Chieftronic Nova

Recenzje

15.11.2023 13:36

Recenzja Chieftronic Nova – wyglądają fenomenalnie!

Komputery
5
1
0
5
1

Chieftronic Nova to, jak sama nazwa wskazuje, zupełnie nowa propozycja zestawu obłędnie wyglądających wentylatorów ARGB. Wygląd i prezencja to jednak nie wszystko – jak zestaw ten wypada w testach?

Chieftronic to w zasadzie marka już legendarna, a w ostatnim czasie dość aktywna na naszym polskim rynku – głównie w temacie zasilaczy Chieftec. Dziś jednak nie o tym, gdyż wpadły do nas na testy nowe wentylatory Chieftronic Nova, które oferują fenomenalną jakość w kontekście podświetlenia ARGB. Czy równie dobrze wypadły pod względem wydajności? Sprawdzamy!

Chieftronic Nova
Chieftronic Nova w pełnym podświetleniu – zdjęcia nie wyrażą tego, jak ładnie wyglądają

Od czasu do czasu jesteśmy świadkami niemałej rewolucji, jeśli chodzi o rynek komputerów. Takową niewątpliwie było wprowadzenie pełnoprawnego podświetlenia do wentylatorów, czyli komponentów zdaje się bardzo odpornych na wszelkiego rodzaju innowacje. Tutaj producentom ciężko jest dalej optymalizować przepływ powietrza, bo lata prac pozwoliły na niemal perfekcyjne okiełznanie ruchu mas powietrza w fizyce, ale wraz z pojawieniem się podświetlanych elementów wyposażenia PC, było to tylko kwestią czasu, zanim coś takiego pojawi się również tutaj.

Chieftronic Nova to właśnie taki produkt. Ewidentne jest, że wentylatory skierowane są dla bardzo wymagających entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy oczekują pełnej personalizacji od każdego elementu wyposażenia. Już na pierwszy rzut oka widać, z czym mamy tutaj do czynienia.

Chieftronic Nova – specyfikacja i budowa

Obudowa wentylatora wykonana została z czarnego tworzywa sztucznego, a w centralnej jej części znalazła się dodatkowa ramka z tworzywa mlecznego, w którym ukryto 16 diod LED ARGB. Z jednej strony ma to sens, ale z drugiej tworzy pewien problem. Problem ten dotyczy średnicy całego wirnika, który przez właśnie tę wstawkę jest mniejszy niż w typowych wentylatorach o średnicy 120 mm. Oczekiwać należy, że negatywnie wpłynie to na wydajność całego układu w porównaniu z wentylatorami, której takiej ramki nie posiadają wcale.

Chieftronic Nova
Niestety, pomimo zastosowania wentylatorów 120 mm, są one odpowiednio pomniejszone przez dodatkową ramkę na krawędziach

Mówimy o jednym wentylatorze, ale warto tutaj wspomnieć, że produkt sprzedawany jest albo pojedynczo, albo w zestawie składającym się z trzech sztuk (Nova Set). W zestawie – oprócz wentylatorów – znajdziemy również pilot zdalnego sterowania oraz dodatkowy kontroler i trzeba przyznać, że takiego wyposażenia się nie spodziewaliśmy. Nie w zestawie kosztującym ok. 200 zł. To ewenement i za to należy się producentowi pochwała.

Jak już wspomnieliśmy, Chieftronic Nova to wentylatory o średnicy 120 mm. Wyposażone zostały w łożysko HDB (stąd długa, 2-letnia gwarancja producenta) i są sterowane sygnałem PWM. Ich sterowanie prędkością obrotową zawiera się w zakresie od 600 do 1600 RPM. Pojedynczy wentylator generuje ciśnienie statyczne na poziomie 2,2 mmH2O, a sam przepływ ciśnienia wynosi tutaj 68.

Sprawdź też: Recenzja Valkyrie VIND SL125 – coś nie pykło!

Jakość wykonania w Chieftronic Nova

Obudowa wentylatora Chieftec Nova jest wysokiej jakości. Tworzywo sztuczne prezentuje się bardzo dobrze, niezależnie od miejsca, w którym zostało użyte. Czarna obramówka połączona została z mlecznym tworzywem sztucznym, które to również zastosowano w łopatkach i wirniku. W wirniki zainstalowano 16 LED ARGB, a dodatkowe 16 w obramówce.

Chieftronic Nova
Chieftronic Nova to gratka dla pasjonatów ARGB

Wentylatory korzystają z zasilania PWM, a ich 4-żyłowy przewód mierzy aż 62 cm. To kabel w pełni taśmowy i czarny, więc można go poprowadzić w niewidocznym miejscu w obudowie. Szkoda jednak, że producent nie dostarczył dodatkowych rozgałęźników do podłączenia kolejnego wentylatora. To świetne rozwiązanie, ale niestety tutaj go zabrakło.

Co do ogólnej jakości wykonania, nie mamy zastrzeżeń. Na rogach znajdziemy antywibracyjne, gumowe nakładki i całość po zainstalowaniu prezentuje się po prostu dobrze. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak po uruchomieniu komputera…

Sprawdź też: Chieftec Polaris 3.0 1250 W — test zasilacza

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Podświetlenie w Chieftronic Nova

Gwoździem programu jest niewątpliwie podświetlenie. Być może na zdjęciach tego za dobrze nie widać, ale w rzeczywistości robi piorunujące wrażenie. Użycie aż 32 diod LED ARGB ma, jak widać wiele sensu, bo umieszczone pionowo i poziomo nie tworzą wrażenia, że „czegoś im brakuje”. Podświetlenie w całej okazałości jest równomierne (dzięki plastikowi typu pudding) i nie rozrywa się nawet przy niższych obrotach wentylatora. Nie mamy zastrzeżeń również do przejść między barwami – te pozostaje zawsze płynne.

Chieftronic Nova
Nie możemy się nachwalić pod względem doznań wizualnych, ale co z wydajnością? Cóż, tu mogło być lepiej, co nie oznacza, że Chieftronic Nova jedynie ładnie wyglądają

Testy

Testy
Testy 2
Testy 3
Testy 4
Testy 5

Sprawdź też: Chieftec UNI BX-10B-OP – test kompaktowej obudowy

Podsumowanie – strzał w dziesiątkę dla estetów, w dodatku za akceptowalną cenę

Chieftronic Nova to produkt dość dziwny. Z jednej strony prezentuje bardzo dobrą jakość wykonania i fenomenalne podświetlenie, a z drugiej nie radzi sobie z konkurentami pod względem czystej wydajności. Nie mówimy tu oczywiście o różnicach dużych, wykresy mówią same za siebie, ale jednak czuć pewien niedosyt.

Drugą sprawą jest fakt, że wentylatory nie radzą sobie w zestawach chłodzenia wieżowego i tym bardziej AiO. Ale to nie do tego zostały zaprojektowane, ponieważ posiadają zupełnie inną charakterystykę, ale jednak należy o tym pamiętać.

Chieftronic Nova
Pilot to niespodziewany dodatek do zestawu wentylatorów za 200 złotych – producent zasługuje na pochwały!

Pamiętać należy również o cenie. 200 zł za trzy wentylatory z tak świetnym podświetleniem nie jest kwotą wysoką. Powiedzielibyśmy nawet, że dość atrakcyjną. Jeśli zatem zależy Ci przede wszystkim na wyglądzie i będziesz stosował te wentylatory po prostu w obudowie, jak najbardziej warto się nimi zainteresować. Jeśli jednak szukasz topowej kultury pracy i wydajności lub chcesz zmienić swoje stare wentylatory na radiator, zalecamy szukać czegoś innego.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *