fortnite

Poradniki

15.12.2021 13:29

Jak zwiększyć FPS w Fortnite – jak mieć więcej FPS i poprawić płynność w Fortnite?

Gry
31
6
1
31
6

Jak zwiększyć FPS w Fortnite? To pytanie zadaje sobie każdy gracz, który zmaga się z zaburzoną płynnością gry. W artykule wyjaśniamy przyczyny spadków i podpowiadamy, jak mieć więcej FPS w Fortnite, zapewniając sobie rozrywkę na najwyższym poziomie.

Jak zwiększyć FPS w Fortnite – dlaczego mam spadki FPS?

FPS to skrót wywodzący się od angielskiego wyrażenia frames per second, co po polsku oznacza klatki na sekundę. FPS jest zatem miarą częstotliwości ukazywania się obrazów na ekranie, czyli płynności. Gdy poziom FPS jest wysoki i stabilny, płynność obrazu jest najlepsza. Podczas spadków można zaobserwować zacinanie i klatkowanie obrazu. Jakie są przyczyny zmniejszonej płynności?

Najczęstszym powodem spadków FPS jest zapobieganie przegrzaniu komputera. Jeśli w trakcie gry procesor lub karta graficzna dość mocno się nagrzewają, system od razu zwalnia, by nie dopuścić do groźnego w skutkach przegrzania urządzenia. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana pasty termoprzewodzącej w komputerze.

Do gwałtownych spadków FPS może przyczyniać się też zbyt mała ilość pamięci RAM lub przestarzały sprzęt, na którym trudno jest uzyskać płynne działanie najnowocześniejszych gier. Ponadto w utrzymaniu wysokiego poziomu FPS mogą przeszkadzać uruchomione w tle aplikacje, nieaktualny system czy złośliwe oprogramowanie.

Sprawdź też: Fortnite – poradnik skąd pobrać i jak zainstalować grę

Najlepsze porady jak zwiększyć FPS w Fortnite

Fortnite to jeden z najgłośniejszych tytułów od Epic Games. Gra nie opuszcza list najpopularniejszych tytułów właściwie od premiery w 2017 roku. Jeśli, podobnie jak miliony graczy na całym świecie, lubisz grać w Fortnite, ale niestety pojawia się u Ciebie problem spadku FPS – koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Poniżej opisaliśmy kilka sposobów, dzięki którym możesz polepszyć płynność swojej gry w Fortnite.

Ustawienia grafiki i tryb wydajności

Być może problem ze spadkiem FPS leży u Ciebie w ustawieniach grafiki. Jest to łatwe i szybkie do sprawdzenia. Wystarczy, że w ustawieniach grafiki w Fortnite pozmieniasz poszczególne parametry na niskie, średnie i wysokie i wtedy sprawdzisz, jak przebiega Twoja rozgrywka. Kluczowe może okazać się niższe ustawienie efektów (jak np. antyaliasing), zmiana rozdzielczości ekranu (np. z 1080p do 720p) i wyłączenie opcji V-sync. Oczywiście działania te wpłyną nieco na jakość wyglądu gry, ale pozwolą za to na odciążenie komputera, a co za tym idzie – utrzymanie stabilniejszego poziomu FPS.

Ustawienia Nvidia

To rada przeznaczona dla tych graczy, którzy w swoim sprzęcie mają karty graficzne marki Nvidia (z serii GTX lub RTX). Pierwszy krok to uruchomienie panelu sterowania karty. Następnie trzeba kliknąć Wyreguluj ustawienia obrazu, a później, po prawej stronie Stosuj preferencje użytkownika. Wtedy będzie można użyć suwaka, który należy przesunąć jak najbardziej w lewo, w stronę Wydajności. Następnie po lewej stronie panelu sterowania, tuż pod Wyreguluj ustawienia obrazu, trzeba kliknąć Zarządzanie ustawieniami 3D. Wtedy ukaże się lista dotycząca m.in. preferowanej częstotliwości odświeżania, synchronizacji pionowej czy trybu zarządzania energią. Wybierz największą dostępną częstotliwość, wysoką wydajność filtrowania tekstur, wyłącz synchronizację pionową i potrójne buforowanie. Oprócz tego warto ustawić zarządzanie zasilaniem w trybie maksymalnej wydajności. Dzięki wielu szczegółowym opcjom, które są dostępne w zarządzaniu ustawieniami 3D, możesz spersonalizować ustawienia Nvidia, zwiększając stabilność FPS.

Ważnym aspektem podczas grania jest dobór odpowiednich podzespołów komputera | źródło: Nvidia

Wiersz polecenia w Epic Games Launcher

Na poprawę stanu FPS można wpłynąć także za pomocą Epic Games Launcher. Wystarczy wejść w Ustawienia znajdujące się w lewym, dolnym rogu i kliknąć Fortnite. Wtedy ukaże się opcja Dodatkowe argumenty wiersza. W znajdującym się tam polu należy wpisać:

-high -USEALLAVAILABLECORES -nomansky +mat_antialias 0

Takie działanie sprawi, że podczas grania w Fortnite w pracę będą zaangażowane wszystkie rdzenie procesora.

Ustawienia systemu

By dopasować ustawienia systemu do Fortnite w celu uniknięcia spadków FPS, należy prawym przyciskiem myszy kliknąć Mój komputer, a następnie wybrać Właściwości i Zaawansowane ustawienia systemu. W nowo otwartym oknie pozostaje kliknąć Ustawienia… i Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Wydajność zasilania

Możesz także sterować wydajnością zasilania. Wejdź w Panel sterowania, następnie Sprzęt i dźwięk oraz Opcje zasilania. Później zamiast Zalecane wybierz opcję Wysoka wydajność. Teraz Twój sprzęt będzie potrzebował nieco więcej energii, ale powinno to przełożyć się na płynność rozgrywki.

Zwolnić miejsce na dysku

By gra działała płynnie, a FPS-y nie zaliczały gwałtownych spadków, potrzebny jest zapas wolnego miejsce na dysku. W celu zwolnienia przestrzeni na dysku należy włączyć Epic Games i wejść w Bibliotekę, kliknąć trzy kropki obok tytułu Fortnite, a następnie Opcje. Wśród nich ukaże się m.in. Użyj tekstur wysokiej rozdzielczości, którą należy odznaczyć. Dzięki temu rozmiar gry będzie mniejszy o kilkanaście gigabajtów.

Aktualna wersja systemu i sterowników

Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość i płynność rozgrywek jest aktualna wersja systemu. Koniecznie zadbaj o to, by uaktualniać swoją wersję Windowsa oraz sterowniki (koniecznie na stronach producentów Twojego sprzętu), ponieważ dzięki temu możesz cieszyć się płynną grą w Fortnite.

Sprawdź też: Jakie są najbardziej uzależniające gry? Sprawdź listę 10 tytułów!

Jakie są minimalne wymagania Fortnite?

Podstawą komfortowej gry w Fortnite jest odpowiedni sprzęt. By móc cieszyć się płynną rozgrywką, koniecznie należy spełniać przynajmniej minimalne wymagania sprzętowe. Jak czytamy na oficjalnej stronie Epic Games, prezentują się one następująco:

 • Karta graficzna: Intel HD 4000 na PC; Intel Iris Pro 5200;
 • Procesor: Core i3-3225 3,3 GHz;
 • Pamięć RAM: 4GB;
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bitowy) lub Mac OS Mojave 10.14.6.

Wymagania zalecane:

 • Karta graficzna: Nvidia GTX 960, AMD R9 28,0 lub odpowiednik obsługujący DX11;
 • Pamięć karty graficznej: 2 GB VRAM;
 • Procesor: Intel Core i5-7300U 3,5 GHz;
 • Pamięć: 8 GB RAM;
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit.

Wymagania epickie:

 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1080 lub odpowiednik AMD;
 • Pamięć karty graficznej: 4 GB VRAM lub więcej;
 • Procesor: Intel Core i7-8700, AMD Ryzen 7 3700x lub ich ekwiwalent;
 • Pamięć: 16 GB RAM lub więcej;
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit;
 • Dysk: SSD NVMe.

Jak widzisz, gwałtowne spadki FPS w Fortnite to nie koniec świata. Istnieje wiele sposobów na to, by je zwalczyć. Mamy nadzieję, że po naszym instruktażu wiesz już, jak zwiększyć FPS w Fortnite, a Twoja rozgrywka już zawsze będzie na najwyższym poziomie. Daj znać w komentarzu, która rada okazała się najbardziej przydatna.

źródło zdjęcia: epicgames.com

31
6

Podziel się:

Komentarze (1)

4/12/2023 Mam GTX 1080 Ti, Ryzen 5 3600, 2×8 GB ram 3200mhz (dual channel) dyski nvme i na ustawieniach niskich ze średnimi teksurami po dołączeniu do gry w lobby miałęm spadek aż do 25 klatek XD a tak to mam ustawienia do 160 klatek na sekunde i te wartości są trzymane, ale często mam spadki poniżej 100 klatek na sekunde co w połączeniu ze 144 hz monitorem jest do dupy i jest to śmieszne, że tak dośćwydajn sprzęt na takie czasy ma takie problemy z taką grą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *