje promocje na modele kosztujące powyżej tysiąca i ich cena spada. Jeśli jednak nie trafimy na żadną wyprzedaż, sugerowałbym rozszerzenie budżetu na zakup powyżej 1000 złotych.
Możliwości takich urządzeń są mocno ograniczone – znajdziemy tu modele, które maksymalnie osiągają około 20 km/h. Z zasięgiem jest tu również krucho: maksymalna odległość przejechana na jednym pełnym ładowaniu to do 15 km (choć często takie wartości są jedynie w specyfikacji producenta i hulajnoga maksymalnie przejedzie 10-12 km). Jest to spowodowane ograniczeniem pojemności ogniw. Kwestie ładowania i ilości czasu potrzebnego do pełnego naładowania akumulatora to także inna para ciżem. Rozstrzał w tym segmencie może być spory i różnice wynoszące 10h więcej dodatkowego ładowania między modelami mają tu miejsce. Należy jednak zaznaczyć, że wynika to z faktu jakości wykonania akumulatora. Wcale nie musi oznaczać, że ten który ładuje się dłużej, będzie wolniej tracił energię lub pozwoli na pokonanie większego dystansu.
Zaletą najtańszych hulajnóg jest to, że są przeważnie lekkie i mieszczą się w wadze do 15 kilogramów. W związku z tym, nie będa stanowić problemu w użytkowaniu np. dla kobiet. Z drugiej strony, nie mamy co liczyć na mnogość dodatkowych akcesoriów. Dość powiedzieć, że najtańsze hulajnogi mogą być pozbawione tak oczywistego dodatku jak nóżka, która pozwala postawić sprzęt w trakcie postoju. Oprócz niej, warto pamiętać, że do tysiąca złotych możemy liczyć na wyświetlacz, dzwonek czy lampkę przednią. Warto zwrócić uwagę na te elementy wyposażenia przed zakupem.
Hulajnogi elektryczne od 1000 do 1500 złotych
Dopiero ten przedział cenowy pozwala rozejrzeć się za modelami, które będą odpowiednie dla osoby dorosłej. Praktycznie większość modeli posiada udźwig do 100 kilogramów (często znacznie ponad to), zatem mamy tu do czynienia z jasno określonym targetem do którego są one skierowane. Rosną także osiągi hulajnóg: standardem w takim przedziale jest prędkość maksymalna 25 km/h, choć należy zaznaczyć, że znajdziemy modele zdolne do rozwinięcia nawet 30 km/h.
Zasięg na jednym ładowaniu oscyluje przeważnie w okolicach 20 km. Nie będzie więc przesadą powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej popularnych przedziałów cenowych wśród konsumentów, którzy szukają czegoś do sprawnego przemieszczania się po mieście.
Dodajmy do tego sprawniejszy system amortyzacji, wyświetlacz pokazujący aktualną prędkość, lepsze hamulce, możliwość parowania urządzenia z apką – większość użytkowników będzie zadowolonych, jednak wielu poczuje także, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Hulajnogi elektryczne od 1500 do 2000 złotych
To właśnie droższe modele mogą pomóc zaspokoić rosnący apetyt na mocniejsze wrażenia, które serwuje nam hulajnoga elektryczna. Modele z tego segmentu nierzadko przekraczają prędkość 30 km/h – często także znacznie powyżej tej wartości.
Rośnie także sam zasięg, który potrafi osiągać nawet 40 kilometrów pokonanego dystansu na jednym ładowaniu. Pamiętajmy jednak, że wartość ta może się różnić od rzeczywistości i ma na nią wpływ szereg czynników. Siła wiatru, rodzaj podłoża, masa ciała, częste regulowanie prędkości – wartości te mogą ostatecznie wpływać na mniejszy zasięg niż ten deklarowany przez producenta. Jedno jest pewne – powyżej 1500 złotych otrzymujemy sprzęt, który na jednym ładowaniu z powinien być w stanie pokonać 20 kilometrów. Jak na jazdę miejską, jest to niezwy wynik. Nie jest to także sufit miejskich hulajnóg, z powodzeniem znajdziemy modele o zasięgu deklarowanym na poziomie 70 kilometrów. Są jednak droższe i pozostają w tyle w stosunku do możliwości hulajnóg terenowych. te drugie często oferują trzycyfrową ilość pokonanych kilometrów na jednym ładowaniu i są lepiej doposażone.
Dodatkowo, sprzęt ten często oferuje możliwość zdjęcia ogranicznika prędkości (co pozwala rozwijać większe prędkości, choć zaznaczam nie jest to legalne na drogach publicznych czy ścieżkach rowerowych), mnogość dodatkowych opcji, lepsze oświetlenie, system tarczowych hamulców i wyższej jakości amortyzatory. Całość dodatków poprawia komfort jazdy po mieście i dostarcza lepszych wrażeń w trakcie użytkowania.
Droższe hulajnogi elektryczne
Miejskie hulajnogi elektryczne nie kończą się rzecz jasna na modelach do 2 tysięcy złotych. Mając odpowiednie środki możemy zakupić sprzęt nawet za 8 tysięcy. Otrzymamy wtedy wysokiej jakości model, szybciej rozwijający prędkość, stabilniejszy oraz z żywotniejszymi bateriami.
Myślę jednak, że do miasta w zupełności wystarczy model góra do 2 tysięcy. Nie nazwę droższego wyboru fanaberią, jednak sądzę, że możliwości miejskich hulajnóg spełniają modele oferowane do tego poziomu cenowego. Myśląc o wyborze droższej hulajnogi sugerowałbym raczej rozglądanie się za modelem off-road. Ich ceny zaczynają się od około 4 tysięcy złotych, potrafiąc przy tym urosnąć do wartości nawet pięciocyfrowych.
