Programowanie

Poradniki

15.02.2023 09:31

Programowanie – podstawowe informacje. Sprawdź, jak zacząć programować

Komputery Nauka Programy i aplikacje
7
0
0
7
0

Świat w dzisiejszych czasach przenosi się coraz bardziej w kierunku cyfrowym. Dlatego właśnie wiele osób zaczyna się interesować programowaniem, które wydaje się bardzo przyszłościowym i rozwojowym kierunkiem. Najtrudniej jest oczywiście zacząć. Gdzie można nauczyć się podstaw programowania i dlaczego warto to zrobić?

W czasach, w których cyfryzacja przyspiesza z każdym rokiem, a regularnie powstaje przełomowe oprogramowanie, dzięki któremu możemy usprawniać coraz więcej dziedzin naszego życia, samo programowanie wydaje się niezwykle kuszącą drogą rozwoju. Nie ma co ukrywać, branża IT może być naprawdę opłacalna. Trzeba być jednak gotowym na wiele wyrzeczeń.

Programowanie – na czym polega? Podstawy programowania

Wiele osób ma problem z właściwym zdefiniowaniem tego, czym jest tak naprawdę programowanie. Zazwyczaj definicja mówi nam o tym, że programowanie to cały proces opierający się na tworzeniu programów komputerowych z pomocą określonego kodu, napisanego w języku programowania. Tutaj sprawa zaczyna się komplikować, gdyż szacuje się, iż obecnie wykorzystywanych regularnie jest nawet około 50 języków, co sprawia, że nauczenie się programowania może być czasochłonne.

Sprawdź też: Czym jest PHP i jaki miał wpływ na rozwój internetu?

Za podstawy programowania, od których warto rozpocząć swoją przygodę, warto uznać kilka tych, które są najpopularniejsze, a jednocześnie zrozumienie ich nie będzie ogromnym wyzwaniem. Eksperci polecają na przykład naukę HTML oraz języka JavaScript. Stanowią one faktyczne podstawy programowania, których przynajmniej pobieżne poznanie może stanowić świetny wstęp do tego świata.

Programowanie a kodowanie – czy to to samo?

Co ciekawe, programowanie bardzo często mylone jest z kodowaniem. Trudno się temu dziwić, te dwie czynności są dość podobne, a w zasadzie kodowanie jest częścią programowania. Pokazuje to na przykład definicja słownikowa tych słów. Programowanie określane jest bowiem jako tworzenie programów komputerowych. Kodowanie z kolei to tworzenie kodu źródłowego, co jest jakby nie patrzeć jednym z etapów tworzenia programu.

Programowanie to nie tylko umiejętność kodowania, ale także całe planowanie programu, w którego skład wchodzi projektowanie, testowanie, wdrażanie poprawek itp.

To właśnie kodowanie jest prawdziwym fundamentem programowania, od którego powinno się rozpoczynać jego naukę. Polega bowiem na zapisywaniu informacji w kodzie, który będzie zrozumiały przez maszynę, z której korzystamy. W trakcie kodowania trzeba przestrzegać odpowiedniego wykonania kodu, a także jego składni. Do programowania oprócz kodowania należy też dodać planowanie programu, projektowanie go, testowanie, wdrażanie poprawek, a następnie dbanie o to, by wszystko działało prawidłowo.

Najpopularniejsze języki programowania komputerowego

Skoro wiemy już, jakie są najpopularniejsze języki programowania komputerowego, to warto poznać je nieco lepiej, dowiedzieć się, na czym one polegają, czym różnią się od siebie i do czego są one najczęściej wykorzystywane. Jak już zostało to wspomniane, używanych języków programowania jest nawet kilkadziesiąt, lecz tutaj skupimy na ośmiu najpopularniejszych, których znajomość jest niezwykle ważna.

Programowanie w C++

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej służących do nauki języków programowania jest C++. Wielu programistów mogło zapoznać się z nim już w szkole. Zawodowcy często jednak traktują ten język programowania za niszowy. To jest zdecydowanie błędem.

Sprawdź też: Wiersz poleceń CMD – komendy, które warto znać

Język C++ powstał na bazie języka C i wykorzystuje się go na przykład w sterownikach komputerowych przystosowanych do systemów operacyjnych Windows. Są to specjalne programy, które instalujemy po to, by podzespoły naszego komputera mogły działać w sposób prawidłowy. Oprócz tego korzysta się z niego na przykład w grach komputerowych.

Programowanie w C#

Jest to kolejny język z tak zwanej rodziny C, która należy do Microsoftu. Jego nazwa może powodować pewne trudności w wymowie, lecz ta jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. W angielskiej mowie, czyli w uniwersalnym języku programistów z całego świata nazywa się go „See Sharp”.

Powodem stworzenia języka C# przez Microsoft była chęć zaprezentowania rywala dla języka Java, który jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie. Czy to się udało? W pewnym stopniu tak, gdyż korzystając z języka C# powstało wiele ciekawych programów. Przykładem mogą być gry takie jak Terraria, czy też Magicka.

Programowanie w Pythonie

Kolejny język będący jednym z fundamentów programowania to Python. Statystyki mówią o tym, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się języków programowania na całym świecie, więc zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę i nieco lepiej go poznać.

To, co korzystnie wpływa na popularność Pythona to przede wszystkim jego uniwersalność. Może on być wykorzystywany do tworzenia na przykład bardzo różnorodnych bibliotek, a do tego jest bardzo czytelny, gdyż właśnie na tym skupiali się jego twórcy, a dokładnie Guido van Rossum. Pierwsza wersja Pythona powstała jeszcze w 1994 roku. Rozwój nabrał rozpędu, gdy wyszła wersja 2.0, a obecnie króluje już trzecia edycja tego języka, podczas gdy poprzednie nie są już wspierane.

Programowanie w Javie

Java to kolejny język programowania, którego historia sięga połowy lat 90. XX wieku. Pierwsza wersja Javy powstała bowiem jeszcze w 1995 roku i stworzył ją James Gosling wraz z pomocą Mike’a Sheridana i Patricka Naughtona. Pod względem popularności do dziś Java zajmuje regularnie trzecie miejsce, przegrywając jedynie z Pythonem, a także językiem JavaScript.

Sprawdź też: World Wide Web – definicja, historia i informacje o stronach www

Najczęstsze zastosowanie Javy, to tworzenie backendu aplikacji dostępnych w internecie. Przykładem serwisów napisanych z pomocą Javy może być na przykład Netflix, Amazon, czy też LinkedIn. Gracze z kolei najbardziej kojarzą ją z Minecraftem, czyli jednym z najbardziej przełomowych sandboxów w historii przemysłu gier wideo.

Programowanie w JavaScript

Mamy za sobą już ⅔ podium, gdy mowa o najpopularniejszych językach programowania. Czas na lidera, czyli JavaScript. Co ciekawe jest to język skryptowy, który nie ma praktycznie nic wspólnego z Javą, a także posiada zupełnie innych twórców. Oba języki debiutowały jednak w 1995 roku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

JavaScript to król, gdy mowa o językach wykorzystywanych w internecie. Służy on do dodawania elementów interaktywnych na stronach, dzięki czemu wyglądają one znacznie ciekawiej i lepiej. Gdyby nie JavaScript, wiele stron byłoby po prostu gigantycznymi ścianami tekstu.

Programowanie w R

Czas na język o dość prostej nazwie, który jednak jest również warty naszej uwagi. R, a dokładniej R Project for Statistical Computing jest niezwykle interesujący, gdyż powstał on nie tylko jako język programowania. Może on funkcjonować również jako środowisko graficzne, czy też obliczeniowe. Z tego powodu często korzysta się z niego w dziedzinach statystyki, czy też analizy danych.

HTML to fundament prawie całego internetu, dlatego każdy zainteresowany powinien znać jego podstawy

Na skorzystanie z tego języka zdecydowały się naprawdę duże i znane portale. Spotkamy go bowiem na przykład w serwisie Facebook, Twitter, Google, czy też Zalando. Język R nie jest jednak zbyt popularny. Z reguły znajdziemy go na granicy czołowej dziesiątki.

Programowanie HTML

HTML tak w zasadzie językiem programowania nie jest. Jest to tak zwany język znaczników. Nie oznacza to jednak, że nie przydaje się programistom. Każdy bowiem powinien znać przynajmniej podstawy języka HTML. Z kolei programiści, którzy specjalizują się we front-endzie obowiązkowo powinni potrafić z niego dobrze korzystać. Jest to bowiem fundament prawie całego internetu, gdyż większość stron powstaje przy użyciu języka HTML. To dzięki niemu możemy bowiem widzieć takie elementy jak akapity, pogrubienia, podkreślenia, hiperłącza, pliki graficzne, czy też nagłówki.

Programowanie w SQL

Spośród wymienionych przez nas języków, SQL to jedyny język programowania, który należy do czwartej generacji. Charakteryzuje się ona tym, że większość języków tworzono w celach specjalistycznych, pozwalających na zapisanie, czegoś, co w języku najbardziej popularnej, trzeciej generacji zajęłoby znacznie więcej kodu źródłowego, tym samym zwiększając szansę na popełnienie błędu.

Sprawdź też: Metadane – co to jest? Wszystko o metadanych – bazy danych, wyszukiwarka, informatyka

SQL to język, który został stworzony w celu modyfikowania baz danych, czy też do pobierania i umieszczania danych, które są w nich zawarte. Co ważne, jest on w stanie bardzo szybko znaleźć potrzebne nam dane, nawet w ogromnych zbiorach.

Czy programowanie jest trudne? Od czego zacząć programowanie?

Samo programowanie może wydawać się na początku przerażające. W rzeczywistości nie trzeba mieć nawet do niego wybitnych predyspozycji, o ile jesteśmy gotowi poświęcić wystarczająco dużo czasu. To właśnie on jest tu kluczowym czynnikiem i trudnością, gdyż niektórych przeraża to, że nauczenie się samych podstaw programowania potrafi zająć od 200 do 300 godzin.

Przygoda z programowaniem może rozpocząć się na wiele sposobów. Najpopularniejszy sposób to nauka samodzielna, z takich źródeł jak bezpłatne informacje z internetu. Z ich pomocą dowiemy się wiele o największych podstawach programowania. Następnie pomocny w szybkim nauczeniu się fundamentów może być dobry kurs programowania. Po jego ukończeniu powinniśmy pobieżnie znać większość języków oraz istotę programowania. To stanowi już dobrą bazę, do specjalizacji, w którymś z języków, a w przyszłości szukania nieźle płatnej pracy w branży IT.

Sprawdź też: Tworzenie strony internetowej – zobacz jak zrobić własną stronę internetową! Kompendium wiedzy dla początkujących

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *