Chyba wiem, co przyświecało MSI na etapie projektowania tej płyty głównej MSI MAG B550M MORTAR WIFI. Stworzenie kompaktowego mobo, solidnego do gamingu, jednak pozbawionego dodatków i oświetlenia RGB. I wiecie co? To świetna konstrukcja, która zadowoli każdego gracza.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że polscy gracze, którzy są na etapie budowania swoich zestawów komputerowych, gdy dojdą do momentu wyboru płyty głównej, niejako automatycznie skupiają się na modelach ATX. Sam w zasadzie również kierowałem się tą zasadą, do czasu gdy mój redakcyjny kolega Michał, fan kompaktowych platform gamingowych, poprosił mnie o spędzenie kilku tygodni z recenzowanym mobo i przelanie swoich odczuć na “papier”.
MSI w przypadku B550M MORTAR udowadnia, że może być dobrą alternatywą dla płyt ATX, wcale nie odstając od nich znacząco. Owszem, ten mATX nie czyni cudu i wciąż nie będzie to konstrukcja warta polecenia fanom overclockingu, ale jeśli nie zamierzasz ingerować w podkręcanie, MSI ma dla Ciebie fantastyczną płytę główną o kompaktowych rozmiarach.
MSI MAG B550M MORTAR WIFI – specyfikacja
- Standard płyty: Micro ATX
- Szerokość: 244 mm
- Głębokość: 244 mm
- Chipset płyty: AMD B550
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Obsługiwane procesory: AMD Ryzen
- Kontroler RAID: RAID 0, RAID 1, RAID 10
- Standard pamięci: DDR4
- Rodzaj złącza: DIMM
- Liczba slotów pamięci: 4
- Podświetlenie LED: Brak
- Częstotliwości pracy pamięci: 1866 MHz, 2133 MHz, 2400 MHz, 2666 MHz, 2667 MHz, 2800 MHz, 2933 MHz, 3000 MHz, 3066 MHz, 3200 MHz, 3466 MHz, 3600 MHz, 3733 MHz, 3866 MHz, 4000 MHz, 4133 MHz, 4266 MHz, 4400 MHz
- Maksymalna ilość pamięci: 128 GB
- Obsługa zintegrowanych układów graficznych: Tak
- Chipset graficzny: Zależny od procesora
- Łączenie kart graficznych: AMD CrossFireX
- Chipset dźwiękowy: Realtek ALC 1200
- Kanały audio: 7.1
- Zintegrowana karta sieciowa: 10/100/1000/2500
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Gniazda rozszerzeń: PCI Express x1 (2 szt.), PCI Express x16 (2 szt.)
- Złącza napędów: M.2 slot x2, SATA 3 x6
- Złącza wewnętrzne: USB 2.0 x2, USB 3.2 Gen 1 (3.0/3.1 Gen 1) x1, USB-C 3.2 Gen 1 (3.0/3.1 Gen 1) x1, Złącze ATX 24-pin 12V x1, Złącze ATX 8-pin 12V x1, Złącze audio panelu przedniego (AAFP) x1, Złącze CPU FAN 4-pin x1, Złącze CPU/W_PUMP x1, Złącze czujnika otwarcia obudowy x1, Złącze FAN x3, Złącze panelu systemu x2, Złącze RAINBOW LED 3-pin x2, Złącze RGB LED x1, Złącze TPM x1, Zworka Clear CMOS x1
- Panel tylny: DisplayPort x1, HDMI x1, Przycisk BIOS Flashback x1, PS/2 (klawiatura/mysz) x1, RJ-45 x1, S/PDIF Optyczne x1, USB 2.0 x2, USB 3.2 Gen 1 (3.0/3.1 Gen 1) x2, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) x1, USB-C 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) x1, Złącze anteny WiFi x2, Złącze audio x5
Ogólna jakość wykonania i prezencja płyty
Kupowanie na oko wciąż jest silne w wielu z nas. I tak jak w przypadku podzespołów komputerowych, lepiej jest nie ufać tylko ocenie wizualnej, tak ciekawy wygląd i dobra jakość wykonania potrafią być czynnikiem decydującym o zakupie nawet dla osoby obeznanej w temacie. Jak zatem MAG B550M MORTAR WIFI wypada pod tym względem?
MSI postawiło tu na bardziej stonowany wygląd, choć moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Dodatki i różnego rodzaju wykończenia płyty utrzymane są w eleganckim tonie, brak tu tego agresywnego zacięcia, w którym to lubują się producenci podzespołów komputerowych. Nie oznacza to jednak, że B550M MORTAR WIFI jest płytą nudną w swoim wyglądzie. Cieszą tu metalowe wstawki, których jest na równi z plastikowymi (a może nawet odrobinę więcej). Płyta jednak nie rozświetli Waszego pokoju – brak tu podświetlenia LED, choć w moim przypadku nie było to żadnym minusem.
Sprawdź też: Obudowa MasterCase H500P Mesh White ARGB – recenzja. Świetna wentylacja i cieszący oko wygląd
Osłona sekcji zasilania i wejść I/O jest bardzo ładna, choć tu akurat producenci już dawno temu uświadomili sobie, że cooler CPU, który ją przysłania w większości przypadków, nie jest wymówką, by iść na łatwiznę w tej części mobo. Nie zmiania to faktu, że estetycznie MSI wypada bardzo na plus – nie inaczej jest i tu. Producent użył dużej ilości metalu do wykończenia tego elementu, co również zasługuje na uznanie.
