Jak zrobić dobrą prezentację, która zaciekawi Twojego odbiorcę? W czym zrobić prezentację multimedialną i jakich sprawdzonych sztuczek użyć? Przekonaj się, czytając ten kompleksowy poradnik. Niech Twoje pokazy slajdów zachwycą każdego!
Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną – podstawowe zasady
Jeśli wygłaszasz mowę i chcesz sprawić wrażenie profesjonalisty, koniecznie postaw na świetnie wykonaną prezentację. Poznaj podstawowe zasady tworzenia pokazu slajdów i wywołaj wśród odbiorców efekt „wow”. Oto zestaw najważniejszych reguł, które wytłumaczą Ci jak zrobić dobrą prezentację multimedialną.
Jednolity styl prezentacji multimedialnej
Jednym z najistotniejszych niepisanych praw tego, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną, jest zachowanie spójności. Na początku kreowania szablonu zdecyduj się na konkretną kolorystykę, maksymalnie dwa rodzaje fontów i animacji. Możesz zastosować na każdym slajdzie takie samo obramowanie lub podkład muzyczny. Pamiętaj, że jeśli co chwilę zaskakujesz odbiorcę nowymi pomysłami, kontrastowymi barwami i wieloma wersjami czcionek — szybko zaznają przemęczenia. Zadbaj o harmonijny wygląd, a z pewnością Twoja prezentacja nabierze profesjonalnego charakteru.
Mniej tekstu w prezentacji multimedialnej
Jedną z kolejnych porad, które podpowiadają, jak powinna wyglądać prezentacja, jest zachowanie małej ilości tekstu. Ważne, aby nie zajmował całego miejsca na slajdzie. Pamiętaj, że powinny być to krótkie hasła, które uzupełniasz i doprecyzowujesz podczas wygłaszania swojej przemowy. Prezentacja multimedialna to nie ściąga dla prowadzącego, to jego wsparcie. Warto, aby każda plansza zawierała tytuł, krótkie wiadomości zaczynające się od punktów lub cyfr i posiadała odpowiednią grafikę lub fotografię.
Wysoka jakość obrazów w prezentacji multimedialnej
Następną odpowiedzią na pytanie, jak zrobić prezentację jest zadbanie o czytelność elementów znajdujących się w każdej jej części. Obrazy powinny mieć wysoką jakość, nigdy nie używaj rozpikselowanych grafik. Pamiętaj o tym, że ikony lub wykresy mają pomagać Twoim odbiorcom zrozumieć przedstawioną przez Ciebie treść. Powinny być czytelne, a dobrą opcją będzie, jeśli zastosujesz strzałki i podpiszesz każdy element. Zadbaj o odpowiednie umiejscowienie treści i nie zapominaj, że adresat szczególnie zwraca uwagę na lewy górny róg — niech znajdą się tam najważniejsze informacje!
Sprawdź też: Programy do prezentacji – najlepsze darmowe programy oraz wersje online do tworzenia prezentacji
Istnieją pewne zasady, które pomogą Ci zadbać o odpowiednią czytelność tekstu. Zgodnie z poprzednimi regułami, postaw na nieskomplikowane czcionki, które nie będą wymagały długiego rozszyfrowywania. Idealnie sprawdzi się jeden lub dwa rodzaje fontów, które możesz pogrubiać lub podkreślać. Jeśli zdecydujesz się na dwa kroje — musisz pamiętać o kilku zasadach. Nie mieszaj ze sobą krojów szeryfowych i bezszeryfowych. Pierwsze z nich są ozdobne i posiadają charakterystyczne zakończenie z wygiętymi liniami, np. Times New Roman. Drugi rodzaj to proste kształty znaków alfabetu bez zdobień, popularnym przykładem tej czcionki jest Arial.
Jak dokładnie powinna wyglądać prezentacja? Poznaj te sprawdzone triki
Jak zrobić prezentację multimedialną, żeby nie była nudna? Poznaj tajemnice zawodowców i utwierdź odbiorców w przekonaniu, że jesteś osobą która naprawdę zna się na prezentowaniu treści w przystępnej formie.
Jeśli temat Twojej prezentacji nie jest zbyt poważny — zastosuj humorystyczne wstawki w postaci internetowych memów bądź związków frazeologicznych. Jeżeli przyjmują postać fotografii — koniecznie zadbaj o wysoką jakość i legalność źródła. Zdjęcia i ilustracje znajdziesz w bankach zdjęć takich jak Adobe Stock czy Shutterstock lub bezpłatny Pexels. Nie ograniczaj kreatywności i przyciągnij wzrok adresata prezentacji!
Kolejnymi elementami, które pozwalają zawiesić oko na pokazie slajdów, są dane liczbowe. Potwierdź swoją tezę odpowiednimi cyframi i danymi statystycznymi. Pokaż prosty w odbiorze wykres, tabelę lub kształt. Wybierz odpowiedni kolor i szatę graficzną Twoich wizualizacji. Pamiętaj jednak o wcześniejszych poradach i staraj się nie odbiegać za bardzo od głównych barw wybranych na początku tworzenia projektu. Równowaga to podstawa!
Kolejnym trikiem związanym z paletą odcieni, których używasz w swojej pracy, jest zasada 60/30/10. Polega ona na wybraniu maksymalnie trzech pasujących do siebie kolorów, których należy używać podczas tworzenia prezentacji. Jeden z nich powinien być dominujący i zajmować 60% powierzchni materiału. Pozostałe dwa mogą uzupełniać go w stosunku 30% i 10%. Ten trik pozwoli zachować spójność i nadać profesjonalną szatę graficzną projektu bez względu na to, jakiego oprogramowania używasz.
Sprawdź też: Prezentacja w PowerPoint – jak zrobić prezentację w Microsoft PowerPoint szybko i efektownie?
Kwestia szablonu i kolorów jest ważna, zgodnie z poprzednimi akapitami, na wygląd slajdu mają wpływ także umieszczone na nim grafiki. Jak zrobić, aby prezentacja multimedialna ze zdjęciami nie była nudna? Wprowadź urozmaicenia w formie animacji. Przejścia potrafią podnieść poziom Twoich slajdów o poziom wyżej. Warto zastosować efekt ścierania lub zanikania i sprawić oszałamiające wrażenie. Niech ilustracje pojawią się w magiczny sposób, a z pewnością przykują na siebie uwagę. Oczywiście pamiętaj o głównej zasadzie, która mówi, że co za dużo to niezdrowo.
W czym zrobić prezentację multimedialną? Jak wybrać odpowiednie narzędzie?
Wiele osób decydując się stworzenie pokazu slajdów, zastanawia się nad tym, jakiego oprogramowania użyć. Niektórzy preferują programy komputerowe, inni decydują się na wersję online. W czym zrobić prezentację multimedialną?
PowerPoint
Popularną aplikacją do kreowania pokazu slajdów jest PowerPoint. Zdecydowanie największą zaletą tego programu jest łatwość jego obsługi. Aby stworzyć swój projekt, nie trzeba być ekspertem ani nawet kończyć internetowych kursów. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne, więc powinien poradzić sobie z nim każdy laik. PowerPoint posiada szeroko rozbudowaną bazę szablonów graficznych, rodzajów czcionek, kolorów i animacji. Umieszczenie wybranej ilustracji, wykresu lub tabeli nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Niewątpliwą zaletą jest łatwość przedstawiania prezentacji. Aby to zrobić, potrzebny jest tylko jeden przycisk myszki lub pilota i od razu pojawia się kolejny slajd.
Aplikacja pozwala na prezentowanie offline. To świetna opcja dla osób, które obawiają się utraty połączenia z siecią podczas wygłaszania swojej mowy i zakłóceń związanych z problemami technicznymi. Niewątpliwie PowerPoint kojarzy się z profesjonalizmem i cieszy się uznaniem rzeszy odbiorców.
Prezi
Alternatywą dla zorientowanego na stos slajdów PowerPointa jest Prezi, narzędzie online do tworzenia prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie. Slajdy nie przewijają się podobnie jak w PowerPoincie, a mają formę płynnego przejścia, wyświetlanego zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Narzędzie idealnie sprawdzi się zarówno w szkolnym, jak i biznesowym środowisku. Interfejs nie jest skomplikowany i podobnie jak we wcześniej omawianej aplikacji, powinien poradzić sobie z nią każdy użytkownik. Niestety liczba darmowych szablonów jest ograniczona, a pozostałe wymagają zakupu wersji plus lub premium. Aplikacja idealnie sprawdzi się dla osób, którym znudził się standardowy widok klasycznej prezentacji.
Google Slides
Następny program świetnie sprawdzi się dla studentów zadających sobie pytanie, jak zrobić prezentację na obronę. Jeśli szukasz aplikacji, która pozwoli Ci na jednoczesną edycję slajdów wraz z innymi użytkownikami sieci — postaw na Google Slides. Za jego pomocą będziesz w stanie udostępnić komuś plik lub pozwolić tylko na wgląd lub komentarze (co może się przydać podczas pracy, np. z promotorem). Prezentację możesz odczytać na komputerze i każdym innym urządzeniu mobilnym. Jednym warunkiem korzystania z aplikacji jest posiadanie konta Google. Jeśli szukasz czegoś intuicyjnego, prostego w obsłudze i przystosowanego do odczytywania treści na smartfonie — stwórz swoje slajdy właśnie w tym miejscu!
Canva
Świetnym i niestandardowym portalem online do tworzenia prezentacji multimedialnych jest Canva. Program ceni się za wiele wysokiej jakości szablonów graficznych, z których obsługą poradzi sobie każdy użytkownik. Oprócz możliwości przerabiania i edycji zdjęć warto zainteresować się nim w kontekście tworzenia prezentacji. Udostępnia multum szablonów i motywów, które sprawiają naprawdę profesjonalne wrażenie. Dodatkowo zawiera wiele bezpłatnych zdjęć, które bez żadnych problemów możesz użyć w swoim projekcie. Jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z tym narzędziem — koniecznie wypróbuj i przekonaj się na własnej skórze!
Podkręć multimedia w swojej prezentacji – dzięki tym sztuczkom Twoja prezentacja będzie wyjątkowa
Istnieje kilka sztuczek, które potrafią odmienić prezentację nie do poznania! Jedną z opcji jest zastosowanie obrazków z postaciami wyciętymi z tła. Osoby na ilustracji mogą wskazywać istotne hasło lub wykres. Takie grafiki bez problemu znajdziesz w bankach zdjęć, wpisując frazę „osoby wycięte z tła”. Koniecznie wypróbuj tę opcję.
Następnym trikiem, który wzbogaci Twoje slajdy, jest umieszczenie obrazów 3D. Wstaw trójwymiarowy kształt i zrób piorunujące wrażenie. Znajdziesz je w darmowych zasobach niektórych programów, np. PowerPointa lub bankach zdjęć.
Sprawdź też: Jak zrobić prezentację w narzędziu Google Prezentacje? Instrukcja krok po kroku
Kolejnym świetnym sposobem, który możesz zastosować podczas kreowania prezentacji, jest powiększenie. Ta opcja pozwala na szybkie przeskakiwanie do kolejnych slajdów bez niepotrzebnego przeklikiwania. Koniecznie wypróbuj i spraw profesjonalne wrażenie na swoich odbiorcach.
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zrobić prezentację multimedialną, żeby wyglądała profesjonalnie. Istnieje wiele trików, które pomogą Ci zrobić oszałamiające wrażenie na Twoich odbiorcach. Przede wszystkim pamiętaj o spójności grafik, fontów i kolorów. Korzystaj z fotografii o wysokiej jakości i z legalnych źródeł. Staraj się zawierać na slajdach najbardziej użyteczne i krótkie hasła, które rozwiniesz podczas wygłaszania swojej mowy. Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach oraz zastosujesz triki na urozmaicenie prezentacji, z pewnością odniesiesz sukces.