amd radeon rx 7900 xtx recenzja

Recenzje

16.12.2022 10:03

AMD Radeon RX 7900 XTX – recenzja karty graficznej

Komputery Podzespoły
12
1
0
12
1

AMD Radeon RX 7900 XTX to najnowsza karta graficzna z rodziny RDNA3. Jak wypada jej ponoć najlepszy wariant ASUS Tuf gaming? Czy NVIDIA ze swoim GeForce RTX 4080 ma się czego obawiać?

No i stało się. Długo wyczekiwana premiera kart graficznych RDNA3 za nami i z tej okazji sprawdziliśmy, jak w przekrojowym teście poradził sobie najwydajniejszy układ tej rodziny, czyli AMD Radeon RX 7900 XTX. Czy zaszkodzi NVIDII?

karta graficzna AMD
Tak prezentuje się najnowsza karta od AMD

Dziś na tapetę weźmiemy najnowsze dzieło AMD, najwydajniejsza ich kartę graficzną, czyli Radeona RX 7900 XTX w wersji, która uważana jest aktualnie za jedną z lepszych na rynku, czyli ASUS TUF Gaming. Sprawdzimy, czy zapowiedzi „Czerwonych” się sprawdziły i czy w ogóle opłaca się po ten układ sięgnąć. Porównamy go do jego bezpośredniego konkurenta, a więc GeForce’a RTX 4080 oraz przyjrzymy się, jak wypada w grach ze śledzeniem promieni w czasie rzeczywistym.

KODY RABATOWE MORELE

RDNA3 to pewna rewolucja, ponieważ jest to pierwszy układ graficzny jaki kiedykolwiek powstał, korzystający z chipletowej architektury. AMD postanowiło przenieść kontrolery VRAM oraz cache L3 (Infinity Cache) do osobnych kawałków krzemu, produkowanych w fabrykach TSMC w 7 nm. Główny rdzeń wykonano natomiast przy użyciu procesu technologicznego 5 nm.

W Radeonie RX 7900 XTX znajdziemy 58 mld tranzystorów, gdzie upakowano 6144 jednostek obliczeniowych, 384 TMU oraz 192 ROP. Rdzeń bezpośrednio współpracuje z 24-gigabajtami pamięci VRAM typu GDDR6 za pomocą 384-bitowej magistrali. Pełna przepustowość pamięci w tym wypadku wynosi 959 GB/s, a taktowanie rdzenia w trybie Boost 2985 MHz (2498 MHz wynosi zegar rzeczywisty).

Sprawdź też: Gotowy komputer – kupujemy zestaw komputerowy do gier

Radeon RX 7900 XTX – specyfikacja

  • Architektura: RDNA3
  • Proces technologiczny: TSMC 7 nm + 5 nm
  • Rozmiar rdzenia: 300 mm2 + 222 mm2
  • Liczba tranzystorów: 58 mld
  • SM: 96
  • Cache L2: 96 MB
  • SPU: 6144
  • TMU: 384
  • ROP: 192
  • VRAM: 24 GB GDDR6
  • Magistrala: 384-bit
  • Przepustowość pamięci: 959 GB/s
  • Zegar boost: 2498 MHz (rzeczywisty) i 2985 MHz (Boost)
  • TDP: 375 W
  • Zasilanie: 3x 8-pin
  • Cena: ok. 5500 zł

ASUS TUF Gaming Radeon RX 7900 XTX – budowa i jakość wykonania

Wraz z kartą graficzną w pudełku znajdziemy nieco makulatury, podpórkę z wbudowanym śrubokrętem oraz opaskę rzepową. Podpórka może się jak najbardziej przydać, bo o dziwo – pomimo tego, że referencyjny model jest zdecydowanie mniejszy – karta ASUS TUF Gaming mierzy aż 355 mm, co czyni ją jedną z dłuższych, z jakimi mieliśmy styczność – kiedykolwiek.

Sprawdź też: Kiedy premiera AMD Radeon RX 7000? Wszystkie informacje o AMD Radeon RX 7000 (RDNA 3) — cena, wydajność, data premiery

Tak czy owak, sam cooler jest odpowiednio rozbudowany. Jest wysoki, przez co zajmuje w komputerze aż cztery sloty, czyli zupełnie inaczej niż jest to w wypadku wersji referencyjnej (2.x slota). Za przepływ powietrza odpowiadają tutaj trzy, 105-milimetrowe wentylatory, które mają za zadanie schłodzić dwuczęściowy, aluminiowy radiator, odbierający ciepło z siedmiu ciepłowodów. Sam radiator pokrywa zarówno rdzeń, jak i pamięć VRAM oraz sekcję zasilania VRM.

nowy radeon rx 7900
Nowy Radeon to jedna z najdłuższych kart, z jakimi mieliśmy do czynienia!

Na tyle karty znajdziemy płytkę usztywniającą wykonaną z aluminium z dodatkowym wycięciem po prawej stronie, umożliwiającym swobody przepływ powietrza z dołu. Całość wykonana jest jak najbardziej poprawnie i w sumie się nie dziwimy. To przecież nadal wysokiej klasy ASUS TUF.

karta graficzna amd radeon rx 7900
Design karty jest prosty i elegancki. Niekoniecznie kojarzy się z gamingiem

Prąd dostarczany do karty jest przy użyciu trzech, 8-pinowych, standardowych wejść, a zatem maksymalny limit mocy dla tego układu wynosi ok. 430 W. Mamy również diody RGB (można nimi sterować w oprogramowaniu Aura Creator), przełącznik BIOS oraz pełny pakiet złączy wideo. AMD postawiło tym razem na DisplayPort 2.1 i wręcz chwali się, że karta potrafi bez problemu wyświetlić za pomocą tego złącza obraz 8K 165 Hz, ale według nas należy to traktować raczej jako ciekawostkę – a przynajmniej dziś. Do zestawu producent dorzucił dodatkowo HDMI 2.1.

wielkość nowej karty graficznej amd
Nowy Radeon do najmniejszych nie należy!

Metodologia testowa

Test karty graficznej ASUS TUF Radeon RX 7900 XT wykonano z użyciem platformy wyposażonej w procesor Core i9 10900K, płyty głównej ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3, pamięci RAM Team Group Night Hawk RGB 2x 8 GB DDR4-3600 CL18, dysku SSD Patriot Viper VPR100 512 GB, zasilacza Enermax Platimax 1350 W oraz chłodzenia procesora Noctua NH-D14. Całość umieszczono w obudowie Antec Twelve Hundred V3. Procesor w trakcie testów pracował z taktowaniem 5,1 GHz (4,8 GHz cache), a pamięć RAM w konfiguracji DDR4-4000 CL 15-15-15-35 2T.

Sprawdź też: AMD Ryzen 7000 – premiera, cena, wydajność, wszystko co musisz wiedzieć

Wszystkie testy wykonano w oparciu o system operacyjny Windows 10 64-bit 21H1 oraz sterowniki AMD Software: Adrenalin 22.40. Do zmierzenia wydajności w grach posłużyła aplikacja FRAPS w wersji 3.5.99.

Wydajność AMD Radeon RX 7900 XTX

wydajnosć amd radeon rx 7900
benchmark radeon rx 7900
specyfikacja amd radeon rx 7900
porównanie karty graficznej radeon do geforce
ile fps w grach radeon rx 7900

Kultura pracy, temperatury, pobór prądu

Tak jak zawsze, przy analizowaniu kultury pracy i temperatur wykorzystujemy realistyczny scenariusz – tj. karta graficzna umieszczona w obudowie stojącej pod biurkiem. Temperatura w pomieszczeniu w trakcie testów wahała się w zakresie 23-24 st. Celsjusza, a do pomiarów wykorzystaliśmy program MSI Afterburner.

Do zmierzenia natężenia dźwięku posłużył decybelomierz Voltcraft SL-100 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA i dokładności 1,5 dBA. Pomiary dokonywane były w porach nocnych w celu wyeliminowania niepożądanych dźwięków otoczenia. Tło wówczas wynosiło 33,5 dBA.

temperatura rx 7900 amd

Do pomiaru poboru prądu posłużyło narzędzie NVIDIA PCAT, które mierzy pobór wyłącznie karty graficznej. Pomijamy zatem wszystkie zależności między wydajnością karty graficznej, a procesorem, który to przy wydajniejszym GPU musi pracować ciężej, co naturalnie oznacza wyższy pobór prądu całej platformy.

Podsumowanie – czy warto kupić Radeon RX 7900 XTX?