Na swoim odwrocie, mobo prezentuje się bez zastrzeżeń – pozwoliłem sobie na ostrożne testy jakości połączeń lutowniczych. Żadna filozofia, ot delikatne przesunięcie palcami po płytce. Niektóre modele posiadają przypadłość tzw. ostrych lutów. Faktycznie, nie jest to regułą w przypadku dużych graczy, jednak z kronikarskiego obowiązku muszę o tym wspomnieć. MSI nie żałował środków na przygotowanie płyty – nie ma tu żadnych zadziorów, ostrych końców, które nie dość, że wpływają na działanie układu, to w najgorszych przypadkach potrafią rozcinać skórę.
Panel I/O mógłby być jednak odrobinę lepiej rozplanowany. Fakt, znajdziecie tam wszystkie potrzebne wejścia, myślę jednak, że MSI pożałował samej płycie wejść USB. Obecności portu PS/2 trochę nie rozumiem, zamiast niego dałoby się upchnąć dwa nowsze wejścia. Ogólnie jednak to bardzo dobrze wyglądająca płyta główna, która przypadnie fanom delikatnej elegancji i wysokiej jakości użytych materiałów.
Wydajność
W testach płyta główna wypada całkiem przyzwoicie. Piętą achillesową konstrukcji mATX jest często nadmierne grzanie się sekcji zasilania z racji mniejszych możliwości odprowadzania ciepła (niż ma to miejsce w przypadku płyt ATX). W przypadku MAG B550M MORTAR WIF nic takiego nie wystąpiło – w trakcie obciążenia grą Metro Exodus, sekcje zasilania trzymały około 52 stopnie, co jest wynikiem jak najbardziej zadowalającym. Warto wspomnieć, że konstrukcja posiada 8+2+1-fazowy system zasilania, co wpływa na ogólną stabilność napięć i stałą temperaturę pracy sekcji zasilania.
Sprawdź też: Lenovo IdeaPad 3 17ALC6 (82KV006JPB) – recenzja. Duży może więcej?
Mobo oferuje również konfigurację profili pamięci, które w przypadku płyt MSI nosi nazwę A-XMP. Kręcenie pamięci o kilkaset MHz więcej może więc poprawić ich prędkość, niemniej ogólnie kwestie overclockingu nie wypadają tu kolorowo, jednak o tym jeszcze później.
Porównując ją do konstrukcji B550 od innych producentów, płyta MSI wypada delikatnie lepiej w kwestii poboru prądu i ogólnego grzania się. Co równie ważne, ma także lepsze osiągi w testach od nich.
Overclocking
Płyty główne w standardzie mATX nie są znane jako platformy do wyżyłowanego podkręcania. W przypadku MSI MAG B550M MORTAR WIFI jest podobnie, a nawet gorzej. W tej kwestii, urządzenie wypada marnie – podbicie pracy procesora o 100 MHz to wartość praktycznie niezauważalna, a właśnie to dla wielu CPU współpracujących z tym mobo może być sufitem.
Fakt, można mieć szczęście (trafiając np. na idealny egzemplarz CPU) i wykrzesać z tego więcej, ale to wciąż nie są powalające wartości. Jeśli zamierzasz podkręcać swoje podzespoły, na rynku dostępne są znacznie lepsze opcje niż omawiana płyta główna.
Interfejs UEFI
Słów kilka wypada wspomnieć także o interfejsie UEFI płyty głównej. Mamy tu do czynienia ze standardowym interfejsem od MSI, zatem fani marki będą zadowoleni i szybko odnajdą się w opcjach. Choć nie da się ukryć, że sam interfejs posunął się trochę w latach i ogólnym wyglądzie layoutu oraz rozdzielczości jaką oferuje.
Z poziomu trybu advanced uzyskujemy dostęp do 6 głównych opcji w tym także OC. Jeśli jednak jesteś niezorientowany w temacie, włączenie trybu A-XMP z zakładki Game boost będzie wystarczające aby podbić osiągi.
Podsumowanie
Zatem kto będzie najbardziej zadowolony z płyty mATX za około 700 złotych? Model ten przeznaczony jest dla graczy, którzy nie zamierzają ingerować w overclocking. Montujesz mobo, podpinasz pod nią niezbędne podzespoły i wszystko jest gotowe do akcji. Bez zbędnego przedłużania, otrzymujesz wszystko to co wymagane będzie aby jak najszybciej zacząć rozgrywkę.
B550M od MSI można zarzucić “skąpstwo” w kwestii dodatków – nie będą z niej zadowoleni fani podświetlenia RGB, płyta nie posiada debug displaya, przycisków power/reset etc. Niemniej jednak, ich nieobecność nie wpływa w żaden sposób na możliwości jakie oferuje ta konstrukcja. Powiedziałbym, że obok tych kosmetycznych dodatków można przejść obojętnie, aczkolwiek to kwestia także indywidualna.
Wciąż jednak, płyta wygląda bardzo porządnie i zadowoli każdego fana stonowanej elegancji, aniżeli krzykliwych barw RGB. Wreszcie, płyta sprawdzi się także w kwestii połączenia bezprzewodowego z Internetem, oferując całkiem solidny moduł Wi-Fi. Jeśli więc jesteś graczem, który nie jest zainteresowany OC, celuje w kompaktowe zestawy i lubi korzystać z internetu bezprzewodowo – MSI MAG B550M MORTAR WIFI jest dla Ciebie.
Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom, każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.
Sprawdź też: Seagate Ironwolf 510 1,92TB M.2 – recenzja. SSD do zadań specjalnych
Źródło zdjęć: pl.msi.com