Są to znaczne kwoty, ale przekładają się na to również możliwości jakie oferują. Terenowe hulajnogi elektryczne sprawdzą się zarówno w mieście, jak i poza nim. W warunkach jazdy poza utwardzoną drogą asfaltową, lwia część modeli miejskich nie podoła wyzwaniu. Wiąże się to ze zbyt małymi i wąskimi kołami oraz niską mocą silnika. Modele terenowe wyposażone są w podwójny układ silników, które często oferują powyżej 1000 watów mocy każdy. Taki napęd idealnie nadaje się do pokonywania leśnych ścieżek lub dróg polnych. Dochodzi do tego lepszy układ amortyzacyjny, hamulcowy oraz opcja montażu siodełka.
Sprawdź też: Czy PODSTAWKI CHŁODZĄCE do laptopów coś dają? – nowy film moreleTV
Jak i same osiągi – terenowe hulajnogi to prawdziwe bestie, które w topowych konfiguracjach rozwijają prędkość nawet 100 km/h i potrafią przejechać 150 km na jednym ładowaniu. Myslę więc, że z tych względów będa najlepszą opcją dla każdego, kto chce zapłacić więcej za model hulajnogi elektrycznej. Pamiętajmy tylko, że będą wymagać więcej krzepy od użytkownika – ich waga jest znacznie większa niż modeli miejskich.
Co lepsze: kupno czy wypożyczenie hulajnogi elektrycznej?
Każde większe (choć nie tylko) miasto w naszym kraju obfituje w hulajnogi, które można wynająć na minuty. W związku z tym, wielu z nas zastanawia się jaka opcja jest lepsza: wynajem czy zakup? Nie ma tu jednej uniwersalnej odpowiedzi i każdy musi rozważyć to samemu, biorąc pod uwagę plusy i minusy danego rozwiązania. Postaramy się tu je przedstawić, jednak ostateczny wybór będzie należał do Was.
Kupno własnej hulajnogi elektrycznej wiąże się z pierwszym dużym minusem, czyli koniecznością wyłożenia sporej ilości gotówki za urządzenie. Jeżeli jednak dużo podróżujemy po mieście (robiąc te 10, 15 czy góra 20 kilometrów dziennie) z punktu widzenia finansowego kupno hulajnogi będzie dobrym posunięciem. W kwestii eksploatacji jest to narzędzie nieporównywalnie tańsze niż samochód, które nie będzie wymagać siły naszych mięśni, tak jak rower. Energia elektryczna, która niezbędna jest do ładowania hulajnogi jest znacznie tańsza niż konieczność tankowania samochodu czy opłata biletu miesięcznego.
Dodatkowo zyskujemy pojazd, który jest zawsze przygotowany do jazdy (o ile jest naładowany i sprawny) i na nasze wezwanie. Korzystając z modeli na wypożyczenie jesteśmy uzależnieni od tego, gdzie dana hulajnoga się znajduje (często właśnie, gdy potrzebujemy go na cito nie ma żadnego blisko nas). Wreszcie nasz własny model nie jest ograniczony strefami – możemy zabrać ją w dalszą wycieczkę autem na drugą stronę kraju i w ten właśnie sposób poznawać nowe miejsca.
Hulajnogi oferowane na wypożyczenie operują w danej strefie i nie mogą wyjeżdżać poza ich obręb. Ich minusem jest opłata, która pobierana jest z naszego konta cały czas – nawet wtedy, gdy nie jedziemy, tylko stoimy czekając na zmianę świateł. Pamiętajmy też, że choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać groszami, po podliczeniu kosztów częstego użytkowania takiej hulajnogi, wyjdzie nam całkiem spora suma.
Sprawdź też: Hulajnoga elektryczna z siedzeniem – idealne rozwiązanie dla seniora?
Hulajnogi na wypożyczenie mają jednak swoje plusy – największym jest brak jakichkolwiek zmartwień związanych ze sprzętem. Wsiadamy, jedziemy, zatrzymujemy się i zapominamy o hulajnodze. Nie dotyczą nas również naprawy serwisowe ani ładowanie akumulatora. W związku z tym to dobre rozwiązanie dla okazjonalnych wycieczek po mieście.
Nie odpowiemy Wam jakie rozwiązanie będzie najlepsze, gdyż na to pytanie musicie odpowiedzieć sami. Biorąc pod uwagę częstotliwość poruszania się po mieście i pokonywane zasięgi, będziecie w stanie określić co należy wybrać. Poruszanie się na porządku dziennym z i do pracy lub na zakupy? Warto zakupić swój własny model. Okazjonalne wycieczki do centrum? Zalecałbym skorzystanie z wypożyczenia hulajnogi na minuty.
Koszty hulajnogi elektrycznej – podsumowanie
Hulajnogi elektryczne z pewnością przyczyniły się do poprawy poruszania się po mieście. Jak sami możecie się przekonać, na rynku dostępne są najróżniejsze modele a kupno hulajnogi spełniającej najważniejsze oczekiwania wcale nie musi wiązać się z wyłożeniem bajońskich sum. Mamy zatem nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Was pomocny w kwestii wyboru najlepszego modelu.
Pamiętajcie tylko o bezpiecznym poruszaniu się po mieście i ograniczeniu prędkości. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i dotarcie do celu w jednym kawałku. Życzymy szerokiej drogi!
Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!