spam

Poradniki

08.11.2021 15:48

Nie wiesz co to jest SPAM? Wyjaśniamy! Definicja, rodzaje, jak blokować

Online
18
0
0
18
0

SPAM to irytujące i niebezpieczne zjawisko, które regularnie spotyka nas podczas użytkowania telefonu komórkowego lub poczty e-mail. Czym dokładnie jest SPAM? Jakie niesie ze sobą zagrożenia i jak się przed nim bronić?

Co to jest SPAM – definicja

SPAM to najprościej mówiąc niechciane wiadomości, które najczęściej trafią do skrzynek poczty e-mail. Można jednak zauważyć, że w obecnych czasach praktycznie każdy użytkownik dostaje niechciane wiadomości na swoje komunikatory, czy nawet w postaci SMS. Największą część SPAMu to oferty promocyjne i reklamowe produktów i usług. 

spam
SPAM to częste zjawisko występujące w internecie | Źródło: superbiz.se.pl

Należy wiedzieć także o tym, że niekiedy spamerzy chcą nie tylko przedstawić jakąś ofertę, ale także zainfekować komputer lub inne urządzenie mobilne, aby wykraść dane poufne. W grę może wchodzić dołączanie do SPAMu zainfekowanych plików, które samoczynnie instalują wirusa na komputerze, po ich pobraniu. 

Główne cechy SPAMu

SPAM to komunikaty, które są jednocześnie przesyłane do setek, tysięcy lub jeszcze większej liczby odbiorców, niewyrażających na to zgody. Takie wiadomości nie są w żaden sposób spersonalizowane. Na każdy numer telefonu, czy każdą skrzynkę pocztową trafiają wiadomości o identycznej treści. Wśród specyficznych cech SPAMu wyróżnia się:

 • brak personalizacji komunikatów, 
 • masowy charakter,
 • wiadomości są wysyłane na e-mail, SMS, konta społecznościowe, na komunikatory,
 • działanie niezgodne z prawem,
 • wykorzystanie technik socjotechnicznych.
Spam w poczcie elektronicznej
Spam w poczcie elektronicznej | Źródło: paubox.com

Oczywiście tych cech można jeszcze kilka wymienić, jednak powyższe należą do tych, które już na pierwszy rzut oka powinny nam przypominać, że otrzymana wiadomość to SPAM.

Niechciane e-maile, czyli spam e-mailowy

Osoby, które rozsyłają niechciane wiadomości nazywane są spamerami. Komunikaty od nich pojawiają się na naszych skrzynkach mailowych z tego powodu nieuwagi i niefrasobliwości. Bardzo często użytkownicy nie traktują swojej poczty jako danych wrażliwych i podają adres e-mail na różnych serwisach, a następnie są zasypywani spamowymi wiadomościami. Użytkownicy dodatkowo nieświadomie godzą się na otrzymywanie SPAMu, mimo że wcale ich nie potrzebują. Spamerzy często pozyskują adresy skrzynek mailowych z różnego rodzaju forów internetowych, katalogów firm, czy grup dyskusyjnych. 

Czyj to numer? Spam telefoniczny

SPAM to nie tylko wiadomości wysyłane na skrzynkę pocztową. To także niechciane połączenia i SMSy. W pierwszej grupie znajdują się wszelakie firmy dzwoniące z różnego rodzaju ofertami, chcące pozyskać potencjalnych klientów swoich usług lub produktów. Wśród niechcianych wiadomości najczęściej są to zaproszenia do płatnych subskrypcji lub próby oszustwa, np. związane z dopłatą do paczki, czy też linki do płatności za zakupy. Aby chronić się przed niechcianymi połączeniami, warto przestrzegać kilku prostych zasad. 

Zaśmiecanie telefonu komórkowego połączeniami
Zaśmiecanie telefonu komórkowego połączeniami | Źródło: dsi.net.pl

Przede wszystkim należy szanować swój numer telefonu i nie podawać go wszędzie, gdzie popadnie. Warto także wstrzymywać się z odbieraniem telefonów od nieznanych numerów, ponieważ może to skończyć się doliczeniem dodatkowych kwot do rachunku. To, kto dzwoni na nasz numer telefonu można sprawdzić, wpisując go w wyszukiwarkę internetową. Istnieje wiele stron, na których inni użytkownicy podają informacje o połączeniach z nieznanych numerów. 

Zagrożenia związane ze SPAMem

Niechciane wiadomości można ogólnie podzielić na dwie grupy, ze względu na potencjalne ryzyko, jakie ze sobą niosą dla użytkownika. Typowy SPAM najczęściej jest rozsyłany w celach marketingowych W takim przypadku odbiorcy nie grozi zazwyczaj żadne niebezpieczeństwo. Są to proste komunikaty o rabatach w wybranych sklepach, czy też inne informacje np. o e-bookach. Znacznie większe ryzyko niesie ze sobą drugi rodzaj SPAMu, z którego korzystają cyberprzestępcy. Przesyłają oni do użytkowników wiadomości w celu przeprowadzenia ataku hakerskiego. Najczęściej znajdują się w nich linki do niebezpiecznych stron lub groźne załączniki, które mają wgranego wirusa. 

SPAM niesie za sobą również poważne zagrożenia
SPAM niesie za sobą również poważne zagrożenia | Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

W taki sposób hakerzy chcą pozyskać najważniejsze informacje, jak:

 • imię i nazwisko,
 • numer karty kredytowej,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • PIN do konta lub karty,
 • login i hasło do systemu bankowości internetowej,
 • adres zamieszkania.

Dzięki takim informacjom spamerzy mogą się zalogować na konto bankowe, a następnie wykraść pieniądze. Mogą także zaciągnąć pożyczkę na nasze dane osobowe. Aby móc chronić się przed atakami hakerów i spamerów, warto zadbać o dobry system antywirusowy na swoim komputerze. 

Jak rozpoznać SPAM?

Rozpoznanie SPAMu jest stosunkowo proste, ponieważ treść wiadomości jest często pisana niedbale, zawierają błędy i literówki. Ponadto wyróżniają się krzykliwymi czy dziwnymi tematami komunikatów. Najczęściej zaczynają się one od “:RE”, co ma sugerować, że użytkownik już wcześniej komunikować się z nadawcą wiadomości. Spamerzy bazują na tym, aby wykorzystać naiwność i łatwowierność użytkowników, a także skłonić ich na szybkim podjęciu decyzji ze względu na presję czasu. SPAM najczęściej jest wysyłany z zagranicznych domen, ma niedoprecyzowaną szatę graficzną, a nadawcą wiadomości jest ciąg znaków lub cyfr. 

Jak zablokować numer lub maile spamera?

Pierwszym sposobem na zablokowanie niechcianych połączeń i wiadomości SMS jest prośba o usunięcie numeru telefonu z bazy danych, co umożliwia słynne już RODO. Jest to niestety dość mało skuteczne rozwiązanie. Często telemarketerzy nawet nie mają pojęcia o obowiązujących przepisach i ignorują wszystkie argumenty. Obecnie w telefonach komórkowych możliwa jest opcja zablokowania wybranego numeru telefonu. Dzięki temu telemarketer, który będzie chciał się dodzwonić, zostanie odrzucony, a wiadomości SMS nie będą dochodzić. 

Uniknięcie spamu poprzez parę wskazówek
Uniknięcie spamu poprzez parę wskazówek | Źródło: techtech.pl

W przypadku, gdy nasz adres e-mail trafił na listę mailingową trudno jest z tym walczyć. Pomóc mogą jednak filtry antyspamowe, które często dostarcza dostawca usług mailowych. W skrzynce wtedy pojawia się folder SPAM, do którego właśnie trafiają takie wiadomości. Nie jest to narzędzie doskonałe i warto je wspomóc w działaniu, chociażby poprzez oznaczanie niechcianych wiadomości jako SPAM.

Źródło obrazka głównego: imei.info

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *