odbicie lustrzane

Poradniki

17.10.2021 12:12

Czym jest odbicie lustrzane i jak sobie z nim radzić na zdjęciach?

Nauka
11
2
0
11
2

Odbicie lustrzane to zjawisko, które występuje nie tylko na taflach luster. Znają je również miłośnicy selfie i nie zawsze je lubią. Zobacz, czym jest odbicie lustrzane i jak w prosty sposób sprawić, by selfie nie wyglądało jak zdjęcie w lustrze.

Odbicie lustrzane – co to jest i skąd się bierze?

Lustro jest jednym z najstarszych wynalazków w historii ludzkości. Pierwsze lustra tworzono już w epoce starożytnej. Wykonywano je z polerowanego metalu. Wiele stuleci później opanowano sztukę tworzenia luster szklanych. Od czasu ich wynalezienia ludzie spotykali się ze zjawiskiem lustrzanego odbicia, którego nie potrafili wyjaśnić.

Z czasem rozwój nauki umożliwił zrozumienie tego fenomenu. Obraz lustrzany powstaje na skutek odbicia, czyli zmiany kierunku rozchodzenia się fali światła widzialnego od płaskiej, gładkiej powierzchni. Skutkiem odbicia światła jest powstanie obrazu na tafli lustra.

odbicie lustrzane

Zobacz: Co to jest Hologram 3D — podstawowe informacje o hologramach

Wizerunek, który powstaje na powierzchni lustra, jest obrazem pozornym. Nazywany jest tak ze względu na to, że w rzeczywistości nie istnieje. Jest on widoczny jedynie dla stojącego przed lustrem obserwatora. Jako że tafla lustra jest płaska, wizerunek jest symetryczny względem obiektu. Z tego względu obraz nie jest odwrócony do góry nogami. Ma on także taki sam rozmiar jak obiekt będący przyczyną odbicia.

Wbrew powszechnemu przekonaniu lustro nie zamienia prawej strony z lewą. Zrozumieć to można, wykonując przed lustrem ruchy rękami. Podnoszona dłoń, np. prawa, w lustrze również odbije się po prawej stronie. Gdyby lustro zamieniało strony, po uniesieniu prawej ręki jej odbicie pokazywałoby się po lewej stronie lustra.

Skąd więc efekt odbicia lustrzanego? Bierze się on z tego, że lustro zamienia przód z tyłem. Zjawisko to można zaobserwować, patrząc się np. na odbicie obiektu w oknie budynku znajdującego się przed nim. Choć obiekt, którego odbicie widać znajduje się za obserwatorem, w wyniku odbicia się fal świetlnych wydaje się, jakby znajdował się przed nim.

dziecko odbija się w lustrze

Aby obraz lustrzany był wyraźny, nie wystarczy jednak sama płaska, gładka powierzchnia. Przykładami mogą być przezroczysta szyba i wypolerowany metal. Choć promienie świetlne odbijają się na takich powierzchniach, powstały wizerunek często nie jest dobrze widoczny.

Do stworzenia ostrego obrazu potrzebny jest materiał o specjalnych właściwościach. Jest nim szkło typu float, które charakteryzuje się niemal perfekcyjną gładkością. Na jego powierzchnię nanosi się powłoki refleksyjne ze srebra lub chromu, dzięki którym można uzyskać efekt odbicia lustrzanego.

Czy odbicie lustrzane w przedniej kamerce jest efektem błędu?

Z efektem odbicia lustrzanego spotkać się można także, gdy wykonuje się zdjęcie przednim aparatem, czyli selfie. W tym jednak przypadku obraz lustrzany nie powstaje jednak ze względu na odbijanie się światła od powłoki refleksyjnej.

W przypadku tylnego aparatu zdjęcie wykonywane jest dokładnie w takiej orientacji, jaką rejestruje mózg człowieka. W przypadku kamery przedniej jest odwrócone o 180 stopni. Objawia się to tym, że osoba na zdjęciu nie wygląda tak, jakby ktoś robił jej zdjęcie (czyli jakby stała za obiektywem), ale widzi siebie, jakby spoglądała w lustro. Jest to zamierzony efekt twórców aplikacji, a nie efekt lustrzanego odbicia. Celem tego zabiegu jest nadanie zdjęciom z przedniego aparatu specyficznego charakteru, który ma przypominać właśnie robienie selfie w lustrze.

odbicie lustrzane w telefonie

Czy w związku z tym fotografia wyglądająca niczym zdjęcie w lustrze jest błędem? Zależy to od tego, jaki rezultat ma być uzyskany. Przyjmując, że zdjęcie powinno być pozbawione odbicia lustrzanego, można uznać to za błąd. Sam w sobie lustrzany obraz na zdjęciu nie jest jednak defektem.

Jak poradzić sobie z odbiciem lustrzanym?

W przypadku prawdziwych luster zjawiska odbicia lustrzanego nie można zniwelować, ponieważ nie pozwalają na to prawa fizyki. Z aparatami w smartfonach jest na szczęście inaczej ze względu na to, że jest on tylko jedną z funkcji w aplikacji aparatu.

Jak zrobić selfie smartfonem bez odbicia lustrzanego? Do zmiany orientacji fotografii czasem wystarczą ustawienia aparatu w telefonie. Jeśli w fabrycznej aplikacji Aparat taka opcja nie jest dostępna, rozwiązaniem jest pobranie aplikacji do edycji zdjęć z Google Play lub App Store. Przykładami takich programów są Adobe Photoshop Express, VSCO i Snapseed. Wiele programów posiada samouczki wyjaśniające jak usunąć lub jak zrobić odbicie lustrzane zdjęcia oraz zmieniać inne parametry fotografii takie jak jasność, ostrość czy nasycenie kolorów.

opcja usuwania odbicia lustrzanego w telefonie
Źródło: cnet.com

Odbicie lustrzane to interesujące zjawisko optyczne, z którym ludzie stykają się od wieków. Technika fotografii nadała mu praktyczne zastosowanie, dzięki któremu można uzyskać zdjęcie o wyjątkowym uroku. Na szczęście efekt ten jest również łatwy do usunięcia, co pozwala dowolnie modyfikować fotografie, nadając tym samym swoim wspomnieniom nowego charakteru.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *