Pasek zadań w Windows 11 jest jedną z najbardziej widocznych innowacji w nowym systemie Microsoftu. Jego przeprojektowanie wnosi garść ciekawych funkcji. Nie wszystko może się jednak spodobać. Jak więc działa nowy pasek narzędzi w Windows 11?
Pasek zadań Windows 11 – zmiany. Ikony na środku?
Premiera Windows 11 była niespodziewana zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i w środowisku osób zajmujących się nowymi technologiami. Wzbudziła żywe dyskusje już po prezentacji pierwszych zrzutów ekranu nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Jedną z najbardziej widocznych zmian była lokalizacja paska zadań.
Przebudowany pasek zadań Windows 11 domyślnie znajduje się na środku dolnej części ekranu. Ten zabieg stylistyczny przywołuje skojarzenia z dwoma innymi systemami operacyjnymi. Jednym z nich jest centralnie umieszczony w Apple macOS dock. Drugim – Windows 10X.
Zobacz: Nowe menu kontekstowe Windows 11 – jak działa i co się zmieniło?
Projekt lekkiego systemu operacyjnego nieobsługującego programów Win32, a jedynie aplikacje z Microsoft Store, jakim jest Windows 10X, został oficjalnie zamknięty na początku roku 2021. Niektóre pomysły powstałe na potrzeby Windows 10X jak widać nie zostały odesłane na technologiczny śmietnik.
Osoby przywiązane do tradycyjnego umieszczenia paska zadań nie muszą się jednak martwić. W menu Personalizacja w Ustawieniach można wyrównać pasek zadań do lewej. Zawiedzeni mogą być jednak użytkownicy, którzy preferują inne lokalizacje paska zadań. W przeciwieństwie do Windows 10, w „jedenastce” nie ma możliwości umieszczenia go z prawej strony lub u góry ekranu.
Domyślnie umieszczone przyciski na pasku zadań
Po pierwszym uruchomieniu Windows 11 pasek zadań wyświetla 8 ikon. Są to: menu Start, Wyszukaj, Pulpity, obecne od pewnego czasu także w Windows 10 Widżety, Microsoft Teams występujący pod nazwą Rozmowa, Eksplorator Plików, przeglądarka Microsoft Edge i sklep z aplikacjami Microsoft Store.
Niektóre z zainstalowanych domyślnie aplikacji różnią się od swoich odpowiedników w Windows 10. Nieco zmieniona została wyszukiwarka Windows 11. Tym razem występuje wyłącznie jako ikona lupy. Po zaznaczeniu jej kursorem pojawiają się cztery opcje, które są takie same jak w „dziesiątce”.
Pierwsza z nich, Zaznacz tutaj, aby wyszukać, po kliknięciu przenosi użytkownika do większego okna, w którym, poza opcją znalezienia pliku lub programu, widoczne są ostatnio otwarte aplikacje. Można wyświetlić wszystkie naraz lub w kategoriach takich jak: Aplikacje, Dokumenty, Foldery, Muzyka, Wideo i Zdjęcia.
Co ciekawe, z poziomu tego narzędzia możliwa jest również lokalizacja konkretnych ustawień systemowych i wyszukiwanie informacji w internecie. Wówczas, po wpisaniu danej frazy, otwarta zostanie przeglądarka. Aby znaleźć ostatnio szukane pliki i programy, nie trzeba jednak klikać znaku lupy. Wystarczy najechać na nią kursorem. Pojawiają się wówczas trzy ostatnie wyszukiwania.
Pozostałe ikonki to Pulpity, czyli narzędzie pozwalające na tworzenie kolejnych ekranów systemu, domyślnie zainstalowany program Rozmowy (Microsoft Teams) służący do prowadzenia wideorozmów i Widżety, czyli pogoda na pasku zadań Windows 11. Po jej kliknięciu wyświetlają się również wiadomości prasowe, wyniki meczów i kursy akcji. Z poziomu Widżetów można również wyszukiwać inne informacje w przeglądarce Edge.
Pasek zadań Windows 11 umożliwia użytkownikowi dostosowanie go do indywidualnych preferencji. Elementy takie jak Wyszukaj, Widok zadań, Widżety i Rozmowa (Microsoft Teams) można ukryć. Tak jak w Windows 10 można na nim umieścić skróty pozwalające na używanie wirtualnego pióra, klawiatury ekranowej i płytki dotykowej. Pasek narzędzi w Windows 11 można także schować, co oznacza, że będzie pokazywał się tylko po najechaniu kursorem na dolną część pulpitu.
Powiadomienia na pasku zadań Windows 11 – trochę nowości
Obecne od czasów Windows 8 Centrum akcji również doczekało się odświeżenia. Dotychczas był to pasek powiadomień połączony z tzw. szybkimi akcjami, czyli ikonami umożliwiającymi włączenie lub wyłączenie funkcji bez potrzeby odszukiwania ich w Ustawieniach.
W najnowszym systemie Microsoft zdecydował się na rozdzielenie tych dwóch funkcji. Powiadomienia w Windows 11 można przeglądać po kliknięciu ikony kalendarza. Szybkie uruchamianie modułów WiFi, Bluetooth czy trybu samolotowego dostępne jest po naciśnięciu zbiorczej ikony WiFi, poziomu głośności i (w przypadku laptopów) wskaźnika naładowania baterii.
Położenie paska powiadomień i szybkich akcji się nie zmieniło. Tak jak w Windows 10 znajduje się on w prawym dolnym rogu ekranu. Tak samo jak w starszym systemie operacyjnym oba paski można edytować, dostosowując je do swoich potrzeb.
Wady i zalety nowego paska zadań Windows 11
Przeprojektowany pasek zadań znajdzie zapewne tyleż zwolenników, co i przeciwników. Na plus można zapisać Microsoftowi rozdzielenie szybkich akcji od powiadomień, dzięki czemu ten kluczowy element interfejsu jest bardziej uporządkowany.
Zaletą jest również mniejsza ikona aplikacji Widżety w Windows 11. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na pasku zadań dla innych programów zainstalowanych przez użytkownika. Aplikacja została ponadto wzbogacona o nową funkcję, jaką jest pasek wyszukiwarki Microsoft Bing.
Wadą jest zabranie użytkownikowi wyboru. Trudno zrozumieć, dlaczego usunięto możliwość umieszczenia paska zadań na każdym z czterech boków ekranu. Nawet jeśli lokalizowanie go po bokach lub na górze pulpitu nie było popularne, zubożenie systemu o tak prostą funkcję musi budzić niezrozumienie.
Podobnie jest z ikoną aplikacji Wyszukaj. Umożliwienie użytkownikom wyboru, czy chcą korzystać z małej ikony lupy, czy szerokiego pola wyszukiwania byłoby jak najbardziej wskazane.
Nowy pasek zadań Windows 11 wnosi odświeżenie dotychczasowej koncepcji tego narzędzia. Uporządkowanie Centrum akcji poprzez rozdzielenie go i stworzenie bardziej funkcjonalnych Widżetów zapewne wielu osobom przypadną do gustu. Nie obyło się jednak bez kontrowersji z powodu zabrania użytkownikom kilku opcji personalizacji. Nim przyzwyczają się oni do nowego paska, narzędzie będzie zapewne wywoływało wiele dyskusji.
Otwierasz 4 foldery a na dole widzisz jeden. Przecież to utrudnia pracę. Tam jest ktoś normalny ?
brak mozliwość dodatkowego paska zadań, np. takiego z podręcznymi katalogami, plikami
Udało się może komuś przywrócić pasek narzędzi ? (Nie mam na myśli paska zadań – to nie to samo !)
Brak paska narzędzi, który był na pasku zadań i w którym mogłem sobie sam umieszczać różne skróty etc…
To mi przeszkadza najbardziej…
Co mnie osobiście wkurza w kolejnych wersjach systemu czy Office to ciągła zmiana układu menu, przesuwania funkcji z menu z jednej grupy do drugiej…. Office 2021 to totalna porażka…
Wielu doświadczonych pracowników gubi się w nowym narzędziu tracąc czas na ciągłe szukanie funkcji których używali…
Po dwóch tygodniach męczarni i zainstalowałem oprogramowanie przywracające funkcje paska zadań i menu kontekstowemu eksploratora. P.S. Dziwnym trafem dwa razy gdy pisałem ten tekst na Firefoksie Windows 10 przerywał i pojawił się niebieski ekran śmierci…
Brak możliwości rozgrupowania okien. Ble…