1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tryb incognito (prywatny) – co to dokładnie jest? Jak go włączyć?

Poradniki

27.07.2021 10:47

Tryb incognito (prywatny) – co to dokładnie jest? Jak go włączyć?

Online
9
0
0
9
0

Tryb incognito daje możliwość przeglądania stron internetowych w trybie prywatnym. Używanie trybu incognito zapewnia większą anonimowość w sieci i chroni nasze dane, a przeglądane strony nie zapisują się w historii przeglądarki.

Tryb incognito możemy stosować w domu, w pracy i innych miejscach. Czym dokładnie jest tryb incognito i jak go włączyć? Czy każda przeglądarka pozwala na przeglądanie prywatne? Artykuł przedstawia najważniejsze informacje.

Czym jest tryb incognito?

Tryb incognito to funkcja, która pozwala przeglądać internet w trybie prywatnym. Oznacza to, że odwiedzane strony nie są zapisywane w historii przeglądarki. Tryb incognito zabezpiecza również przed zapisaniem wprowadzane loginy i hasła. Przeglądanie prywatne daje pewność, że Twoje dane będą bezpieczne w sieci i nie wpadną w niepowołane ręce. Tryb prywatny sprawia, że w wyszukiwarce nie zapisują się również podawane w formularzach informacje oraz pliki cookies. Jest to szczególnie pomocne, gdy używasz komputera, który współdzielisz z innymi użytkownikami.

tryb prywatny
Tryb prywatny warto stosować m.in. gdy pracujemy na nie swoim komputerze

Kiedy stosuje się tryb prywatny?

Przeglądanie w trybie prywatnym stosuje się najczęściej, gdy pracujesz na komputerze innym niż własny sprzęt domowy. Tryb incognito pozwala między innymi na większą aktywność w sieci w czasie pracy oraz przeglądanie stron niezwiązanych z Twoją działalnością. Jakie korzyści daje tryb prywatny? Niezapisane ciasteczka to brak targetowanych reklam, które mogłyby się wyświetlać na Twoim ekranie i informować o odwiedzanych stronach kolegów z pracy. Również historia przeglądarki mogłaby zdradzić, że szukasz informacji na użytek prywatny. Włączenie przeglądania prywatnego uchroni Cię przed potencjalnymi, szkodliwymi następstwami takich działań.

Używanie trybu prywatnego zapewnia także większe bezpieczeństwo podczas korzystania z komputera w innych, ogólnodostępnych miejscach, jak kafejka czy hotel. Wprowadzane przez Ciebie dane, takie jak login, hasła numer karty czy inne informacje, nie zapiszą się w historii przeglądania i tym samym nie będą dostępne dla innych użytkowników korzystających później z tego samego komputera. Nowa karta incognito to prosty sposób na zachowanie minimum środków ostrożności oraz bezpieczne przeglądanie i wprowadzanie treści.

Sprawdź też: Usuwanie historii Google — jak usunąć wyszukiwanie w Google, moją aktywność i wszystko z wyszukiwarki? Instrukcja krok po kroku

Tryb prywatny przyda Ci się także, gdy planujesz zrobić komuś niespodziankę i kupić prezent. Dotyczy to zwłaszcza domowników, którzy korzystają z tego samego komputera, co Ty. Nawet nie przeglądając historii wyszukiwanych treści, przyszły solenizant mógłby się domyśleć zakupu poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam. Używanie trybu incognito zapewni więc zdecydowanie większą dyskrecję oraz da pewność, że niespodzianka pozostanie niespodzianką.

Reklama

Czy każda przeglądarka umożliwia pracę w trybie prywatnym?

Używanie trybu incognito to funkcja, która znajduje się w ofercie usług internetowych większości popularnych przeglądarek. Są to m.in. Google Chrome, Internet Explorer, Safari, Opera oraz Mozilla Firefox. W zależności od przeglądarki funkcja może nosić nazwę tryb incognito, tryb prywatny, inprivate lub przeglądanie w trybie prywatnym. Każda z nich pozwala włączyć tryb przeglądania w internecie, w którym Twoje dane będą bezpieczne, a historia stron i przeglądanych treści nie zapisze się w komputerze. W niektórych przeglądarkach tryb incognito blokuje także paski narzędzi oraz zainstalowane wtyczki i rozszerzenia.

Jak włączyć przeglądanie w trybie prywatnym?

Włączenie trybu prywatnego w każdej przeglądarce wygląda nieco inaczej. Aby włączyć tryb incognito w Google Chrome, kliknij ikonę przeglądarki i otwórz ją na komputerze. Następnie wybierz menu w prawym górnym rogu i kliknij opcję nowe okno incognito. Możesz także użyć skrótu klawiszy ctrl + shift + n na klawiaturze. W tym przypadku przeglądarka Google Chrome również powinna zostać wcześniej włączona. Google zapewnia ochronę danych i brak śladu po przeglądanych stronach w historii. Tryb incognito nie blokuje natomiast działania wtyczek.

Nowe okno inprivate umożliwia przeglądanie prywatne w wyszukiwarkach Internet Explorer i Edge. Tryb działa podobnie, jak w przypadku Google Chrome, ale blokuje równocześnie opcję wyświetlania paska narzędzi i rozszerzeń. Aby włączyć tryb incognito, kliknij ustawienia w widocznym w prawym górnym rogu menu, a następnie wybierz Bezpieczeństwo i włącz Przeglądanie InPrivate. Możesz także otworzyć nowe okno i nacisnąć na klawiaturze ctrl + shift + p.

Tryb prywatny w przeglądarce Mozilla Firefox działa podobnie jak w Google Chrome, co oznacza, że nie blokuje pasków narzędzi i zainstalowanych rozszerzeń. Jak pokazują najnowsze badania, taki tryb działania odpowiada bardziej większości użytkowników. Aby włączyć tryb incognito, otwórz przeglądarkę i wyświetl w dostępnym w prawym górnym rogu menu Ustawienia. Następnie wybierz opcję Nowe okno prywatne. Możesz także użyć skrótu klawiszowego ctrl + shift + p. Wszystkie wyświetlone w trybie prywatnym okna mają ikonkę fioletowej maski w prawym górnym rogu.

Aby włączyć tryb prywatny w przeglądarce Opera, tak samo, jak w przypadku Google, musisz wybrać opcję Nowe Okno Prywatne. Możesz także wcisnąć kombinacje klawiszy ctrl+shift+n lub kliknąć prawym klawiszem myszy na pasku zadań przeglądarki. Okna prywatne posiadają opcję bezpłatnego VPN dla użytkowników przeglądarki. Najnowsze rozwiązanie obejmuje jednak jedynie samą Operę.

Sprawdź też: Historia Internetu w Polsce i na świecie – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Jak zwiększyć skuteczność trybu incognito?

Wyświetlane stron w trybie prywatnym to podstawowy środek ostrożności, jeśli zależy Ci na większej anonimowości lub bezpieczeństwie danych. Istnieją także inne narzędzia, które wspomagają pracę trybu incognito. Są to na przykład wtyczki Google, takie jak blokujący reklamy AdBlockPlus lub najnowsze Ghostery, NoScript lub Track me not. Przeglądanie prywatne wspiera także korzystanie z serwera VPN, w którym adres IP komputera pozostaje ukryty. Możesz także używać wirtualnej sieci Tor, która uniemożliwia analizę ruchu danego użytkownika w internecie.

Pamiętaj jednak, że używanie trybu incognito oraz dodatkowych narzędzi nie sprawia, że jesteś zupełnie ananimowy w internecie. Tryb prywatny niezwalania więc z obowiązku przestrzegania prawa oraz kultury. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny, a przeglądanie prywatne stanie się Twoim dobrym nawykiem w miejscach, w których współdzielisz komputer z innymi użytkownikami.

tryb prywatny vpn
Zastosowanie VPN jeszcze bardziej zwiększy naszą prywatność
9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.