Czy Radeon RX 7900 XTX to dobra karta graficzna? Owszem, ale żeby lepiej zrozumieć jej istotę, warto nieco bardziej zagłębić się w ten temat. W grach wideo w rozdzielczości 4K UHD, nowy przedstawiciel RDNA3 jest o ok. 7% wydajniejszy od swojego bezpośredniego konkurenta GeForce RTX 4080 i jeśli na tym poprzestaniemy, otrzymujemy kartę zarówno mocniejszą, jak i tańszą, co już powoduje, że powinniśmy sięgać właśnie po nią.

Niestety ocenianie GPU pod względem czystej wydajności w grach wideo w rasteryzacji to tylko jedna, wśród wielu różnych zmiennych. Jeśli dorzucimy do tego wydajność w ray tracingu, od razu rzuca się w oczy pierwszy problem nowego Radeona. Ten wariant bowiem oferuje podobną wydajność do tego, co prezentuje GeForce RTX 3080 Ti oraz GeForce RTX 3090 Ti i choć jeszcze dwa lata temu byłby to wynik absolutnie topowy, dziś niestety nie jest. Czerwoni nadal są w tym aspekcie całą generację do tyłu.

cena amd radeon rx 7900
AMD Radeon RX 7900 to naprawdę solidna karta graficzna, ale nic ponad to

Testowany układ jest mocno ograniczany limitem mocy. Do tego stopnia, że nawet przy PL podniesionym o 15% (maksimum), zwiększenie zegara nie miało żadnego sensu, gdyż rzeczywiste taktowanie w ogóle nie ulegało zmianie. Pamięć VRAM nie boryka się jednak z tym samym problemem i tutaj udało się podnieść częstotliwość taktowania do 2700 MHz, co w ogólnym rozrachunku przyniosło ok. 5% przyrost wydajności w grach wideo (średnio). Co ciekawe, pobór mocy tego układu na ustawieniach fabrycznych wyniósł aż 380 W, a to wyraźnie więcej niż w GeForce RTX 4080, choć należy tu wspomnieć, że ten drugi układ jest dziś absolutnie topowy, jeśli chodzi o efektywność energetyczną, a AMD – nawet jeśli zauważalnie gorszy – nadal depcze mu po piętach.

Sprawdź też: Bestsellery Morele. Najlepsze laptopy, telefony i RTV na zimę

Jak zatem sprawdza się ASUS TUF? Cóż.. ASUS to ASUS i TUF to TUF. Najwyższa jakość wykonania, świetna stylistyka, przemyślany design coolera i wsparcie dla dual BIOS oraz półpasywnej pracy stawia ten konkretny model w znakomitym świetle. Wyśmienicie radzi sobie ze schłodzeniem najwydajniejszego przedstawiciela RDNA3, a tryb Quiet pozwala skręcić obroty wentylatorów nawet do 1000 RPM, przy czym wówczas temperatura rdzenia nadal jest niska. Mankament? Przyczepić można się do wysokiej temperatury pamięci VRAM, bo choć mieści się w specyfikacji, nadal widać powyżej 90 st. Celsjusza.

A teraz coś o opłacalności. Radeon RX 7900 XTX to produkt bardzo sytuacyjny i niekompletny. Z jednej strony pokazuje RTX-owi 4080 gdzie jego miejsce w rasteryzacji, a z drugiej nie oferuje tak naprawdę nic ponadto. Jasne, oszczędzamy 200 dolarów amerykańskich, ale czy podczas kupna karty graficznej za ponad 5500 zł obchodzi nas wówczas dodatkowe 900 zł? Według nas nie, bo za tą kwotę otrzymujemy znacznie lepszą wydajność w ray tracingu, wsparcie dla lepszej technologii skalowania obrazu wraz z najnowszą techniką generowania klatek DLSS (3), lepszy koder/dekoder wideo NVENC, przepaść w produktywności i według nas lepsze wsparcie dla oprogramowania sterującego. Jeśli nie interesuje cię nic poza tym pierwszym, Radeon RX 7900 XTX będzie wyborem dobrym (szczególnie ASUS TUF Gaming). Jeśli jednak wymagasz, by karta graficzna za tysiąc dolarów oferowała bezkompromisowość i kompletność, poczekaj na pierwsze spadki cenowe i kup GeForce RTX 4080.

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *